spink90

M985 42/30 zmiana zębatki

Rekomendowane odpowiedzi

spink90
Napisano (edytowane)

Jak w tytule szukam zamiennika dużej tarczy dla M985, ponieważ mój rower nie obsługuje przerzutek z obejmą, a przerzutki na E2 są za małe żeby obleciały 42t(przynajmniej w tej korbie).
Co do przerzutek mam już 3 różne przerzutki w domu - obejma nie pasuje w żaden możliwy sposób do ramy cannondale f29 carbon 4 2015
(mimo że na stronie cannondale podają że orginalnie siedzi clamp), a E2 są za małe - kupiłem SHIMANO DEORE XT FD-M785-E2 2x10 i jest to identyczna konstrukcja jak M615 i dokładnie tyle samo brakuje żeby obsługiwało korbę(mimo że ta XT niby ma 44T max).

W M615 rozpiłowałem oba otwory montarzowe - zmieściło się na samym końcu otworu - wolałem zrezygnować z tego pomysłu ponieważ przy mocniejszym uderzeniu mogło wypaść.

@Kruk

Może będziesz miał jakiś pomysł.

Z góry dzięki za pomoc - rower od miesiąca stoi i cały czas mam problemy z przerzutką przednią.

Jak ktoś wie jaka przerzutka może to obsłużyć - to też informacje mile widziane

Edytowane przez spink90

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Jak zostałem wywołany do tablicy to napiszę :)

Po pierwsze zacznę od tego że Shimano jak idzie o korby XTR zawsze kombinuje coś z blatami, jakieś inne wcięcia, jakieś inne bcd, zawsze coś, z prostej przyczyny..."skoro masz topowy osprzęt, to stać Cię na wymianę na oryginalne części".

Ja rozumiem że korby XTR'a są piękne, wyróżniają się wizualnie, ale przez to ich dziwactwa-udogodnienia, ciężko z częściami zamiennymi.

Z tego co widzę to WolfToothma w ofercie blaty na ten model ale są to chyba tylko 1 rzędowe Narrow i kosztują dużo. Będziesz musiał kupić oryginał 40 skoro 42T nie idzie skalibrować :

https://ctbike.pl/shimano-xtr-fc-m985-tarcza-korby-40t-2x10rz.html

Albo zmienić całą korbę.

Druga sprawa to to że Cannondale też lubi swoje standardy dawać, kombinować i szukać tam gdzie inni nie, przez co nie wszystko z ich ramami dobrze działa. Niestety tutaj Cannon też poleciał i wyciął delikatnie rurę podsiodłową na dole tak że nie założy się przerzutki zwykłej na obejmę. Z tego co widzę nawet takiej z górną obejmą się nie da założyć.

Dla mnie sprawa trochę smutna, bo musisz coś kupić:

-albo mniejszy blat do korby

-albo inną korbę z mniejszymi blatami ale o normalnym BCD

Sam producent montował w nich korbę 38-26 także te 40 to widocznie maks. będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
spink90

Cierpliwość mi się powoli kończy, bo ile można przerzutek kupować i się szarpać tylko po to żeby mieć kultową korbę - wystawię tą francę na allegro a w między czasie kupić jakiegoś XT M785, bo te nowe(M8000) mi się kompletnie nie podobają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

To jest opcja, tak jak pisałem, kultowe nie znaczy proste w obsłudze :) Nowsze M9000 można zmieniać na blat od M8000 czy m7000 ale i tak trzeba dodać kominki i trochę pokombinować, nie mnie XTR zawsze ma coś inaczej w korbach :)

XT M785 z 38-28, 40-28 lub 38-26 będzie dobrym wyborem, aaaalbo kup samo ramię i załóż jakieś inne blaty.

M985 ma piękny wygląd ale noo wiadomo :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
spink90

@Kruk

Bedzię chyba XTR FC-M9000 XC 38-28 175mm, to już raczej nie sprawi mi takiego problemu.

Cytat

Shimano korba XTR FC-M9000 XC 38-28 175mm

2×11

Korby Race przeznaczone do wyścigów XC - HOLLOWTECH II

Wydrążone wgłębienie z połączoną konstrukcją pustą w środku (lewa korba)

Możliwość wymiany ze wszystkimi nowymi tarczami XTR

Mechanizm korbowy z wąskim współczynnikiem Q.(158 mm)

Wysoka skuteczność pedałowania

Przeznaczone do wyścigów

HOLLOWGLIDE: Konstrukcja pusta w środku wzmacnia sztywność, jest lekka i wytrzymała

Wytrzymałe zęby

Masa: 669g realna

Oryginalne opakowanie SHIMANO POLSKA XTR

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Noo tam jest takie samo BCD jak w M8000 i M7000 wiem bo mam :) tylko kominki ze  śrubami wtedy trzeba dać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
spink90
Napisano (edytowane)

Nie badałem jeszcze tematu wymiany tarcz, ale będzie prawie ten sam setup co "orginalnie" ładowany FC M-615 38/24, więc powinienem oszczędzić sobie ponownych problemów z dobraniem przerzutki(mam nadzieję że SHIMANO DEORE XT FD-M785-E2 2x10 będzie pasować).

Edytowane przez spink90

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Myślę że tak zwłaszcza że blat będzie miał taką wielkość jaką dawał Cannon oryginalnie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
spink90

Zamówione, jutro po pracy zamontuje nowe hample xtr m988 triale(z bieda manetkami slx :D), a z wymianą napędu poczekam aż korba dojdzie, jeszcze będę musiał wykombinować jak ściągnąć koło z leftego - bo muszę podmienić tarcze zwykłe na te od XTR(na aluminiowym pająku).
Następnym razem będę starał się kupować korbę itd w rozmiarze podobnym do tego "orginalnego" .

Najładniejsze są te https://allegro.pl/oferta/korba-shimano-xtr-fc-m9100-2-38-28t-175mm-b-loz-12-7913000655

Ale kosztują adekwatnie do tego jak są ładne. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

No to super :) manetki zmień na XT koniecznie :) Yyyy a w lefty'im nie odkręca się śruby w piaście, odkręca zacisk i można ściągnąć?

Noo mi sie te nowe XTR korba nie podoba, bardziej mi się M9000 podoba ale to rzecz gustu, ta nowa jest chyba o 50Gramów lżejsza od M9000

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
spink90

Mi się podoba jej design - pewnie dla tego że jest wzorowana na kultowej m985 (tej upierdliwej).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk
Napisano (edytowane)

Tak widać że to od niej wzięła wygląd, ale mi się bardziej podoba M985 niż ta nowa, ale to rzecz gustu :)\

Z czasem stanieje tak jak staniała M9000 :)

Edytowane przez Kruk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
spink90

Z pewnością, nowe m9000 są od 800zł ze sklepu - kiedyś to było nie do pomyślenia żeby kupić korbę xtr za mniej niż 1k pln. :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Tak ja za tyle właśnie kupiłem nową :) hehehe wszystko tanieje i dobrze, bo to realna wartość XTR;a wszystko wyżej jest mocno zawyżone :) na całe szczęście korba M9000 2 rzędowa działa bez problemu z łańcuchem 12 rzędowym Shimano także przy zmianie na 12 nie ma problemu z korbą :) przy 1 blacie trzeba już zmienić blat lub korbę :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
spink90

Do ramy F29 carbon, nie pasuje M9000 - Q-FACTOR jest za mały.
Dopiero M9020 oblatuje.
To takie info dla potomnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi