Qazxsw

Bike fitting czy ma sens

Rekomendowane odpowiedzi

Qazxsw

Cześć chciałbym poznać wasze opinie na temat tego czy bike fitting ma sens dla osoby która robi ok 150 km tygodniowo ? Przesiadłem się na szose z MTB i teraz czuję ból kolan po każdej dłuższej jeździe , czego wcześniej nie miałem. Może to w sumie wynikać z faktu że robię teraz dłuższe dystanse niż to wcześniej miało miejsce , ale może mam coś źle ustawione.

Dlatego pomyślałem żeby udać się do specjalistów ale jednak 600 zł piechotą nie chodzi więc chciałem się dowiedzieć czy w ogóle warto 🙂 i jeszcze jedno mam platformy nie spd a w każdym serwisie który zajmuje się bike fittingiem jest info o spd, czy dla poprawnego wykonania bike fittingu może mieć znaczenie jaki rodzaj pedałów używam ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nctrns

Może najpierw zkontroluj swoją pozycję, popatrz na filmiki szajbajka w temacie bike fittingu.
Jeśli bolą kolana najprawdopodobniej masz źle ustawione siodełko - za nisko i/lub za bardzo do tyłu.

Tapatalk'd

• Dziękuję! 1
  • Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bbc

Moim zdaniem możesz zdecydowanie lepiej wydać te 600zł. Gdybyś robił takie dystanse jednorazowo to pewnie miałoby to sens, ale jeżeli zbierasz to przez cały tydzień to moim zdaniem powinieneś sam popróbować pobawić się w bikefitting i poprzestawiać to i owo. Zacznij od siodełka. Ustaw tak jak wyjściowo piszą w podręcznikach - czyli odpowiednio dobierz wysokość (np. piętą na pedale na początek powinno być ok) potem przód-tył z pionem z kolana. I próbuj pojeździć. Potem poprawki (czyli siodło wyżej-niżej) w zależności jak czujesz. I zwracaj uwagę czy ból się nasila czy ustępuje (myślę, że przy poprawnym ustawieniu powinien ustąpić). A swoją drogą to ile to u Ciebie ta "dłuższa jazda" i ile jeździłeś wcześniej na MTB?

• Dziękuję! 1
  • Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Qazxsw

Filmy właśnie oglądałem i na ich podstawie skorygowałem ustawienie siodełka , ale może faktycznie jeszcze sprawdzę przód / tył jak przestawie czy coś się wtedy zmieni . 

Do jazdy na rowerze wróciłem po prawie 10 letniej przerwie , wcześniej to przez tydzień pewnie z jakieś 50 km robiłem , bo jakoś nie miałem zacięcia ale od czasu jak mam szose to aż mi się chce jeździć i stopniowo zwiększam dystans jaki pokonuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Skoro coś w czasie jazdy uprzyksza Ci ją to masz już odpowiedź. Czasem wystarcza drobne korekty ustawienia siodełka o których piszą koledzy a czasem zmiany nawyków, tj. kadencja ale nie jej dotyczy pytanie, więc nie będę rozwadniał tematu. Na platformach stopa chcąc nie chcąc ma tendencje do przemieszczania się a SPD eliminuja tą przypadłość. Zwracaj poprostu uwage czy stopa uklada się prawidłowo.

• Dziękuję! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Qazxsw
6 godzin temu, PrzeLuka napisał:

Skoro coś w czasie jazdy uprzyksza Ci ją to masz już odpowiedź. Czasem wystarcza drobne korekty ustawienia siodełka o których piszą koledzy a czasem zmiany nawyków, tj. kadencja ale nie jej dotyczy pytanie, więc nie będę rozwadniał tematu. Na platformach stopa chcąc nie chcąc ma tendencje do przemieszczania się a SPD eliminuja tą przypadłość. Zwracaj poprostu uwage czy stopa uklada się prawidłowo.

Próbowałem jazdy w spd ale nie szło mi  to kompletnie 🙂 może muszę poćwiczyć więcej i się przekonam . Staram się utrzymywać prawidłowe (wg tego co znalazłem w necie) ustawienie stopy. A odnośnie kadencji to na jestem na 100% pewnej że jeżdżę z zła 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mataman

Ustawienie prawidłowe to ustawienie naturalne. Tak jak Ci się stopy układają kiedy swobodnie wiszą w powietrzu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gollden

Napisze od siebie o bike fittingu. 3 tygodnie temu kupiłem szosę (Vento 5). Rower był świeżo po przeglądzie. Z racji, że zawsze na początku staram się coś usprawnić/poprawić szukałem, co warto zmienić. Pierwsze co zrobiłem to kupiłem nowe opony schwalbe one w rozmiarze 25c. Potem dalej szukałem czy coś jeszcze warto zmienić i natrafiłem właśnie na bike fitting. Nie ukrywam, że było mi trochę drogo w moim przypadku wydać 450 pln za prawidłowe „ustawienie siodełka”, bo tak to postrzegałem. Dalej szukałem i w pewnym dobrym sklepie sprzedawca mocno polecał właśnie bike fitting.
Pomyślałem, że jak już tyle wydałem na rower to chciałbym mieć z tego maksymalny fun i nie zrobić sobie krzywdy. Skracając tą wypowiedź, szczególnie dla tych, co też się zastanawiają jak lepiej wydać kasę to moim zdaniem to były najlepiej wydane pieniądze. Dostałem odpowiedź na wszystkie moje pytania. Mam zdjęcia postawy przed ustawieniem roweru i po. Różnica jest kolosalna. Teraz czuję się jakbym siedział na innym rowerze. Nie mam dylematów czy przysłowiowe siodełko jest za wysoko czy za nisko. Jednym słowem polecam na własnym przykładzie bike fitting nawet jak się robi 150km tygodniowo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pr0l4nd

Mozna sprobować samemu, bikefitadviser ma dobre filmiki. Chyba, że ktoś ma krótszą nogę lub spory problem to moze trzeba będzie bardziej skomplikowanego sprzetu aby ustalic co sie dzieje. Np. krotsza noga, trzeba bedzie jakies podkladki montowac.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi