w1941s

Identyfikacja suportu. Problem z odkręceniem.

Rekomendowane odpowiedzi

w1941s
Napisano (edytowane)

Witam. Odgrzebałem stary rower i przywracam go do stanu używalności. Nie mogłem zdjąć korby ( ściągacz wyrwał gwint ) więc uciąłem korbę. Teraz pora na support, który ma luzy. Nie mogłem odkręcić suportu, więc z obawy o ukręcenie śruby ( wystawało bardzo mało poza obrys ) ściąłem z milimetr uwypuklenie dokoła śruby żeby klucz pewnie siedział. Niestety próby kręcenia i w lewo i w prawo z metrową dźwignią nic nie dają, suport ani drgnie. Co mam z tym fantem zrobić. Niestety nie dało się odczytać w którą stronę kręcić, domyślam się że w prawo. Rower to ARKUS VIP 501. 

1.jpg2.jpg3.jpg

Edytowane przez w1941s

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
leejoonidas

Zanużyć w całości dany element w nafcie i wrócić na następny dzień i bez większej napinki odkręcisz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w1941s

A kręcić w prawo czy w lewo w tym suporcie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Z prawej strony masz normalny kierunek gwintu a z lewej lewy czyli odwrotny.  Wkręcasz w prawo odkrecasz w lewo i odwrotnie z drugiej strony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fenthin

@PrzeLuka Jeśli to BSA, a pewnie tak, jest zupełnie na odwrót. Prawa (napędowa) strona - lewy gwint. Lewa strona - prawy gwint.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w1941s

Tak to był BSA. Nakrętka od strony napędowej odkręcona. Ta druga nie puszcza, nie mam już do tego siły, skacze po dźwigni i ani drgnie. :/ 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zenobek

Cześć.

Tego średniej świeżości kotleta warto odgrzać.

W takim przypadku:

1) przyspawać gruby (fi circa about 10mm) pręt do miski - nie musi być specjalnie długi (ok 20 cm wystarczy),

2) obficie spryskać wystające części gwintu miski WD40, oblać naftą, ostatecznie benzyną, (aby nie zerwać gwintu w trakcie odkręcania), odczekać przynajmniej pół godziny,

3) założyć na koniec przyspawanego pręta przedłużkę w postaci rury o długości proporcjonalnej do stanu zapieczenia, ;)

4) kręcić.

Nie ma takiej możliwości żeby nie puściło. W ekstremalnych przypadkach wziąć dłuższą rurę. (przedłużka o długości 1 metra odkręca 90% zapieczonych suportów, o długości 1,5 metra odkręca wszystkie)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Niby banalne rozwiązanie ale jaki jest problem? 

Nie każdy ma spawarkę :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zenobek

Odkręcałem tym sposobem chyba kilka "zapieczonych", "nie do ruszenia" suportów. Też nie mam spawarki. Ale zawsze w dalszej lub bliższej okolicy znajdzie się jakiś: warsztat samochodowy lub wodnokanalizacyjny, sąsiad lub znajoma ;) którzy spawarkę mają. Osobiście wolę poświęcić nawet godzinę na transport ramy niż..... Bez przesady: spawarka to nie jest jakieś wyrafinowane narzędzie dostępne na drugim krańcu Polski.

Pamiętam jak walczyłem kilka dni z pierwszym zapieczonym suportem. Kilka dni. Bezowocnie. Potem polazłem po rozum do głowy, znalazłem jakiś serwis ze spawarką. Poświęciłem na dojazd 10 minut i 35 minut głównie na oczekiwanie aż do końca zadziała nafta (wydaje mi się, że za długo bo ten gwint był już wcześniej przesycony WD40 i innymi penetratorami) sama robota zajęła 5 minut. (w tym 3 minuty stygnięcie  spawu) Efekt murowany i natychmiastowy. Aha! Fachowcy policzyli sobie 5 (słownie pięć) PLN za usługę przyspawania pręta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Janie twierdzę żę to głupie wyjście bo wręcz przeciwnie, zwłaszcza przy starych rowerach ze  starymi suportami.  U mnie ciężko o spawarkę, nawet u znajomych, sam ciągle planuje kupno takiej ale ciągle to inne narzędzia potrzebne :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zenobek

Warsztaty samochodowe: blacharze, tłumnikarze niekiedy nawet wulkanizatorzy... Kowale, ślusarze, firmy kogucik..... Spóldzielnie mieszkaniowe (warsztaty wod-kan-gaz), niekiedy punkty skupu złomu. Rolnicy: zwłaszcza Ci z dużym zapleczem maszynowym..... Te przyszły mi do głowy w ciągu kilku sekund. Tego naprawdę jest od groma... No chyba, że mieszkasz w gajówce w środku wielkiego lasu. :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Z czego w mojej pipidu... miejscowości nie ma :D Nie ważne, grunt że patent dobry na stare suporty :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi