Skocz do zawartości

DH/Enduro/FR/Trail 7000 - 9999 zł

Ydzio
Przejdź do rozwiązania Rozwiązany przez WSPARCIE,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Tak jak w temacie potrzebuję pomocy w doborze "pierwszego" roweru dla siebie.  Od tego sezony zacząłem przygodę z leśnymi ścieżkami, podjazdami i zjazdami. Na chwilę obecna jestem totalnym amatorem ale sprawia mi to frajdę (i ta adrenalina podczas zjazdów ehhhh...) chcę to robić i dlatego potrzebuje roweru, który  hmmm nie musi być najlepszy na świecie ale wytrzyma moją nieudolna jazdę i naukę technik pokonywania szlaków. 
Do tej pory jeździłem na moim starym -  Horizon Reaper  z kołami 26" i przełożeniem 3x7 na początku sprawdzał się ale nie spełnia on już moich wymagań.
Już od jakiegoś czasu siedzę oglądam, szukam, czytam i mam już od tego niezły mętlik w głowie. I teraz pewnie większość z Was będzie się śmiać ale największy problem mam zzzz doborem wielkości koła ...  Nie wiem czy szukać roweru z kołem 27,5" czy 29". 
Także wracając do tematu poszukuję roweru full do 8 tyś. zł.  pod moje wymiary 184cm 85kg.
Wynalazłem taki rower:
Merida one-twenty 9.500    Ale boje się że koła 29" będą dla mnie na początku za dużym wyzwaniem. 
Jest też parę rowerów, które wpadły mi w oko choć są ponad budżet:
Giant Trance-3
Kross Soil 2.0  lub Kross Moon 1.0
Trek Fuel EX 5 29
Więc sprawa wygląda tak, że szukam roweru który stanie się moim cennym przyjacielem i przeżyje ze mną ten czas w którym będę się uczył.
Drodzy koledzy i koleżanki liczę na waszą pomoc i dobre rady za które z góry serdecznie dziękuję !
Pozdrawiam.

Koło 29 przy wzroście 180cm jest bdb wyborem. Kross na 2019 wypuszcza ścieżkowce na 29calach (w koncu) więc - warto się nimi zainteresować albo szukać okazji na stary (obecny 2018) rocznik. W/w soil widelec ma taki sobie, szukaj czegoś co ma goleń min 34mm.Giant ma sporo skoku, dobry zawias, gwarancję, teraz też wprowadza ścieżkowce na 29 kole. Fuel ex (ja mam 8 ) świetny ale 5 to wywalenie kasy w błoto (i to nie takie na singlu) - lichy osprzęt i brak sztycy regulowanej - w ścieżkowcu to obowiązkowa rzecz, inaczej nie wykorzystasz zupełnie potencjału jaki daje taki rower w zmiennym terenie. 

Z w/w giant chociaż ja bym szedł w nowe modele na 29 kole. Jak Trek to min Fuel 7

Edytowane przez trollu
  • Pomógł 1

Leśnie ścieżki to ja mam w Krakowie pod domem... Bez sprecyzowania warunków jazdy i gdzie nie ma w zasadzie co się rozpisywać. Kto wie czy ta Reba w Soilu nie wystarczy. W kwestii opon to nagle się okazuje po 4-5 latach po pewnej rewolucji w geometrii, że 29er lepsze. Takie są potrzeby rynku i wyciągania kasy na nowo. Tylko w tym Trance GE jest sporo szerokości wew na obręczy o opona 2,5 a to już potężne koło i nie wiele ustępuje temu z 29er gdzie i węższa obręcz i to sporo oraz opona. 

• Lubię to! 1
19 godzin temu, Ydzio napisał:

Nie wiem czy szukać roweru z kołem 27,5" czy 29"

19 godzin temu, Ydzio napisał:

moje wymiary 184cm

Masz tyle wzrostu co ja. Jeżeli nie przeszkadza Ci hamowania przed ciasnymi winklami między drzewami na zjazdach to koło 29' ma bardzo wiele zalet. Sam zachorowałem na duże koło ;) 

• Pomógł 1
57 minut temu, Ares napisał:

Leśnie ścieżki to ja mam w Krakowie pod domem... 

Super sprawa może kiedyś Cie odwiedzę  :)

56 minut temu, Ares napisał:

Bez sprecyzowania warunków jazdy i gdzie nie ma w zasadzie co się rozpisywać.

Na chwilę obecną jeżdżę tylko po pobliskich lasach. Opiszę jak to wygląda w moich oczach: dosyć strome podjazdy co równa się szybkim zjazdom. Mam parę hopek do skakania, trochę zakrętów, ścieżki są zazwyczaj dosyć szerokie ale są też wyboiste. Podłoże mieszane twarde miękkie i piaszczyste.
Od razu mówię, że nie mam zamiaru ograniczać się tylko do tego co mam "pod domem" bo w przyszłym roku chciałbym też spróbować sił w górskich zjazdach.
Moim celem jest wzięcie udziału w zawodach Enduro MTB.

Witam

Przychodzę z zapytaniem jaki rower wybrać rozważam Kellys albo Specialized, wolałbym aby ktoś doświadczony mi doradził w wyborze dobrego sprzętu. Rower będzie przeznaczony na miasto na spokojną jazdę :D i trasy górskie .

W świat Downhillu będę dopiero wchodził i czy taki rower będzie odpowiedni ?

1. Kellys - https://www.olx.pl/oferta/kellys-noid-90-2018-demo-v3-v4-summum-fuzz-tues-pulse-roots-CID767-IDzMIGE.html

2. Specialized - https://www.olx.pl/oferta/specialized-demo-carbon-ohlins-CID767-IDzfYMy.html

Albo bym rozważył propozycje innych rowerków do 10.000zł

Nie wiem czy temat został założony w poprawnej kategorii jeśli został dodany w złej kategorii prosiłbym o przeniesienie go w odpowiednie miejsce .

Kellys ma nowszy osprzęt hamulce MT7 jak działają tak jak mt5 to będą rewelacyjne,
Za kellys em stoi też gwarancja rower jest z 2018 więc jest świeży, trzeba zobaczyć taki na żywo by ocenić jego stan

Generalnie takie rowery na miasto na spokojną jazdę się nie nadają gdyż jego geometria jest trochę inna i pozycja do jazdy np 30 km nie jest zbytnio dobra
Wolał bym kupić np enduro czyli np giant regin na fajnym osprzecie lub kellys swag 50, na tych rowerach możesz zacząć przygodę z DH oraz z Enduro
Pojedziesz nim spokojnie i wygodnie w bike parku na DH trasie oraz pojedziesz na wycieczkę po okolicy 30-50km bez bólu kręgosłupa

Zobacz tutaj malolata jak śmiga na giancie z 2015 roku w bike park dzikowiec na trasach DH

Rower do enduro ale też i na DH się nadaje
Nie bym cie namawiał ale sądzę że typową zjazdowe warto kupić jak już masz jakieś umiejętności

Za dychę i więcej (w zależności od wersji i konfiguracji, a można rower zmieniać przed zakupem) coś takiego:

https://www.rosebikes.pl/rose-root-miller-1-2660320  29", skok 140 mm potrafi wiele. 

Jest też zeszłoroczny model:

https://www.rosebikes.pl/rose-root-miller-2-29-884710?product_shape=candy+blue%2Fblack  tylko S i M, ale full deore, Magura MT Trail Sport plus sztyca regulowana nie mówiąc o widelcu i damperze wysokiej klasy. 

Jest też freeride'ówka: https://www.rosebikes.pl/rose-soul-fire-1-2671383 też w kilku wersjach

Edytowane przez Rosebikes

Siemanko, od ponad tygodnia nie mogę dokonać wyboru - liczę na Wasza pomoc, otóż potrzebuje roweru na pomorskie szlaki, w większości są tutaj płaskie tereny, podjazdy występują częściej jak zjazdy, ale mam w planach ewentualne eskapady w góry, tyle ze będą one naprawdę rzadkie. Wszędzie gdzie się tylko da czytam o tym jakich to właściwości podjeżdżających nie posiada Canyon Neuron CF 8.0, ogólnie to gdyby bazować na recenzjach to wypisz wymaluj rower dla mnie, niestety od bardzo dawna wątpię w bezstronność portali recenzujących. Cena trochę mnie odstrasza bo za 12300 zł mamy praktycznie to samo co Giant Trance 2 29 (no może poza karbonową ramą) który kosztuje 9699 zł w jednym ze sklepów www. Miałem okazje jeździć na Giancie, ale była to raczej 10 minutowa przejażdżka na parkingu. Czy Giant naprawdę rak paskudnie podjeżdża?.

Witam, mam zagwozdkę odnośnie roweru, szukam swojego pierwszego fulla do stuntów i zjazdów. Nie mam zbyt wielkiego pojęcia o samym zjeżdżaniu i samych rowerach, nie interesują mnie póki co zawody, tylko zabawa, im więcej tym lepiej.

wzrost 186 cm, waga 86 kg

Poruszam się w budżecie od 6k do max 9k. rowery jakie podobają mi się na "oko" to tytułowe Dartmoor bluebird EVO, Dartmoor Blackbird EVO i Trek FUel EX 5. Dartmoory mega mi się spodobały po głębszej analizie, od fuel exa zaczęło się zainteresowanie fullami. osprzęt wydaje się, że jest bardzo podobny, przynajmniej jak porównywałem cenowo niektóre komponenty, oczywiście cena to jedno, doświadczenie z nimi to co innego, ja nie mam żadnego, dlatego liczę na waszą pomoc. Nie chce wydawać oceanu pieniędzy bo tu jest NX a tu GX, nie interesuje mnie to za bardzo, nie ten poziom na takie decyzje. Interesuje mnie za to skok amortyzatora, w Bluebirdzie jest mniej niż w blackbirdzie, w miarę rozwoju mogę potrzebować dodatkowych cm, wiem, że teraz co najwyżej zjadę z krawężnika i nie potrzebuje skoku 200, ale nie będę za jakiś czas wydawać znowu pieniędzy na nowy rower bo 140 okaże się za mało i tu pytanie, czy w razie w będę mógł wymienić w bluebirdzie amortyzatory na takie o większym skoku? Nie zaburzy to geometrii? czy lepiej dołożyć do blackbirda? To jest pierwszy dylemat bo jeżeli bluebird będzie okej, to nad fuel exem nie będę się zastanawiał. Drugi to w zasadzie pytanie które kieruje do ludzi którzy już latają na rowerach, czy te 160 w blackbirdzie to jest taki gamechanger i nie nie będę miał później zabawy z jazdy np fuel exem bo hopka będzie miała metr czy dwa mniej?

Z góry dziękuje za każdą odpowiedź i sugestie. Piszcie co myślicie!

Edytowane przez Fenom

Fuel exa 5 odpuść - lichy zawias, brak myk myka - wywalona kasa w błoto (i to bez zabawy). Żeby doinwestować ten rower będziesz musiał położyć kolejne tysiące na stół - kupisz za to coś kompletnego. Jeśli fuel - minimum 7 a najlepiej 8. Tylko ciężko trochę porównać te rowery bo Fuel to trail a Blackbird to endurak - może mniej zaawansowany (choćby zawias - w Treku też jednozawias ale rozwinięty) ale skok robi swoje. Treka mógłbyś podnieść z czasem (dłuższy wideł i są chyba jakieś specjalne aftermarketowe linki żeby zwiększyć skok tyłu) ale enduro to nigdy nie będzie. Z drugiej strony - wszystko zależy od skilla ;)

Ogólnie - zostaje Ci Blackbird. Na stronie treka Fueli prawie nie ma - obecny model ma już 2 lata więc pewnie zaraz wejdzie nowy, "5" to strata kasy - wniosek jest jeden, Dartmoor 

W wersji Evo blackbirda która mi się podoba są tylko kółeczka 27.5, jeździłem póki co na 29 i takich też szukałem do tego modelu, ale wersję 29 są tak brzydkie, że wolałbym jeździć na hulajnodze niż takim rowerze. Duża różnica jest między tymi kołami? Wiem że do bluebirda można wsadzić 29 tylko potem robi się tam ciasno przy łącznikach, tu widziałem że w blackbirdzie zostały one przesunięte znacznie w dół, lub zmienione, na zdjęciu ciężko dostrzec, jest to problem kiedy zostaje tak mało miejsca dla opony? Teoretycznie koło nigdy się nie spotka z tym elementem, no ale wolę zapytać.

6 godzin temu, Fenom napisał:

jest to problem kiedy zostaje tak mało miejsca dla opony?

a jak sądzisz...

Tak jet to problem, spórbuj pojeździć w błocie to się dowiesz jak duży to problem.

Siemka chciałbym zacząć przygodę z takim prawdziwym dh. Mam trek roscoe 7 ale on nie dostarcza mi tyłu emocji i wrażeń ile bym chciał, a więc musi być to full. Dodam jeszcze że mam cały strój ( full face, buzer, ochraniacze na kolana i Łokcie 

Rower może być używany w okolicach 7-9tys? 

Witam, podalibyście jakieś rowery (Enduro) do 10 tyś 

Interesuje się zakupem Kellys'a Swaga 30 ale słyszałem że coś jest z ich ramami i mnie to martwi czy w pewnym momencie nie pęknie.

Co do kellys nie słyszałem by rama pękła
Mam 50 rower śmiga
Na srebrnej górze maja w wypożyczalni te rowery nie słyszałem by u nich pękła rama w którymś modelu zwłaszcza że co roku mają nowe egzemplarze
Tak fak giant prezentuje się ładnie ale ale tak czy inaczej w jednym czy drugim trzeba dbać o zawieszenie i amortyzację

Witajcie.

Po przeczytaniu wielu tematów i wielu rozmowach - 2 miesiące temu zdecydowałem się na zakup hardtaila XC - roweru Kellys Gate 50. Zakup oceniam bardzo pozytywnie - jest to rower, który zdecydowanie nadaje się na jazdę po lesie, po sudeckich ścieżkach, czy nawet zwykłych miejskich ścieżkach rowerowych. Świetnie sprawdza mi się na podjazdach i z czystym sumieniem mogę ten model polecić każdemu, kto tego typu roweru poszukuje.

Niestety - z racji na moje miejsce zamieszkania (woj. dolnośląskie) - poszukiwałem roweru 'uniwersalnego', który nada się również do jazdy po dolnośląskich single trackach. Zjeździłem do tej pory jedynie Kaczawskie Single (Okole, Gozdno, Dwa Wąwozy) i chociaż oczywiście Kellysem bez problemu można te ścieżki pokonać - czuję pewien niedosyt. Nie jestem w stanie w pełni odczuć przyjemności z tych zjazdów, nie czuję się zbyt pewnie na kamienistych uskokach, czy rynnach. Na singlu Okole po drodze przejechałem przez kilka stołów, po których mogłem tylko ostrożnie przejechać (nie ma mowy o żadnych skokach). Krótko mówiąc - hardtailem XC, jakim jest Kellys Gate 50 - da się po tych ścieżkach jeździć i czerpać z tego przyjemność, ale to "nie TO". W planach mam kolejne single (Rychlebskie ścieżki, trasy enduro w Srebrnej Górze, Rowerowe Olbrzymy, single pod Smrkiem etc.). Wszystkie następne plany będą bardziej wymagające od Kaczawskich singli i już wiem, że mój rower nie do końca się tam sprawdzi.

Po tym może nieco przydługim wstępnie - przechodzę więc do sedna. Planuję zakup drugiego roweru, który będzie nadawał się na single i pozwoli na fajną zabawę w trakcie zjazdów. Rower, którym będę się czuł pewnie na kamienistych odcinkach, oraz którym będę mógł z powodzeniem pokonać hopki i stoły. Najlepszym wyborem wydaje się full ścieżkowiec ze skokiem rzędu 130-140 mm. Tak naprawdę wciąż mam lekki problem z wychwyceniem różnicy pomiędzy trailem, a enduro, ale trzymam się zasady, że wszystko co powyżej 150 mm - jest już zaklasyfikowane jako enduro. W moim regionie i na singlach, o których wspomniałem wyżej - aż tak "mocny" sprzęt nie wydaje się być potrzebny, w związku z czym skupiam się na FS trailu, o dość dużym skoku, z niezłym napędem, którym z powodzeniem podjadę na bardziej strome podjazdy, oraz który pozwoli mi pokonywać napotkane stoły w powietrzu :)

Przeczytałem wiele artykułów na 1enduro.pl, ale mimo to postanowiłem założyć nowy wątek na forum i zapytać doświadczonych riderów o radę. Co polecicie? Interesuje mnie tylko rower nowy. Nie chcę także bawić się w składanie - szukam gotowego egzemplarza. Myślę, że budżet rzędu 8000 zł powinien już pozwolić na znalezienie sensownego sprzętu.

Z góry dziękuję za pomoc!