Skocz do zawartości

TANDEM, a piasta shimano Alifine 11


Łukasz TANDEM

Rekomendowane odpowiedzi

Łukasz TANDEM
Opublikowano

Witam. Jeżdżę na/ i składam Tandemy. I zastanawiam się nad zastosowaniem piasty Shimano Alifine 11 jako alternatywa zamiast kasety i reszty sprzętu z tym związanym. Osobiście lubię jeździć na miękkim przełożeniu w swoim tandemie (prototypowym) zastosowałem przełożenie 3×9

40/30/22 × 12-36 

Zastanawiam się nad zbudowaniem kolejnego Tandemu, ale z napędem Alifine 11 2×11.

Mam pytanie - jak się przekłada napęd 3×9 (jak wyżej) na np. 26/38 + Alifine 11

Czy przełożenie jest podobne czy bardziej miękkie, a może twardsze ? 

Opublikowano
4 minuty temu, Łukasz TANDEM napisał:

Alifine 11 2×11.

A jak chcesz utrzymać łańcuch na korbie w takim zestawie? 

Łukasz TANDEM
Opublikowano (edytowane)

Jak, jak... ? Tak jak w zwykłym rowerze. 

W tandemie są 2 łańcuchy 

1 łączy korbę przednią (pod nogami pilota) z drugą tylną (pod nogami pasarzera). 

Drugi łańcuch założony jest na drugiej korbie + napinacz i na zębatkę w kole.

Edytowane przez Łukasz TANDEM
Opublikowano

Wiem jak zbudowany jest tandem. To nie jest układ 2 x ... w klasycznym rozumieniu. 1/2/3 x ... oznacza ilość blatów (kół zębatych) na korbie.

Alfine będzie działać tylko i wyłącznie z korba jednorzędowa. Jeśli masz i chcesz zachować przednia przerzutkę na korbie głównej to taki układ nie zadziała.

Opublikowano

Jeździłem na Alfine 8 z trzema blatami z przodu, działało bez zarzutu. 

Lecz w przypadku tandema to nie ma za bardzo sensu, na jednym blacie rozpędzisz go do czterech dych zachowując sporo mocy na podjazdach czy jadąc z bagażem.

W ogóle przednia przerzutka z planeterką to nie ta idea, planetarkę zakłada się po to by część czynności serwisowych mieć z bani, jeszcze lepiej gdy zakłada się z nią pasek zębaty.

Opublikowano
6 minut temu, remigiusz napisał:

Jeździłem na Alfine 8 z trzema blatami z przodu, działało bez zarzutu. 

Jak? Zastępując tylną zmieniarek napinaczem?

Opublikowano

Tak, bez tego ani rusz. Dokładnie zablokowana Sora.

11 minut temu, PrzeLuka napisał:

Jak? Zastępując tylną zmieniarek napinaczem?

 

Opublikowano

Człowiek chce się pozbyć tylnej zmieniarki, wymienia na panetarke i montuje napinacz wyglądający jak zmieniarka. Jest sens składania takiego ulepka? Moim zdanie nie ma ale to moja prywatna opinia.

Opublikowano

Dlatego wcześniej napisałem, planetarka w zasadzie jest dla tych którzy nie lubią grzebać. I tych co potrzebują woła roboczego, dlatego z paskiem zębatym jest max wygody. Ja miałem bo miałem z zmieniarką z przodu, trochę z marszu :)

Łukasz TANDEM
Opublikowano

Jak, jak... ? Tak jak w zwykłym rowerze. 

W tandemie są 2 łańcuchy 

1 łączy korbę przednią (pod nogami pilota) z drugą tylną (pod nogami pasarzera). 

Drugi łańcuch założony jest na drugiej korbie i na zębatkę w kole.

Za dużo... 

Skoro koledze działało bez zarzutu na 3×Alifine8 to 2×Alifine11 też powinno.

Pytałem o to jak zbliżone jest przełożenie np. 3x9 40/30/22 12-36 do np. 2xalifine11 26/38 Alifine11 

Czy np. Bieg 11 w Alifine11 to tak jak by mieć 11 zębów na kasecie czy może mniej lub więcej... I czy np. 1 w Alifine 11 to coś zbliżonego do 36 a moze 42 zębów na kasecie... ? Pytam z ciekawości bo nie mogłem znaleźć przelicznika przełożeń tak by móc porównać np. 3x9 z np. 2x alifine11.

Opublikowano
42 minuty temu, Łukasz TANDEM napisał:

Czy np. Bieg 11 w Alifine11 to tak jak by mieć 11 zębów na kasecie czy może mniej lub więcej... I czy np. 1 w Alifine 11 to coś zbliżonego do 36 a moze 42 zębów na kasecie... ? Pytam z ciekawości bo nie mogłem znaleźć przelicznika przełożeń tak by móc porównać np. 3x9 z np. 2x alifine11.

1. Musisz wziąć pod uwagę ilość zębów na korbie i zębatkę jaką wrzucisz na alfine

2. Załóżmy, że zakładasz korbę 44z a zębatkę 20z. 44/20 = 2,2

3. Teraz, przez ten "współczynnik", czyli 2,2 mnożysz ratio każdego biegu alfine

4. Dla przykładu alfine 11 ma:

gear ratio 1: 0,527

gear ratio 11: 2,153

Żeby policzyć przełożenie dla konkretnego biegu mnożysz te 2,2 przez gear ratio i wychodzi Ci przełożenie na każdym biegu

0,527 x 2,2 = 1,16

2,153 x 2,2 = 4,74

więc, żeby policzyć odpowiednik koronki na kasecie dla "jedynki alfine"  rozwiązujesz sobie równanie 44/x=1,16 a dla "jedenastki" 44/x=4,74

czyli alfine 11 przy korbie 44 będzie miało taki zakres przełożeń jak hipotetyczna kaseta 9-38 przy tej samej korbie

 

chyba, że coś poyebałem xd

Łukasz TANDEM
Opublikowano

Dużo tego 😜 ale dziękuję za odpowiedź. 

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...