Misior Opublikowano 17 Maja 2019 Opublikowano 17 Maja 2019 (edytowane) Witam, potrzebuję pomocy bo mój napęd po upgradzie przestał działać jak należy. Konkretnie to mam napęd 3x9. Manetki XT, przerzutki tył i przód XT, wszystko w systemie Mega 9. Wcześniej miałem manetki LX i kasetę 11-34. Wymieniłem manetki i kasetę na 11-32, założyłem nowy łańcuch XT, skróciłem o tyle ile trzeba (nie pierwszy raz to robię i potrafię dobrze dobrać długość łańcucha) i co się dzieje? Napęd zachowuje się tak jakby łańcuch był za krótki, to znaczy przy wrzucaniu biegów na dwie ostatnie największe zębatki z tyłu dolne kółeczko przerzutki ciągnie do zewnątrz i łańcuch z niego aż spada. Dodałem nawet dwa ogniwa, jest lepiej ale to i tak nie to, problem dalej jest. Najbardziej objawia się to kiedy łańcuch jest na największejtarczy z przodu ale także źle działa gdy jest na środkowej i małej tarczy. Na pozostałych zębatkach kasety łańcuch działa prawidłowo, problem występuje na dwóch największych. Blokady przerzutki sprawdzone i są ok. Wcześniej przed upgradem napęd działał wzorowo. Nie wiem zupełnie o co chodzi, brakuje mi już pomysłów. Gdybym mieszał grupy napędowe to rozumię że coś mogłoby nie grać ale w tym przypadku ręce opadają. Sprawdziłem jeszcze hak przerzutki i jest prosty. Wcześniej jeszcze przeserwisowałem kółeczka przerzutki ale to chyba nie ma znaczenia. Macie jakieś pomysły??? Pomóżcie proszę. Edytowane 17 Maja 2019 przez Misior
Misior Opublikowano 17 Maja 2019 Autor Opublikowano 17 Maja 2019 Śruba D nic mi nie mówi ale domyślam się że chodzi o tą która odpowiada za odległość górnego kółeczka od kasety, to jak najbardziej tą śrubę sprawdziłem, dolne kółeczko ma spory zapas odległości, przerzutka to RD-M772 z długim wózkiem.
Piotr78 Opublikowano 17 Maja 2019 Opublikowano 17 Maja 2019 (edytowane) Rozumiem, że wymieniłeś tylko kasetę, łańcuch i manetki(ę) ? Wrzuć na najmniejszą z przodu i z tyłu i zrób zdjęcie z boku z odległości metra. Edytowane 17 Maja 2019 przez Piotr78
Misior Opublikowano 17 Maja 2019 Autor Opublikowano 17 Maja 2019 Wymieniłem manetki z LX na XT, kasetę z 11-34 na 11-32 i łańcuch na XT 9s, prosta sprawa by się wydawało a przestało gadać...
Piotr78 Opublikowano 17 Maja 2019 Opublikowano 17 Maja 2019 Bez zdjęć ( najlepiej łańcuch mała/mała oraz blat - i te większe z tyłu + środkowa i największa z tyłu - takie zdjęcia, żeby było widać problem ) ciężko powiedzieć. Może wykrzywiłeś hak podczas zmiany ? ( zdejmowanie koła - rama z przerzutką stała obok, rower się przewrócił czy ktoś nacisnął i wykrzywił hak/przerzutkę - strzelam )
Misior Opublikowano 17 Maja 2019 Autor Opublikowano 17 Maja 2019 Łańcuch na dużej tarczy z przodu i największa zębatka z tyłu Łańcuch na najmniejszej tarczy z przodu i najmniejszej zębatce z tyłu Wyrzuciłbym filmik ale tu chyba się nie da
elmapeto Opublikowano 17 Maja 2019 Opublikowano 17 Maja 2019 (edytowane) Na zdjęciach wygląda to normalnie. Przecież takich przełożeń się nie używa. Z tył duża z przodu duża ustawiam tylko przy smarowaniu łańcucha i oczywiście nie chodzi to wtedy gładko na takim przekosie. Obie fotografie przedstawiają maksymalne przekosy na których nie da się jeździć. Nie rozumiem problemu. Edytowane 17 Maja 2019 przez elmapeto
Piotr78 Opublikowano 17 Maja 2019 Opublikowano 17 Maja 2019 Dodaj 2 ogniwa, łancuch jest na styk, jak Ci strzeli i będziesz musiał skrócić to będzie za krótki. Widać na zdjęciu mała-mała, że jeszcze spokojnie można dodać 2 ogniwa, przerzutka będzie miała lżej, a jeśli masz do tej korby fc-m569 suport 110,5 mm to masz linię łańcucha 47,5 i możesz jeździć na sporych przekosach, np. środkowa przód i cała kaseta lub z przodu duża a z tyłu nawet na 30 tce. Jednak to nie rozwiąże problemu skręcającej przerzutki ( wózka ) gdzies w bok ( ? ) krzywego ( ? ) np na przełożeniu z przodu środek z tyłu największa. Coś nie tak z hakiem wtedy ( lekko krzywy ) lub/i przerzutką tył. Daj zdjęcie z metra od tyłu ( na wysokości przerzutki ) przy przełożeniu 32x34 ( środek przód, tył największa ) .
Misior Opublikowano 17 Maja 2019 Autor Opublikowano 17 Maja 2019 Nie jeździ się ale napęd powinien działać, zresztą to nie pierwszy rower jaki robię i zawsze sprawdzam pracę na maksymalnych przekosach i ma działać, że się nie jeździ to inna rzecz. Tu nie działa, nawet jak łańcuch jest na środkowej tarczy z przodu to po wrzuceniu największej zębatki z tyłu łańcuch próbuje zeskoczyć z tylnego dolnego kółeczka przerzutki na zewnątrz, wcześniej ten problem nie występował dlatego nie rozumię co to się wyprawia.
Piotr78 Opublikowano 17 Maja 2019 Opublikowano 17 Maja 2019 (edytowane) /edit a dobry hosting do zdjęć jest tu: ( do 16 MB na jedno zdjęcie i można wiele zdjęć wrzucać hurtem ) https://imgbb.com/ /edit 2 Ups, miało połączyć posta, sorry. Edytowane 17 Maja 2019 przez Piotr78
elmapeto Opublikowano 17 Maja 2019 Opublikowano 17 Maja 2019 (edytowane) Rozumiem . Może w takim razie jednak dolne kółko przerzutki ma już za duży luz. Czytałem,że serwisowałeś ale może jednak? Skoro hak prosty. Dołóż jeszcze trochę tego łańcucha tak jak pisze @Piotr78. To prosta rzecz ,a jeśli miałaby pomoc warto spróbować. Na zdjęciu 2 widać ,że jeszcze zapas jest. Edytowane 17 Maja 2019 przez elmapeto
Misior Opublikowano 17 Maja 2019 Autor Opublikowano 17 Maja 2019 Wrzuciłem filmik z działania napędu na YT, tutaj link: Ogniwek można dołożyć, ale przecież nie o to chodzi aby ratować się w ten sposób, poza tym za długi łańcuch nawet jeśli zniweluje problem będzie za luźny i biegi będą się zmieniać mułowato. Napęd XT ma chodzić jak szwajcarski zegarek, sami rozumiecie, nie po to wydaje się kaskę na lepsze części aby potem szukać półśrodków dla poprawy efektu. Gdzieś jest przyczyną i ja chcę ją odnaleźć.
Piotr78 Opublikowano 17 Maja 2019 Opublikowano 17 Maja 2019 (edytowane) Klasyczny objaw krzywego haka z przerzutką shadow*. ( minimalnie krzywego ) Te przerzutki są bardzo czułe na krzywy hak, właśnie w napędach 3x9 ( bo ciąg linki 1:2 ) i sama konstrukcja shadow jest ma o 1 punkt obrotu przerzutki mniej niż klasyczna przerzutka. Osobiście uważam, że shadow w 3x9 to pomyłka ( brak sprzęgła, ciąg linki 1:2 ) Widzę, że masz co nieco sprzętu, masz może klasyczną przerzutkę tylną na podmianę ? (żeby potwierdzić lub wykluczyć hipotezę ) Może być 8 sp, inna 9 sp ? /edit *oczywiście przy założeniu, że kółko górne jest wystarczająco blisko kasety na dużej koronce ( śruba napinająca ) Edytowane 17 Maja 2019 przez Piotr78
Misior Opublikowano 17 Maja 2019 Autor Opublikowano 17 Maja 2019 Niestety nie mam nic na podmianę także nie sprawdzę tego, ale w takim razie jakim cudem przed wymianą części napęd działał idealnie??? Tego nie mogę ogarnąć. Przecież samo się nie skrzywiło... Poza tym sprawdzałem hak, może dość prostackim sposobem na dwa długie pręty, jeden w mocowanie koła, drugi w hak i oba były równoległe do siebie w każdej płaszczyźnie. Pomorduję jeszcze sprzęt przez weekend a jak nie dojdę ładu to zaprowadzę do serwisu, może tam znandzie się lepszy fachman ode mnie.
Piotr78 Opublikowano 17 Maja 2019 Opublikowano 17 Maja 2019 Hmm.. jak hak prosty ( metoda dobra ) to nic na szybko nie przychodzi mi do głowy, nie widząc na żywo. Spróbuj załatwić jakąkolwiek klasyczną przerzutkę, która obsłuży blat 32 ( pełno takich ) i zobaczyć czy będzie ok. Ciężko będzie o lepsze pomysły, nawet w serwisach, no chyba, że dokładniej hak pomierzą. Ja bym dorwał rower np. kolegi i pożyczył na chwilę przerzutkę tylną ( ewentualnie linkę mu wymienisz jak za bardzo postrzępiona będzie żeby ponownie założyć )
Kruk Opublikowano 18 Maja 2019 Opublikowano 18 Maja 2019 Tak jak już to zauważył, na takich przełożeniach się nie jeździ, jest to niezgodne z regułą zmiany przełożeń, a i sam łańcuch już widać że przy zmianie przerzutki chce z dolnego kółeczka grawitacyjnie spaść. Czy nigdy nie oglądałeś instrukcji od roweru? : Bieg kaset 1,2,3 i 4 odpowiada biegowi korby 1 Bieg 4,5,6, i 7 odpowiada biegowi 2 Korby Bieg kaset 6,7,8 i 9 odpowiada biegowi 3 korby Wiadomo o jedną koronkę kaset można czasami nagiąć ale nie testowanie roweru na przekosach bo tak lubisz.
Piotr78 Opublikowano 18 Maja 2019 Opublikowano 18 Maja 2019 (edytowane) Pozwolę się z tym nie zgodzić. Ta grafika wyżej trąci naftaliną. ( jest z czasów gdy nie było napędów 1x i 2 x ) Teraz przecież przy napędach 2 x i 1x gdzie linia łańcucha jest odpowiednio 48,8 ( dla 2x i punktu pomiędzy zębatkami ) oraz 50,4 mm dla 1x ( odległość do zębatki ) mamy do dyspozycji cały zakres kasety. I nikt nie mówi o tym, że się nie jeździ na skrajnych itp. ( pomimo lichej linii łańcucha dla w/w napędów bo przy przekosach, łańcuch rzęzi, czasami chce spadać itp ) . Po prostu mając jak kolega wyżej korbę na kwadrat ( czy octalink ) można zmieniać naszą linię łańcucha i tak jak wyżej grafika przedstawia z grubsza linię 50 mm to stosując 47,5 mm ( częsty zabieg w 3 x napędach , a nawet mniejszą, można przesunąć korbę wyżej ( odnoszę się do powyższej grafiki ) I nic nie ociera, nic nie skrzeczy nawet przy 2x1 i 2x9 oraz 3x3 a nawet 3x2. ( na grafice 1x7 i 1x8 ) Edytowane 18 Maja 2019 przez Piotr78
Kruk Opublikowano 19 Maja 2019 Opublikowano 19 Maja 2019 A o jakim napędzie mówimy? To jest stary napęd 3 na 9. Grafika którą zrobiłem jest prawie identyczna z tą którą dostałem w instrukcji z rowerem z napędem 3 na 9. Wiadomo że dzisiejsze napędy są inne ,gdyby tak nie było to logiczne że napędy 1 na by nie istniały, tutaj nie ma przecież mowy o 1 czy 2 na.
Misior Opublikowano 19 Maja 2019 Autor Opublikowano 19 Maja 2019 To już chyba koniec moich męczarni nad tym sprzętem, nic więcej zrobić już się nie da, ale po kolei: -poraz kolejny wykonałem kontrolę haka przerzutki i dogłaskałem go na wieki wieków amen (przy okazji wykonałem fotki i zamówiłem nowy, tani jest) więc hak jest prościutki, aby stwierdzić czy moja przerzutka jest ok zdjąłem z innego roweru sprawnego XTka i założyłem do mojego, problem dalej był, mojego XTka założyłem do drugiego roweru i zmieniało super, nawet na tych skrajnych przełożeniach, chociaż wiadomo że już na tych skrajnych pojawiał się dziwny dźwięk lekkiego chrobotanie ale nie że łańcuch uciekał z dolnego kółeczka, czyli zupełnie prawidłowo, zamieniłem przerzutki i wziąłem stary łańcuch który tak jak nowy był skrócony na długość +dwa wolne ogniwa i plus jeszcze spinka, czyli razem trzy ( oczywiście pomiar długości przy pominięciu tylnej przerzutki w położeniu największa tarcza i największa koronka), na takiej długości napęd na skrajnym przełożeniu dużą tarcza największa zębatka działa jakby łańcuch był za krótki, więc dodałem jeszcze dwa ogniwa, to już razem 5 dodatkowych i na tej długości już w skrajnym położeniu było prawidłowo, czyli co, jednak łańcuch za krótki, ale ale, jeszcze sprawdziłem drugie skrajne położenie i na małej tarczy i najmniejszej zębatce okazało się że łańcuch o tyle ognie wydłużony poprostu wisi, wózek przerzutki już nie da rady go napiąć. Co mi pozostało, założyłem ponownie nowy łańcuch wydłużony o dwa ogniwka plus spinka, czyli jak być powinno, wyregulowałem przerzutkę i śmiga aż miło, natomiast na skrajnych przełożeniach i tak nie jeżdżę więc już odpuszczam. Wniosek mój jednak jest taki że problem występuje z samym rozmiarem kasety w tym przypadku, kiedy miałem 11-34, korba z największym blatem 42 i prawidłowo skrócony łańcuch nie sprawiało żadnych problemów ale już po wymianie kaset na 11-32 okazało się że nie da się dobrać właściwej długości łańcucha, bo albo będzie dla tego skrajnego przełożenia za krótki a po dodaniu kolejnych dwóch ogniw za długi, koniec i kropka. Wiem że mogę jeszcze zrezygnować ze spinki i skuć pinem dodając tylko jedno ogniwo i sprawdzić co wtedy ale już mi się nie chce, poza tym spinka musi być bo często zdejmuję łańcuch do czyszczenia. To chyba tyle w tym temacie, dzięki za wpisy i chęć pomocy, pozdrawiam.
Ares Opublikowano 19 Maja 2019 Opublikowano 19 Maja 2019 Nie zagłębiając się specjalnie w temat to nigdy w życiu nie miałem w taki sposób prowadzonej linki od przerzutki do pancerza i tak samo wyciągniętej przerzutki przy 3x1.
Piotr78 Opublikowano 19 Maja 2019 Opublikowano 19 Maja 2019 (edytowane) 42 minuty temu, Misior napisał: zdjąłem z innego roweru sprawnego XTka Ten sam model, czy klasyczny nie-shadow ? Jak pisałem shadow napina mniej wózek przerzutki niż klasyczna konstrukcja ( chodzi mi o ruch wózka do tyłu - klasyczna ma większy zakres ) więc można pozwolić sobie na nieco dłuższy łańcuch. Najlepszą metodą dla wyliczenia dł. łańcucha ( dla napędów 3x ) jest wg. mnie właśnie mała-mała i łancuch przechodzący pod górnym kółeczkiem tylnej przerzutki w odległości 1-2 cm. To nam daje zapas na przyszłość w razie potrzeby skrócenia łańcucha, oraz extra luz przerzutce ( który jej pomaga ) przy przełożeniach typu 2x1 ( środek-duża ) czy 3x5,6,7 ( środek - i większe z tyłu ). Jednakże jeśli musiałbym wybierać ( przy Twojej rd-m772 ) to wybrałbym wciąż dłuższy łańcuch bo o ile z przełożeń 2x1 się korzysta ( czy 3x5,6,7 ) to 1x9 ( 8,7 ) to już praktycznie wcale/nigdy ( mała- mała i ze dwie kolejne ) /edit Pokażę jak jest u mnie, 3 zdjęcia, duża-duża, środkowa-duża i mała-mała. Dodam ( co ważne patrząc na zdjęcie duża-duża ) że mam przekroczoną pojemność tylnej przerzutki, aż o 4 lub 5 zębów ( w zależności od źródeł dla przerzutki rd-m739 ) i łańcuch jest już na max napięty, ale tak nie jeżdżę, max 3x3, sporadycznie ( kilka razy ) udało mi się 3x2. Korba 44/32/22 kaseta 11-32. Edytowane 19 Maja 2019 przez Piotr78
Kruk Opublikowano 19 Maja 2019 Opublikowano 19 Maja 2019 Technologia "shadow" w przerzutkach Shimano, ma po prostu chować bardziej przerzutkę bliżej koła i ma lekko mocniejsza sprężynę, dopiero Shadow+ rozwiązał problemy z napinaniem przerzutki.
Piotr78 Opublikowano 19 Maja 2019 Opublikowano 19 Maja 2019 Tak, ale to konstrukcja pozbawiona sprężyny ( i dodatkowo punktu obrotu ) w miejscu gdzie śruba przykreca przerzutkę do haka. Ten dodatkowy ruch sporo daje, pomaga przerzutce lepiej kompensować krzywy hak, rozpiętość kasety. Sam wózek ( gdy zdejmę łańcuch ) pójdzie dalej do tyłu i do góry niż w przypadku shadow. Pomaga to wycisnąć więcej dobierając długość łańcucha. Samą kwestię żywotności starej rd-m739 ( a głównie odporności na skrzywienia ) pominę.
MajkelVoc Opublikowano 19 Maja 2019 Opublikowano 19 Maja 2019 Witam mam do was pytanie szajbajki 😉 czy w moim rowerze jest prawidłowo założony łańcuch,mam wrażenie , że jest na odwrót.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się