maku1977

single track SPD czy Platformy

Rekomendowane odpowiedzi

maku1977

Proszę o poradę doświadczonych kolegów i koleżanek, od dwóch miesięcy śmigam na rowerku, pierwsze pedały założyłem platformy, ale po tygodniu jazdy stwierdziłem że id razu na głęboką wodę :) i zakupiłem SPD. Oczywiście po paru godzinach gleba na skrzyżowaniu, ale to mnie nauczyło myśleć :) tak pomykam dwa miesiące. I stąd pytanie, chce się wybrać zobaczyć na własnej skórze co to te single track, i pytanie na pierwszy raz zmienić na platformy, czy od razu próbować w SPD? Tylko bez śmiechu za pytanie:))))))

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red

SPD będzie bezpieczniejsze. Ja mam zasadę że do treningu platformy (np bunnyhopa nie nauczysz się jeśli będziesz próbował podciągnąć rower do góry stopami) ale do jazdy SPD. Dlaczego? Bo na platformach kilka razy przydzwoniłem klejnotami o ramę :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maku1977

No właśnie, a ja myślałem że platformy są bezpieczniejsze, że zawsze w razie czego można szybko się nogą podeprzeć, oczywiście z perspektywy takiego żółtodzioba jak ja....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Platformy i SPD mają swoje plusy i minusy.

Platformy, nie musisz się wpinać, w razie co można zeskoczyć, minus to to że przekazywanie siły z nóg do korby jest mniejsze.

SPD, Musisz się wpiąć przez co jak Ci coś wyskoczy z zakrętu to gleba co najmniej, plus jest taki że nie myślisz gdzie masz stopę, tylko kręcisz i moc jest znacznie lepiej przekazywana w korbę.

Jak masz dwa systemu w jednym rowerze jeden a w drugim drugi system, to jak się przesiądziesz z platformówek na SPD to przez kilka chwil ciężko się przyzwyczaić, stopa zjeżdża z pedała, ból cohones czasami nieunikniony:D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ares

By jeżdzić w platformach potrzeba i ich samych na wysokim poziomie i takich samych butów. To taka uwaga poboczna. Skoro już śmigasz w SPD to idz za ciosem i korzystaj z tego systemu. Nikt od razu nie czół się w SPD pewnie. To wymaga nieco czasu. Ustaw sobie siłę wypięcia na minimum i gwarantuję Ci, że wypniesz się zawsze a tym bardziej w trakcie jakiegokolwiek upadku. 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sziva

Ja na singlach czuję się bezpieczniej w platformach z pinami. 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Franz Mauer

Równiez poszedłbym tropem @Ares . Singiel singlowi nie równy. Ja osobiście jeżdżę na dość wymagajacych singlach i nie wyobrażam sobie jazdy bez SPD. To wg mnie jest bardzo ekonomiczne i bezpieczniejsze rozwiązanie niż jakikolwiek but na jakiejkolwiek platformie. Mam na myśli single techniczne, z krótkimi i stromymi podjazdami i zjazdami. Bardzo często pomaga podciąganie stopy przy pedałowaniu, czego na platformie nie użyczysz. Inaczej jest już na singlach bardziej pod enduro. Na nich już prędzej sprawdzą się platformy, choć z obserwacji wynika, że jednak znaczna część wytrawnych endurowców pomyka na SPD z dodatkową platformą. Skoro masz już SPD to nie zmieniaj tego, a na początek mocno poluźnij sprężynę blokującą wypięcie. Gdy dojsziesz do wprawy, a możesz to zrobić tylko poprzez jazdę w pedałach zatrzaskowych, to docenisz wielkośc tego rozwiązania :) 

Edytowane przez Franz Mauer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ares

Praktycznie wszyscy zawodnicy EWS czy PŚ DH przeszli już na SPD. To tylko świadczy jak dobry i bezpieczny jest to system. Osobiście podziwiam ludzi co jeżdzą w platformach. Za wyjątkiem tych co dużo czasu spędzają w powietrzu gdzie faktycznie platforma jest lepszym wyjściem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi