Slick Tires Opublikowano 6 Maja 2019 Opublikowano 6 Maja 2019 (edytowane) Witam, mam pytanie, czy ktos posiada przerzutke rd m591? Czy faktycznie najwieksza mozliwa zebatka to 34t? Czy moze bez problemu bez przerobek obsluzy 36t? Oraz jak tak naprawde wyglada kwestia indeksacji, podobno wystarczy kupic manetke tiagra 10s (szosowa na plaska kierownice) dziala w starym systemie 1:2 zamiast dyna sys 1:1 co pozwoli na obsluzenie 10 rzedow przerzutka 9 rzedowa manetka 10 rzedowa Edytowane 6 Maja 2019 przez SpiderMAN
Piotr78 Opublikowano 6 Maja 2019 Opublikowano 6 Maja 2019 Wg. Shimano obsłuży max 34, ale słyszałem ( nie próbowałem ) że 36 też da radę. Co do manetek, to owszem, zadziała.
Kruk Opublikowano 6 Maja 2019 Opublikowano 6 Maja 2019 Myślę że 2 ząbki więcej by obsłużyła ale nie więcej, oczywiście wtedy trzeba mieć ciut dłuższy łańcuch. Podobno też sramowskie 9 rzędowe manetki zadziałają z 10 przerzutką shimano, ale głowy nie dam ale czy na odwrót...to trochę bez sensu bo w 10 mamy już sprzęgło które dużo zmienia, ja sam cały napęd swojego czasu zmieniałem z 9 XT na 10 XT właśnie ze względu na sprzęgło którego brakowało w przerzutce SLX M662
Piotr78 Opublikowano 6 Maja 2019 Opublikowano 6 Maja 2019 (edytowane) Tak, w mtb shimano jest różnica ciągu w manetkach między 9 - 10 sp. W szosie ( nie licząc tiagry 4700 ) nie ma. Można kupić inne manetki szosowe 10 sp i będzie hulać z przerzutką tylną mtb 7-8-9 sp. ( shimano ) Edytowane 6 Maja 2019 przez Piotr78
Kruk Opublikowano 6 Maja 2019 Opublikowano 6 Maja 2019 Noo to ciekawe, nie mniej zabieg moim zdaniem zbędny, bo ludzie przeważnie chcą 10 przerzutkę z 9 manetką i jak już to to ma sens na odwrót nie widzę plusów za bardzo
Piotr78 Opublikowano 6 Maja 2019 Opublikowano 6 Maja 2019 Jeśli ktoś w mtb chce mieć 10 biegów z tyłu ( a miał 8-9 ) i nie musi mieć przerzutki ze sprzęgłem to wystarczy, że włoży prawą manetkę 10 sp szosową na kierownicę, kasetę, łańcuch i gotowe. Lepsze stopniowanie ( jeśli rozpiętość ta sama ) lub większe koronki przy podobnym/tym samym stopniowaniu. Nie jest to takie bez sensu Niestety manetki są drogie ( nawet używane wyższych grup, ultegra/dura ace i jest ich mało ). Ja mam 3x9 i korbę 44/32/22 jak jadę na 44 z przodu to z tyłu brakuje mi w środku jednej koronki - już nie pamiętam gdzie jest ten przeskok, który mi nie pasuje czy to 44/21 czy 44/18 - to chyba to.
Slick Tires Opublikowano 6 Maja 2019 Autor Opublikowano 6 Maja 2019 dlatego najlepiej kupowac kasete / blaty poslugujac sie kalkulatorem przelozen w rowerze, http://home.earthlink.net/~mike.sherman/shift.html chocby ten, ja mam 48/36/26 11-13-15-17-19-21-24-28 przy normalnej jezdzie nie przeszkadza stopniowanie co dwa zeby, przy mocnym dociskaniu juz bardzo, przykadowo na 48/17 za miekko 48/15 za twardo, idealem byloby 48/16 ale niestety takie luksusy tylko w rowerach szosowych maja przerzutki ktore obsluguja male kasety co najwieksza koronke maja 25 i sa stopniowane co zabek, az szkoda ze nie da sie kupic osobno kazdej koronki, wtedy bym wymajstrowal 48/36/26 11-13-15-16-17-18-19-20-21-24-28, przynjamniej bylby jakis sensowny powod pchania sie w 11s a nie tylko wiekszy zakres przelozen + jeden blat z przodu, na takiej kasecie jednoczesnie zrobie kazdy podjazd na asfalcie, na zjezdzie docisne do 70 kmh a na plaskim przy ostrym grzaniu bedzie bardzo komfortowo bo co jeden zabek, bo wlasnie najczesciej jezdze na 15-17-19-21..... pytalem o to jaka najwieksza koronke obsluzy poniewaz planuje rowerkiem sprobowac jazdy po gorach, tam juz ciasne stopniowanie na nic....
Kruk Opublikowano 6 Maja 2019 Opublikowano 6 Maja 2019 Da się dokupić koronki te niższe w kasetach XT jak już Dla mnie mieć cały napęd pod 10 rzędów a przerzutkę nie to bez sensu robota bo sprzęgło wiele daje i nie wróciłbym do przerzutek bez sprzęgła takie mam swoje zdanie
Slick Tires Opublikowano 6 Maja 2019 Autor Opublikowano 6 Maja 2019 Godzinę temu, Piotr78 napisał: Ja mam 3x9 i korbę 44/32/22 jak jadę na 44 z przodu to z tyłu brakuje mi w środku jednej koronki - już nie pamiętam gdzie jest ten przeskok, który mi nie pasuje czy to 44/21 czy 44/18 - to chyba to. a tobie polecam po prostu zmienic kasete, jesli nie potrzebujesz zebatki 30t+ to mozna zalozyc szosowa kasete co ma max 25t, piszesz ze jak jade na 44t, czyli rozumie asfalt? mozna pozmieniac blaty na takie jakie mam ja a do tego kaseta 12-13-14-15-17-19-21-23-25T na srodkowym blacie mamy idealnie bo co jeden zabek 1 minutę temu, Kruk napisał: sprzęgło wiele daje ale gdzie wiele daje? na szosie i w terenie czy tylko w terenie? rozumie ze daje to ze trzymie lancuch w ryzach ?
Kruk Opublikowano 6 Maja 2019 Opublikowano 6 Maja 2019 W terenie, na wertepach czy górkach, ogólnie zmiana pod obciążeniem jest precyzyjniejsza, łańcuch nie jest taki luźny i biegi wchodzą pewniej. Fakt przerzutki bez sprzęgła chodzą ciut gładziej od tych ze sprzęgłem ale za to uzyskujemy dużo stabilności w napędzie zwłaszcza przy długim wózku przerzutki.
Slick Tires Opublikowano 7 Maja 2019 Autor Opublikowano 7 Maja 2019 a czy jest mozliwe zamienienie zebatki 26 na 22? blaty by wygladaly 22/36/48 przerzutka przod 3s manetka 3s
ahaja Opublikowano 7 Maja 2019 Opublikowano 7 Maja 2019 Jak zmienisz na 22 to przednia przerzutka nie będzie poprawnie działać bo ma stopniowanie 10-10-12. Musiałbyś ją zmienić na taką 2s 14T (36/22) i wtedy wykorzystasz kasetę 11-28T. Ale najwyższy bieg nie będzie obsługiwany. To chyba najtańsza opcja. W górskim rowerze masz korbę 26/36/48? Takie to w trekkingach siedzą ...
Piotr78 Opublikowano 7 Maja 2019 Opublikowano 7 Maja 2019 (edytowane) @Slick Tires Jeśli jakaś przerzutka przednia by to ogarnęła to fd-m900, 901, lub jej klony - xt 730 i chyba jeszcze coś z tych starych ma te same parametry. https://si.shimano.com/#/en/SI/P-32 Edytowane 7 Maja 2019 przez Piotr78
Slick Tires Opublikowano 8 Maja 2019 Autor Opublikowano 8 Maja 2019 (edytowane) tylko w trekingach, co z tego, jest lepsze niz 22 32 42 bo w terenie jade caly czas na srodkowym blacie a nie 32 42 32 42 na okraglo, zmienilem plany, przerzutka przod wylatuje, zakladam blat narrow wide 38t z tylu 9s 11 12 14 16 18 21 24 28 34 w miejsce 26 dam 22t, kazdy podjaz w mojej okolicy robie na 36 28, wiec recznie lancuch z 38 na 22 bede musial przerzucic tylko na gorskich podjzdach, 22 36 48 bylaby super uniwersalna korba, na wszystko, asfalt, teren, takie polaczenie dwublatu z tarcza 48 na asfalt, no ale tez trzeba miec noge i wytrzymalosc by kadencyjnie jechac na asfalcie na blacie 48 a jako ze chce tanim kosztem, przerobic naped na taki w ktorym dam rade podjechac gore, to taniej jest kupic narrow wide 38t (50zl) maly blat 22 (20zl) niz specjalnie kupowac nowa przerzutke manetke itd itp, idealny naped 48/36/26 11-13-15-17-19-21-24-28-32-37-42, kazda gore podjedziemy, na zjezdzie wycisniemy do 70 kmh, blat 48t uzywalny takze w terenie, bo bez wyrzutow sumienia mozna jechac na 48/28 kiedy teraz bym za bardzo krzyzowal lancuch, w tym rowerze na 11s nie przejde bo sie nie oplaca, ale kiedys wlasnie taki zloze, nie patrzac na kwik ze korba 48t tylko do trekinga, bo do mtb nie wypada jeszcze dodam dlaczego nie zmienie blatow na 22 32 42, poniewaz jadac w terenie, zmiana z przodu jest niekomfortowa, blatu 22 i tak uzyje tylko na dlugich podjazdach, kiedys tak jezdzilem i nic fajnego, bardzo szybko mi sie konczyly biegi na 32t Edytowane 8 Maja 2019 przez Slick Tires
Jacentyj Opublikowano 12 Listopada 2022 Opublikowano 12 Listopada 2022 Wracając do pytania początkowego w wątku bez niepotrzebnej dyskusji - czy m591 da radę obsłużyć zębatkę 36 bez żadnych modyfikacji?
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się