Skocz do zawartości

Przebudowa Krossa B2, budżetowy rower wyprawowy


Karoleq

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, posiadam obecnie 2 rowery - dartmoor blackbird oraz kross b2 z 2017 roku. Często robię po 100km dartmoorem który nie oszukujmy się nie jest stworzony do takich wypraw i troszeczkę mnie ogranicza podczas dłuższych wypadów. Posiadam w domu krossa b2 z 2017 roku w seryjnej specyfikacji. Wpadł mi do głowy pomysł aby przerobić trochę tego krossa (najlepiej niedużym kosztem) na taką wyprawówkę. Na pewno do wymiany idzie napęd, zastanawiam się nad alivio lub może jakaś używka deore. W tym rowerze nie mam nic przeciwko przedniej przerzutce. Hamulce tektro też raczej do wymiany (spaliłem je zjeżdżając z górki nieopodal Rzeszowa). Trochę mnie martwią te piasty JoYTech oraz brak sztywnych osi no i ciężki uginacz z przodu który i tak w  moim przypadku jest prawie cały czas zablokowany a jego sztywność pozostawia wiele do życzenia :D 

Co myślicie o takiej idei? Co jeszcze warto wymienić tak żeby nie przekroczyć tych kilku stówek? Nie wiem czy w ogóle ma to sens :D Dodam, że obecna specyfikacja w krossie jest dla mnie po prostu niewystarczająca.

Poniżej specyfikacja Krossa B2:

 

Rama:Aluminium Lite

Widelec:SR Suntour XCT HLO (skok 100mm, blokada)

liczba biegów:24

Przerzutka przód:Shimano FD-TY700

Przerzutka tył:SHIMANO ACERA RD-M360 SGS

Hamulec przód:Tektro HDC-300 (hydrauliczne, 160mm tarcza)

Hamulec tył:Tektro HDC-300 (hydrauliczne, 160mm tarcza)

Dźwignie hamulca:TEKTRO HDC-300 (HYDRAULICZNE)

Manetki:SHIMANO ALTUS SL-M310 3X8

Korby:Shimano FC-TY701 42/34/24T

Suport:FP-B902

Łańcuch:Shimano CN-HG40

Kaseta / Wolnobieg :FP-B902

Piasta przód:Joy Tech D041DSE

Piasta tył:Joy Tech D041DSE

Opony:Schwalbe Smart Sam 29"x2,1"

Obręcze:KROSS Disc (Aluminiowe, podwójna ścianka)

Kierownica:KROSS Sport Components (alloy, low rise, 31,8mm)

Wspornik kierownicy:Kross Sport Components

Wspornik siodła:Kross Sport Components

Stery:FP-H816 1-1/8"

Siodło:KROSS

Chwyty:KROSS

Pedała:Aluminium/Nylon

Rozmiar koła w calach:29 cali

Rodzaj Ramy:Aluminiowa Sztywna

Skok Amortyzatora:80mm-100mm

Rodzaj Hamulca:Tarczowy hydrauliczny

Przerzutka tylna:Shimano Acera

 

 

 

IMG_20190419_181746.jpg IMG_20190419_181751.jpg IMG_20180607_151452.jpg
Opublikowano

Na wyprawy sztywne osie - po co?

Piasty - to inna sprawa - pancerne Novatec d041/d042 ... tylko się robią większe pieniądze z tego.

Jak wygląda sprawa montażu bagażnika - są miejsca montażowe w ramie? Jeśli nie to może warto pomyśleć o ramie trekingowej ?

Jak nie używasz amortyzacji to nie potrzebujesz tego uginacza ... ale jak zasadzisz tam sztywne widły to ci poleci geometria. Zyskasz za to na szybkości i masie.

Napęd - alivio jest ... uciążliwy, przynajmniej te nowe. W starym KTM mam o dziwo 12 letnie Acery i śmigają aż miło. Jakbym miał zmieniać to na coś w stylu Deore z serii 590 - pięknie, prosto się to ustawia i tak samo działa. Tylko to już 9 rzędów.

Hamulców zaniedbywać nie można - kwestia bezpieczeństwa. Jak dłuższe wyprawy to warto pomyśleć o klamotach zapasowych 'w razie w' . Ja używam mechaników i mam linkę ze sobą i kpl klocuchów :-). XTR'y hydrauliczne mnie nie przekonały, a swoim 0-1 działaniem już w ogóle.

Jak coś masz z napędem - szwankuje zmiana biegów - to zmień linki i pancerze na nowe. Na wyprawy też się może przydać uszczelnienie linek - kupujesz końcówki z noskami i łączysz noski cienkimi rurkami termokurczliwymi.

Opublikowano
37 minut temu, ahaja napisał:

Na wyprawy sztywne osie - po co?

Piasty - to inna sprawa - pancerne Novatec d041/d042 ... tylko się robią większe pieniądze z tego.

Jak wygląda sprawa montażu bagażnika - są miejsca montażowe w ramie? Jeśli nie to może warto pomyśleć o ramie trekingowej ?

Jak nie używasz amortyzacji to nie potrzebujesz tego uginacza ... ale jak zasadzisz tam sztywne widły to ci poleci geometria. Zyskasz za to na szybkości i masie.

Napęd - alivio jest ... uciążliwy, przynajmniej te nowe. W starym KTM mam o dziwo 12 letnie Acery i śmigają aż miło. Jakbym miał zmieniać to na coś w stylu Deore z serii 590 - pięknie, prosto się to ustawia i tak samo działa. Tylko to już 9 rzędów.

Hamulców zaniedbywać nie można - kwestia bezpieczeństwa. Jak dłuższe wyprawy to warto pomyśleć o klamotach zapasowych 'w razie w' . Ja używam mechaników i mam linkę ze sobą i kpl klocuchów :-). XTR'y hydrauliczne mnie nie przekonały, a swoim 0-1 działaniem już w ogóle.

Jak coś masz z napędem - szwankuje zmiana biegów - to zmień linki i pancerze na nowe. Na wyprawy też się może przydać uszczelnienie linek - kupujesz końcówki z noskami i łączysz noski cienkimi rurkami termokurczliwymi.

Jeśli chodzi o przerzutkę to chciałbym raczej coś z lepszym napinaniem łańcucha,  w b2 można zamontować bagażnik. Sztywne osie dlatego, że sam jestem ciężki, do tego czasami lubię zjechać z utwardzonej drogi. Obecnie w tym krossie czuć podczas jazdy że to wszystko, cały napęd jest taki delikatny i absolutnie nie jest to sztywne. 

Opublikowano

Temat osi sztywnych nie istnieje bo nie da się tego zrobić technicznie (chodzi o ramę). One same zresztą w zamyśle nie były pomyślane pod kątem wagi. Poza tym przynajmniej ja nie jestem w stanie Ci pomóc z budżetem na poziomie kilku stów. To jest po prostu nie wykonalne. 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...