MrTofu

[Opony] Chyba głupie pytanie odnośnie opon tubeless

Rekomendowane odpowiedzi

MrTofu

Witam serdecznie

Mam głupie pytanie

Zakupiłem rower z zamontowanymi już oponami tubeless ready. Na obręczach miejscami widać było biały nalot. Pierwsza myśl - płyn uszczelniający. Czy jest sposób aby sprawdzić czy jest ona bez dętki czy z dętką bez ściągania opony? Da się po czym je rozróżnić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph

Bez ściągania to ciężko, ale jeśli jest to nowy rower to na 95% są dętki, a biały nalot to zwyczajnie środek do zabezpieczania nowych opon lub talk używany przy montażu. Dlaczego z nowych opon miałby wyciekać uszczelniacz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sziva

Chyba najprościej byłoby wykręcić wsad wentyla, przechylić obręcz i sprawdzić czy wyleci mleko czy też nie. 

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph

Na dobrą sprawę jak się miało do czynienia z takimi kołami to po spuszczeniu powietrza bez zdejmowania da się określić czy w środku jest dętka. Można wyczuć jak lata wewnątrz luzem i pod palcami przy ugniataniu opony.

Nie mnie jednak tak jak napisałem wyżej - jak rower jest nowy to raczej nikt ci w prezencie bezdętek nie zrobił.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kkaaeell

Nie trzeba spuszczac powietrza tylko zakrecic kolem. Jak w srodku wesolo zachlupie to znaczy ze bezdetka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph

Wow chyba za dużo mleka lejesz😀 Jakby uszczelniacza miało być aż tyle to przecież hamowałoby ruch wirowy koła. 50, a nawet 100 ml nie ma prawa chlupać - rozleje się cienką warstwą po ściankach, a po zatrzymaniu powoli spłynie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kkaaeell

Jak rower stoi pare godzin to mleko pod wplywem grawitacji splynie na dol a pozniej slychac jak sie rozlewa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Wentyl:

W tubeless wentyl musi być dokręcony do obręczy, a w dętce  najczęściej nie jest.

Jeżeli jest dokręcony to wystarczy spuścić trochę powietrzna, żeby zmniejszyć ciśnienie, poluzować nakrętkę przy obręczy i wcisnąć wentyl w obręcz.

Jak nie ucieka powietrze to jest dętka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph

Presta nawet w przypadku dętek jest zwykle dokręcona do obręczy. Wciśnięcie samego wentyla to jest w sumie jakiś pomysł.

Co do chlupania to nadal bym jednak obstawiał, że Ciężko usłyszeć 50 ml w oponie😋

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kkaaeell

Nie wiem na ilu calowych kolach jezezisz jak wlewasz 50 ml

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
TOMALA72

Mlekiem raczej fabrycznie nie zalewają, miałem tak w nowym Levelu 6.0 z obręczami pod mleko ale tam była dętka więc Kolega "seraph" miał rację:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph
2 godziny temu, Kkaaeell napisał:

Nie wiem na ilu calowych kolach jezezisz jak wlewasz 50 ml

W oponach 622x42 i 622x47 mam po 50 ml, a w oponach 29x2,1 i 29x2,4 mam po 100 ml i w żadnej z nich nie słychać przelewania nawet jak rower tydzień stoi, bo aż go przed chwilą ze ściany zdjąłem i sprawdziłem. Fakt, że dolewane było na jesieni, ale nawet wtedy może przez stetoskop bym coś usłyszał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łza Włóczynutka

U mnie, jak zdejmę koło i je gwałtownie  pobujam - słychać jak mleko chlupie. opony 29x2.2 wlane 90 ml mleka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kkaaeell

Wiadomo ze caly czas nie chlupie tylko chwile jak rower stal dluzszy czas i mleko splynelo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi