Skocz do zawartości

Odblask do roweru szosowego


VoleYski

Rekomendowane odpowiedzi

Prawo nie przewiduje koloru odblasku. Są tylko zalecane normy które zamieszcza się na metkach, ale w przypadku opasek nie łudzę się nadzieją że będzie jakakolwiek norma. W większości to gadżety reklamowe, a tam liczy się cena.

Odnośnik do komentarza
Cytat

 

§ 53.

1. Rower powinien być wyposażony:

...
2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

 

 

PoRD nie precyzuje, czym jest odblask. Nie ma też określonej minimalnej powierzchni odblasku, jak np. w prawie austriackim. Podsumowując - chyba może być, chyba że ktoś ma jakieś ciekawe informacje np. dotyczące orzecznictwa w tej sprawie.

 

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.03.2019 o 17:10, Diodek napisał:

Prawo nie przewiduje koloru odblasku. Są tylko zalecane normy które zamieszcza się na metkach, ale w przypadku opasek nie łudzę się nadzieją że będzie jakakolwiek norma. W większości to gadżety reklamowe, a tam liczy się cena.

Zanim zaczniesz dawać takie rady, to przeczytaj ustawę. 

Cytat

Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia" (zaktualizowanym w październiku 2012 roku) każdy rower musi być wyposażony w:

co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,

co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

co najmniej jedno  światło tylne świecące ciągłym, lub migającym (od 2002 roku) światłem,

co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

A tu z samej ustawy z 2012 r.

Cytat

z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

 

Edytowane przez Teknoloji
Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, Diodek napisał:

@Teknoloji Pokaż zapis gdzie masz napisane że ZABRONIONE jest użycie innego koloru opaski. Nigdy jeszcze nie słyszałem aby policja doczepiła się za posiadanie odblasku. Powyższe to czysta teoria.

Jest napisane jasno i klarownie jakie wyposażenie rower ma posiadać (CZERWONE ŚWIATŁO ODBLASKOWE z tyłu !!!!), reszta to są Twoje wymysły. To że Policja się nie przyczepia nie zwalnia Ciebie ze stosowania się do aktualnego prawa. Równocześnie rozumiem, że dla Ciebie dzwonek to rzecz iluzoryczna. Radziłbym przestać wprowadzać w błąd resztę.

Reakcję dodać możesz, ale może się odniesiesz do argumentów? 

EDIT by ZIBI: SŁOWNICTWO!

Edytowane przez zibi_j1
słownictwo
  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza

Ucinając dyskusję, po raz n-ty wklejam.

http://wrower.pl/prawo/obowiazkowe-oswietlenie-roweru,3172.html

 

Obowiązkowe światła na rowerze:

co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np lampka przednia na baterie, lub dynamo,

co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

co najmniej jedno  światło tylne świecące ciągłym, lub migającym (od 2002 roku) światłem,

kierunkowskazy - jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

UWAGA ! Od 8 października 2013 roku nie musimy mieć zamontowanych świateł na rowerze wtedy gdy nie jest ono wymagane - czyli np. w dzień. Możemy więc lampki posiadać np w kieszeni, lub w plecaku, albo nawet w domu - jesli nie zamierzamy jeździć po zmroku. UWAGA ! nie dotyczy to odblasku tylnego o barwie czerwonej, który musi być zamontowany na stałe.

Wszystkie światła na rowerze muszą spełniać następujące warunki:

oświetlenie pozycyjne (lampki) przednie oraz tylne może być ciągłe lub migające

zarówno światła jak i odblaski oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m.

oświetlenie pozycyjne może być zdemontowane jeżeli nie ma obowiązku jego użycia (czyli w dzień i w warunkach dobrej przejrzystości powietrza)

musi być zamontowane  nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni.

 

Cytat

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 31 grudnia 2002 r.

+ nowelizacja z października 2012

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

Dział V

Warunki techniczne roweru, motoroweru, wózka inwalidzkiego i pojazdu zaprzęgowego

§ 53.

1. Rower powinien być wyposażony:

1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
3) w światła, o których mowa w ust. 3 pkt 3, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;

1a. Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.

1b. Przyczepa ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy powinna być wyposażona w dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru; nie dotyczy przyczepy jednokołowej.”

3. Motorower ponadto może być wyposażony w:

3) dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej; odległość między światłami nie może być mniejsza niż 240 mm dla świateł przednich i 180 mm dla świateł tylnych, przy czym powinna być zachowana minimalna odległość 100 mm od światła mijania; w przypadku motoroweru, w którym konstrukcja uniemożliwia uzyskanie tych odległości, dopuszcza się dla świateł przednich odległość między światłami nie mniejszą niż 150 mm, a odległość między tylnymi światłami nie mniejszą niż 100 mm;

§ 56.

1.Światła pojazdów o których mowa w § 53-55 powinny odpowiadać następującym warunkom:

1) światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m; w przypadku roweru i wózka rowerowego dopuszcza się migające światła pozycyjne;
2) powinny być umieszczone nie wyżej niż 900 mm i nie niżej niż 350 mm od powierzchni jezdni, a w przypadku roweru i wózka rowerowego nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni;”,

2. Dopuszcza się umieszczanie świateł odblaskowych:
1) barwy żółtej samochodowej:
a) na bocznych płaszczyznach kół pojazdu, o którym mowa w § 53–55, z tym zastrzeżeniem, że z każdego boku pojazdu powinny być widoczne co najmniej dwa światła: co najmniej po jednym, umieszczonym na kole przedniej osi oraz na kole tylnej osi,
b) na pedałach roweru i motoroweru;
2) barwy białej – dodatkowo z przodu roweru i wózka rowerowego.

2a. Światła, o których mowa w ust. 2, mogą nie spełniać warunków określonych w ust. 1 pkt 2–4.

2b. W rowerach, wózkach rowerowych i przyczepach rowerowych dopuszcza się:
1) odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony, albo
2) elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół tych pojazdów.

3. Jeżeli do pojazdu zaprzęgowego, roweru, wózka rowerowego lub motoroweru są przyczepione: inny pojazd albo maszyna, albo urządzenie, powinny one być wyposażone co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej widoczne z tyłu, a ponadto w jedno światło pozycyjne barwy białej widoczne z przodu, jeżeli szerokość ciągniętych: pojazdu albo maszyny, albo urządzenia przekracza szerokość pojazdu ciągnącego; światła te powinny odpowiadać warunkom określonym w ust. 1.

3a. Do świateł pozycyjnych, o których mowa w ust. 3, w odniesieniu do przyczepy ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy, stosuje się § 53 ust. 1a.

 

14 godzin temu, Diodek napisał:

@Teknoloji Pokaż zapis gdzie masz napisane że ZABRONIONE jest użycie innego koloru opaski. Nigdy jeszcze nie słyszałem aby policja doczepiła się za posiadanie odblasku. Powyższe to czysta teoria.

Opaska odblaskowa nie jest wyposażeniem roweru, a rowerzysty. Raczej nie traktowabym jej jako podstawowego światła odblaskowego, bo jej skuteczność jest mniejsza niż odpowiednio wyprofilowanego odblasku rowerowego.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...