pavello

Triban RC 520 (2019) - mój all-rounder

Rekomendowane odpowiedzi

pavello

Krótka historia mojego jeżdżenia. Od 2008 roku do 2017 jeździłem na Unibike Crossfire. Zrobiłem na nim 15kkm - przeżył wszystko - łącznie z zatopieniem do poziomu powyżej korby. Wymieniałem, opony klocki, smarowałem i tak śmigałem moja 16kg maszyną. No ale zachciało się czegoś innego, lżejszego, nowszego i co trochę nadawałoby się do krótkich triatlonów w których uczestniczę. Naczytałem się, oj naczytałem i finalnie stwierdziłem, że zakupię szosówkę. I padło na używanego Cannondale Synapse 105. Trochę na nim pojeździłem (myśle, że nieco powyżej 1000km) i jakoś mi nie podpasował. Czemu ? 

- Myślałem, że nie będzie mi brakować polnych dróg, lasów (brakowało i to bardzo)
- Dopasowywanie błotników to rzeźba (jeżdzę od marca do pierwszych minusów)
- Regulowanie mechanicznych hamulców tarczowych to zadanie cokolwiek upierdliwe

Natomiast bardzo spodobał mi się baranek i klamkomanetki ❣️ Tak więc puściłem wici i sprzedałem go za przyzwoite pieniądze. Z powodu braku miejsca, finansów i życiowych mam jeden rower. No więc poczyniłem krótką listę założeń dla nowego roweru:

- będzie możliwie uniwersalny
- będzie miał miejsce na szersze niż 28mm opony z bieżnikiem
- znośny osprzęt
- hamulce fajnie aby były hydrauliczne
- 2x10/11 albo 1x11
- punkty mocujące na błotniki i ew. bagażnik
- waga nie jest priorytetem

W ten sposób zostałem skazany ;) na "gravel'e" choć ja wolę nazwę "all-rounder" czyli rower do wszystkiego - bo tak trochę z nimi jest :) Przegląd cenowy jednak trochę zbił mnie z nóg. Z większych marek cokolwiek mi w miarę pasującego zaczynało się od 5,5-6k pln. I tak sobie zimowałem w przysłowiowej kropce... Aż natrafiłem na nowe Tribany przeglądając road.cc jakiegoś dnia - i trochę się zakochałem ;) Poczytałem tu i ówdzie i mając w pamięci ogólne dobre opinie o Tribanie 540 odbyłem krótka wycieczkę do miejscowego Deca aby zakupić nowe dwa kółka, które widać poniżej :)

Co mi się podoba:
- spełnia moje wszystkie warunki :)
- bezdętkowe opony do 36mm pasują (38mm też z tego co wiem) - mi starczy
- ciemny matowawy kolor jest super - zółto-srebrna szosa aż wołała chętnych, ;) kiedy stała przy basenie
- geometryczny przekrój ramy jest fajny

Plany:
- chcę zrobić fitting aby było wygodnie
- Drugi komplet lżejszych kół na szosę - dzięki hydraulicznym tarczom nie powinno być problemu
- Potencjalnie Redshift ShockStop - https://redshiftsports.com/shockstop-suspension-stem
- Myślę też o kierownicy z płaskim przekrojem - coś jak to https://www.3t.bike/en/products/dropbars/superghiaia-562.html - ale ta jest poza moim zasięgiem
- Z czasem bede wymieniał jakieś  graty aby obniżyć wagę do < 10kg

W razie pytań z chęcią odpowiem :)

rower.jpg
  • Lubię to! 9

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzeszaldo

super wybor , bedzie Pan zadowolony 😃

raczej nic lepszego nie znajdziesz jesli chodzi o kategorie osprzęt - cena 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nath_147

Faktycznie wciśniesz tam 38c z bieznikiem ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pavello
6 godzin temu, Nath_147 napisał:

Faktycznie wciśniesz tam 38c z bieznikiem ? 

Pierwsze wymiarowania ramy które robiłem wskazują na to, że powinno się to udać. Natomiast boje się, że może to wymagać zmiany kółek. Narazie mam w planie opony 35mm, które do mojego jeżdzenia po polnych drogach, lasach powinny być wystarczające - będą to moje pierwsze gravelówki więc się zobaczy. Z oponami 38mm nie ma mowy o błotnikach, więc to też biorę po uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hanus
16 godzin temu, pavello napisał:

Pierwsze wymiarowania ramy które robiłem wskazują na to, że powinno się to udać. Natomiast boje się, że może to wymagać zmiany kółek

Wymiana kół? Niby dlaczego? Ogólnie bardzo fajny rower, podoba mi się wizualnie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pavello
7 godzin temu, hanus napisał:

Wymiana kół? Niby dlaczego? Ogólnie bardzo fajny rower, podoba mi się wizualnie ;) 

Czytałem na jakimś brytyjskim forum podczas rozglądania się za rowerem - ale gdzie niestety nie pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SzpiceR
7 godzin temu, hanus napisał:

Wymiana kół? Niby dlaczego?

Obręcze mają bodajże 17mm więc są pod typowo szosowe opony 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hanus

Jedynie może być problem z bezdętkami. Tak to na dętce będzie hulać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sentio
4 godziny temu, hanus napisał:

Jedynie może być problem z bezdętkami. Tak to na dętce będzie hulać emoji6.png

Dlaczego, przecież te koła w RC 520 są Tubless ready?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hanus

Dość wąska obręcz więc ciekawe jak będzie się układać jakaś szersza opona. Nie mówię, że się nie da, nie uda

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pavello

Ja superszerokich opon nie planuje. Nie widzę potrzeby póki co, więc dla mnie te obręcze będą pewnie ok. Natomiast jak te opony się zużyją (albo pękną :D)  to planuje przejście na bezdętkowe.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nogi

Wypowiedz się prosze coś więcej na temat kół, hamulców i tylniej przerzutki - jak się sprawuje na "dziurach" ? Niby 105tka ma mocniejszą sprężynę - jest to odczówalne? Możesz porównać z inną ? Druga sprawa w jakim terenie już testowałeś rower? Jak wrażenia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pavello
Napisano (edytowane)

Śniegu brak, temperatury dodatnie więc pierwsze kilkadziesiąt kilometrów w tym sezonie zostało zrobione :) Rower uwalony, że wymagał mycia tak więc czas na kilka pierwszych wrażeń z użytkowania. Zrobiłem krótki przelot na drogach, potem chwilowe włóczenie po mieście i dziś coś trochę dłuższego. Postanowiłem objechać tereny kolejowe w Poznaniu co zaowocowało napotkaniem asfaltu, polnych dróg, plażowego piachu, błocka, szutru i nawet lodu :D Szybko nie było - ale powrót dla "szlajania się" dobrze mi zrobił :) 

IMG_0177.thumb.JPG.e16329ee30be0a6c5237a6bec1ac9b90.JPG

Trochę wrażeń
- Rama w porównaniu do mojego Synapse ma bardziej łagodną geometrie - jest mi wygodniej. Otwory montażowe do błotników i bagażnika są sensownie umieszczone więc nie jestem skazany na kombinowanie z Raceblade'ami SKS'a. Mierzyłem błotniki do opon 45mm i pasują :)
- Mimo tego samego rozmiaru kierownica w RC520 jest węższa niż w Synapsie - kolejny plus dla wygody, natomiast owijka jest dla mnie tak sobie - trzyma ok, natomiast wolałbym grubszą i planuję jej wymianę
- Napęd Shimano 105 jest wszystkim czego potrzebuję - nie wiem, czego więcej oczekiwać. Jakość działania mechanizmów jest bardzo dobra i wszystko działa cacy. No prawie - nie wiem czy to kwestia kasety, czy regulacji, ale tylna przerzutka ma czasem drobne czkawki. W poprzednim rowerze (też na 105) nie było tego - jak przybędzie kilometrów pewnie się wyjaśni. Z niuansów wizualnych - korba RS 510 jest jakaś brzydka ;) i chyba ją wymienię
- Hamulce - muszę je trochę podregulować pod siebie, ale już wiem, że są lepsze od poprzednich mechanicznych. Kiedy pociągam za klamkę działają podobnie do mechanicznych, natomiast siła hamowania jest większa i łatwiej mi je modulować
- Koła i opony - opony na asfalcie są OK. Jechałem 35 km/h max, więc nie za dużo, ciężko mi coś napisać dłuższego. Co mi się nasuwa to to, że kiedy podrywam rower nad krawężnikiem czuję, że przód jest cięższy niż w poprzednim. Trochę bieżnika opony mają więc pokusiłem o testowe opuszczenie asfaltu ;) Cudów nie oczekiwałem, ale nie było źle. Na ubitych żwirówkach jest po prostu ok i spokojnie można zasuwać. Tu byłem mile zaskoczony, podobnie jak trakcją w błocie :D Jednakże trafienie na gorzej związany piach to już inna, gorsza melodia i trzeba mocno uważać - szczególnie na zakrętach. Chwilowo nie planuję ich zmieniać, natomiast wydają być dobrą opcją na asfalt w gorszą pogodę i na dobrze ubite np leśne drogi (np pokroju Eurovelo E10).

IMG_0163.thumb.JPG.e9e250db3886a4a4208cb8f580448270.JPG
- Siodło - każdy z Nas inne cztery litery ma i powinno być dopasowane pod konkretną ;) Rozstaw moich kości jest większy i po pierwszej jeździe wymieniłem siodło na mojego Bontragera. Jeśli chodzi o projekt i jakość fabryczne siodełko wydaje, się całkiem przyzwoitym staraniem Dec'a.
- Waga - wg mnie waga na stronie się zgadza i należy ich docenić za to, że wagę pokazują na stronie, czego wiele uznanych marek nie robi. Rower jest o kilogram cięższy od mojego Synapse i to czuć - nawet nieco bardziej niż się spodziewałem. Czy mi to przeszkadza ? Nie - kiedy kupowałem byłem tego świadomy i nie planuję wielkiego ścigania. Wydaje mi się, że rower przyspiesza trochę gorzej niż poprzednik, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że miałem zupełnie inne opony (GP4000). Kiedy się już rozpędzi to jedzie jak trzeba i wiadomo, że to "szosa" :)
- Do jakości roweru nie mam zastrzeżeń, ale do obsługi Decathlona trochę już tak. Sprzedawca kwestię dopasowania rozmiaru miał w "d", a po regulacji przedniej przerzutki zostawiono mi zbyt długą linkę, którą po pierwszej jeździe musiałem skracać. Ale gwara jest, darmowy serwis za 6 miesięcy też - liczę, że dobiję do minimum 1kkm zanim się u nich pojawię.

Tak więc narazie jest na PLUS :) (poza czynnikiem ludzkim)

IMG_0153.thumb.JPG.6e731be244b0dbcf9594c6bb36c24510.JPG

Dodatkowe obserwacje
- Dzwonek - pierwszym akcesorium które pojawiło na moim rowerze jest dzwonek Knog OI Bell. Jest bardzo ładny i nie robi z kierownicy choinki. Dźwięk jest w porządku, ale niestety ma on jedną bardzo wkurzającą wadę - cały czas się trzęsie i wydaje cichy dźwięk jakby sprężynki były za słabe :( musze coś z tym zrobić ...
- Światło - o ile z ze znalezieniem nie narzucającej się lampki na tył nie ma większego problemu, o tyle z oświetleniem na przód jest gorzej. Czy ktoś zna/widział może lampkę przednią montowaną do mostka ? Bardzo chciałbym nie mieć nic sterczącego na kierownicy - Znalazłem coś takiego u Kross'a - https://www.kross.pl/pl/akcesoria/akcesoria-rowerowe/oswietlenie/race-0 ale jej parametry są takie sobie ...
- Gdzie moje uchwyty na bidon ? Dopiero dłuższa jazda uświadomiła mi ich brak ;)

I bardzo polecam kanał tego gościa - https://www.youtube.com/channel/UCV9WtB_q5sJfe3Rev5PWy-Q - ot fajne spojrzenie na gravelowo-rowerowe życie :)

Edytowane przez pavello
  • Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nctrns

Jak masz już dzwonek Knoga, to zobacz sobie lampkę Knog PWR Road.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maniol

A nie byłeś dziś może nad rusałką?
Widziałem kogoś na takim rowerze i chciałem podpytać o wrażenia, ale jechaliśmy w innych kierunkach i w końcu zrezygnowałem z pościgu.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
M.C
2 godziny temu, pavello napisał:

Światło - o ile z ze znalezieniem nie narzucającej się lampki na tył nie ma większego problemu, o tyle z oświetleniem na przód jest gorzej. Czy ktoś zna/widział może lampkę przednią montowaną do mostka ? Bardzo chciałbym nie mieć nic sterczącego na kierownicy - Znalazłem coś takiego u Kross'a - https://www.kross.pl/pl/akcesoria/akcesoria-rowerowe/oswietlenie/race-0 ale jej parametry są takie sobie ...

Ja polecam coś takiego jak na załączonym zdjęciu. Koszt latarki i uchwytu to jakieś 13 dolarów.

DSC01308.JPG.2ab7fb198b3589b863bf3d0d47dc0301.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
punky10
2 godziny temu, pavello napisał:

- nie wiem czy to kwestia kasety, czy regulacji, ale tylna przerzutka ma czasem drobne czkawki. W poprzednim rowerze (też na 105) nie było tego - jak przybędzie kilometrów pewnie się wyjaśni.

Mam podobnie i jestem na 99% pewny że powodem takiego zachowania  jest brak "smaru"  linka-pancerz albo konserwacja jakimś mało smarnym czymś.

Co prawda  jestem dopiero po około 40km.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Złoty

On jest czarny czy granatowy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1

Świetny rower! gratuluję.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pavello
W dniu 24.02.2019 o 22:06, maniol napisał:

A nie byłeś dziś może nad rusałką?
Widziałem kogoś na takim rowerze i chciałem podpytać o wrażenia, ale jechaliśmy w innych kierunkach i w końcu zrezygnowałem z pościgu.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Nie - pojechałem w stronę Lubonia kręcąc się wokół torów kolejowych.

W dniu 24.02.2019 o 20:44, nctrns napisał:

Jak masz już dzwonek Knoga, to zobacz sobie lampkę Knog PWR Road.

Zajrze - dzięki :)

W dniu 24.02.2019 o 22:48, punky10 napisał:

Mam podobnie i jestem na 99% pewny że powodem takiego zachowania  jest brak "smaru"  linka-pancerz albo konserwacja jakimś mało smarnym czymś.

Dzięki za wskazówkę - będę kombinować co z tym zrobić.

W dniu 27.02.2019 o 08:22, Złoty napisał:

On jest czarny czy granatowy?

Granatowy :)

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
punky10
12 godzin temu, pavello napisał:
W dniu 24.02.2019 o 22:48, punky10 napisał:

Pokaż więcej  

Dzięki za wskazówkę - będę kombinować co z tym zrobić.

Po przejechaniu jakiś 150 km wszystkie efekty ustały. Malutkie doregulowanie i śmiga jak marzenie czyli chyba ten "smar" się przetarł w pancerzu :)

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pavello
Napisano (edytowane)

Fotka nie moja - 35mm Schwalbe G-One na Tribanie RC 520 :) Już wiem też, że 38mm pasuje, ale dość cieżko ją zamontować.

52116016_335297160446049_5930275470707749458_n.thumb.jpg.637b8c6e0571ee67b0fc35031792d707.jpg

Tak więc tajemnica rozwiązana - ja zapewne będę brał 37tki :)

Edytowane przez pavello
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Semper

Pavello, bedziesz się przymierzał do kupna Redshift ShockStop czy raczej odpuszczasz? Wynalazek całkiem ciekawy i ma dobre opinie. Sam zacząłem się zastanawiać nad kupnem, ale pewnie dopiero w przyszłym sezonie, bo mam teraz inne wydatki na rower :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nath_147
6 godzin temu, pavello napisał:

Fotka nie moja - 35mm Schwalbe G-One na Tribanie RC 520 :) Już wiem też, że 38mm pasuje, ale dość cieżko ją zamontować.

52116016_335297160446049_5930275470707749458_n.thumb.jpg.637b8c6e0571ee67b0fc35031792d707.jpg

Tak więc tajemnica rozwiązana - ja zapewne będę brał 37tki :)

a sprawdzałeś jak się sprawy mają przy tylnym kole w okolicach supportu, tam zwykle bywa najciaśniej 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pavello
1 godzinę temu, Semper napisał:

Pavello, bedziesz się przymierzał do kupna Redshift ShockStop czy raczej odpuszczasz? Wynalazek całkiem ciekawy i ma dobre opinie. Sam zacząłem się zastanawiać nad kupnem, ale pewnie dopiero w przyszłym sezonie, bo mam teraz inne wydatki na rower :)

Planuje ale nie odrazu. Narazie umówiłem się na fitting 9_9 i gość odradził mi kupowanie. Dopiero po fittingu będę wiedzieć jaką długość mostka powinienem mieć - wtedy możliwe, że kupię. Na start muszę kupić węższą kierownicę, bo obecna jest sporo za szeroka.

Godzinę temu, Nath_147 napisał:

a sprawdzałeś jak się sprawy mają przy tylnym kole w okolicach supportu, tam zwykle bywa najciaśniej 

Jak pisałem - to nie moja fotka, więc sprawdzić nie mogę. Dam znać jak będę kupować szersze gumy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi