Skocz do zawartości

Synapse 61 cm czy CAAD 63 cm


gabat

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jestem nowy więc zacznę od przywitania 😀 A teraz temat.

Kupiłem 3 lata temu pierwszy od wielu lat rower, zwykły miejski Cross Alpine. Jeździłem i nie wnikałem w temat głębiej. Rok temu, przy piwku, przeszliśmy z kumplem na tematy rowerowe i bardzo chwalił się Cubem. Z ciekawości poszedłem do sklepu obejrzeć te cuda i sprzedawca tak mną zakręcił, że wyszedłem z Cubem Cross. Tu zmieniłem podejście i zacząłem wnikać w tematykę kolarstwa i tak trafiłem na kanał Szajbajk. Ten chłop ma taką pasję do opowiadania o rowerach, że przekonał mnie do kupienia szosówki i oczywiście Cannondale. Wybrałem Synapse 61 cm. Ponieważ nie ma tego rozmiaru w Polsce będę kupował za granicą, pewnie w Sigma Sports. Zrobiłem też pomiary na Competitive Cyclist i tam wyszło, że dla szosówki powinienem szukać 63 cm, czyli np CAAD. Mam 192 cm wzrostu i długość nogi 96. Czy ktoś z was ma podobne rozmiary i jeździ na Synapsie lub CAAD i mógłby doradzić co wybierać? Wolałbym Synapse, bo to moja pierwsza szosa, więc boję się czy dogadam się z CAAD-em. Chodzi mi o pozycję, że agresywna, że elastyczność itd., czyli wszystko o czym mówił Szaj. No poprostu dla mnie lepszy będzie Synapse, ale skoro będzie mały to zakup nie ma sensu. Z góry dziękuję za wszystkie opinie, a ponieważ piszę ten post 31-go wszystkim życzę Szczęśliwego Noweg Roku, nowych, wymarzonych rowerów 😉

Odnośnik do komentarza

Witaj

Mam podobne wymiary do Twoich. Masz bardzo długie nogi i większość tych internetowych kalkulatorów nie oddaje takiej specyfiki. Chodzi o to, że przy tak długich nogach siodło idzie mocno do góry, a pozycja staje się agresywna nawet przy rowerach o łagodnej geometrii typu "endurance". Poza tym, dłuższe nogi to krótszy tulów, więc zmniejsza się zasięg. Sugerowałbym mniejszy rozmiar niż wynika to z kalkulatorów. Łatwo przestrzelić z rozmiarem. Nie wiem jakiej pozycji na rowerze oczekujesz, być może Ty sam jeszcze nie do końca wiesz - przyjdzie z czasem. Niemniej jednak, na Twoim miejscu brałbym Synapsa, zwłaszcza, że Stosunek Stack do Reach rośnie wraz z rozmiarem ramy. To bardzo dobra rzecz dla wysokich, długonogich kolarzy. Nie jestem tylko pewien czy rozmiar  61 nie będzie zbyt duży. Jeżeli znajdziesz w Polsce, przymierz się do 58, powinien być wygodny. Dla mnie byłby idealny. Pamiętaj, że nawet przy tak łagodnej geometrii tego roweru, różnica wysokości siodła i kierownicy będzie wynosiła 10 do 12 cm :).

Jakby co - pisz, pomożemy

 

Odnośnik do komentarza

W szosie bierze się pod uwagę przede wszystkim efektywną długość rury poziomej.

A ta:

Synapse w rozmiarze 61 ma 60,1cm

Caad w rozmiarze 63 ma 60,7 cm

BTW wymiary masz trochę niestandardowe, tzn długie nogi. Sporo zależy od długości rąk ale i tak będziesz miał siodełko wysunięte w kosmos.

Jezeli chodzi o wybór synapse/caad to IMO lepiej caad. A to że względu na długość rury podsiodlowej. W przypadku osób z długimi nogami, kiedy siodło jest bardzo wysuniete dochodzi czasem do pęknięć spawow że względu na przeciążenia. Im dłuższa rura tym dźwignia mniejsza więc bezpieczniej 

A tak podsumowując to wydaje mi się, że ze względu na wymiary ani caad ani synapse nie będzie optymalnym wyborem. Obydwa mają sportową geo a przy tym przekroju będzie już turbo-sportowa i strasznie niewygodna. 

Idealem byłby rower o geo endurance, z wysoką główką ramy ale też z długą rurą podsiodłową. Ale nie wiem czy taki istnieje xd

 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Argi napisał:

Witaj

Mam podobne wymiary do Twoich. Masz bardzo długie nogi i większość tych internetowych kalkulatorów nie oddaje takiej specyfiki. Chodzi o to, że przy tak długich nogach siodło idzie mocno do góry, a pozycja staje się agresywna nawet przy rowerach o łagodnej geometrii typu "endurance". Poza tym, dłuższe nogi to krótszy tulów, więc zmniejsza się zasięg. Sugerowałbym mniejszy rozmiar niż wynika to z kalkulatorów. Łatwo przestrzelić z rozmiarem. Nie wiem jakiej pozycji na rowerze oczekujesz, być może Ty sam jeszcze nie do końca wiesz - przyjdzie z czasem. Niemniej jednak, na Twoim miejscu brałbym Synapsa, zwłaszcza, że Stosunek Stack do Reach rośnie wraz z rozmiarem ramy. To bardzo dobra rzecz dla wysokich, długonogich kolarzy. Nie jestem tylko pewien czy rozmiar  61 nie będzie zbyt duży. Jeżeli znajdziesz w Polsce, przymierz się do 58, powinien być wygodny. Dla mnie byłby idealny. Pamiętaj, że nawet przy tak łagodnej geometrii tego roweru, różnica wysokości siodła i kierownicy będzie wynosiła 10 do 12 cm :).

Jakby co - pisz, pomożemy

 

Chciałem zacząć od przymiarki, ale Cannony to jak yeti, są w ofercie, ale ich nie ma. Może ktoś jest z Warszawy lub okolicy i mógłbym się przymierzyć.

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, gabat napisał:

Chciałem zacząć od przymiarki, ale Cannony to jak yeti, są w ofercie, ale ich nie ma. Może ktoś jest z Warszawy lub okolicy i mógłbym się przymierzyć.

 

6 minut temu, gabat napisał:

Chciałem zacząć od przymiarki, ale Cannony to jak yeti, są w ofercie, ale ich nie ma. Może ktoś jest z Warszawy lub okolicy i mógłbym się przymierzyć.

Sprawdziłem na szybko, że Triban 900/920 ma bardzo podobną geometrię do Synapsa. Wg strony Decathlona, jest  taki w ich sklepie w Piasecznie, w rozmiarze XL, co odpowiada Synapsowi 58. Podejrzewam, że będzie dobry, a nawet jeśli nie, to będziesz miał pojęcie o co chodzi. Możesz również zrobić fotkę sylwetki na takim rozmiarze. Nie patrz na inny kształt ramy, patrz na podstawowe wymiary - efektywna długość górnej rury, wysokość główki ramy i stosunek Stack do Reach. Są bardzo zbliżone.

Edytowane przez Argi
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Argi napisał:

 

Sprawdziłem na szybko, że Triban 900/920 ma bardzo podobną geometrię do Synapsa. Wg strony Decathlona, jest  taki w ich sklepie w Piasecznie, w rozmiarze XL, co odpowiada Synapsowi 58. Podejrzewam, że będzie dobry, a nawet jeśli nie, to będziesz miał pojęcie o co chodzi. Możesz również zrobić fotkę sylwetki na takim rozmiarze. Nie patrz na inny kształt ramy, patrz na podstawowe wymiary - efektywna długość górnej rury, wysokość główki ramy i stosunek Stack do Reach. Są bardzo zbliżone.

Dzięki podjadę do Piaseczna

Znalazłem coś takiego. Tabela uwzględnia moje wymiary, czyli nie jest dziwny 😉

Sizing.jpg

A tu wynik pomiarów kalkulatorem

Kalkulator.jpg
Odnośnik do komentarza

Tak, uwzględnia. Górna granica widełek długości nogi i dół widełek wzrostu xD czyli wg speców z Cannondale'a, na rowerze o rozmiarze 63cm może jeździć kolarz 192 wzrostu z nogą 96, jak i 200 wzrostu z nogą 92. Rewelacja. Na logikę (takie uproszczenie), odejmij od wzrostu długość nóg i zobacz ile zostaje "tułowia" w jednym i drugim przypadku. Zakładając podobną długość rąk i szyi, otrzymujemy różnicę zasięgu godną kilku rozmiarów ramy.

A co do kalkulatora. Może jesteś mega wyciągnięty na rowerze. Ja chyba umarłbym na rowerze skonfigurowanym wg tego powyżej. Jeżdżę na rowerze o długości rury ok. 585 mm, mostek 100 mm, do tego odwrócony "na plus". Zniwelowałem różnicę wysokości siodła i kierownicy do ok 8-9 cm. Przejechałem w taki sposób jakieś 3500 km i podświadomie cofam ręce na kierownicy o jakieś 2 cm. Wyraźny sygnał, że jest jeszcze za długo. Ale to jestem ja, w Twoim przypadku może być inaczej, może bardziej się pochylisz i będzie OK. Ważne, aby siodło było ustawione idealnie, zarówno co do wysokości, położenia wobec supportu (przód-tył), jak i poziomu (nie pochylać). Ludzie różnie znoszą jazdę na szosie, jednym przeszkadza cokolwiek, pojawiają się bóle i muszą mieć wszystko dograne. Inni jeżdżą z patologicznymi nieraz ustawieniami i nic się nie dzieje, a rower  kupiony o 2 rozmiary za duży "bo taki ładny był" xD

Nie spróbujesz - nie dowiesz się. Zadzwoń do Deca, jeżeli ten rower jest, to podjedź i przymierz, będziesz o wiele mądrzejszy.

Edytowane przez Argi
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Argi napisał:

Tak, uwzględnia. Górna granica widełek długości nogi i dół widełek wzrostu xD czyli wg speców z Cannondale'a, na rowerze o rozmiarze 63cm może jeździć kolarz 192 wzrostu z nogą 96, jak i 200 wzrostu z nogą 92. Rewelacja. Na logikę (takie uproszczenie), odejmij od wzrostu długość nóg i zobacz ile zostaje "tułowia" w jednym i drugim przypadku. Zakładając podobną długość rąk i szyi, otrzymujemy różnicę zasięgu godną kilku rozmiarów ramy.

A co do kalkulatora. Może jesteś mega wyciągnięty na rowerze. Ja chyba umarłbym na rowerze skonfigurowanym wg tego powyżej. Jeżdżę na rowerze o długości rury ok. 585 mm, mostek 100 mm, do tego odwrócony "na plus". Zniwelowałem różnicę wysokości siodła i kierownicy do ok 8-9 cm. Przejechałem w taki sposób jakieś 3500 km i podświadomie cofam ręce na kierownicy o jakieś 2 cm. Wyraźny sygnał, że jest jeszcze za długo. Ale to jestem ja, w Twoim przypadku może być inaczej, może bardziej się pochylisz i będzie OK. Ważne, aby siodło było ustawione idealnie, zarówno co do wysokości, położenia wobec supportu (przód-tył), jak i poziomu (nie pochylać). Ludzie różnie znoszą jazdę na szosie, jednym przeszkadza cokolwiek, pojawiają się bóle i muszą mieć wszystko dograne. Inni jeżdżą z patologicznymi nieraz ustawieniami i nic się nie dzieje, a rower  kupiony o 2 rozmiary za duży "bo taki ładny był" xD

Nie spróbujesz - nie dowiesz się. Zadzwoń do Deca, jeżeli ten rower jest, to podjedź i przymierz, będziesz o wiele mądrzejszy.

Do Piaseczna wbijam to jest pewne. Co do twoich wątpliwości o speców z C to może jest tak że facet z długimi nogami i krótkim tułowiem jeździ na 63 cm. Na ogół długie nogi równa się długie ręce. Wiadomo sztyca do góry. Z kolei gość o tym samym wzroście ale krótszych nogach opuszcza sztyce, ale też pasuje mu 63 cm. Nie przeliczyłem, ale tak sobie wizualizuję i myślę że da radę, ale nie miałem szosy więc mogę się mylić 😀

Przecież ci spece opierają produkcję m.in o pomiary antropometryczne, więc ja bym tak sceptycznie do ich wyliczanek nie podchodził. Małe różnice korygujesz mostkiem i jest git  

Na Cube Cross siedzę chyba jak na szosie bo sztyca jest wyciągnięta prawie na max. Zginam łokcie i już mam pozycję sciganta 😉

dzieki za sugestie. Szczęśliwego 

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jak wy ale ja dzisiaj zrobiłem inaugurację Nowego Roku i przeleciałem się po okolicy. Miałem wszystkie odmiany jesieni na głową. Najpierw świeciło słonko, potem zachmurzyło się i zaczęło mżyć, następnie zaczęło wiać i padać obficiej. Potem deszcz przeszedł w deszcz ze śniegiem. Ale nie poddawałem się. Wróciłem po godzinie zmoczony i  zabłocony. Teraz ciuchy się piorą, a rower schnie po myciu. Na deser zostawiam smarowanie. Pogoda mnie nie pokona 😉

Edytowane przez gabat
Odnośnik do komentarza

No więc tak 😉 przymierzałem się do Tribana. Okazało się że sąsiad śmiga na tym wynalazku i ma XL. Pojeździłem i po zastanowieniu biorę Synapse 61 cm. Dzisiaj złożyłem zamówienie i teraz czekają mnie bezsenne 😉 noce. Dzięki wszystkim za porady. Acha od kilku dni pada śnieg i na mojej wsi jest mega ślisko. Jakiś dureń przegiął z prędkością i wypadł z zakrętu którym jechałem. Uskoczylem do rowu bo inaczej rozmazałby mnie po jezdni. Kupuję trenażer i czekam na roztopy 😀

Odnośnik do komentarza

Właśnie kurier dostarczył Synapsa i mam małe pytanie: Szaj montował na filmie SuperSix i dawał na sztycę smar montażowy. Czy może ktoś wie jaki to smar lub proszę o podpowiedź co nachlapać 😉

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, zibi_j1 napisał:

Jeśli o sztycę siodełka chodzi to zapewne pasta montażowa do carbonu. Polecam CarboGrip. Używam nawet w alu ramie żeby wyeliminować strzelanie. Działa świetnie.

Dzięki a jakiej firmy jest ten wynalazek?

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, zibi_j1 napisał:

Jeśli masz alu to generalnie nie musisz niczym smarować. Jeśli będziesz miał problemy typu strzelanie lub zjeżdżanie sztycy wtedy zastosuj pastę.

Dzięki 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...