Skocz do zawartości

Redukcja sterów z 1 i 1/8" na tapered

Dawid546

Rekomendowane odpowiedzi

Shimano chcę ulepszyć taki oto rower https://www.rowerymerida.pl/produkt341/big-nine-tfs-500-d-rower-merida.html wyposażyć go w rockshoxa na sztywnej osi, fajnym kole na tył kasecie 11-42 nowej przerzutce z shadowem. Rama jest prawdopodobnie na 1 i 1/8" ahead bo jak sprawdzałem palcem to rura jest ta sama a większość rs'ów jest na tapered słyszałem że są jakieś stery 1 i 1/8">>tapered chciałbym takie kupić polecilibyście coś niedrogiego ?

Edytowane przez SpiderMAN
Błedy, błędy i jeszcze raz błędy

Ahead to typ konstrukcji sterów nie rozmiar rury sterowej. Jak widzę główka ramy jest przystosowana do sterówki w wymiarze 1 1/8" i da się wsadzić w to amora z 1 1/5" ale kompletnie mija się to z celem. Taka miska wraz z łożyskiem to wydatek rzędu paru stów. Jaki amor chcesz wsadzić w tą remę? Konkretny przykład.

Akurat z tą ceną sterów trochę przesadziłeś. 

Cloud Perform F7 za niewiele ponad stowke dostępne od ręki w kilku sklepach 

Octane one robił też kiedyś coś takiego ale circa 150 kosztowały 

E. Geometria zmieni się o te kilka mm

Edytowane przez SzpiceR

Co do sztućca to jakiś z półki nie więcej niż 600zl więc jakiś rs reba lub inny na sztywnej osi. A takie stery są bezpieczne dla ramy @SzpiceR? Bo chce rower poulepszac a jak są bezpieczne to nie muszę ramy peak kupować 

Generalnie nie powinno być problemów o ile nie masz zamiaru robić 30m skoków. 

O mtb pojęcie mam żadne ale czy taki amor za 600 plnow to w ogóle jakiś ugread? Jak już chcesz sztywną oś i taperowaną główkę to nie lepiej szarpnąć się na coś co warto będzie przerzucić do kolejnego roweru 

Fakt za 600 złotych to budżetowe amory powietrzne się dostanie lecz nowa Reba to co najmniej 1100 złotych, używki mogą po tyle chodzić ale też nie wiadomo w jakim stanie. Dołóż i kup coś nowego, może być z demontażu z nowego roweru, zawsze to gwarancja a tak to jak coś się schrzani to sobie radź sam na swój koszt.

Godzinę temu, SzpiceR napisał:

Generalnie nie powinno być problemów o ile nie masz zamiaru robić 30m skoków. 

O mtb pojęcie mam żadne ale czy taki amor za 600 plnow to w ogóle jakiś ugread? Jak już chcesz sztywną oś i taperowaną główkę to nie lepiej szarpnąć się na coś co warto będzie przerzucić do kolejnego roweru 

Sam nie zarabiam 4.01 mam 16 lat i chce ulepszyć rower tak by wszystko było w miarę na równym poziomie.  Trochę boję się że coś się stanie ramie gdy założę te stery bo jak mam taki zjazd prawie kąt prosty między droga a nim to usłyszałem trzask na moim sr i nie wiem czy to amor tak trzasnal czy coś innego, nic się nie stało. 

Fakt, że nie zarabiasz to powinien właśnie spowodować przemyślenie tego co chcesz zrobić. Czy koniecznie potrzebna jest Ci oś sztywna a jak tak to czemu nie dołożyć 2-3 stów do nowego choćby Raidona na osi sztywnej i sterówce pasującej do tej ramy. Odpada problem sterów czy zmiany piasty w kole. 

W temacie owych sterów to osobiście nie zalecam ich do aluminiowych główek ramy. Miał byś ramę stalową to nie było by problemu. 

Edytowane przez Ares
20 minut temu, Ares napisał:

Fakt, że nie zarabiasz to powinien właśnie spowodować przemyślenie tego co chcesz zrobić. Czy koniecznie potrzebna jest Ci oś sztywna a jak tak to czemu nie dołożyć 2-3 stów do nowego choćby Raidona na osi sztywnej i sterówce pasującej do tej ramy. Odpada problem sterów czy zmiany piasty w kole. 

W temacie owych sterów to osobiście nie zalecam ich do aluminiowych główek ramy. Miał byś ramę stalową to nie było by problemu. 

Masz rację sztywną os sobie odpuszczę, kupię używanego peaka i amor i stery pewnie zyskam pareset g na samej ramię bo miałem już peaka rame ale sprzedałem bo tata dołożył na rower i jak pukalem to było czuć tą lekkość a jak meride stukam to jak by miała +2 kg a amor nie musi być dobry nawet xc32 mi starczy ważne by był znanej marki, dobry i powietrzny ;) i rzecz jasna lekki 

Edytowane przez Dawid546

Podlinkowałeś rower na bardzo dobrej ramie. Nie wiem czemu o ile nie jest uszkodzona czy jakoś strasznie porysowana chcesz się jej pozbywać. Merida to Merida a ramy Peak'a często były i są robione "na odp..ol się". Kupił bym amortyzator i jeżdził.  

Roweru chce używać na leśne przejażdżki i maratony. Jest jakaś duża różnica w sztywności między tapered a zwykłym

co do ramy to wygląda jak ta z linku no może drobne ryski i 1 odprysk

Taper to nie tyle sztywność jako taka do wyczucia przez nas tylko patent na usztywnienie w pracy samej główki ramy. Innymi słowy jej wzmocnienie co widać przede wszystkim w bardziej ekstremalnych rowerach typu AM/enduro. Konkretnie jak to jest spawane. To co bardziej jest odczuwalne to klasa amora, grubość osi, sztywność koła. Ja młody kolego jestem z czasów kiedy kompletny rower marki Merida kupowało się dla ramy by złożyć rower dla siebie. Dlatego nie bardzo agarniam co masz do tej ramy i czemu pomysł by ją zmienić na jak wspomniałem byle co. Kup w tych pieniądzach co wspomniałeś takiego Raidona i jeżdzij na tym co masz. 

Jeśli ma być to maratończyk typowy nie do jakiś skoków Enduro czy Trailowych wyczynów (bo to jest różnica w amorze) to Recon Ci wystarczy, lub jakiś Suntour, nie mniej nie spodziewaj się wagi koło 1,5 kg w cenie mniejszej niż 1000 złotych chyba że sztywny wideł. Jakbym miał wybierać wolałbym sztywną oś niż rurę amora Tapered.

Recon czy Raidon w zupełnosci spełnią Twoje wymagania. Na poziomie kompletnego amatora nawet średnio zaawansowanego urwanie paru gram z amora kompletnie nie będzie mieć wpływu na Twoje wyniki w maratonach. Szlifuj forme i technike zamiast skupiać się na wadze np. amora. 

Edytowane przez Gość

Wiem nie rower czyni ze mnie zawodnika ale amor trzeba mieć a mój już puszcza olej pewnie woda się dostała do niego.  Jak nabieram to zobaczę jakie będą amory bo sztywna os to dopłata 150zl ok na piaste. Dzięki za pomoc startowałem  raz w tym roku bo się bałem i wolałem zacząć od prostego maratonu i mi się spodobał aż wymieniłem rower na tą meride szkoda że rok temu w wakacje pewnie byłem na kompie a nie na rowerze bo kolarstwo górskie to piękna rzecz. Na przyszły rok z min. 4 maratony zaliczę 1 bike maraton i z 3 bike ateliery i 2 maratony w okolicy 

W dniu 25.12.2018 o 20:39, Kruk napisał:

Ciekawe, nawet nie wiedziałem że do ram o  wielkości mufy 1 i 1/8 są jakieś stery by dół dało się poszerzyć do 1.5 czyli tapered. O_O

Trochę Cię zbije z tropu...istenieją takie adaptery. Warunkiem jest posiadanie sterów 1 1/8, ale w wersji półzintegrowanej: https://katalog.bikeworld.pl/2017/web/produkt/czesci/stery/bbb/52541/semi_integrated_bhp_53_tapered

23 godziny temu, Kruk napisał:

Aaa to akurat było do przewidzenia że pół-zintegrowana rama musi być, ale to ciekawostka tego nie wiedziałem że są takie stery :)

Mało uważnie przeglądałeś forum. Było już kilka razy o takich sterach w kilku różnych wątkach.