Skocz do zawartości

Grand Canyon Al 6.0 Dobry rower na start ?

bater9000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie zaczynam moją przygodę z kolarstwem górskim i chciałbym się dopytać kolegów co sądzicie o rowerze Grand Canyon AL 6.0. Czy jest to rower godny uwagi czy też mam szukać jakiegoś innego roweru MTB. Jeżeli znacie jakieś lepsze rowery MTB to proszę podeślijcie. Mój budżet na nowego bike wynosi około 4,5 tyś. Dziękuję za uwagę.  https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-6-0.html na

Na początek jak najbardziej ok, choć szukałbym czegoś z taperowaną główką ramy. Możesz jeszcze obczaić:

- Trek x-caliber 9 2019

- Merida Big Nine 500 Lite 2018/2019

- Kross Level 8.0 2018

- Rose COUNT SOLO 2

Katalogowo niektóre rowery mogą być droższe niż 4500 ale spokojnie te ceny są do zbicia...

Edytowane przez Michal2008
  • Lubię to! 1

Zacznijmy od najważniejszego - szukasz roweru do XC czy roweru "górskiego"? :) Wiem, że to trudne pytanie na początek przygody, ale wbrew pozorom różnice są znaczne. Jeśli chcesz XC, a wybierzesz rower górski - będziesz się męczyć. Jeśli chcesz górski, a wybierzesz XC....

Pytania-podpowiedzi:
- Gdzie mieszkasz?
- Jakie trasy chcesz objeżdżać?
- Masz zamiar ścigać się w zawodach?

Grand Canyon i rowery, które polecił Michal2008 to sprzęt do XC.

Gdybym dziś kupował górskiego hardtaila, w tym budżecie wybrałbym:
https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2019-mountain-hardtail-trail-27.5-san-quentin-2

A za kolejną wypłatę dokupił regulowaną sztycę (rama jest przystosowana).

• Lubię to! 1

Całe życie w przekonaniu jakoby rower xc to był też górski a tu chyba nie jest tak do końca... 

Za omawiany rower trzeba dać 5K co w starciu z tym jak jest wyposażony, przestarzały czyni go jednym z najbardziej absurdalnych zakupów. 

19 godzin temu, 89neo napisał:

Na początek kupiłbym coś niedrogiego do testów i sprawdzenia czy to to to a potem poszedł w coś konkretnego ;)

Strategia prowadząca do sporych strat pieniędzy. nalezy kupić od razu dobry rower, który może być bazą do ewentualnych ulepszeń - muszą one mieć sens. Rowery ze starymi technologiami takimi jak np brak tapetowanej główki ramy, brak sztywnych osi to rower w który nie opłaca się inwestować.

4 godziny temu, Wertur napisał:

https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2019-mountain-hardtail-trail-27.5-san-quentin-2

O tak! :)

• Lubię to! 2
2 godziny temu, Ares napisał:

Całe życie w przekonaniu jakoby rower xc to był też górski a tu chyba nie jest tak do końca... 

W rzeczywistości XC ma tyle wspólnego z górskim, co SUV z autem terenowym. Podobnie wyglądają. A to, że 20 lat temu wszystko co miało klocek ma oponach było "górskie" to inny temat...

Ten Canyon, który Ciebie interesuje jest akurat srednio fajny jeśli chodzi o ramę i osprzęt. W tej cenie (4700) kupisz dużo lepszego Treka X-Caliber 9 z 2019 roku.

Sam mam dwa Canyony i lubię tą markę ale akurat tego Grand Canyona bym nie kupił...

• Lubię to! 1
W dniu 11.12.2018 o 19:53, Michal2008 napisał:

Na początek jak najbardziej ok, choć szukałbym czegoś z taperowaną główką ramy. Możesz jeszcze obczaić:

- Trek x-caliber 9 2019

- Merida Big Nine 500 Lite 2018/2019

- Kross Level 8.0 2018

- Rose COUNT SOLO 2

Katalogowo niektóre rowery mogą być droższe niż 4500 ale spokojnie te ceny są do zbicia...

Cześć Wszystkim,

Mam podobny dylemat, pomiędzy tymi modelami. Jednak za każdym razem jak je przegląda i trafiam na Konę, to serce szybciej mi bije ;)  

Co myślicie o Kona Kahuna? https://sklep.konaworld.pl/pl/p/Rower-Kona-Kahuna-2019-Szary/2162

Ciężko znaleźć opinie na temat tego modelu :( a z tych wszystkich najbardziej mi się podoba i cena też jest ok :)  Aktualnie jeżdżę na Konie z 2006 no i przyszedł czas na zmianę :)

20 godzin temu, Wertur napisał:

W rzeczywistości XC ma tyle wspólnego z górskim

Proponuje zgłębić trochę temat na przyszłość, lub na szybko pooglądać wyścigi np MTB XC UCI lub podobne na jakim poziomie stoją tracy pod XC, bo nie ma czegoś takiego jak: 

W dniu 12.12.2018 o 13:27, Wertur napisał:

Jeśli chcesz XC, a wybierzesz rower górski - będziesz się męczyć. Jeśli chcesz górski, a wybierzesz XC....

co to jest ten magiczny rower górski? Trail? bo takiego linkowałeś? Jak rower do XC nie jest rowerem górskim to jak go klasyfikujesz?

34 minuty temu, Henk napisał:

Co myślicie o Kona Kahuna?

Ta Kona nie głupia, podzespoły spoko jedna szkoda jak dla mnie, że nie ma najnowszego NX 1x12... bo wynika ze specyfikacje ze ma 11

1 godzinę temu, Michal2008 napisał:

Proponuje zgłębić trochę temat na przyszłość, lub na szybko pooglądać wyścigi np MTB XC UCI lub podobne na jakim poziomie stoją tracy pod XC (...)

Błędnie zakładasz, że tematu nie zgłębiłem. Może mam mało postów, ale stosuję taką unikalną taktykę - wypowiadam się jak mam coś do powiedzenia. ;)

Ale po kolei:

1. Pytania (podpowiem - retoryczne). Ile tras zawodów w Polsce w jakikolwiek sposób zbliża się do tras w wyścigach UCI? Jak blisko jest przeciętny amator-zawodnik do tego poziomu technicznego?
  2. Rower do XC to rower do XC. I już. Dobrze podjeżdża o ile teren nie jest trudny. Świetnie jeździ po płaskim, średnio technicznym terenie. Zjeżdża tak sobie.
  3. Rower górski to taki, na którym wygodnie jeździ się w górach. Ot, cała magia. Kategoria zaczyna się od ścieżkowców, przez enduro, na downhillu kończąc (jeśli jazda w górę Ci się nie uśmiecha). Czy można na rowerze XC pojechać w góry? - można. Czy to jest dobry pomysł? - nie bardzo. Zresztą wystarczy pojechać dalej niż na maraton pod Warszawą i zobaczyć na własne oczy co jest objeżdżane na szlakach. Przecież nie wymyśliłem sobie tego... :)
  4. Wiem, że spór o nazewnictwo jest bez sensu. Ale właśnie dlatego, że autor wątku określił się jako początkujący - pozwoliłem sobie pokazać różnice. Może dzięki temu nie będzie "walczył" ze swoim nowym rowerem w Alpach lub przeciwnie - upewni się, że XC jest dla niego.
18 minut temu, Wertur napisał:

Pytania (podpowiem - retoryczne). Ile tras zawodów w Polsce

Byłem pewny że będzie taka odpowiedź :P nie każdy jeździ tylko w Polsce i producenci nie robią rowerów specjalnie dla Polski :D

20 minut temu, Wertur napisał:

o ile teren nie jest trudny.

20 minut temu, Wertur napisał:

średnio technicznym terenie.

Zależy kto jaką ma skalę trudności... a przede wszystkim umiejętności technicznych.

21 minut temu, Wertur napisał:

Rower górski to taki, na którym wygodnie jeździ się w górach

Wygodnie? bez komentarza. To właśnie chyba mylimy geometrie stricte wyścigową od roweru "górskiego rekreacyjnego"z geometrią parkową.

24 minuty temu, Wertur napisał:

Wiem, że spór o nazewnictwo

Nie ma żadnego sporu, chyba że ktoś próbuje robić nowy podział. Każdy rower ma konkretne zastosowanie.

Ja już swoją wypowiedź na ten temat kończę, bo nie chcę zaśmiecać tematu. 

29 minut temu, Wertur napisał:

Błędnie zakładasz, że tematu nie zgłębiłem. Może mam mało postów, ale stosuję taką unikalną taktykę - wypowiadam się jak mam coś do powiedzenia. ;)

Ale po kolei:

1. Pytania (podpowiem - retoryczne). Ile tras zawodów w Polsce w jakikolwiek sposób zbliża się do tras w wyścigach UCI? Jak blisko jest przeciętny amator-zawodnik do tego poziomu technicznego?
  2. Rower do XC to rower do XC. I już. Dobrze podjeżdża o ile teren nie jest trudny. Świetnie jeździ po płaskim, średnio technicznym terenie. Zjeżdża tak sobie.
  3. Rower górski to taki, na którym wygodnie jeździ się w górach. Ot, cała magia. Kategoria zaczyna się od ścieżkowców, przez enduro, na downhillu kończąc (jeśli jazda w górę Ci się nie uśmiecha). Czy można na rowerze XC pojechać w góry? - można. Czy to jest dobry pomysł? - nie bardzo. Zresztą wystarczy pojechać dalej niż na maraton pod Warszawą i zobaczyć na własne oczy co jest objeżdżane na szlakach. Przecież nie wymyśliłem sobie tego... :)
  4. Wiem, że spór o nazewnictwo jest bez sensu. Ale właśnie dlatego, że autor wątku określił się jako początkujący - pozwoliłem sobie pokazać różnice. Może dzięki temu nie będzie "walczył" ze swoim nowym rowerem w Alpach lub przeciwnie - upewni się, że XC jest dla niego.

Kolego przesz takie bzdety, że aż szkoda czytać. A ja z takich co miedzy innymi rozpoczynałem jako jeden z nielicznych eksplorację naszych gór w latach kiedy szeroko pojęte MTB weszło do Polski. Rower górski czy xc jak go nazywasz nadal jest najbardziej górski bo jest najbardziej uniwersalny. Obecnie uzbrojony w najnowsze zdobycze techniki i projektów geo. To co podlinkowałeś to spoko rower ale ma jedną podstawową wadę - zamula na podjazdach czyli kwintesencji MTB. Nie jest też wygodny bo jak by nie zakłamywać rzeczywistości to na poczciwym obecnie nowoczesnym góralu zrobi się więcej km. Sprawa wykorzystania roweru xc w górach to indywidualna sprawa ale nie da się jej sprowadzić do tylko tych co mieszkają z dala od gór. Nikt tu też nie wspomina o Alpach... 

Podałem w poprzednim poście argumenty dlaczego rower do XC jest słaby do jazdy w górach. Napisałem też dlaczego zrobiłem takie rozgraniczenie. Pozostaje mi życzyć udanego wieczoru. ;)

Jedynie dwie kwestie, pierwszą doprecyzuję, drugą skontruję.

1. Wygoda = łatwość pokonywania danego terenu. Faktycznie użyłem niepotrzebnego skrótu myślowego. Tak czy inaczej, opony nastawione na niskie opory toczenia, wysunięta sztyca utrudniająca balansowanie i kąt główki ramy 69 st to nie jest mój wybór na góry. Patrzenie dalej niż tylko na Polskę jedynie potwierdza moje słowa.

2. Rower do XC jest najbardziej uniwersalny do jazdy w wyścigach XC. Dlaczego nie jest "najbardziej górski"? - odpowiedź w punkcie 1.
W dniu 12.12.2018 o 13:27, Wertur napisał:

Zacznijmy od najważniejszego - szukasz roweru do XC czy roweru "górskiego"? :) Wiem, że to trudne pytanie na początek przygody, ale wbrew pozorom różnice są znaczne. Jeśli chcesz XC, a wybierzesz rower górski - będziesz się męczyć. Jeśli chcesz górski, a wybierzesz XC....

Pytania-podpowiedzi:
- Gdzie mieszkasz?
- Jakie trasy chcesz objeżdżać?
- Masz zamiar ścigać się w zawodach?

Grand Canyon i rowery, które polecił Michal2008 to sprzęt do XC.

A za kolejną wypłatę dokupił regulowaną sztycę (rama jest przystosowana).

Mieszkam na Śląsku moje tereny są bardzo bogate w różne kamienne i błotniste trasy, zjazdy i podjazdy i właśnie na takich trasach chciałbym trenować.  Myślę że z czasem również chciałbym spróbować swoich sił w maratonie. Ten Marin jest bardzo fajnym rowerkiem tylko zastanawiam się czy wybrać napęd 2 blatami z przodu czy z jednym.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Dodaj nową pozycję...