Skocz do zawartości

Rybnik-Wodzisław Śl. Trasy na szosówke

piotrg

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,
Otóż tak, dotychczas jeździłem na mtb, giant talon 27.5", no i generalnie zawsze jeździłem po prostu przed siebie, nie planując żadnej trasy, po prostu przez pola, przez łąki, przez lasy, przez drogi itd.
Lecz na kolarzówce to raczej tylko asfalt i to jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, że nie byle jaki, a tak mi się przynajmniej zdaje.
Typ roweru jaki chcę kupić to powiedzmy mniej więcej coś takiego jak musing on-road(patrz zdj.)
Onroad_Comp.jpg
Także, nie wiem, nie jeździłem jeszcze nigdy na takim czymś i się zastanawiam:
-czy zna ktoś tutaj w okolicy jakieś fajne trasy, drogi lub odcinki na szosę/taki rower
-czy w ogóle tutaj w okolicy znajdą się takie trasy czy raczej będzie problem
-czy jazda 'przed siebie' na takim rowerze jest możliwa czy raczej lepiej planować trasę
-na jakie nawierzchnie rzeczywiście nadaje się ten rower, czy da radę na przykład jechać po szutrze

Z góry dzięki wszystkim za pomoc.

PS. Sprawdzałem trasy na traseo.pl ale tam głównie sami starsi panowie wrzucają trasy jak sobie jeżdżą na wycieczki na rowerach trekkingowych, typu 80km w 8-10 godzin i jadą właściwie i po asfalcie ale też i przez lasy(kamienne, pełne dziur nawierzchnia) i wszystko wrzucają pod 'szosę'. Oczywiście bez urazy, ja też tak chcę robić sobie takie wycieczki jak będę star(sz)y ;D. 

Z tym też mam problem. W okolicach Warszawy ale ten sam ból jest wszędzie.

Jadąc na rower (mtb albo szosę) zawsze planuję, co najmniej gdzie chcę dojechać. Na szosę - dodatkowo - jak chcę tam dojechać. Używam do tego kombinacji:

- Googli, szukając "trasy rowerowe szosa okolice Warszawy"

- Stravy i ich "popularity map". Jeśli nie znasz - mają narzędzie do planowania tras z opcją podświetlania dróg, które są popularne wśród rowerzystów. Popularna trasa - duża szansa, że to ciekawa trasa

- Garmin connect (jeśli masz gpsa Garmina) i Heat Map - to samo co powyżej

- do oceny jakości asfaltu i rozejrzenia się po trasie - Google Earth

- dla mnie najważniejszym czynnikiem jest brak albo niewielki ruch samochodów, więc zaglądam też Google maps z natężeniem ruchu.

- Zgadzam się z Twoją opinią o portalach. Ale często korzystam z traseo.pl gdzie można filtrować po typie roweru ("szosa"). Chociaż i to trzeba brać ostrożnie bo często jak ktoś wyskoczy na mtb i przejedzie trasę 75% asfaltem to oznacza "szosa". Ale taka trasa nie nadaje się (w całości) na kolarkę.

https://www.traseo.pl/trasy/query/Wodzis%C5%82aw%20%C5%9Al%C4%85ski/kategoria/rower-szosowy/distance_from/25/

Mam nadzieję, że to pomoże.

Pozdrawiam, Jarek

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Pomógł 1

Żadnych gadżetów do garminy ani stravy nie mam, także odpada. Próbowałem stworzyć sobie trasę na stravie, ale mapa niezbyt płynnie działa więc odpuściłem. Znalazłem stronę 'czasnarower.pl', która zdaje się być lepszej jakości niż traseo(przynajmniej w moich okolicach). Więc na razie zostaje przy mapach google i sprawdzaniu też na żywioł.

Cześć

Zajrzyj na siecrowerowa.pl

Przez ostatnie kilka dni zrobiłem kawałek od Wodzisławia do Krzanowic, w okolice Cieszyna i do Otmuchowa (skąd jest już łącznik do największej, jak na razie, sieci dolnośląskiej). 99% to asfaltowe boczne drogi o małym ruchu, akurat do jazdy szosówką. Przed Raciborzem musiałem użyć dwóch odcinków szutrowych, po jakimś kilometrze każdy, bo inaczej, bez wjeżdżania na ruchliwe drogi, się nie dało. Jak znajdzie się ktoś, kto objeździ te drogi w realu i da znać jak z jakością nawierzchni, to uzupełnię dane o parametr "jakość" i będą działać profile automatycznie podświetlające drogi pod preferencje użytkownika. Jest m. in. profil "szosówka".

Pozdrawiam
Jacek