33wwww33

Rower fitness na ramie 29er czy Gravel Peak /Furious

Rekomendowane odpowiedzi

33wwww33

Chciałbym zmienić ramę w obecnym rowerze - Boplight 26, 17", koła 29 z szosowymi oponami, tarcze, 1x9, widelec sztywny alu-  wszystko w fajnym stanie tylko za mało miejsca na błotniki czy oponę przełajową przy obecnych kołach. Rower służy mi do dojazdów do pracy ew. na kiepską pogodę, dodatkowo mam szosówkę i MTB 29er.

Widzę że rowery fitness są pod względem geometrii bardzo blisko ram szosowych/ przełajowych- krótkie i wysokie. Co w takim razie dałaby mi taka rama przełajowa? obecnie mam górną rurę efektywnie ok. 580mm, w gravelu to okolice 520-530 co przy krótkim mostku i prostej szerokiej kierownicy dałoby całkiem inną pozycję (rozważam Accent Furious). Baranek raczej odpada- musiałbym zmienić tarcze na mechaniczne, klamkomanetki a to już nieopłacalne i pewno do zmiany hamulców z hydraulicznych na mechaniczne musiałbym dopłacić;). Ew. rogi na dłuższe trasy dla zmiany chwytu/ kierownica "bycze rogi".

Drugi pomysł to zwykła rama MTB - Accent Peak 29er. Dłuższa czyli może zostać krótki mostek a co za tym idzie pewniejsze prowadzenie. Waga podobna. Tak na oko pod każdym względem lepsza propozycja od gravela- gdzie odczuję różnicę? Jedyna wada jaką widzę to zbuduję sobie kolejny mtb 29er tylko na węższych oponach i ze sztywnym widelcem. Gravela z czasem mógłbym dopasować na tyle że zastąpiłby mi szosę ostatnio i tak używaną od święta;):)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33wwww33

Chyba uparłem się na którąś z ram Accenta- Peak 29 lub Furious. 

Tylko choć posiadam i kolarkę i 29er nie bardzo jestem w stanie wyobrazić sobie jak będzie się prowadził taki gravel z prostą kierownicą. I gdzie dokładnie będzie różnica. Jest ostatnio moda na tego typu rowery, też chciałem kompletnego gravela spróbować tylko że mam kłopot ze sprzedażą obecnego sprzętu. A z drugiej strony- jakbym decydował się jednak na baranka, wymianę tarcz na mechaniczne.... będzie krótka rama, mostek długi, węższa kierownica, gorsze hamulce. Tak na oko oznacza to dość nerwowe prowadzenie w porównaniu do MTB a jedyny plus to przy baranku dolny chwyt......  Czy może jest jakaś przewaga gravela/przełaju której nie dostrzegam? Ciągnie mnie trochę do tego typu sprzętu ale mam wrażenie że to więcej wad niż zalet ma;).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
trollu

najpierw musisz zdecydować z jaką kierownicą chcesz jeździć. Coś tam zawsze mostkiem ugrasz ale jak kupisz długa ramę pod prostą kierownicę to z barankiem będzie problem. A jak się będzie prowadził gravel/szosa z prostą kierownicą? Wystarczy baranka złapać na wąskim chwycie xD ogólnie dość wyprostowana pozycja. Szosa może się "nerwowo" prowadzić w porównaniu do mtb ale na pewno nie ze względu na dłuższy mostek. W Xc gdzie mostki są raczej dość długie - porównując do enduro - to właśnie zmieniając mostek z 90 na np 30 rower staje się bardziej nerwowy i bezpośredni na ruchy kierownicy 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi