Skocz do zawartości

Alivio czy będzie pasowała przednia przerzutka?

Maniek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, 

zakupiłem używaną Meride Crossway 300 i postanowiłem wymienić w niej przednią korbe alivio M4050  i support Accent BB-EX-Pro moje pytanie brzmi czy jeśli miałem poprzednią korbe 48 zębów a teraz wstawię 40  czy muszę zmieniać przednią przerzutkę? 

Na 90% będziesz musiał wymienić przerzutkę na taką o pojemności 18T. Nawet przerzutki przednie pod blat 44/42 mają problem z korbami 40T, a co dopiero taka crossowa. Model jednak mógłbyś podać dokładnie...

18 może wskazywać, że taką ma pojemność ale pewności nie mam.

Z poniższej rozpiski wynika, iż Twoja przednia zmieniarka (grupa T 4000) nie będzie kompatybilna z korbą a dokładniej z blatami korby.

http://productinfo.shimano.com/#/com/3.7?cid=C-432&acid=C-445

http://productinfo.shimano.com/#/spec/3.2/TREKKING/Front Derailleur

Edytowane przez Gość

Mam przerzutkę Alivio FD-T4000 (pozostałość po starej korbie 44T) i korbę FC-M4050 z największym blatem 40T. Trzeba było znacznie obniżyć przerzutkę, żeby działała poprawnie. Nie wiem czy to kwestia regulacji czy przerzutki, ale raz na jakiś 20-30 zmian z 30T na 40T potrafi nie zaskoczyć za pierwszym razem; zwykle przy małej prędkości korby. Zmiana z 22T na 30T oraz w dół po całości 40T>->30T->22T przebiega ze 100% skutecznością.

142891163_FDT4000FCM4050.thumb.jpg.a999eb61f9b57811af8d98e83f145afd.jpg

6 minut temu, mariuszm napisał:

Nie wiem czy to kwestia regulacji czy przerzutki

To kwestia i korby i zmieniarki. T 4000 to zmieniarka trekkingowa a M 4050 to korba MTB ale to jeszcze nie problem. T 4000 po prostu mam za duża pojemność a na korbie jest za mało zębów i dlatego działa jak działa.

Edytowane przez Gość
9 minut temu, PrzeLuka napisał:

Zdecydowanie to kwestia przerzutki. T 4000 to zmieniarka trekkingowa a M 4050 to korba MTB ale to jeszcze nie problem. T 4000 po prostu mam za duża pojemność i dlatego działa jak działa.

Tak podejrzewałem, że po prostu za mocno się wychyla, bo chce ogarnąć 12T a ma tylko 10 zębów. Zbyt często nie wrzucam 40T, więc bardzo mnie to boli. Dobrze jednak wiedzieć, że działać to działa, ale nie perfekcyjnie - przynajmniej ze średniego na duży blat. Śmigam już tak kilka tysi km i jakoś obleci 🙂 Ale fakt, jakbym miał pod reką dedykowaną FD-M4000 to bym spróbował z nią.

Edytowane przez mariuszm
4 minuty temu, mariuszm napisał:

jakbym miał pod reką dedykowaną FC-M4000 to bym spróbował z nią.

Albo zmieniarkę FD-M 4000. Wydatek nie duży w sumie. Mniejszy jak korba 😉

Edytowane przez Gość
14 minut temu, PrzeLuka napisał:

Albo zmieniarkę FD-M 4000. Wydatek nie duży w sumie. Mniejszy jak korba 😉

Nie no jasne 😂 Literówka była. Korba M4050 jest bardzo spoko; sztywna oś robi różnicę.

4 minuty temu, Maniek napisał:

To co waszym zdaniem zrobić? Kupić nową? Jeśli tak to jaki model? 

Jak masz wolne 7 dyszek to kup dedykowaną FD-M4000, jak nie masz to możesz użyć na jakiś czas obecnej FD-T4000. Będzie działać. Jak nie spodoba Ci się jej działanie, np. też będzie mieć sporadyczny problem ze zmianą z 30T na 40T to kupisz dedykowaną. Ja tak przejechałem na razie 6000km - czasem się wkurzę, jak przyblokuje mi łańcuch przy zmianie, ale na chwilę; potem mi przechodzi i jakoś się to kręci 😁

24 minuty temu, Maniek napisał:

Jeśli tak to jaki model? 

Wyżej podlinkowałem Ci wszystkie modele przedniej zmieniarki zgodne z FC-M 4050. Nie musi koniecznie być FD-M 4000. M 3000 lub M 2000 też się nada.

Edytowane przez Gość