Skocz do zawartości

Tylne koło - pozycja w trójkącie

Daniel K.

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw się przywitam, z SzajBajkowym jutubem jestem na bieżąco jednak na forum wcześniej się nie udzielałem.

Cześć,

od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem szosy. Niedawno, ze względu na jesienną aurę, nabrałem ochoty, żeby tę szosę lekko przegravelić i przyglądając się rowerowi pod kątem wyboru najszerszej możliwej do włożenia opony, zauważyłem dziwną rzecz. Mianowicie tylne koło, gdyby patrzeć na rower z tyłu, nie jest umiejscowione dokładnie na środku pomiędzy tylnym trójkątem ramy. Gdybym włożył grubszą oponę to skończyłoby się na tym, że opona po stronie bez kasety oprze się o ramę, a z drugiej strony będzie jeszcze niezły prześwit. Nie jest skrzywione, zósemkowane w żadnym miejscu, ale wygląda to tak, jakby cała obręcz była obok miejsca, w którym powinna na mój chłopski rozum się znajdować.

Zastanawiam się czy mi to ktoś w serwisie ogarnie, czy to jest w ogóle do zrobienia, nie wiem, regulacją szprych, czy głębiej w ośce czy piaście trzeba by było grzebać. Sam lubię majsterkowanie i różne rzeczy jestem w stanie zrobić sam, ale o tym zielonego pojęcia nie mam, czy powinienem sam majstrować, czy lepiej oddać w czyjeś ręce bo niby teorię centrowania znam i drobne odchyły ogarnę ale czy to jest realne, żeby całość obręczy szprychami przesunąć... 

Spotkaliście się z czymś takim? Powinienem lecieć do serwisanta?

Ja się spotkałem u siebie w rowerze. Reguluje  się to szprychami. Możesz sam spróbować, naciągając cała jedną stronę po pół obrotu, sprawdzając jaki jest efekt. Albo luzując drugą stronę jeśli szprychy są już za mocno naciągnięte. 

Albo oddać fachowcowi :)

Jeżeli jest tak jak piszesz jest to źle zaplecione koło
Jeżeli nie centrowałes nigdy daj do serwisu, do takiego poprawnego ustawienia koła najlepiej mieć centrownice
I nie polega to na ciągnięcia szprych w jedną stronę tylko na równomiernym przeciagnieciu obręczy
Gdy sam zaczniesz w domu przeciągnąć w jedną stronę, szprychy po przeciwnej stronie będą zbyt naprężone, może to spowodować np wyrwanie nypla z obręczy
Oddaj do serwisu koszt usługi od 40 do 60 zł sądzę

55 minut temu, piter614 napisał:

I nie polega to na ciągnięcia szprych w jedną stronę tylko na równomiernym przeciagnieciu obręczy

Gdy sam zaczniesz w domu przeciągnąć w jedną stronę, szprychy po przeciwnej stronie będą zbyt naprężone, może to spowodować np wyrwanie nypla z obręczy

Jak dla mnie to logiczne, że skoro naciągasz jedną stronę to drugą trzeba poluzować. Osobiście, próbowałbym zrobić to sam, żeby się czegoś nauczyć. A jak nie wyjdzie to dopiero bym oddał do fachowca.

Zakładałem na tył koło od innego roweru i było na środku jak należy, więc trójkąt powinien być symetryczny. Przestukałem też szprychy i faktycznie coś z nimi jest nie tak bo jedna strona ma wyraźnie niższe tony od drugiej.

Dzięki za wskazówki. Popytam o kogoś ogarniętego, kto mógłby mi to zrobić bo miałem różne przygody z serwisami i wolałbym nie odebrać jajka wielkanocnego. Żeby samemu próbować musiałbym mieć więcej czasu, żeby sobie spokojnie z tym usiąść.

Generalnie nic trudnego mona to wykonać w rowerze ,możesz wykorzystać opaski plastikowe przypinając do ramy by było widać jak się przestawia

Pospuszczasz z jednej strony po pół obrotu tym samym dociągasz drugą stronę po tyle samo  

Otwory w obręczy masz prawe i lewe widać gołym okiem bo są albo bliżej prawej strony albo lewej

Tutaj dla ciekawostki koło z trójkątem asymetrycznym

15681953_Screenshot_2018-11-13ASYMETRYCZNAINTEGRACJA.thumb.jpg.dd867428fb04a0fee0017dd65a532f85.jpg