podwys

Jak powinien działać rapidfire?

Rekomendowane odpowiedzi

podwys

Założyłem do starego górala napęd w postaci tylnej przerzutki deore RD-m530 i manetki Alivio sl-m410.

Nowa linka itp, poszło sprawnie, montaż, regulacja i hula. Ale mam wątpliwość czy poprawnie. Wydaje mi się że funkcje dźwigni powinny być odwrotne.

Teraz jest tak, że kciukiem zrzucam na mniejsze zębatki na kasecie (w stronę 11 zębów) a palcem wskazującym w strone największej zębatki (30 zębów). I dodatkowo wyświetlacz biegów przy zębatce 11 zębów pokazuje 1, a przy zębatkę 30 zębów pokazuje wartość 8.

Jak dla mnie powinno być odwrotnie, mam racje?

Co mogłem zrobić nie tak? 

Szukałem na forum, w goglach ale nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Film Szaja potwierdza moje przypuszczenia ale chciałbym potwierdzenia i porady co zrobić, żeby było dobrze.

Edytowane przez podwys

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Heboket

Która dźwignią zrzucasz na niższe biegi, zaznacz na zdjęciu 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puncu

Masz RD-M530 czy RD-M531? BO RD-M530 jest w wersji Low Normal, co oznacza że sprężyna wózka ściąga biegi w stronę największej zębatki. Odwrócona sprzężna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
podwys

Zawsze mam problem z niższe wyższe biegi, ale spróbujmy...

zielona strzałka - zrzucam bieg na większą tarczę, poruszam się w stronę większej ilości zębów, przy stałej pręskości zwiększa się kadencja

czerwona strzałka wrzucam bieg na mniejszą tarczę, poruszam się w stronę mniejszej ilości zębów, przy stałej prędkości kadencja maleje.

już chyba lepiej opisać tego nie potrafię

3E3C60B5-BF04-490B-9817-1F60D553EB47.jpeg
4 minuty temu, Puncu napisał:

Masz RD-M530 czy RD-M531? BO RD-M530 jest w wersji Low Normal, co oznacza że sprężyna wózka ściąga biegi w stronę największej zębatki. Odwrócona sprzężna.

530, właśnie wydawało mi się że przerzutka inaczej się zachowuje. Bo bez linki ona się odgina, a tourney którego mam działa odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puncu

Czyli już znamy przyczynę. Masz przerzutkę Low Normal a Tourney był Top Normal.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
podwys

Ok, to zagadka rozwiązana.

A jest na to rada? Poza wymianą manetki? 

No i czy ewentualnie są takie manetki na 8 rzędów?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puncu

Raczej tylko zmiana przerzutki spowoduje że manetka będzie działała tak jak przedtem. 

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
podwys

A są manetki 8 rzędowe low normal? Na szybko próbuje znaleźć i mi się nie udało...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
podwys

Jeszcze jedno pytanie:

Byłem w serwisie i usłyszałem że w manetkach dostosowanych do low normal zmieniony jest tylko wyświetlacz przełożenia (co mi zupełnie nie robi, w szosie tego nie mam i nie przeszkadza) a nadal pod kciukiem jest przeciwdziałanie sprężynie (czyli w low normal wrzucanie na mniejszą zębatkę)?

Prawda to?

Jeżeli tak to pozostaje się przyzwyczaić albo zmienić przerzutkę...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puncu

Prawda ;)

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
podwys

Ok, to zostaje tak jak jest.

Jak się nie przyzwyczaję to będę myślał.

Dzięki wielkie!

Edytowane przez podwys

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi