Skocz do zawartości

Bagażnik samochodowy na klapę bagażnika


modzel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

nie jestem do końca pewny czy to dobry dział na to pytanie. Wydaje mi się że tak, ale w razie W proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu :)

W tym roku przyszła pora na zmianę auta. Stare było już na tyle stare i zdezelowane, że inwestowanie w niego nie mało dalszego sensu. Stanęło na nowym VW Polo. Szarpnąłem się, wziąłem z salonu. Teraz stoję przed kupnem bagażnika na rowery. Narazie nie ma problemu, ale jak przyjdzie wiosna to chciałbym być gotowy. Z poprzedniego auta mam trzy bagażniki dachowe więc teoretycznie mógłbym kupić tylko bazę i po sprawie. Ale zastanawiam się, czy bagażnik montowany z tyłu, na klapie bagażnika nie byłby lepszym rozwiązaniem.

Czy ktoś z forumowiczów przerabiał temat i może doradzić coś z własnych doświadczeń? Jeśli bagażnik na klapę, to jaki wybrać? Potrzebuję taki, który pozwoli na przewiezienie trzech rowerów- dwa dorosłe i jeden dziecięcy na kołach 20". Do tej pory zawsze miałem bagażniki dachowe, z modelami montowanymi na klapę bagażnika nie mam żadnego doświadczenia.

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza

Hej,używam bagażnika  B'Twin 300.Teraz w Skodzie Fabii kombi,wcześniej w VW Golf 4. Dla mnie podstawowym problemem w obu samochodach był zasłonięty lewy tylny kierunkowskaz,żeby był widoczny muszę zdejmować koło z roweru i przewozić je w bagażniku. Jeśli nie zdejmuję koła,muszę obrócić kierownicę w taki sposób aby koło roweru nie zasłaniało kierunkowskazu,ale znowu opona opiera się o klapę bagażnika i może rysować lakier. Wtedy też nie powiesisz drugiego roweru. Plastikowe leżaki na których kładziesz ramę roweru też nie są zbyt delikatne dla lakieru na ramie rowerowej.Ja nie bardzo zwracam uwagę na stan lakierów ale w nowym aucie na pewno nie użyłbym takiego bagażnika. Dodam tylko że zmiana ustawień bagażnika nie wiele dała.

Odnośnik do komentarza

Kiedyś wyczytałem, że te na klapę są najbardziej nieekonomiczne jeśli chodzi o zużycie paliwa. I coś w tym jest bo jadąc nad morze z jednym tylko rowerem wyszło o 1/3 więcej wachy (oczywiście w dwie strony). Nie wiem jak w innych klapowych ale w moim producent pisze o ograniczeniu do 90 km/h. Kolejnym problemem są zakręty, te lepiej brać jak najwolniej bo tył pracuje. Spotkałem się też z opiniami, że potrafią się robić wgnioty od gum, na których się opiera się bagażnik - ale to chyba tylko jak źle zamontujesz. No i ktoś gdzieś napisał, że mu wieszak, bodaj Thule wygiął bocznymi odciągami klapę 😕.  Na twoim miejscu zostałbym przy dachowym albo pomyślał o haku.

Odnośnik do komentarza

Medzamir no właśnie, wolałbym uniknąć uszkodzenia auta :) Hak odpada z różnych względów, chociaż wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Z dachowym jest taki problem, że ładnie podnosi środek ciężkości całego samochodu i generalnie jazda na dłuższej trasie jest "taka se" jak dla mnie. Ale jak nie ma mądrzejszego rozwiązania to trzeba będzie zostać przy dachowym, chociaż miałem nadzieję że jest lepsze rozwiązanie (bez konieczności montowania haka).

Odnośnik do komentarza

Używam Thula clip on 9103 i jest to genialny bagażnik. Montaż w 30 sekund, montaż roweru w 20 sekund. Można otworzyć klapę mając zamontowany bagażnik. Trzyma się wszystko super stabilnie. Sprawdź czy pasuje do twojego auta - jeśli tak to bierz bez zastanowienia bo to najlepszy i najprostszy sposób przewozu bagaży.

 

A teraz moje pytanie: Niestety, nie mogę używać dalej mojego thula - zmieniłem chwilowo auto i do obecnego nie pasuje. Poszukuję czegoś innego - niestety raczej z montażem na paski - na tylnej klapie jest spoiler i eliminuje to właściwie bagażniki typu clip on.

Czy ktoś używał któregoś z tych bagażników i może coś powiedzieć na jego temat?

https://www.strefakierowcy.pl/filter/category,149,bagazniki-rowerowe-na-klape

Odnośnik do komentarza

Mam bodaj od 10 lat jakiś włoski na klapę, marki nie pamiętam ale przypomina Peruzzo Venezia. Można chyba zamontować na każdym aucie jakie istnieje. Ten mój można zamontować dość nisko w przeciwieństwie do innych jakie widziałem w sieci. Wiadomo, im wyżej tym bardziej podatne na pęd powietrza. Być może dlatego, że u mnie rejestracja jest na zderzaku a na zdjęciach czy filmach są auta z blachą na klapie. Paski trzymają się świetnie ale za to prawie wszystkie aluminiowe klamry popękały i musiałem dokupić. Znalazłem takie same w casto bodaj po 20PLN ale w Deca kupisz za 30 razem z pasem. Rowery mocujesz za pomocą gum - niestety też jedna mi pękła ale jak miałem potrzebę to poradziłem sobie rzepem do nogawek. Do damki lub małego roweru potrzebny jest specjalny adapter. 6 pasów ładnie wszystko trzyma do czasu aż ruszysz. Nie wiem czemu ale te mocowane do dołu klapy choćby nie wiem jak ściągać czasem potrafią się wypiąć, na wyboistej drodze zaś mogę być tego pewien. Jednak jak do tej pory nic nie zgubiłem a robiłem z tym i po 600 km. Tyle, że przy ograniczeniu do 90 to strasznie męczące. Dobrze jest co jakiś czas zatrzymać się i sprawdzić czy wszystko gra. To co opisuję dotyczy oczywiście mojego bagażnika, z innymi mogą nie występować podobne problemy. 

Odnośnik do komentarza
57 minut temu, Medzamir napisał:

Nie wiem czemu ale te mocowane do dołu klapy choćby nie wiem jak ściągać czasem potrafią się wypiąć, na wyboistej drodze zaś mogę być tego pewien. Jednak jak do tej pory nic nie zgubiłem a robiłem z tym i po 600 km. Tyle, że przy ograniczeniu do 90 to strasznie męczące. Dobrze jest co jakiś czas zatrzymać się i sprawdzić czy wszystko gra. To co opisuję dotyczy oczywiście mojego bagażnika, z innymi mogą nie występować podobne problemy. 

Dlatego bagażniki Thula typu clip on są takie genialne. Nie ma opcji wypięcia, wszystko jest na sztywno. Jedziesz ile chcesz 🙂 Niestety, te zawsze mają ograniczenia co do katalogu obsługiwanych samochodów. Prawie zawsze odpada auto mające na klapie spoiler. W desperacji zobaczę czy da się przerobić mojego thula. Może jakiś sprytny ślusarz zrobi z niego bagażnik dedykowany poprzez podocinanie, poprzedłużanie itd... 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...