Skocz do zawartości

RockShox Reba RL - czy jest możliwy montaż manetki ?


Pomidorczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie chciałym zapytać was czy możliwe jest dodanie zdalnej manetki do blokowania z kierownicy do RockShox Reba RL? Jeśli tak, to czy jest to modyfikacja trudna i czy wogóle opłaca się w to bawić?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Potwierdzam ostatnio byłem oglądać rower dla kolegi i pytaliśmy się serwisanta czy jest możliwość przerobienia i odpowiedział że to nie opłacalne bo tłumik manetka linka robota lepiej poprostu kupić nowy amor no chyba że masz kasę i masz czas robić lub oddać do serwisu ;)

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza

Podstawowa różnica jest taka że ręczne pokrętło nie posiada sprężyny i założenie samej manetki na nic się zdaje. Odpuść sobie jakieś półśrodki, jak masz regulację gate to manetka nie jest aż tak potrzebna ; )

Odnośnik do komentarza

Reba ma regulację kompresji powolnej (low speed compression). To wpływa na reakcje amortyzatora na pedałowanie i ogólnie ruchy rowerzysty. Trzeba wyregulować tak, aby nie bujało przy pedałowaniu, ale nadal wybierało nierówności terenu. Wtedy ręczne kręcenie przy blokadzie w takcie jazdy, jak w prostszych amortyzatorach, nie powinno być potrzebne.

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Dnia 14.4.2017 o 21:44, Pomidorczyk napisał:

Witam, jak w temacie chciałym zapytać was czy możliwe jest dodanie zdalnej manetki do blokowania z kierownicy do RockShox Reba RL? Jeśli tak, to czy jest to modyfikacja trudna i czy wogóle opłaca się w to bawić?

Pozdrawiam!

Nie prawda jest , że koszt wymiany tłumika i dodanie manetki do Twojej REBY jest prównywalny z kosztem zakupu nowego amortyzatora. Koszt nowego tłumika i manetki w sklepie to ok 650 zł + jakieś 120 zł za przekładkę. Sam tłumik można kupiść do 300 zł, a manetkę najlepiej nie ze sklepu, gdzie jest droga a poza można kupić ja za fajne pieniądze. Koszt nowego amortyzatora to 1500-2300 zł. Oczywiście pomijam kwestię amortyzatora używanego,bo tutaj rozstrzał cenowy jest ogromny. 

Jednak zadałbym sobie pytanie czy warto wogóle przechodzić na blokadę skosku z manetki? Przyznam, że w ubiegłum roku kupiłę Rock Shox REBA RL (czarne anody) i miałem zagówzdkę przy wyborze, ponieważ nowy amortyzator z blokadą ja Twoja kosztował 1625 zł, a z manetką PushLock 1970 zł. Kupiłem ten drugi, ale już teraz wiem, że popełniłem błąd i niepotrzebnie dokładałem do manetki. Dlaczego...? Ponieważ manetki często się psują, a PushLock zdecydowanie zbyt często przy byle błocie. Koszt nowej manetki to min. 199 zł. Ja w ubiegłym sezonie zajechałem jedną, a w tym drugą (co daje +400 zł do kosztu amora). Obecnie szarpnąłem się i kupiłem inną manetkę OneLock. Sprawdza się, ale po bardzo, bardzo dużej znajomości zapłaciłem za nią 149 zł (czyli już + 549 zł do kosztu amora). W sklepie OneLock potrafi kosztować nawet 350 zł (pewnie dlatego że w swojej konstrukcji pozwala na obsługę i amora i dampera jednocześnie,co w moim przypadku z jednym amorem nie ma znaczenia, a lasę wydac trzeba było). Poza tym pomyśł - jak często blokujesz amor? Manetka sprawdza sie głównie na zawodach, gdzie często musisz zmieniać charakterystykę pracy amora, choć sam się ścigam i w ferworze walki potrafię cały wyścig pojechać w jednej pozycji amora blokada lub otwarty. Czasami z uwagi na ukształtowanie trasy wręcz się nie opłaca z tej funkcji korzystać przez cały wyścig. 

Dlatego też czasami wydaje mi się, że dla przeciętnego "zjadacza km" specjalne przerabianie amorów lub zmiana posiadanych dla manetki nie ma sensu. Ale to oczywiscie moje zdanie i każdy ma prawo do innych odczuć :)

Dnia 18.4.2017 o 16:32, Andrzej Sawicki napisał:

Reba ma regulację kompresji powolnej (low speed compression). To wpływa na reakcje amortyzatora na pedałowanie i ogólnie ruchy rowerzysty. Trzeba wyregulować tak, aby nie bujało przy pedałowaniu, ale nadal wybierało nierówności terenu. Wtedy ręczne kręcenie przy blokadzie w takcie jazdy, jak w prostszych amortyzatorach, nie powinno być potrzebne.

Nie każda.

Dnia 15.4.2017 o 10:40, pawel2208 napisał:

Koszt to ponad 300zł. Nie pamiętam czy to tylko tłumik, czy komplet z manetką.

Raczej tylko tłumik, komplet to koszt (w zależności od rodzaju manetki) ok 600 zł.

Dnia 18.4.2017 o 15:55, MadOnion napisał:

Podstawowa różnica jest taka że ręczne pokrętło nie posiada sprężyny i założenie samej manetki na nic się zdaje. Odpuść sobie jakieś półśrodki, jak masz regulację gate to manetka nie jest aż tak potrzebna ; )

Manetka nic tak na prawdę nie zmienia poza wygodą dla rowerzysty, w przypadku kiedy rzeczywiście często musi blokowac skok amora.Ustawienia, o których piszesz to całkiem inna bajka.

Odnośnik do komentarza

Nie rozumiem jaka inna bajka, skoro pokrętłem ustalasz moment otwarcia/zamknięcia blokady.

Od Ciebie zależy jak sobie go wyregulujesz. Ja mam go ustawionego tak że zablokowanym widelcu podczas pedałowania widelec nie ugina się, natomiast na zjazdach zaczyna pracować.

Oczywiście w ten sposób pozbawiamy się wybierania najmniejszych nierówności ale to kwestia bardzo indywidualna.

Jak możesz wyjaśnij mi tą inna bajkę bo może o czymś nie wiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, MadOnion napisał:

Jak możesz wyjaśnij mi tą inna bajkę bo może o czymś nie wiem.

Po pierwsze kolega pisze o wersji amora, który nie posiada regulacji Floodgate, jest na stałe w jednej wartości. Wyposażone sa w nią amortyztaory o oznaczeniu RLT. 

Po drugie chodziło mu o sam fakt sensu i ewentualnych kosztów wymiany tłumika Motion Control.

Pewnie wiesz, że Floodgate jest swego rodzaju zaworem bezpieczeństwa dla tłumika amortyzatora, aby go nie rozwalić gdy na zablokujemym skoku nieoczekiwanie wjedziemy na przeszkodę lub w dziurę. Wtedy system ten odblokowuje amortyzator. Obecnie zawór ten stosowany jestwe  wszsytkich produkowanych modelach Rock Shox, które mają tłumik Motion Control. A niektóre z nich, jak wspomniałeś, posiadają możliwość regulacji momentu otwarcia blokady (tzw. próg czułości widelca). Zatem sam widzisz, że to trochę inna bajka,bo nie takie było pytanie :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Zgadza się pisze jak byk, że posiada RL dlatego celowo napisałem "jak masz regulację gate" gdyż nie do końca byłem pewny która wersja go ma a która nie.

Zawór floodgate i manetka działa przecież na tą samą komorę z tym że pokrętło ma "płynna" skalę a manetka pozycje otw./zamknięta.

Ale zgadzam się z tym co napisałeś ; )

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Dnia 14.04.2017 o 21:44, Pomidorczyk napisał:

Witam, jak w temacie chciałym zapytać was czy możliwe jest dodanie zdalnej manetki do blokowania z kierownicy do RockShox Reba RL? Jeśli tak, to czy jest to modyfikacja trudna i czy wogóle opłaca się w to bawić?

Pozdrawiam!

Można bardzo łatwo dołożyć sterowanie blokadą z manetki. Ja właśnie kupiłem Rebe i dołożyłem manetke.

U mnie jest tłumik motion control RL i w zasadzie różni się od takiego ze sterowaniem z manetki że brakuje sprężyny. Natomiast wszystkie elementy montażowe (otwory na sprężynę) są. Brakuje jedynie bolca do blokowania sprężyny, ale można to zrobić trochę w inny sposób. Ja wykorzystałem sprężynę ze starego Recona. 

Fotka jak to wygląda w oryginale.

08.thumb.jpg.6f62e30bdfb9c04d3fbd4dbf0de5bcde.jpg

Reszta fotek to już moja przeróbka: Oczywiście nie jest to fabryka, trochę rzeźba, ale działa :) 

20170528_132026.thumb.jpg.9a172c0e789ad5a35aaacd2780c007b0.jpg20170528_132044.thumb.jpg.ce86df348c62cf492539a336846522db.jpg20170528_133152.thumb.jpg.4b181b9d31a8afafba7844198b273034.jpg20170528_133157.thumb.jpg.0ecec50382c160fe8fdd0f8cb2518c4f.jpg20170528_144236.thumb.jpg.5f34a712a3554a09fab84c97a299009e.jpg20170528_211838.thumb.jpg.eb0ae1426e6bbc62ef81f59efe37c688.jpg

 

Jeżeli zależy Ci na regulacji kompresji to trzeba kupić odpowiednią manetke, Jak nie to zwykła PomLoc wystarczy.

 

 

 

Edytowane przez Szczepan
  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Dnia 15.4.2017 o 09:03, Mały1990 napisał:

Potwierdzam ostatnio byłem oglądać rower dla kolegi i pytaliśmy się serwisanta czy jest możliwość przerobienia i odpowiedział że to nie opłacalne bo tłumik manetka linka robota lepiej poprostu kupić nowy amor no chyba że masz kasę i masz czas robić lub oddać do serwisu ;)

Pozdrawiam. 

Ciekawe...Tłumik i manetka kosztują około 700-800 zł, robocizna 100-120 zł. Razem jakieś 900-1000 zł. Reba kosztuje od 1500 do 1900, 2000 zł. Oszczednosć jest jak byk, a do tego można jeszcze sprzedać stary tłumik. 

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, Mały1990 napisał:

Być może powiedział tak z myślą aby zarobić na czymś ;) jak to każdy sprzedawca :) aż tak dobrze się nie znam na amorkach a tylko napisałem co nam powiedziano :)

Ale na szczęście jest wsparcie na forum ;)

Odnośnik do komentarza
W dniu 28.05.2017 o 18:47, Szczepan napisał:

Można bardzo łatwo dołożyć sterowanie blokadą z manetki. Ja właśnie kupiłem Rebe i dołożyłem manetke.

U mnie jest tłumik motion control RL i w zasadzie różni się od takiego ze sterowaniem z manetki że brakuje sprężyny. Natomiast wszystkie elementy montażowe (otwory na sprężynę) są. Brakuje jedynie bolca do blokowania sprężyny, ale można to zrobić trochę w inny sposób. Ja wykorzystałem sprężynę ze starego Recona. 

Fotka jak to wygląda w oryginale.

08.thumb.jpg.6f62e30bdfb9c04d3fbd4dbf0de5bcde.jpg

Reszta fotek to już moja przeróbka: Oczywiście nie jest to fabryka, trochę rzeźba, ale działa :) 

20170528_132026.thumb.jpg.9a172c0e789ad5a35aaacd2780c007b0.jpg20170528_132044.thumb.jpg.ce86df348c62cf492539a336846522db.jpg20170528_133152.thumb.jpg.4b181b9d31a8afafba7844198b273034.jpg20170528_133157.thumb.jpg.0ecec50382c160fe8fdd0f8cb2518c4f.jpg20170528_144236.thumb.jpg.5f34a712a3554a09fab84c97a299009e.jpg20170528_211838.thumb.jpg.eb0ae1426e6bbc62ef81f59efe37c688.jpg

 

Jeżeli zależy Ci na regulacji kompresji to trzeba kupić odpowiednią manetke, Jak nie to zwykła PomLoc wystarczy.

 

 

 

Czy wiesz jaki to model tej manetki aby zachować regulacje kompresji w Recon RL ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...