Skocz do zawartości

Jaki rodzaj przełożenia do amatorskich jazd


thunderas

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Jestem nowy na forum, mam nadzieję, że wybrałem dobry dział.

 

Więc planuje zmienić rower. Jak w tytule jeżdżę tylko rekreacyjnie. 

Teraz posiadam rower coś z rodzaju górskiego, budżetowego z przełożeniem 3x6 wolno bieg.

Rower planuje kupić w Decathlon. 

Tylko jako będzie lepszy. Czy 3x7, 1x9, 1x8?

Odnośnik do komentarza

Widziałem film pokazujący wady takiego rozwiązania. Jeden z nich to, jak się kręci pedałami do tyłu to łańcuch spada, gdy jest na wysokim przełożeniu. Wiadomo czasami trzeba zakręcić pedałami do tyłu. Tylko czy fakt, że tak się dzieje jest to uciążliwe?

Wysłane z mojego ELE-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Ja też niedawno przeszedłem na 1x12 (32 x 10-51) i dla mnie jest idealnie. Jednak na forum jest wiele osób, które preferują napędy 2x.

Napędy 3x to wg mnie obecnie nieporozumienie. Zdecydowanie lepiej brać szerszą kasetę i 2 lub 1 zębatkę z przodu.

A co do spadania łańcucha, to u mnie nic takiego nie występuje (Shimano XT/SLX), przynajmniej przy normalnym użytkowaniu czyli pół czy cały obrót do tyłu (nie kręcę jak szalony do tyłu bo i po co).

Nie napisałeś też gdzie jeździsz? Po płaskim, małe górki, duże góry, bo to przede wszystkim determinuje rodzaj napędu.

Najlepiej na początek użyj jakiegoś kalkulatora przełożeń.

Odnośnik do komentarza

Zasadniczo jeżdżę po terenie płaskim, czasami do lasu bez jakiś wielkich wzniesień.

Typowo rozrywkowo, żadnych wyścigów ani długich tras.

Ten napęd co mam teraz jest w pełni wystarczający. Precyzując, przeważnie z przodu mam na środkowym blacie.

Czyli jedna zębatka z przodu i powiedzmy 9 z tyłu dało by radę?

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, thunderas napisał:

Czyli jedna zębatka z przodu i powiedzmy 9 z tyłu dało by radę?

Bardzo możliwe, że wystarczy. Mój syn jeździ na 1x9 (32 x 11-36) ale jeśli głównie płaskie jeździsz to może coś więcej z przodu np. 34 (zależy też jakie v-max chcesz osiągnąć).

Najlepiej, tak jak pisałem, użyj kalkulatora przełożeń i porównaj napęd jaki masz obecnie i wiesz jak Ci się na nim jeździ z tym, który ewentualnie kupisz.

Co do zasady, to napęd 1x to prostota a 2x większy zakres (przy takiej samej kasecie).

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Obecnie mam XT na korbie Srama, przerzutki wyrzuciłem. 

Ani wcześniej czy teraz nie mam problemu ze spadającym łańcuchem. 

Jeżeli przekręcasz 32x50 nawet na asfalcie to jesteś dobry. Zawsze możne zmienić tarcze na 34. 

Proponuję najpierw wziąć taki zestaw na testy. 

 

Odnośnik do komentarza

Jako, że fortuny nie chce wydać na rower. Tym bardziej nie używam go codziennie ani jakieś dłuższe trasy dam trzy linki do ofert.
https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-27-5-cala-rockrider-st-100/_/R-p-192872
https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-st-120-27-5/_/R-p-305496?mc=8602020

https://www.decathlon.pl/p/rower-trekkingowy-riverside-120/_/R-p-300806?mc=8405304

Który warty? Typowo do amatorskiej jazdy relaksacyjnej.

Wysłane z mojego ELE-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Z nich najsensowniej wygląda ST-120. Ta seria ST z Deca ma dość komfortową pozycję z tego co kojarzę, ale pytanie do Ciebie czy nie wolisz całkiem wyprostowanej pozycji jak na rowerze trekingowym i mniejszych oporów toczenia.

Ogólnie rowery z Deca mają dość dobry stosunek ceny do jakości w porównaniu z innymi markami.

Odnośnik do komentarza

Dla rozmiaru L TT=616mm, Reach 429, podsiodlowa 73 stopnie i mostek 90 (stromo i krotko). Jak nie ma offsetu w siodle, to wyglada na mocno 'rekreacyjnie', nawet przy XL. Przyrownuje do L'ki levela B3-B6 jako odniesienie. Przy decathlonie mozna przyjac, ze do pewnego pulapu wiekszosc ram jest bardzo rekreacyjna. Mierzylem tam szose XL i czulem sie jak na stolku :) 

Mimo wszystko zalecam sie przymierzyc, czesto jest taka opcja bo maja do tego ramy wystawowe. Naped... mam 3 blaty, srodkowy 32 i z tylu 5-6 to taki najczestszy mix do 24-25km/h. Jezeli 1x9 dziwnie nie dziala to pewnie obleci. Jak na jeden blat to jedynie waga wieksza, niz sie spodziewalem.

Btw., zawsze mnie ciekawi na jakiej podstawie wyliczaja, ze rowery w decu jest np. do 1.5 godziny w bezdeszczowe dni :)

Odnośnik do komentarza

Wiadomo, przez zakupem przymierze się do roweru. Potrzebuję ramę M lub L. Nie ma co patrzeć sztywno na tabelki.
Podobnie jak na ich opisy. Jak trafić na 1.5 godziny opad deszczu by wybrać się na rower.

Wysłane z mojego ELE-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

1x9 powinno Ci spokojnie wystarczyć. Przy kadencji 80 pojedziesz 30km/h a 36 zębów z tyłu też pozwoli podjechać na sporo górek, czyli do rekreacyjnej jazdy jest ok. Co do działania takiego napędu, to tak jak pisałem używa go mój syn i nie ma żadnych problemów (przerzutka Altus, kaseta HG-200 i korba jakaś podstawowa).

Tylko z tego co widzę to w Deca z rowerami krucho i tego ST-120 brak - pewnie coś się ruszy dopiero pod koniec wakacji.

9 godzin temu, pepedombo napisał:
9 godzin temu, pepedombo napisał:

Jak na jeden blat to jedynie waga wieksza, niz sie spodziewalem.

 

Wiesz, te dwa blaty aż takiej różnicy wagowej nie zrobią jeśli ciężkie są pozostałe komponenty i rama 🙂

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...