Skocz do zawartości

Konserwacja klamkomanetek - czyszczenie, smarowanie


azazel_18

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam, ostatnio kupiłem używane klamkomanetki DA 9000. Chodziły średnio więc potraktowałem je WD40 (z 300 ml w sumie). Pędzelek WD40 i sprężone powietrze. Doczyściłem je tak, że chodzą idealnie i głośno klikają. I pojawiło się pytanie o smarowanie. Bo jak wiadomo WD40 szybko odparowuje i niewiele smaru tam zostaje... na GCN po czyszczeniu jakimś odtłuszczaczem smarowali klamkomanetki muc-of mo-94. Jakiś zagraniczny serwisant na yt polecał Boeshield T9- bo nie zalepia niczego, na jakimś forum zagranicznym polecano tri-flow (działanie analogicznie jak wyżej). Ostatecznie zdecydowałem się na Nanoprotech (do roweru — niebieski) dostałem go jako gratis do jakiejś gazetki. Ponoć działa antykorozyjne oraz smarnie. Zobaczymy jaki będzie efekt.

Z mojego doświadczenia, to jakieś dwa lata temu wyczyściłem klamkomanetki tiagra 4700 przy pomocy WD40, bez późniejszego smarowania (po prostu jakiś odtłuszczacz, pędzelek i WD40 na koniec). Klamki w dalszym ciągu bardzo dobrze działają (lekko chodzą, ładnie klikają). Nie wiem tylko, czy dobrze zrobiłem, że ich niczym nie smarowałem. Może za rok okaże się, że coś się w nich zatarło i nie będą już zmieniać biegów.

Ma ktoś jakieś doświadczenia z czyszczeniem i ze smarowaniem klamkomanetek szosowych?

Edytowane przez azazel_18
Literówki c.d.. ... Mój telefon nie współpracuje z forum ...
Opublikowano

Kiedyś serwisowałem Ultegry 6700. Rozebrane, wyczyszczone do sucha, złożone i psiknięte smarem silikonowym. Działały bez kłopotów. Chyba lepiej częściej czyścić i smarować lekkim olejem niż zalepić czymś co stwardnieje i upośledzi pracę manetek.

Opublikowano

Panowie jak bardzo je rozbieranie do serwisu?? Bo jak patrzyłem na YT to to ma milion elementów...

Opublikowano

No jak ktoś ma zmysł zegarmistrza to czemu nie, bo fakt jest co wyskoczyć. Nie mniej jest to do zrobienia. Ja bym dał jakiś mocno śliski smar, nic gęstego. 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...