Skocz do zawartości

[Licznik] Zakup licznika rowerowego


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę sobie kupić nowy licznik do roweru szosowego Giant . Spodobał mi się licznik rowerowy Sigma Bc 9.16 Ats, który jest bezprzewodowy. Można ustawić w nim język polski i liczy też ilość spalonych kalorii. Tylko nie wiem w jaki sposób to oblicza, czy trzeba dokupić do tego licznika jakąś dodatkową część czy nie trzeba ?  Chciałem też Was zapytać, czy taki licznik będzie dobry na rower czy jednak proponujecie - polecacie coś znacznie lepszego ?  Z racji, że jest to licznik bezprzewodowy to ciekawi mnie, czy wszystko dobrze liczy i nie gubi zasięgu ? Czy jednak lepszy będzie ten licznik bez przewodowy czy może lepsza będzie ta wersja licznika tylko przewodowy  ? - Co możecie mi poradzić - doradzić w tej kwestii tak, żeby mi posłużył jak najdłużej i żebym był zadowolony z niego ? 

- wersja bez przewodowa: https://www.rowerystylowe.pl/p-8554/licznik-bezprzewodowy-sigma-bc-916-ats

- wersja przewodowa: https://www.cyklomania.pl/sigma-sport-licznik-bc-9-16-przewodowy,id8363.html 

- lub też wersja przewodowa tutaj: https://www.bikester.pl/sigma-sport-bc-916-licznik-rowerowy-przewodowy-czarny-536547.html

Która wersja lepsza ? czy tego licznika nie polecacie i proponujecie mi coś innego i lepszego ?  - Proszę Was o pomoc w tej sprawie.

 

Odnośnik do komentarza

Pomiar spalonych kalori w tego typu liczniku to nieporozumienie. Jeśli chcesz mieć w miarę dokładne wyliczenia to licznik musi obsługiwać profil użytkownika : twoja masa, wiek, płeć i masa roweu, dodatkowo conajmniej czujnik tętna. W tej cenie nie licz na miarodajne wyliczenia.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Trochę odleciałeś. Do prawidłowo obliczonych spalonych kalorii wymagana jest jedynie masa własna oraz puls. Sugerowanie że ktoś spala więcej kalorii ze względu na płeć czy wiek to jakaś niedorzeczność. Jeśli spełniasz powyższe to z zasadzie nie potrzebujesz już masy roweru. W zasadzie to możesz nawet biec albo wyciskać na ławce.

BC 9.16 ATS, nie jest zbyt szczęśliwy wybór z uwagi na system transmisji bezprzewodowej ATS, która jest zawodna. Abstrahujac od tego czy pomiar jest prawidłowy czy nie, liczenie kalorii nie jest Ci specjalnie potrzebne (chyba że liczysz je też w kuchni). IMHO dołóż trochę pieniędzy i kup licznik z funkcją która naprawdę ci się przyda i poprawi jakość jazdy. Mam na myśli kadencję. Tu masz fajny licznik (z menu w języku polskim) z czujnikiem kadencji https://www.centrumrowerowe.pl/licznik-bezprzewodowy-vdo-m2-1-wl-pd14363/

Edytowane przez Red
Odnośnik do komentarza

Ilość spalonych kalorii między innymi związana jest Podstawową Przemianą Materii w organiźmie a ta wg wzoru Harrisa-Benedicta związana jest również z wiekiem.

Dla kobiet : PPM – 665,09 + (9,56 x waga w kilogramach) + (1,85 x wzrost w centymetrach) - (4,67 x wiek)

Dla mężczyzn : PPM - 66,47 + (13,7 x waga w kilogramach) + (5,0 x wzrost w centymetrach) – (6,76 x wiek)

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli zależy Ci na możliwość podłączenia licznika do komputera przez UFSB (stacja dokująca) czy przeliczniki zaoszczedzonego paliwa to możesz dołożyć do tej Sigmy ale ja proponowałbym ci jednak tego VDO. 

Co do tematu kabel czy bezprzewodowiec. Nigdy nie miałem problemów z bezprzewodowymi licznikami. To z przewodem miałem zawsze problem (liczniki wymieniłem conajmniej trzy tylko dlatego że urwało przewód). A moja Sigma BC 16.12 STS CAD przetrwała bardzo dużo. Zawsze trzymała zasięg nawet przy dużym wietrze czy deszczu. Tak że nie martw się o łączność. Jedyne na co mogłem narzekać to wskazywana temperatura bo im więcej na termometrze tym większy współczynnik błędu. Licznik mam do dzisiaj choć już tylko w szufladzie (wciąż sprawny). 

Edytowane przez Red
Odnośnik do komentarza

@Red powiedz mi proszę jeszcze, bo ciągle się waham i nie mogę się zdecydować - jakiego teraz używasz licznika ?  Pewnie w licznikach bezprzewodowych adapterek kadencji montuje się na widełkach przy tylnym kole i magnes przy pedale. Jadąc przez wysoką trawę czy jakieś krzaki łatwo pewnie tym adapterkiem przy widełkacj zachaczyć i wygiąć co spowoduje, że nie będzie widział magnesu  i przez to nie będzie naliczał kadencjj. Lub też może magnes dobrze się nie trzymać i mogę go zgubić w czasie jazdy. Pewnie też jest tak, że gdy ten magnes jest na wysokości tego adapterka to ma się na tym adapterku zamigać zielona lampka, a jeśli nie zamiga to znaczy że nie działa ? Czy tak to funkcjonuje ? Nie chciałbym mieć raczej żadnych problemów z licznikiem. Przeważnie wszyscy polecają i kupują liczniki sigmy bo są najlepsze. Nie wiem na co się zdecydować, żeby potem nie żałować, a być zadowolonym. Czy możesz mi pomóc ?

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli pozwolicie to się podepnę do tematu. Obecnie używab Sigmy 1200 ale dochodzę do wniosku, że fajnie byłoby mieć również pomiar kadencji. Co byście zaproponowali w budżecie, który nie wyrwie mnie z butów? :)

Odnośnik do komentarza
34 minuty temu, Bartosz_ napisał:

@Red powiedz mi proszę jeszcze, bo ciągle się waham i nie mogę się zdecydować - jakiego teraz używasz licznika ? 

Obecnie używam Meilan M2. Licznik z GPS i możliwością podpięcia większej liczby czujników. 

Co do Czujnika kadencji to nie, trawa nie przeszkadza w działaniu. Zresztą ciężko żeby się tam dostała bo czujnik jest montowany na górze rurek łańcuchowych więc w neutralnym miejscu. Dobrze zamontowany czujnik też nie przesuwa się więc nie traci kontaktu z magnesem (chyba że źle ustawiasz). Jeśli dalej masz problem z wyborem kup cokolwiek byle nie to co proponuję ;)

@mareq będzie ciężko. W tych pieniądzach tylko jakieś nieświadome z allegro (jeśli bezprzewodowy) lub VDO M2.1 

Odnośnik do komentarza

Cateye to bardzo dobra firma choć nie tak popularna jak Sigma (w zasadzie dlatego że jest dużo droższa). Sam nie mam o niej zdania bo miałem od nich jedynie lampkę ale dość chwalonym licznikiem jest model Strada (również w wersji Strada Cadence), który mimo ceny jest jednak licznikiem przewodowym. Tak że jeśli brać coś droższego to jednak Sigme, VDO czy Bion, żeby nie płacić za markę. 

Odnośnik do komentarza

Jak się nie musi mieć bezprzewodówki to CATEYE STRADA CADENCE CC-RD200 wygąda chyba całkimem ok. Cały z oboma czujnikami w cenie mniejszej niż sam jeden czujnik bezprzewodowy.

Czemu ja wcześniej nie wpadłem na montaż czujnika prędkości na tylne koło a zawsze mnie denerwowało prowadzenie kabelka z przodu po linkach :) .

Odnośnik do komentarza

Powiedzcie mi proszę, czy w tym liczniku cateye cadence rd-200 jest możliwość ustawienia języka polskiego ? I czy ten licznik ma od razu czujnik kadencji w zestawie czy trzeba kupić osobno ? Bo jakoś skłaniam się ku kupnie licznika przewodowego. Przynajmniej będę miał pewność, że jak wjade rowerem w jakąś wiochę zabitą dechami to nie stracę zasięgu. 

Odnośnik do komentarza

1. Własnościowe rozwiązanie Sigmy, więc pasują tylko graty Sigmy, nie użyjesz innego czujnika jak STS, i nie użyjesz tego czujnika z innym licznikiem.

2. Relatywnie mały zasięg i wysoka podatność na zakłócenia.

Ujeżdżałem ROX-a 6 przez 2 lata i czujnik kadencji ciągle sprawiał jakieś kłopoty, bo był na skraju zasięgu (Sigma pisała o max chyba 110cm, u mnie było 115cm w linii prostej), więc zdarzało się, cała trasę było OK, zdarzało się, że załapał na początku, a później cały czas pokazywał 0 i zdarzało się, że nie szło go połączyć. Dochodziło nawet do kuriozalnych sytuacji, że zmiana pochylenia licznika na kierownicy wpływała na stabilność transmisji. Powieszenie telefonu na kierownicy we względnej bliskości licznika (u mnie było to ~12cm) rozwiązuje problem trwale, tj. czujnik kadencji przestaje działać całkowicie :)

Ostatecznie stanęło na tym, że kupiłem czujnik SPD/CAD po BT/ANT+, który sparowałem z telefonem i licznik łapał tylko prędkość i puls, a telefon łapał ślad GPS, prędkość (z GPS) i kadencję. Teraz ten sam czujnik robi za czujnik prędkości do nowego licznika (Bryton 410).

Sigma wylądowała na rowerze żony, gdzie czujnik kadencji też działa trochę w kratkę, ale trochę stabilniej niż na moim rowerze, pewnie z racji mniejszego rozmiaru ramy.

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Czujnikowi kadencji na STS ja nie ufam, namęczyłem się z nim i mam go dość. Jak zależy ci na kadencji to z przewodowym licznikiem będzie trochę problem, większość jest radiowa. Nie wiem jak będą się spisywać inne bezprzewodowe liczniki z czujnikami kadencji. No, poza tych na ANT+/BT, bo te są w zasadzie bezproblemowe, ale nie są budżetowe.

Odnośnik do komentarza

Ja mam odmienne doświadczenia. Od ponad 2 lat mam Sigme 23.16 STS.  Na 23.16 zrobiłem ze 4000km (podpinanej zamiennie na 2 rowery z różnymi czujnikami (w sumie 4), większość w terenie. Nigdy nie miałem żadnego problemu z czujnikami prędkości, kadencji i HR. Jedyny szkopuł to trzeba uważać by czujnik kadencji nie został odsunięty w bok  (np przez patyka) i był w miarę blisko pedału (magnesu). Do dziś używam 23.16 na jednym rowerze i bardzo go lubię (na drugim mam Wahoo Bolt).

Musiałeś mieć coś zwalone w swoim zestawie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...