Skocz do zawartości

Wymiana klamkomanetek


remidas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam rower jak z linku poniżej (wiem wiem, cienizna :P) i po ostatniej wizycie u mechanika, który regulował mi w nim przerzutki pojawił się pomysł (po jego sugestii) wymiany manetek, które według mechanika są słabe jakościowo. Obecnie założone są fabryczne Shimano ST-EF 40, pojawił się pomysł wymiany na osobne klamki i osobne manetki. Manetki nad którymi się zastanawiam to 

https://allegro.pl/manetki-3x7-shimano-sl-m310-altus-7-rzedowe-linki-i7490795210.html

I teraz pytanie, czy będą one kompatybilne z takimi klamkami?

https://allegro.pl/nowosc-klamki-shimano-bl-t4000-czarne-alivio-2016-i7131353465.html

Link do roweru

https://www.bikko.pl/rower-crossowy-romet-orkan-m-2014.html

 

Odnośnik do komentarza

Opinia mechanika była odpowiedzią na to czy warto zmieniać te przerzutki. Twierdzi, że nie ale że te manetki są słabe jakościowo i kiepsko się nimi zmienia biegi bo mają luzy i czasem trzeba mocniej docisnąć żeby bieg wskoczył (prawie do połowy kolejnego biegu). Poza tym klamki hamulca są odlewane z plastiku, a może czegoś w alu poszukać.

Odnośnik do komentarza

Wszystko bedzie pasować z tego co pokazałeś. Jeśli stare manetki są naprawde zajechane to może odczujesz różnice na nowych, choć trochę w to wątpię.

Ale na pewno odczujesz róznice zakładając takie klamki hamulcowe. (Sam w starym rowerze zmieniałem podobną konfiguracje, z tym ze ja miałem kasete 8 rzędową)

Odnośnik do komentarza

Ok, dzięki za opinię. Liczę się z tym, że nie jest to rower z wyższej półki, ale na moje potrzeby wystarcza w zupełności. Stare manetki może teraz nie są jakoś szczególnie zjechane, ale zdarza się że łapią jakieś dziwne luzy i muszę mocniej docisnąć żeby bieg wskoczył, co jest bardzo irytujące. 

9 minut temu, Kruup napisał:

Ale na pewno odczujesz róznice zakładając takie klamki hamulcowe. (Sam w starym rowerze zmieniałem podobną konfiguracje, z tym ze ja miałem kasete 8 rzędową)

A na co zmieniałeś konkretnie? Bo może jest taka wersja manetek dla 7 rzędowej kasety?

Edytowane przez remidas
Odnośnik do komentarza

Ty masz wolnobieg czy kasetę?

Zmieniając klamkomanetki na ten zestaw, szedłbym w 8 rzędów z tyłu, jeśli masz wolnobieg to także 8rzędowe trafisz, będziesz miał nieco szersze spektrum przełożeń, jeśli natomiast kasetę to problemu nie ma, 7mkę zmienisz bez problemu na 8mkę i wyżej aż do 10 rzędów, gdyby zaszła taka potrzeba.

Jeśli łańcuch nie jest wyciągnięty (sprawdź przymiarem, lub poproś o to w sklepie) to powinien nową kasetę/wolnobieg przyjąć.

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, SpiderMAN napisał:

Ty masz wolnobieg czy kasetę?

Zmieniając klamkomanetki na ten zestaw, szedłbym w 8 rzędów z tyłu, jeśli masz wolnobieg to także 8rzędowe trafisz, będziesz miał nieco szersze spektrum przełożeń, jeśli natomiast kasetę to problemu nie ma, 7mkę zmienisz bez problemu na 8mkę i wyżej aż do 10 rzędów, gdyby zaszła taka potrzeba.

Jeśli łańcuch nie jest wyciągnięty (sprawdź przymiarem, lub poproś o to w sklepie) to powinien nową kasetę/wolnobieg przyjąć.

Szczerze mówiąc, to nie mam pojęcia co mam :) W specyfikacji roweru nie ma żadnej informacji na ten temat

Odnośnik do komentarza

Możesz kupić manetkę 8-rzędowa mając z tylu kasetę/wolnobieg 7-rzędowy. Będzie działać, tylko jeden bieg na manetce będzie „pusty”.
Z czasem sobie dokupisz zębatkę 8-rzędową i pewnie przerzutkę, bo jak manetki są zużyte to i przerzutka też będzie już zużyta.

Odnośnik do komentarza

Zdjęcie napędu.

22 minuty temu, w0jta5 napisał:

Możesz kupić manetkę 8-rzędowa mając z tylu kasetę/wolnobieg 7-rzędowy. Będzie działać, tylko jeden bieg na manetce będzie „pusty”.
Z czasem sobie dokupisz zębatkę 8-rzędową i pewnie przerzutkę, bo jak manetki są zużyte to i przerzutka też będzie już zużyta.

Cały myk polega na tym, że mechanizm nie jest zużyty tylko (wg. mechanika) słaby jakościowo i jego regulowanie przerzutek daje efekt tylko na chwilę bo po czasie wszystko zaczyna się luzować. To jego opinia, nie moja bo ja się na tym nie znam.

19 minut temu, SpiderMAN napisał:

Wrzuć zdjęcia, podpowiemy.

Zdjęcie napędu "z katalogu"

img_0375_1800.jpg
Odnośnik do komentarza
13 minut temu, SpiderMAN napisał:

To jest wolnobieg.

Zdecydowanie.

Rozregulowywanie się Altusa jest normalne, wymiana samych manetek\klamkomanetek niewiele zmieni.

Ok dzięki, więc wniosek taki że w samą wymianę klamkomanetek nie ma sensu się pchać bez zmiany pozostałych komponentów?

Odnośnik do komentarza

Dokładnie tak.

Nie zmieni się wiele.

Sens miała by zmiana także i przerzutki na minimum Alivio M4000 oraz wolnobiegu na coś 8 lub nawet 9 rzędowego, łańcucha (pod 8 i 9rzędów się różnią) i oczywiście manetek 8 lub 9 rzędów.

Odnośnik do komentarza
50 minut temu, SpiderMAN napisał:

Dokładnie tak.

Nie zmieni się wiele.

Sens miała by zmiana także i przerzutki na minimum Alivio M4000 oraz wolnobiegu na coś 8 lub nawet 9 rzędowego, łańcucha (pod 8 i 9rzędów się różnią) i oczywiście manetek 8 lub 9 rzędów.

Ok czyli sensowna wymiana to:

- przerzutka tył 

- przerzutka przód (żeby zejść z niskiej jakości tourney'a)

- łańcuch

- komplet manetek  + linki

- komplet klamek hamulcowych

- wolnobieg 9rz (są w ogóle takie?) bo rozumiem że wymiana na kasetę 9rz wiązałaby się z wymianą również tylnej piasty?

 

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, remidas napisał:

Ok czyli sensowna wymiana to:

- przerzutka tył 

- przerzutka przód (żeby zejść z niskiej jakości tourney'a)

- łańcuch

- komplet manetek  + linki

- komplet klamek hamulcowych

- wolnobieg 9rz (są w ogóle takie?) bo rozumiem że wymiana na kasetę 9rz wiązałaby się z wymianą również tylnej piasty?

 

Tak dokładnie.

Są wolnobiegi 9s, oto przykład: https://allegro.pl/wolnobieg-zebatek-9-tka-13-32t-e-bike-mfm90-i7557924419.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_rowery_akcesoria&ev_adgr=Rowery+i+akcesoria&ev_ln=PRODUCT+GROUP&utm_content=&gclid=CjwKCAjw8uLcBRACEiwAaL6MSVZM6ixYrA_iEt6ksDPtUrLXwq7_C9ArcvLPci83_6WOiRHkpItWJRoCpHkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CNqQ5fKmtd0CFUtDGAodxqgELg#thumb/2

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...