Skocz do zawartości

Co wybrać: Bontrager ION 700 R czy Giant Numen + HL0


Tomek Evo29

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Szukam lampki do nocnej jazdy po lesie i po dłuższych poszukiwaniach zastanawiam się nad dwoma modelami: Bontrager ION 700 R oraz Giant Numen + HL0.

Zależy mi z jednej strony na dobrym świetle ale z drugiej na kompaktowym wymiarze i braku zewnętrznego akumulatora.

Obie są na diodach Cree, obie mają po 700 lm ale różni je cena i czas pracy na maksymalnej mocy.

ION 700 kosztuje ok. 400 zł i pracuje niecałe 2h a Numen +HL0 kosztuje ok. 200 zł i pracuje prawie 3h (wg danych producentów).

Czy ktoś na forum miał okazję testować obie lampki? 

Czy warto zapłacić prawie 2x więcej za Bontragera z mniejszym czasem pracy?

Czy jakoś światła jest naprawdę tak dużo lepsza niż w Giant, że uzasadnia to taką różnicę w cenie?

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza

Apropos podawanych mocy - wyczytałem, że lepszą jednostką są luxy, niż lumeny; lumeny określają całkowitą moc światła, jaką emituje dioda, a luxy określają natężenie światła padającego już na oświetlaną powierzchnię. Także w czystej teorii lampka mająca nawet 500 lumenów może nieźle oświetlać drogę, jeśli ma dobre soczewki :)

Co do samej lampki, to bardzo Ci się śpieszy z zakupem? W tym tym tygodniu powinna przyjść do mnie B&M Ixon IQ Premium, kosztuje ok. 300-350zł (zależy jaki sklep), ma w zestawie akumulatorki i ładowarkę (akumulatorki wkładane do lampki, nie zewnętrzny akumulator) i max. moc 80 lux. Jak ją dostanę i przetestuję to mógłbym Ci co nieco o niej napisać i może byś się na nią skusił :P

Z tego co w internecie widziałem dość fajnie też świeci B&M Ixon Core i Roxim RX5 (obie lampki są bez zewnętrznego akumulatora, ale do Roxim musiałbyś dokupić oddzielnie baterie lub akumulatorki), jeśli chcesz to zerknij sobie na nie :)

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza

Dzięki Biohazard,

Nie, nie spieszy mi się zbyt mocno, chciałbym się wyrobić z zakupem do lipca bo wtedy planuję dłuższy wypad w Jurę K-C.

Chętnie poczekam na wrażenia z testów Twojego światełka.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dzisiaj właśnie kurier przywiózł moje zamówienie, w tym lampkę.

Póki co nie miałem możliwości solidnego przetestowania jej, bo po 1 mieszkam w dość mocno oświetlonej okolicy, a dwa, że póki co wypróbowałem lampkę tylko "z ręki" :) Natomiast przemykając jak najdalej od ulicznych latarni i tak mogę stwierdzić, że jest moc i to niezła. Wszedłem po drodze w dość wąskie i praktycznie zupełnie ciemne przejście, na maksymalnej mocy bez problemu mogłem oświetlić dystans około 50m przed sobą. Lampka świeci także dość szeroko a po bokach światło jest rozproszone, a nie odcięte jak nożem; doświetla też obszar przed kołem roweru.

Lampka nadaje się też z pewnością do jazdy po mieście. Od góry światło jest odcięte, więc nie będzie raziło jadących z na przeciwka (ma to swoje wady, jeśli ktoś chce ekstremalnie jeździć po lasach czy górach, to lampka nie doświetli np. zwisających gałęzi).

Posiada 2 tryby świecenia - 80 lux oraz 15 lux. Jeśli do miasta lubisz tryb strobo, to tu go niestety nie znajdziesz.

Wg tego co podaje producent na opakowaniu, przy akumulatorkach nie występuje efekt pamięci. Niestety nie podali ile cykli ładowania wytrzymują.

Wstępnie to tyle, jak zrobi się chociaż odrobinę cieplej, to wieczorem zabiorę lampkę "na spacer" i strzelę kilka zdjęć, może nagram też krótki materiał video.

Odnośnik do komentarza
20 godzin temu, Tomek Evo29 napisał:

A jak wygląda czas świecenia na maksymalnej mocy?

Tego jeszcze nie wiem, najpierw ją rozładuję, naładuję do pełna i wtedy to sprawdzę. Producent podaje 5h na maksymalnej mocy, jak będzie w praktyce to się okaże :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...