Skocz do zawartości

Narzędzia własnej roboty


zero

Rekomendowane odpowiedzi

Klucz do centrowania kół. 
Akurat był pod ręką, chwila z pilnikiem i już. Zrobiony kiedyś tam awarjnie, używany do dziś. Działa
IMG_20180705_132622_523.thumb.jpg.fdb2cea0d9b353d1bf7e9f50a06450ab.jpg
Zostań tam gdzie jesteś (illiminati). Genialnie proste ;)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Dzięki. Dziękuje i zapraszam do dzielenia się patentami na własne narzędzia. Choćby takie  "mniej działające", patrz mój ściągacz do korb  z zerwanym gwintem - zrobiony na szybko, z byle czego, za to niedziałający.

Bardzo miło czytać takie komentarze, jeszcze raz dzięki i jeszcze raz zapraszam do pochwalenia się swoim przyrządem  ;)

IMG_20180706_001944_398.jpg
Odnośnik do komentarza
W dniu 5.07.2018 o 14:52, zero napisał:

Klucz do centrowania kół. 

Akurat był pod ręką, chwila z pilnikiem i już. Zrobiony kiedyś tam awarjnie, używany do dziś. Działa :)

IMG_20180705_132622_523.jpg

Patrząc na zdjęcie myślałem, że to blokada rowerowa :)

 

Odnośnik do komentarza

Ja robię sobie narzędzia np. praskę do łożysk piasty, wybijak do misek sterów czy też prasę do misek właśnie. Proste rzeczy da się samemu zrobić zwłaszcza jak masz jakąś szlifierkę czy coś tego typu. Prosta wersja to sama śruba z nakrętkami jak chodzi o praski ale jak się więcej używa to dla własnej wygody dodaje się rączki na stałe.

 

Jak skończę malować to dodam na pokazanie swoje twory :) 

Odnośnik do komentarza

Pochwal się jak skonczysz. W czasach domowych maszyn CNC można właściwie wszystko... Mnie się marzą lekkie klucze do stożków piast, powstrzymuje mnie tylko myśl o zmianie na maszyny. Nie posiadam CNC a dłubać... 

Bardzo fajny, a przede wszystkim ultra lekki patentami na bacik do kaset: taśma nośna szerokość 1 do 1,5 cm. Z jednej strony pętla do kijka znalezionego przy drodze, z drugiej strony dziurki wypalone gwoździem. Nie wrzucam foty bo nie używam, mam wolnobieg, ale widziałem, działa, no i w porównaniu z metalowym zajmuje b. mało miejsca, a waży tyle co nic.

 

 

Edytowane przez zero
Odnośnik do komentarza

Dzień dobry wszystkim.

 

Nie chciałem śmiecić forum więc odświeżam i się dorzucam do tematu. Oto moje ręcznie robione narzędzia które oszczędziły mi troszku pieniędzy:

 

 

DSC_0058.JPG DSC_0060.JPG

Praska taka to koszt gdzieś w granicach 20-25 złotych, taki skuwacz 10 złotych, kluczyk do kominków może 5 złotych zaś wbijak do uszczelek 5-10 złotych.

 

Niestety są zaokrąglone zważywszy na fakt posiadania większości rzeczy takich jak gruby kawał teflonu do zrobienia wbijaka do uszczelek w szopie.

Wszystko działa bardzo prawidłowo, dla estetyki są wymalowane srebrnym i czarnym lakierem oraz clear'em.

Praska jest dokładna i nie ma problemu z zamontowywaniem łożysk w korpusie piasty za ułamek ceny oryginału, fakt jest dostosowana do moich piast lecz miedziane tuleje można wymienić na szersze.

  • Lubię to! 4
Odnośnik do komentarza

Dzięki.

Od dawna wiadomo, że można wiele narzędzi zrobić samemu jeśli się ma czas i trochę drygu, zaś z drugiej strony wiele narzędzi pod nazwą "Bike" kosztuje o wiele więcej a działa tak samo jak jego zamiennik ze świata nie rowerowego.

 

Tutaj mam na myśli narzędzie do cięcia rur sterowych które kosztuje od 70 złotych w górę, a wystarczy przejść się do marketu budowlanego i kupić sobie narzędzie do cięcia rur:

 

i-rothenberger-obcinak-teleskopowy-do-ci

 

Kosztuje 4 razy mniej a działa tak samo a nawet lepiej bo jest przystosowane do cięcia stalowych twardych rur a nie tylko aluminiowych .

Edytowane przez Kruk
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Najprostszym narzędziem jakie można sobie zrobić to wybijak to misek sterów/łożysk pressfit. Rura stalowa (dobra jest kwasówka ale jest twarda i potrzebna jest gumówka do wycięcia), nacinamy, wiercimy otwory na krawędzi wypiłowanych przestrzeni, trochę krawędzie szlifujemy papierem ina koniec jakiś stalowy korek, śruba czy coś i proszę, za 5 złotych wybijak. :) Pomalowanie drugie 5 i w 10 złotych proszę:

DSC_00571.JPG

To dzięki raz jeszcze za dobre słowo :)

Wiadomo, wszystkiego się nie zastąpi jak np, gwintowniki, klucze w tym dynamometryczne, ale wiele rzeczy można kupić taniej lub zrobić samemu jak praski do łożysk. :) 

Edytowane przez Kruk
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Kolejna zabawka tym razem Wybijak do uszczelek kurzowych z dolnych lagów Amortyzatora:

 

 

page.jpg

Końcówka jest wyszlifowana na lustro tak aby nie niszczyła ani uszczelek ani tym bardziej lagów, wczoraj testowałem, miód malina, wyszły bardzo dobrze zero uszkodzeń.

 

Zrobiony ze starego śrubokręta.

  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza

Dzięki. Szczerze nie widziałem nigdzie narzędzia do wyciągania uszczelek prócz szerokiego śrubokręta płaskiego. Takie rozwiązanie jak ja zastosowałem ma wiele pozytywów. 

1. Wygięty kształt narzędzia pozwala dokładne zaparcie się o uszczelkę bez jej uszkodzenia i uszkodzenia w środku lagów( śrubokrętem można prosto porysować miejsce na uszczelke przez co może słabiej trzymać.

2. Wyprofilowany kształt i wyszlifowanie pozwala na spokojne przykładanie siły bez obawy o uszkodzenia.

3.Zrobione samodzielnie, koszt góra 10 złotych.

Odnośnik do komentarza

hehehe dzięki, ale to nie wymiatanie a trochę czasu i trochę zdolności manualnych. Ogólnie dużo podstawowych narzędzi można wykonać czy to z części ze sklepów budowlanych lub ze starych narzędzi. Na ten przykład coś dla tych co jeżdżą na mleku. Prosty klucz do odkręcania zaworów z schrader'a:

page.jpg

Stary śrubokręt, odcinamy, piłujemy  w środku by zrobić dwie ścianki, w środku malutkim wiertłem robimy otwór by zaworek pewnie wszedł w klucz.

Proste jak kij, koszt w sumie tylko robocizna. W sklepie 10/15 złotych za klucz jak nic.

Rzecz ujmując prosto to myślę że każdą praskę do łożysk da się zrobić samemu, nawet tak aby była estetyczna.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...