Maciuś

Jakich suplementów warto używać?

Rekomendowane odpowiedzi

sender
11 godzin temu, moszczan25 napisał:

Na czym popierasz to, że organizm przyswoi około 30g białka jednorazowo? Jeżeli trenujesz to przyswoi tyle ile mu zapodasz, musi się regenerować, musi rosnąć, musi podtrzymać obecną masę mięśniową. Myślisz, że 3000 lat temu, jak człowiek nie jadł 4 dni i ubił jakiegoś zwierzaka to przyswoił nagle tylko ileś gramów białek, węgli tłuszczu, a cała reszta poszła...w krzaki bo nie było jeszcze wtedy sedesu?

na podstawie wizyt u lekarzy, opracowaniach naukowych, które dostępne sa w książkach czy sieci. Oczywiście jest to wszystko uśrednione, niemniej jest jakaś granica możliwości organizmu. Nie bez kozery producenci odżywek wsadzają do opakowań miarki odpowiadające ww. gramaturze. Nadmiar nie jest przyswajany przez organizm i niestety idzie z kanalizacją, są granice możliwości biochemiczne i nic nie poradzisz. Swego czasu miałem tak ustawioną dietę, że dziennie przyjmowałem 5g na 1 kg masy ciała, a i byli tacy którzy i 8-10 g przyjmowali. Przez 6-mcy stosowania diety jakość spektakularnych efektów nie zauważyłem, owszem muskulatura lepiej się prezentowała ale wyniki ob./morfologia jasno pokazywały o podwyższonym stanie białka w moczu. Nie było to wynikiem wysiłku fizycznego, bo od dzieciaka uprawiałem lekkoatletykę, potem siłownia i nigdy nie miałem z tym problemów. Problem się zaczął gdy zwiększona został dawka białka do 5 g/1kg masy ciała. Powrót do 2g/1kg problem rozwiązał. Przypominam, że nerki mocno w pupę dostają przy takiej diecie. Niestety budowa mięśni czy kondycji nie jest wprost proporcjonalna do ilości dostarczanego białka, czy treningów. 

I teraz clou tematu. Duże mięśnie. Z punktu widzenie kolarza bezsens. Duże mięśnie, potrzebują dużo tlenu, płuca nie zawsze nadążają z wymianą tlenową, a serducho z transportem tlenu do krwi. Przysłowiowy "kark" mimo dużych mięśni i możliwości podniesienia dużego ciężaru, po kilkuset metrach biegu potrafi paść na kolana i ani kroku w przód. Duża klata, czy duże plecy średnio robią robotę na rowerze.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Korposzczur

Co sądzicie o ZMA? W pojedynczej dawce: 450 mg magnezu (120% RDA) + 30 mg cynku (300% RDA) + 10,5 mg witaminy B6 (750% RDA).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pieterkov

Aktualnie nie używam żadnych. Wolę sie zdrowo odżywiać. Oraz uzupełniac witaminy i minerały za pomocą swojej diety. Bo cos takiego jest nawet polecane przez sportowców. Jednak staram się suplementować witaminę B12. Jest to witamina, której za bardzo nie da się uzupełnić za pomocą pożywienia. Tak więc powinna być dostarczona w formie zewnętrznej. Ważne jest również jej przyjmowanie. Witamina powinna być przyjmowana razem z pożywieniem z uwagi na to, że jej wchłanianie jest o wiele lepsze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dwakolkaija
W dniu 28.02.2019 o 12:08, Pieterkov napisał:

Aktualnie nie używam żadnych. Wolę sie zdrowo odżywiać. Oraz uzupełniac witaminy i minerały za pomocą swojej diety. Bo cos takiego jest nawet polecane przez sportowców. Jednak staram się suplementować witaminę B12. Jest to witamina, której za bardzo nie da się uzupełnić za pomocą pożywienia. Tak więc powinna być dostarczona w formie zewnętrznej. Ważne jest również jej przyjmowanie. Witamina powinna być przyjmowana razem z pożywieniem z uwagi na to, że jej wchłanianie jest o wiele lepsze. 

A jakiejś konkretnej firmy polecasz to b12?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kikan
W dniu 14.10.2018 o 10:37, sender napisał:

pytanie jak na forum dla karków z serii "co łykać, żeby szybko dużym i silnym zostać"😁 Po pierwsze to trzeba poznać swoje możliwości, potem odpowiednia dieta, a na koniec myśleć o suplementach. Najlepsze suple nie pomogą albo tylko na chwilę dadzą poczucie formy jak wcześniejsze warunki nie zostaną spełnione. To takie obserwacje po latach uprawiania lekkoatletyki i ćwiczeń na  siłowniach. Trochę mało autor o sobie napisał, żeby tak od ręki dostał odpowiedź.

.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mmzaj
Napisano (edytowane)

Dwie witaminy, o jakich warto jest sobie poczytać

Witamina D3 - dobrze wpływa na kości oraz stawy. Poza tym nie można jej uzupełnić z pożywieniem tak jak innych witamin z uwagi na to, ze tworzy się w skórze pod wpływem promieni słonecznych .A ile słónca mamy w Polsce to każdy widzi....

oraz Witamina B12.  B12 bywa określana również jako „czerwona witamina”, a to przez jej fundamentalny wpływ na ilość krwinek czerwonych. Kobalamina uczestniczy w produkcji erytrocytów w szpiku i odpowiada za ich prawidłowy rozwój Jesli mamy jej zbyt mało to jesteśmy narażeni na anemię..... Jak również na ospałość oraz złe samopoczucie. Wielu weganów ma problem z tą witaminą i muszą ja suplementować. 

Edytowane przez mmzaj

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Korposzczur
Napisano (edytowane)

Przy intensywnym treningu na pewno warto stosować antyoksydanty. Nie jesteśmy w stanie przyjąć dostatecznej ilości w pożywieniu. Być może wystarczą witaminy. Nie chcę stosować preparatów niewiadomego pochodzenia (na rynku jest takich wiele). Ktoś coś poleci?

Suplementy nie powinny zastąpić diety, więc warto zapoznać się z tą listą:

https://pl.wikipedia.org/wiki/ORAC#Wartości_ORAC_w_żywności

Nie znalazłem, ile dokładnie potrzebujemy przeciwutleniaczy. Jeśli ktoś natknął się na jakiś przelicznik (na podstawie badań naukowych), to chętnie poczytam.

Edytowane przez Korposzczur

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi