SzajBajk

FAQ. Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu i budowy ciała.

Rekomendowane odpowiedzi

Ritter
2 minuty temu, Teknoloji napisał:

Coś dziwne masz te wymiary, bo ja mając 185cm wzrostu mam przekrok 85 i tułów ~67,5, 153,5 od ziemi do górnej krawędzi mostka (ta trójkatna dziura). Mi na competetive cyclist wychodzi:

The Eddy Fit (cm)

Seat Tube Range c–c:
Seat Tube Range c–t:
Top Tube Length:
Stem Length:
BB–Saddle Position:
Saddle Handlebar:
Saddle Setback:56.2 - 56.8 cm
58 - 58.4 cm
55.5 - 55.9 cm
10.6 - 11.2 cm
72 - 74 cm
56.2 - 56.8 cm
7.7 - 8.1 cm

Długa noga :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teknoloji
Teraz, Ritter napisał:

Długa noga :)

jesteś pewien że nie mierzyłeś pachwiny?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
akduj
W dniu 10.10.2017 o 22:55, pozycz napisał:

Witam,

Zacząłem się rozglądać za swoją pierwszą szosą i mam problem z doborem ramy. Mam 179cm i dł. wew. nogi 86. Byłem już w trzech sklepach i opinie były sprzeczne. W jednym sklepie gość który jeździ na szosie(sprzedawca) powiedział mi że 54 będzie spoko, a 56 to już ciut za dużo. W następnych sklepach mówiono że 56 to mój rozmiar. Chciałbym kupić Cannona, przysiadałem się do ramy 54 i wydawała się OK. Jednak wg. mnie poprzez posiedzenie 5min na rowerze nie jestem w stanie ocenić która rama będzie dla mnie lepsza, w takim czasie nie wyczuje dyskomfortu spowodowanego zbyt dużą lub zbyt małą ramą, wyjdzie to dopiero po przejechaniu x kilometrów. Jeżeli chodzi o ramę 54 to obawiam się o toe overlap.   

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi !

mam taki jak Ty rozmiar, co wybrales?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ritter
W dniu 4.01.2019 o 10:58, Teknoloji napisał:

Coś dziwne masz te wymiary, bo ja mając 185cm wzrostu mam przekrok 85 i tułów ~67,5, 153,5 od ziemi do górnej krawędzi mostka (ta trójkatna dziura). Mi na competetive cyclist wychodzi:

The Eddy Fit (cm)

Seat Tube Range c–c: 56.2 - 56.8 cm
Seat Tube Range c–t: 58 - 58.4 cm
Top Tube Length: 55.5 - 55.9 cm
Stem Length: 10.6 - 11.2 cm
BB–Saddle Position: 72 - 74 cm
Saddle Handlebar: 56.2 - 56.8 cm
Saddle Setback: 7.7 - 8.1 cm

przy moich wymiarach

Inseam: 85
Trunk: 67.5
Forearm: 35.5
Arm: 68
Thigh: 64.5
Lower Leg: 56.5
Sternal Notch: 153.5
Total Body Height:185

Ponowny pomiar do pachwiny, daje mi przekrok 90-91, to już bliżej rozmiaru 58, myślicie, że geometria tego roweru będzie pasowała do moich wymiarów na dłuższe wyjazdy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teknoloji

No o tym pisałem, nie powinieneś mierzyć do pachwiny. Sprawdź na YouTube jak mierzyć przekrok 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
akduj
W dniu 10.10.2017 o 22:55, pozycz napisał:

Witam,

Zacząłem się rozglądać za swoją pierwszą szosą i mam problem z doborem ramy. Mam 179cm i dł. wew. nogi 86. Byłem już w trzech sklepach i opinie były sprzeczne. W jednym sklepie gość który jeździ na szosie(sprzedawca) powiedział mi że 54 będzie spoko, a 56 to już ciut za dużo. W następnych sklepach mówiono że 56 to mój rozmiar. Chciałbym kupić Cannona, przysiadałem się do ramy 54 i wydawała się OK. Jednak wg. mnie poprzez posiedzenie 5min na rowerze nie jestem w stanie ocenić która rama będzie dla mnie lepsza, w takim czasie nie wyczuje dyskomfortu spowodowanego zbyt dużą lub zbyt małą ramą, wyjdzie to dopiero po przejechaniu x kilometrów. Jeżeli chodzi o ramę 54 to obawiam się o toe overlap.   

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi !

I co zrobiłeś mam te same wymiary

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JARY
Napisano (edytowane)

Witam. Mam wzrost 192 cm a przekrok 89 cm. Upatrzyłem w Dechatlonie szose Ultra 920  https://www.decathlon.pl/rower-szosowy-ultra-920-af-id_8402811.html i geometria geometria_ultra_920af.jpg

Według Dechatlonia powinna mi pasować rama XL jak myślicie czy nie za duża?  Może lepiej mniejsza? 

Dziękuje 

Edytowane przez JARY
Dodanie linku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
organic

Ja z moim 183 i przekrokiem 86 brał bym L, więc nie wiem czy dla Ciebie nie byłby za mały, przy czym ja pierwszą szosę trafiłem z geometrią bardziej w stronę race

Zwróć uwagę że rozmiar XL nie są już dostępny. Wszystkie rowery z logo btwin są tak naprawdę wyprzedawane bo na horyzoncie jest już nowa marka Decathlonu dla segmentu race (Van Rysel)

https://forum.szajbajk.pl/topic/9627-nowe-tribany-warto/?do=findComment&comment=120829

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kitsune

Cześć. Planuje zakup szosy swego czasu zadałem pytanie o polecana rowery został mi polecony triban na sorze (500 bądz 520) z racji budżetu jaki posiadam natomiast mam problem z rozmiarem i nie wiem czy pod mój wzrost (178) i przekrok (82) lepsza będzie L czy M. Bardziej nastawiam się na wygodne przemierzanie kilometrów niż bicie rekordów. Wydaje mi się, że mimo wszytko M-ka będzie lepszym wyborem ale chciałbym jednak poradzić się ekspertów w temacie. :)

Pozdrawiam i z góry dziękuje :)

Wymiary.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JARY
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, organic napisał:

Ja z moim 183 i przekrokiem 86 brał bym L, więc nie wiem czy dla Ciebie nie byłby za mały, przy czym ja pierwszą szosę trafiłem z geometrią bardziej w stronę race

Zwróć uwagę że rozmiar XL nie są już dostępny. Wszystkie rowery z logo btwin są tak naprawdę wyprzedawane bo na horyzoncie jest już nowa marka Decathlonu dla segmentu race (Van Rysel)

https://forum.szajbajk.pl/topic/9627-nowe-tribany-warto/?do=findComment&comment=120829

Po dokładnym zmierzeniu przekrok wynosi 90 cm.  Xl-ka jest dla mnie zarezerwowana  w bliskim sklepie przeceniony na 4.700 zaś L-ka 200 km dalej, troche daleko.

Zgadza sie geometria zdecydowanie turystyczna. 

Edytowane przez JARY

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
organic
13 godzin temu, JARY napisał:

Po dokładnym zmierzeniu przekrok wynosi 90 cm.  Xl-ka jest dla mnie zarezerwowana  w bliskim sklepie przeceniony na 4.700 zaś L-ka 200 km dalej, troche daleko.

Zgadza sie geometria zdecydowanie turystyczna. 

Kolego, a która to szosa w Twoim życiu, że od razu celujesz w Ultegrę? Fakt, że cena dobra, biorąc pod uwagę koła jakie wkładają do tego modelu, tylko że potem pewnie i tak będziesz wymieniał na komponenty z grupy 105, bo np. kaseta będzie stówkę tańsza od odpowiednika z Ultegry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JARY

Tak jak piszesz Kolego cena robi różnice wole dołożyć grosza i mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy.

Załóżmy ze pierwsza i mając świadomość ze może Ultegra  to za wysoka półka dla amatora to uważasz ze nie stać amatora na wymianę komponentów z tej samej półki cenowej ?

Nawet szkoda by później z tego robić mix 105-ki i Ultegry .

Z racji że jestem tu świeży to be urazy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
patryk072

Cześć, też potrzebuję porady, mam 173 cm wzorstu, wewnętrzna długość nogi 79-80. Chcę kupić Rometa Huragana 2+ i myślałem o rozmiarze 52, natomiast widziałem, że niektórzy kupują tez 54, bardzo proszę o informację jakie lepiej rozmiar wybrać. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SmykX
Napisano (edytowane)

Witam,

Postanowiłem kupić szosówkę FUJI SL 3.1 2017, ale mam dylemat nad odpowiednim rozmiarem. Z kalkulatora pasuję moim zdaniem rozmiar 61cm, ale nie wiem czy nie będzie za duża i czy nie lepszym rozwiązaniem będzie wybranie ramy 58cm. Prosiłbym Państwa o doradzenie i wskazówki. 

Mój wzrost: 193cm

Wewnętrzna długość nogi: 88cm

Wymiary kalkulatora oraz rozmiary roweru poniżej:

kalkulator.jpg rama.jpg

Edytowane przez SmykX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
marino

Witam Szajbajkowiczów.

Mam pytanie głównie do właścicieli rowerów CUBE.

Czy CUBE Attention 27,5 , rama 18" nie będzie za mały ?

Mój wzrost 181 cm , długość wewnętrzna nogi 84 cm. Jazda po polnych drogach i leśnych ścieżkach.

Po przymiarce i krótkiej przejażdżce w celu sprawdzeni stanu (rower używany) było w miarę ok. Pytanie co będzie po przejechaniu 20-30 km.

Może ktoś ma doświadczenie z taką geometrią ramy i moim wzrostem ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
trabis

Ja mam 181cm wzrostu, noga 83cm

mtb 19,5 cala trek x-caliber 2019 na razie jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
llyszkowicz

Witam Wszystkich,

chcę kupić rower Kands Avangarde Deore 2018 i nie wiem jaki rozmiar ramy wybrać, dodam ,że jest to mój powrót do roweru po kilku ładnych latach, więc nie mam porównania, ponieważ na żadnym rowerze nie jeździłem od kilku lat.

Mój wzrost to 185 cm

Odległość od podłoża do kroku to 85 cm

Wiem, że te Kandsy mają trochę większe ramy, może ktoś jest o zbliżonych wymiarach do moich kto używa tego roweru?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
_PrEzY_

Cześć ! Przymierzam się do zakupu roweru typu Merida Big Nine 300 lub 500 ewentualnie Merida Big Nine NX Edition. Mam problem z dobraniem rozmiaru ramy. Dane, które otrzymałem z kalkulatora https://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp ciężko porównać z tym co jest na stronie Meridy: https://www.rowerymerida.pl/produkt1660/bignine-300-rower-merida.html Poniżej wklejam moje pomiary + zalecane wyniki z przywołanego wcześniej kalkulatora:

Pomiary [cm]:

Actual inseam 89

Trunk 66

Forearm 36 

Arm 69

Thigh 62

Lower leg 57

Sternal notch 153

Total height 186

Wyniki:

Standover Height Range 33,2"-33,9" / 84,3cm-86,11cm

Virtual Top Tube Length 24,2"-24,6" / 61,47cm-62,48cm

Stem Length 4,02"-4,65" / 10,2cm-11,8cm

BB Saddle Position 31,02"-31,61" / 78,8cm-80,3cm

Saddle Handlebar 22,36"-22,99" / 56,8cm-58,4cm.

Czy na podstawie tych danych uda się dobrać odpowiedni rozmiar ramy ? Czy trzeba fizycznie z miarką mierzyć wszystko wg. wyników kalkulatora ? Przerabialiście to z Meridą ? Prośba o pomoc i jakieś wskazówki, bo utknąłem w miejscu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maggot743

Witam!
Przymierzam się do zakupu roweru szosowego z sportową geometrią (Odpadają wszelkie endurensy).
Moje najważniejsze wymiary są mocno zbliżone do Szajbajka, tj: wzrost 182cm, wysokość krocza 86-87cm.
Jeździłem kiedyś na Fuji Roubaix 1.5 w rozmiarze 58cm lecz był mocno za duży.
Pomimo, że Szajbajk uważa, że jeździ się mu dobrze na 56 (stack: 567mm, reach: 393mm) to jednak wspomina, że do 54 też się dopasuje.
Spotkałem się również z teorią, że mając stosunkowo długie nogi (tak jak w moim przypadku) i krótszy w związku z tym tułów to powinno się wybrać krótszą ramę.
Problem polega na tym, że większość marek, które mnie interesują ma rozmiary ram, których wymiary stawiają mnie w niepewności gdyż:
a) Rama będzie ciut mniejsza - zastosować długi mostek, sztycę z ofsetem
b) Rama będzie dobra lub (czego nie chcę) ciut za duża - konieczność użycia krótszego mostka = utrata stabilności.

Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jakubisko

Witam, ma ktoś doświadczenie z rowerami z Decathlonu? Kupiliśmy model XC 500 Rockrider. Wersja S. Niby na wzrost 150 - 164. Dziewczyna ma wzrost 164 ale dość duży przekrok, nie miałem czasu dokładnie poustawiać wszystkiego ale wydaje się być wyciągnięta. Zapas według producenta niby jest...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi