SzajBajk

FAQ. Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu i budowy ciała.

Rekomendowane odpowiedzi

GBike
6 minut temu, maciek1986pl napisał:

Dla mnie też dziwna. Dzieki za pomoc. Będę jeszcze mierzył na miejscu ale to za jakiś czas:)

Saddle Handlebar masz 51,1-51-7 w/g kalkulatora. Tymczasem nawet rozmiar "M" ma rurę górną jakoś kosmicznie długą.

Przymierzyć najlepiej . Żeby potem nie cierpieć.

Edytowane przez GBike

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
tormentor

Bierzecie pod uwagę parametr, który za granicą się zwie "ape index" ? https://en.wikipedia.org/wiki/Ape_index
Tutaj kalkulator http://www.ape-index.com/

Z mojego (i nie tylko) doświadczenia, potrafi sporo namieszać, zwłaszcza przy doborze rowerów MTB pod zjeżdżanie. Ogólnie im bardziej "małpie" są nasze proporcje (rozpiętość ramion / wzrost), tym bardziej powinniśmy myśleć o rozmiarze "oczko wyżej" niż wskazuje tabelka.

Ja mam np. 180 cm wzrostu, długie nogi, długie ręce. Zasięg ramion ~188 cm (niestety długości uda nie pamiętam teraz dokładnie, długość spodni od krocza do końca nogawki 85 cm:) ) - zawsze czułem się lepiej na ramach L niż M.

Edytowane przez tormentor

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
piasek

jestem na kupnie tribana 520 i nie wiem jaki rozmiar kupic M czy L mam 181, dl nogi 83 jestem na pograniczu i w decathlonie do jazdy bardziej rekreacyjnej polecaja L ale na forum czytam ze lepiej do takiej jazdy wybrac M  Proszę o poradę

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Krzot

Hej witajcie.

Szukam szosówki.

To ja mam do was takie pytanie mam 187 wzrostu a długości nogi 93 i teraz tak w żadnym sklepie nie ma rozmiaru na mnie. Siadajac na 58cm moja stopa zachodzi na kolo jakies 3 do 4 cm a wrazenie z roweru jak dziecięcy . Pozostaje mi internet i zakup w ciemno :( wiec jaka rame polecacie 60 czy może wiecej ? 

Dodam ze rower gorski mam ramę 58cm i jest idealny dla mnie. A z obliczen i kalkulatorow wynika ze powinienem miec mniejszy rower wiec tabelami sie sugerowac nie mogę. Potrzebuje opini z doświadczenia

Edytowane przez Krzot
Uzupelnienie informacji

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
GBike

@Krzot po kolei . Na początek proponuję skorzystać z kalkulatora. Następnie napisz jakiego producenta roweru preferujesz.

Dnia 29.07.2017 o 15:00, Krzot napisał:

moja stopa zachodzi na kolo jakies 3 do 4 cm

W bucie szosowym z zamontowanymi pedałami zatrzaskowymi?

Dnia 13.07.2017 o 21:39, piasek napisał:

ale na forum czytam ze lepiej do takiej jazdy wybrac M  Proszę o poradę

Weź "M".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JakubP

Witam, przymierzam się do kupna pierwszej szosówki. Mam 182 cm wzrostu, 89 cm przekroku. Mam brać rozmiar 54 czy 56? Nie mam jeszcze konkretnego modelu na oku, nie wiem nawet czy to będzie używany rower czy nowy. 

moje.wymiary.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Krzot
Dnia 1.08.2017 o 20:07, GBike napisał:

@Krzot po kolei . Na początek proponuję skorzystać z kalkulatora. Następnie napisz jakiego producenta roweru preferujesz.

W bucie szosowym z zamontowanymi pedałami zatrzaskowymi?

Weź "M".

Dzieki za odpowoedz 

Tak w bucie z zatrzaskiem to dosc sporo stopa zachodzi a z kalkulatorow wynika ze 58 bedzie dobry ale jest duzo za maly. ostatecznie zdecydowalwm sie na 61cm rame ponizej rower jaki kupilem dam znac jak sojedzie i opisze wrazenia z doboru ramy

https://www.decathlon.co.uk/triban-540-road-bike-grey-black-105-id_8377756.html

Mam nadzieje ze pieniadze nie poszly na marne :)

uzupelniam.

Gbajk spelnie prosbe :)

Rama rozmiar dobry XL pierwsze wrazenie ok 105 dziala dobrze ale ciezko bylo ustawic dzis jade dalej wiec bedza pierwsze wrazenia z jazdy :)

KOLEJNA EDYCJA WALKA Z SIODLEM :) ale rama wydaje sie perfekt

Edytowane przez Krzot

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
StevenG

Witam wszystkich forumowiczów. :)

Chcę kupić rower Kross Level R1 2016. Mój wzrost to 176 cm a odległość od krocza do podłogi 80 cm. Zdaję sobie sprawę, że jestem idealnie między rozmiarami 17 i 19 cali. Mierzyłem w sklepie oba rozmiary. W 19 od razu po zejściu z siodełka lekko dotykam kroczem ramy, natomiast w 17 jest bardzo duży zapas ale rama wydaję się być krótka i mała. Sztycy nie muszę wyciągać aż do granicy bezpieczeństwa ale wysoko. Proszę o poradę.

Edytowane przez StevenG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
GBike
Dnia 2.08.2017 o 12:32, Krzot napisał:

opisze wrazenia z doboru ramy

Generalnie fajnie by było gdybyś napisał coś w formie oceny roweru. Jakoś nikt nie chce napisać czegoś na tema B'Twin'ów, a szkoda. Na pewno nie jeden chętnie by poczytał.

• Pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
lucas.koz

176 cm wzrostu, przekrok 83 cm jeżdżę na rowerze MTB Kross Level R7 2016 rozmiar M 19". Na początku występował u mnie bół obręczy barkowej. Pewnie z powodu przesiadki z wąskiej kierownicy na szerszą jaka jest w Krossie(700mm). Ale po około 200km wszystko wróciło do normy. Żadnych bólów już nie miewam. Nie zmieniałem nic w rowerze, aby się go pozbyć.

Właśnie przymierzam się do zakupu roweru przełajowego. Zdecydowałem się na rozmiar M 52cm. Jak trochę nim pojeżdżę to napiszę czy był to trafny wybór.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KANDySowany

Jeżdżę obecnie na małym kole Kands rama 19", 480mm, krótki mostek 50mm (zawsze problemy z zasięgiem). Mój wzrost 176cm, przekrok 85cm (w butach). Pojawił się pomysł na złożenie pierwszego roweru. Kands idzie na koło 28cali i będzie cross dla ojca, sprzedaję szosę (może są chętni), bo to jednak nie dla mnie i buduję duże koło na budżetowej ramie Accent Peak 29. Geometria w 29er inna, nie mam doświadczenia z dużym kołem, ale nasuwającym się wyborem byłby rozmiar M (480mm rury podsiodłowej), jednak coraz bardziej skłaniam się do S (445mm), ponieważ zawsze mam ten problem z zasięgiem i pakuję krótsze mostki. Doradzicie? co Wy na to S czy M?

geo peak 29http://velo.pl/sites/default/files/informacje/accent_-_geometria_peak29.jpg

Edytowane przez KANDySowany

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Kruup

Ja mam 190 cm wzrostu, przekrok 89cm mam Peak 29 w rozmiarze L , mostek 90 mm. Jeździ mi sie na nim bardzo dobrze.

korzystałem z tych kalkulatorów. Pomierzyłem się i wszystkio mi sie pokryło z rzeczywistościa. Dużo też zależy od stylu jazdy jaki preferujesz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tomasz Świerczek

Hej Witajcie,

Na dniach zamawiam szosę cannondale super six evo, ale dylemat dotyczy ramy 56 czy 58.

Mój wzrost 188cm a długość wewnętrzna nogi 90cm, waga 66kg.

W 58 szerokość kierownicy 44, w 56 szerokość 42 cm i ta jest lepsza, bardziej zwarta.

Rower służy głownie do czasówek na podjazdach.

Czy ktoś z osób mających Cannondale mógłby podzielić się doświadczeniem?

Dzięki,

Tomek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kbn
Dnia 31.03.2017 o 10:21, SzajBajk napisał:

SZOSA

• idealnie pasują mi rowery w rozmiarze 56 cm (...)

Czy te 56 cm to długość rury podsiodłowej czy efektywna długość rury górnej? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Karolinaa

Witam. Mam zamiar kupić krossa vento 2. Dzięki zbliżającej się zimie ceny spadły do 2tys :)  Jednak mam problem z rozmiarem i waham się pomiędzy xs a s. Mam 168 wzrostu i 79 długość nogi. Dodam też że nie pokonuję więcej niż 100 km. Pomożecie?

https://www.kross.pl/pl/2017/road/vento-2-0   

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pitmitchel

Cześć ziomy, dołączam do pytania. Mam 176 cm wzrostu, noga 81,5. Mam okazję kupić ten rowerek w rozmiarze 56

www.cube.pl/rowery_2017/road-triathlon/attain/cube-attain-gtc-carbonnred-2017/

Powiedzcie kochani, czy będzie ok ? Zaznaczę, że to moja pierwsza w życiu szosa i mam 43 lata, nie interesuje mnie ściganie, tylko wycieczki do 100km.

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pozycz

Witam,

Zacząłem się rozglądać za swoją pierwszą szosą i mam problem z doborem ramy. Mam 179cm i dł. wew. nogi 86. Byłem już w trzech sklepach i opinie były sprzeczne. W jednym sklepie gość który jeździ na szosie(sprzedawca) powiedział mi że 54 będzie spoko, a 56 to już ciut za dużo. W następnych sklepach mówiono że 56 to mój rozmiar. Chciałbym kupić Cannona, przysiadałem się do ramy 54 i wydawała się OK. Jednak wg. mnie poprzez posiedzenie 5min na rowerze nie jestem w stanie ocenić która rama będzie dla mnie lepsza, w takim czasie nie wyczuje dyskomfortu spowodowanego zbyt dużą lub zbyt małą ramą, wyjdzie to dopiero po przejechaniu x kilometrów. Jeżeli chodzi o ramę 54 to obawiam się o toe overlap.   

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta