Skocz do zawartości

FAQ. Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu i budowy ciała.


SzajBajk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam sie do zakupu 1 roweru szosowego. Wybor padl na Cannondale Caad 8 105. Moj wzrost to 184 cm, dlugosc wewnetrzna nogi 88 cm. Jaki powinienem wziac rozmiar? Rozwazam pomiedzy 56 a 58. Chcialbym, zeby byl jak najlepiej dopasowany - doradzicie cos? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Dnia 14.05.2017 o 15:56, macsurf napisał:

Witam

Przymierzam sie do zakupu 1 roweru szosowego. Wybor padl na Cannondale Caad 8 105. Moj wzrost to 184 cm, dlugosc wewnetrzna nogi 88 cm. Jaki powinienem wziac rozmiar? Rozwazam pomiedzy 56 a 58. Chcialbym, zeby byl jak najlepiej dopasowany - doradzicie cos? Pozdro

Jeżeli z kalkulatorów wynika że łapiesz się w rozmiarach 56-58 zgodnie z najnowszym trendem w peletonie zawodowym weź mniejszy. Problemem może być tylko zbyt duży rozmiar buta (będzie zaczepiał o przednie koło podczas skrętu).

Odnośnik do komentarza

A ja mam pytanie.

Mierząc długość nogi w kroku (przekrok) metodą z książką jak mocno dociskacie książkę?

Wiem, że to pytanie jest trochę dziwne, ale na filmikach ciężko to ocenić, a dziwię się, bo większości osób które mają wzrost podobny do mnie wychodzą dużo większe wartości niż mi. I to nie o 3-4cm a o ok. 10cm i więcej.

Odnośnik do komentarza

Witam

Pomiar należy wykonać dociskając dosyć mocno książkę do krocza ja z takimi opiniami się spotkałem i sam taką metodę zastosowałem.Ilość mocy docisku jest taka żeby książkę wyraźnie czuć w kroku oczywiście bez przesady....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

W takim razie u mnie wzrost: 191cm, przekrok: 86cm (mierzony książką w spodenkach z wkładką, dociśnięta mocno ale bez poczucia bólu czy większego dyskomfortu, stopy na szerokości barków, plecy w miarę prosto przy ścianie).

MTB mam: koła 29", rama 21", poniżej grafika z geometrią ramy.

Na ramie mniejszej (19") nie mogłem się ułożyć. W obecnej chwili jestem na etapie dopasowywania roweru pod siebie.

Siodełko póki co mam ustawione w poziomie a wysokość metodą "na piętę" (pięta w bucie na pedale, pedał na godzinie 6, noga praktycznie prosta). Metoda przekrok -10cm spowodowałaby, że musiałbym ustawić je jeszcze z 4cm wyżej, więc na razie pozostałem przy metodzie "na piętę". Siodełko mam też na max posunięte do tyłu po to by ciężarek opuszczony ze środku (nie czubka) kolana trafiał w oś pedału ustawionego na godzinie 3.

Takie ustawienie jest dla mnie idealne, po 40km zero bólu kolan, nóg, trochę bólu tyłka (lekko tylko boli ale to raczej brak przyzwyczajenia + źle dobrane siodełko).

Nadgarstki za to cierpią. Kolejny etap fittingu to rękawiczki + gripy oraz dostosowanie kąta klamek i manetek, oraz dobór siodełka idealnie pod swoje wymiary.

 

 

9110.jpg

Edytowane przez Qane
Odnośnik do komentarza

Witam,

zrobiłem sobie dokładnie pomiaru do roweru szosowego i jestem w kropce. Uprzejmie proszę o pomoc jaka rama będzie dla mnie lepsza (56 czy 58). Ewentualne porady. Zaznaczam, że chodzi o względny komfort i zupełnie amatorską jazdę, a nie jakiś wyczyn.

rozmiar.jpeg
Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, sajmonus napisał:

Witam,

zrobiłem sobie dokładnie pomiaru do roweru szosowego i jestem w kropce. Uprzejmie proszę o pomoc jaka rama będzie dla mnie lepsza (56 czy 58). Ewentualne porady. Zaznaczam, że chodzi o względny komfort i zupełnie amatorską jazdę, a nie jakiś wyczyn.

rozmiar.jpeg

Lepiej 56 lub poszukaj rowerów z górną rurą 57 i główką ramy w okolicach 17cm - Giant TCR (rozmiar M/L), Focus Cayo (L). Ja mam 182cm wzrostu i jeżdże na M-ce Focusa Cayo (mostek 130mm, i wciąż tylko 10mm podkładek pod nim). Tobie L-ka podpasuje ze 110mm mostkiem. Jest to rama raczej nastawiona na wygodę, z zacięciem sportowym. Tak bym to nazwał. Do wyścigowej duuużo brakuje. 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, lukeuszlfc napisał:

Lepiej 56 lub poszukaj rowerów z górną rurą 57 i główką ramy w okolicach 17cm - Giant TCR (rozmiar M/L), Focus Cayo (L). Ja mam 182cm wzrostu i jeżdże na M-ce Focusa Cayo (mostek 130mm, i wciąż tylko 10mm podkładek pod nim). Tobie L-ka podpasuje ze 110mm mostkiem. Jest to rama raczej nastawiona na wygodę, z zacięciem sportowym. Tak bym to nazwał. Do wyścigowej duuużo brakuje. 

 

A jeśli mam propozycje ramy 58 w preferencyjnej cenie i skrócę mostek u góry to zda to egzamin czy się zamęczę na takim rowerze?

Odnośnik do komentarza
19 minut temu, sajmonus napisał:

A jeśli mam propozycje ramy 58 w preferencyjnej cenie i skrócę mostek u góry to zda to egzamin czy się zamęczę na takim rowerze?

  • Ogólnie radził bym wybór jednak tej mniejszej ramy.
  • Zwróć uwagę na rozmiarówkę producenta ponieważ różnie podchodzą do wymiarowania rowerów.
  • Nadmierne skracanie mostka może objawić się utratą stabilizacji w prowadzeniu szosy.
Odnośnik do komentarza
24 minuty temu, GBike napisał:
  • Ogólnie radził bym wybór jednak tej mniejszej ramy.
  • Zwróć uwagę na rozmiarówkę producenta ponieważ różnie podchodzą do wymiarowania rowerów.
  • Nadmierne skracanie mostka może objawić się utratą stabilizacji w prowadzeniu szosy.

Rozmiarówka dla poszczególnych romiarów wychodzi tak, przy rowerze którym jestem zainteresowany:

dla rozmiaru 56-

wysokość ramy: 560 mm

długość górnej rury 560 mm

baza kół 995 mm

wysokość główki ramy 145 mm

 

dla rozmiaru 58 - 

wysokość ramy: 580 mm

długość górnej rury 580 mm

baza kół 1015 mm

wysokość główki ramy 150 mm

 

Mierzyłem między innymi jeszcze treka 1.2 i tam mi doradzali w sklepie 58 oraz cannondalea na tiagrze, na którego mnie nie stać, ale tam też niby lepiej było na ramie 58.
Na samym dole rozmiarówka treka:

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-szosowe/rowery-szosowe-wyczynowe/seria-1/12/p/1401010-2017/

oraz cannondalea

https://www.cannondalebikes.pl/rowery/2017-szosowe/elite/caad-optimo/caad-optimo-tiagra

Kompletnie się na tym nie znam, więc bazowałem na doświadczeniu sprzedawców, którzy dysponując oboma rozmiarami doradzali 58.

Mierzyłem jeszcze jednego speca, ramę 56 tylko mieli i stwierdzili, że jest mi za mały:

https://www.specialized.com/pl/pl/men/bikes/road/performance/allez-e5-sport/115476

Edytowane przez sajmonus
Odnośnik do komentarza
7 minut temu, sajmonus napisał:

Rozmiarówka dla poszczególnych romiarów wychodzi tak, przy rowerze którym jestem zainteresowany:

dla rozmiaru 56-

wysokość ramy: 560 mm

długość górnej rury 560 mm

baza kół 995 mm

wysokość główki ramy 145 mm

 

dla rozmiaru 58 - 

wysokość ramy: 580 mm

długość górnej rury 580 mm

baza kół 1015 mm

wysokość główki ramy 150 mm

Z twojego kalkulatora wynika że rura górna ma mieć długość 55,9 cm - 56,3cm. Czyli rozmiar 56 powinien tobie być idealny. Taki wybór będzie zgodny z najnowszymi trendami kolarzy zawodowych. Z własnego doświadczenia mogę ci tylko napisać że próbowałem jeździć na ramie o rozmiar większej, bolało mnie wszystko już po 6 kilometrach. Jeśli nie masz jakoś szczególnie dużego  rozmiaru stopy to 56 będzie idealna.

Odnośnik do komentarza
15 minut temu, sajmonus napisał:

Noga 44....

Nie bardzo czaje co masz na myśli ?

16 minut temu, sajmonus napisał:

A wysokość ramy będzie wystarczająca (560 mm, kalkulator podaje powyżej 580). Pytam tak dużo o to bo się nie znam (pierwsza szosa), a chciałbym kupić coś z czego będę zadowolony.

Jeżeli chodzi o długość rury podsiodłowej (na przykładzie tego Treka 1.2) w rozmiarze 56 wynosi 53,3cm, a w rozmiarze 58 wynosi 55,3cm, czyli 2cm możesz to regulować wysunięciem sztycy oraz w przyszłości długością ramion korby.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, GBike napisał:

Nie bardzo czaje co masz na myśli ?

Jeżeli chodzi o długość rury podsiodłowej (na przykładzie tego Treka 1.2) w rozmiarze 56 wynosi 53,3cm, a w rozmiarze 58 wynosi 55,3cm, czyli 2cm możesz to regulować wysunięciem sztycy oraz w przyszłości długością ramion korby.

To odpowiedz na pytanie odnośnie stopy. Mam rozmiar 44. Czyli mimo wzrostu 185 i dłuższych nóg, zdecydowanie lepsza będzie rama 56 (ze względu na krótsze ręce ;)

Odnośnik do komentarza
41 minut temu, sajmonus napisał:

To odpowiedz na pytanie odnośnie stopy. Mam rozmiar 44. Czyli mimo wzrostu 185 i dłuższych nóg, zdecydowanie lepsza będzie rama 56 (ze względu na krótsze ręce ;)

Dokładnie tak myślę . Odnośnie długości stopy, jeśli możesz się przymierzyć do tej 56-stki sprawdź czy przy ustawieniu stopy na pedale na godzinie trzeciej, nie będziesz zawadzał o przednie koło czubkiem buta (przy skręcie).

Edytowane przez GBike
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, GBike napisał:

Dokładnie tak myślę . Odnośnie długości stopy, jeśli możesz się przymierzyć do tej 56-stki sprawdź czy przy ustawieniu stopy na pedale na godzinie trzeciej, nie będziesz zawadzał o przednie koło czubkiem buta (przy skręcie).

W szosie im krótszy mostek tym mniejsza sztywność i mniejsza sterowność roweru (kontrola nad nim). Zawadzanie czubkiem buta o koło to mit. Nawet jak się to zdarza, to błąd techniczny kolarza przy skręcaniu :)

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, maciek1986pl napisał:

Witam. Mam 177cm wzrostu. Długość od kroku do ziemi 82cm. Szukam ramy pod te wymiary i powiem wam że ciężko. pomoże ktoś dobrać optymalna ramę?

wymiary geometria.jpg

A masz jakiś konkretny model swojego nowego nabytku? Będzie zdecydowanie łatwiej 9_9

Odnośnik do komentarza

Błędu raczej nie. Widzę że Ty wymiary masz podobne do moich. Też byś M wybrał? Z kalkulatora wychodzi bardziej L przy bitwinie. Patrzylem przy cannondalu to tam lepiej 54 wychodzi. Lepiej ciutkie mniejszą ramę czy większą?

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, maciek1986pl napisał:

Błędu raczej nie. Widzę że Ty wymiary masz podobne do moich. Też byś M wybrał? Z kalkulatora wychodzi bardziej L przy bitwinie. Patrzylem przy cannondalu to tam lepiej 54 wychodzi. Lepiej ciutkie mniejszą ramę czy większą?

Zdecydowanie ten mniejszy gdyż używanie zbyt krótkiego mostka stwarza problemy z prowadzeniem.

 

Tak patrzę na tą tabele Tribana i jest jakaś dziwna - przynajmniej dla mnie

 

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, maciek1986pl napisał:

Dla mnie też dziwna. Dzieki za pomoc. Będę jeszcze mierzył na miejscu ale to za jakiś czas:)

Saddle Handlebar masz 51,1-51-7 w/g kalkulatora. Tymczasem nawet rozmiar "M" ma rurę górną jakoś kosmicznie długą.

Przymierzyć najlepiej . Żeby potem nie cierpieć.

Edytowane przez GBike
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...