Skocz do zawartości

Trening Juniora (Pytanie)


MikiKW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam 15 lat, trenuje XC parę lat i mam parę pytań dotyczących treningu kolarza MTB.

Po pierwsze - Lepiej samemu ułożyć pod siebie plan treningowy (bazując na wiedzy z książek i internetu) czy kupić gotowy plan???

Po drugie - Czy 10h do 18h/tyg. wystarczy, aby w przyszłości myśleć o jakichś poważnych zawodach XC??? (oczywiście w przyszłości zwiększałbym ilość treningów w tyg.) 

Odnośnik do komentarza
Dnia 17.02.2018 o 18:24, MikiKW napisał:

Witam.

Mam 15 lat, trenuje XC parę lat i mam parę pytań dotyczących treningu kolarza MTB.

Po pierwsze - Lepiej samemu ułożyć pod siebie plan treningowy (bazując na wiedzy z książek i internetu) czy kupić gotowy plan???

Po drugie - Czy 10h do 18h/tyg. wystarczy, aby w przyszłości myśleć o jakichś poważnych zawodach XC??? (oczywiście w przyszłości zwiększałbym ilość treningów w tyg.) 

Jak chcesz mieć duzy progres i się przy tym nie przetrenować się to najlepszym rozwiazaniem bedzie rozpoczęcie współpracy z trenerem zamiast kupowac gotowe planu ,który jest zazwyczaj do niczego. Każdy z nas jest innych i gotowy plan nie koniecznie będzie dobry dla Ciebie. Co do długości to w trakcie sezonu zazwyczaj zmniejsza się objętośc ale zwiększa intensywność. Wiec bez doświadczenia 18h tygodniowo będzie prowadziło do szybkiego przetrenowania.  

Odnośnik do komentarza



Po drugie - Czy 10h do 18h/tyg. wystarczy, aby w przyszłości myśleć o jakichś poważnych zawodach XC??? (oczywiście w przyszłości zwiększałbym ilość treningów w tyg.) 

8-10h/tyg to optymalny czas treningu aby uzyskać dobry progres i się nie przetrenować. Zwróć uwagę że oprócz intensywnych ćwiczeń musisz robić też przerwy na regenerację. Dodatkowo trener - jeśli się na niego zdecydujesz - może zarządzić okres regeneracyjny. Samemu też warto je robić aby uniknąć "wypalenia się".

A czy warto zrobić sobie sam plan treningowy czy zasięgnąć rad trenera to bardziej kwestia finansowa. Sama opieka trenera tania nie jest bo są to kwoty w okolicach 700zł/rok. Najczęściej jest to związane z kontem premium na platformie jak TrainingPeaks na której pracują choćby trenerzy z Way2champ. Trener najczęściej wymaga też dodatkowego sprzętu jak rower szosowy lub trenażer.

Sam również polecam trenażer. I np aplikacje Indoor Cycling Workout w której jest bardzo dobry plan treningowy (plany są płatne ale są to "groszowe sprawy").
Odnośnik do komentarza

Nie sądzę. Przede wszystkim osoba, która nie trenowała nie jest w stanie wytrzymać intensywnego treningu jakim są np interwały. Innymi słowy do tego, aby skorzystać z planu treningowego najpierw trzeba mieć odpowiednią bazę.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...