bruno824

Suntour raidon serwis

Rekomendowane odpowiedzi

bruno824

Moze ktoś będzie w stanie odpowiedzieć mi na te pytania. Tyczy się to suntour raidon powietrzny model 2015 rok z tłumieniem, tłumik bodajże nierozbieralny 

1. Jakiego oleju użyć aby nasączyć te gąbeczki pod uszczelkami kurzowymi?

2. Po dokładnym oczyszczeniu górnych i dolnych lagow należy nasmarować je również ? Czy tylko nasączyć te gąbeczki olejem i uszczelki smarem ? 

3. Gdy otworze komorę powietrzna to znajduje się tam olej ? Jeśli tak to jakim olejem i w jakiej ilości będę musiał zalać z powrotem ta komorę ? 

4.  Ludzie piszą, ze do dolnych lagow nie powinno się wlewać oleju, czy to prawda ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

@bruno824 Jak Ci się nie pali to daj mi chwile i opiszę Ci wszystko, bo ostatnio serwisowałem swój wiec wszystko wiem ;) 

Więc tak...

1-3. Producent podaje, iż ma to być olej 80W do amortyzatorów. Nasączasz nim gąbki i zalewasz nim komorę powietrzną (7-10 ml). W komorze powietrznej powinien być olej ale jeśli serwisowany jest pierwszy raz wówczas może być go niewiele gdyż producenci często tylko "konserwują" amor przed wyjściem z fabryki. Oczywiście wszystko dokładnie wyczyść. Z powodzeniem możesz użyć oleju z linku poniżej.

http://activia.sgl.pl/cena/oleje-i-smary/oleje/do-komory-powietrznej_olej-uszczelniajacy-do-komory-powietrznej-fuchs-85w-140/1044

2. Samych lagów nie smaruj ale porządnie je odtłuść i wyczyść przed nałożeniem smaru na uszczelki kurzowe. Warto przy okazji nasmarować tuleje ślizgowe poniżej gąbek i wszystkie inne uszczelki smarem. Ja używam MOTOREX Bike Grease 2000. Do późniejszej konserwacji uszczelek kurzowych polecam BRUNOX Deo do amortyzatorów.

4. To prawda dolnych lagów w Raidon nie zalewasz olejem.

Przy okazji serwisu warto sprawdzić regulacje blokady skoku/tłumienia kompresji (obydwie regulacje regulowane pokrętłem na koronie) i tłumienia odbicia.

Przejrzyj to...

http://activia.sgl.pl/film_pokaz.php?film_id=12

http://activia.sgl.pl/film_pokaz.php?film_id=20

Jak zauważyłeś może na jednym z nagrań nasadka 27 mm do odkręcania korków jest ścięta pod kątem na zewnętrznej krawędzi i taką posiadać musisz gdyż inaczej wadzi o koronę i uniemożliwia odkręcanie korków. Bez problemowe do przerobienia samemu. Nasadkę skręciłem śrubą, podkładami i nakrętką po czym umieściwszy w wiertarce wykonałem "frez" pilnikiem na obracającej się nasadce. Gdybyś potrzebował więcej porad pisz śmiało.

Edytowane przez PrzeLuka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bruno824

Ktoś mi powiedział ze aby nasączyć te gąbki należy użyć oleju 15 w a do komory 80w. Z tego co ty piszesz to te gąbki 80w to jak w końcu zrobić?

I drugie pytanie. Jeżeli odkręcę górny korek od komory powietrznej to wystarczy ze włożę tam ściereczkę i wytre stary olej lub zleje (o ile rzeczywiście będzie) i wleje przez górny wlot oleju 80w czy lepiej odkręcić u góry i na dole i wszystko wyczyścić ? Co myślisz ? 

I jeszcze jedno . To pokretlo od regulacji tłumienia aby ściągnąć należy kombinerkami ciągnąć do siebie czy w któraś stronę przekręcić ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Możesz kupić 15W RockShoxa (taki jest stosowany do gąbek w amorach RS) i nasączać nim gąbki tylko po co? Nie potrzebny dodatkowy wydatek. Ten z linku, który wrzucałem nada się idealnie i do komory i do gąbek. Przed nasączeniem wyczyść je porządnie np. płynem do naczyń i poczekaj aż wyschną. No chyba że masz nowe suche. Co do smaru to nie używaj byle jakiego. Smar musi być obojętny dla gumy gdyż może to spowodować uszkodzenie uszczelek. 100 g Motorexa Bike Grease 2000 to wydatek około 30 zł i wystarczy na bardzo długo wiec zamiast oleju 15W kup smar do uszczelek amora jeśli go nie posiadasz.

Wnętrze rozebranego na czynniki pierwsze amora czyszczę czyścikiem do klocków i tarcz hamulcowych. Do kupienia w każdym motoryzacyjnym i nie tylko. Pojemnik pod ciśnieniem wiec wydmuchuje i wypłukuje wszelki syf z najdrobniejszych zakamarków.

Co do ściereczki to wystarczy ale skoro i tak rozkładasz amora to czy nie warto przy okazji sprawdzić w jakim są stanie jego wszystkie elementy? Ja bym rozkładał całego ale zrobisz jak uważasz. Raidon jest banalnie prosty w budowie i ciężko coś poskładać inaczej wiec bez obaw. Przed odkręcaniem korka komory powietrznej nie zapomnij spuścić powietrza.

Tłumienia odbicia czyli to na dole czy kompresji to na górze? To dolne siedzi dość ciasno i trzeba się z nim troszkę pomocować. Cierpliwość jest wskazana. Nic na siłę i kombinerek raczej bym nie używał. Palce wystarczą. Jeśli chodzi o to górne to wystarczy płaski śrubokręt i delikatnie poważasz pokrętło z każdej strony. Pomału na spokojne to nie wyścigi a jak powyginasz plastik to jak to będzie wyglądać. Serio wszystko jest tak spasowane, że schodzi ale czasem trzeba robić to z wyczuciem. Żadne z pokręteł nie musi być w konkretnej pozycji do ściągnięcia wystarczy wyciągnąć lub podważyć ale najlepiej ustaw wszystkie regulacje w pozycji ZERO (czyli maksymalne otwarcie) żeby potem pamiętać jak założyć. Mój amor przy serwisie nie wiedzieć czemu kompletnie się rozregulował. Pościągałem pokrętła ustawiłem imbusem na maks PLUS (czyli maksymalne zamknięcie) i zgodnie z tym ustawieniem nałożyłem pokrętło tak aby wskazywało aktualna pozycje. Na filmikach masz to ładnie przedstawione.

Edytowane przez PrzeLuka
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bruno824

dziękuje bardzo za wyczerpująca i przydatna odpowiedz, pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Nie ma za co od tego tu jesteśmy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bruno824
Dnia 5.01.2018 o 21:27, PrzeLuka napisał:

Nie ma za co od tego tu jesteśmy

jeszcze mam jedno pytanie, przyszły mi oleje, zamówiłem po 100ml. Jeden do komory powietrznej 80w  i 15w do gąbeczek. Nie jest oznaczone, który olej jest który, a są w tych samych buteleczkach. Jeden jest gęsty i ciemny a drugi jasny i rzadki, rozumiem, że 80w to ten gęsty a 15w rzadki? dobrze myślę??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Dokładnie tak. 80W ciemny i gęsty. Serio kupiłeś 15W? Moim zdaniem nie potrzebnie ale to Twój amor ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bruno824

koszt 9zł, 100ml, nieduży wydatek :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Oleje nie są drogie a 100 ml w przypadku Raidona starczy na długo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bruno824

A skąd wiadomo, że do komory powietrznej nalezy wlac 7-10 ml? jest to w jakieś instrukcji raidona?

I jak to jest z uszczelkami kurzowymi, ponoć ich się nie ściąga, bo jeżeli się ściągnie to należy nowe już włożyć ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Można ściągać ale trzeba uważać żeby ich nie uszkodzić. Przy serwisie nie ma sensu ich wyciągać chyba, że wymieniasz na nowe. Uważaj tylko na te sprężynki żeby ich nie uszkodzić. Takie ilości podaje producent( tzn. 10 ml) ale pisałem do sprzedawcy mojego egzemplarza i odpisał, że leje miedzy 7 a 10 ml i wsio działa jak powinno.

Na filmach, które wrzucałem też podają ilości oleju.

Edytowane przez PrzeLuka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bruno824

Dzięki bardzo za łopatologiczne tłumaczenie. Wszystko juz stało się jasne!

Jak będę miał jakieś pytanie to się odezwę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Jesteś w o niebo lepszej sytuacji, bo jak ja potrzebowałem pomocy przy serwisie mojego Raidona to nikt na forum mi nie pomógł ;) Raczej nie z braku chęci a poprostu wiedzy co i jak z nim zrobić. Nauczyłem się sam właściwie podpatrując YT i dłubiąc przy amorze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bruno824

dzięki jeszcze raz, z taką ilością wiedzy można śmiało rozkręcać amor :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Nasadkę przerobiłeś? Serio nie ma za co. Po to to forum istnieje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bruno824

Przerobiłem. Jestem po serwisie. Jestem bardzo zaskoczony. Wszystko poszło zgodnie z planem.. nie miałem żadnych wątpliwości, ale w środku amortyzatora pod uszczelkami nie było gąbeczek olejowych... po prostu puste miejsce. Wyczyściłem go dobrze, nasmarowalem, komorę powietrzna zalałem olejem i złożyłem z powrotem. Teraz pytanie, co się mogło stać jeśli ten amortyzator był używany bez tych gąbeczek??! Kupiłem go używanego ale w bardzo dobrym stanie, gościu który mi go sprzedał to dzieciak, Wiec wątpię żeby on zajrzał do środka i zabrał je. (Kupił go nowego). Rozumiem ze teraz kupić jak najszybciej te gąbeczki i z powrotem zaaplikowac?

IMG_0961.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Dziwna sprawa... Co się możne stać bez gąbek? Anoda możne się szybciej wytrzeć na lagach i uszczelki też troszkę dostaną. Amor jak się cofa to jednak trochę smaru/oleju na uszczelki niesie. Drogie nie są wiec nie warto czekać. Zamów, nasącz i wsadź tam gdzie być powinny. 

Albo filc...

http://activia.sgl.pl/cena/czaci-zamienne/gabki/gabki-filcowe_gabka-filcowa-do-amortyzatorlw-raidon-axon-epicon-epixon-xcr/1210

albo gąbka...

http://activia.sgl.pl/cena/czaci-zamienne/gabki/gabki-olejowe_gabka-olejowa-raidon-axon-epicon-epixon-32mm/1201

Edytowane przez PrzeLuka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bruno824

Filc a gąbka w tym modelu ma znacZenie co dam ? Czym to się różni 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kkos

Dzień dobry, temat już trochę czasu ma. ale mam nadzieję, że ktoś usłyszy moje wołanie o pomoc. Przeczytałem dokładnie temat i coś jednak mi sie nie zgadza. Na innych forach na problem uciekającego powietrza z amora odpowiadano żeby odkręcić kurek i dolać oleju oraz uszczelnic albo wymienić wętylek. Przygotowałem sie do obu rzeczy, smar, wętylek i olej 80W. Odkręciłem korek i... koniec bo okazało sie ze kilka centymetrów nizej jest białe coś "zatykające" lagi od środka. Nie było zupełnie pusto jak na tym filmie załączonym powyżej. Co to może byc? Wlać na to olej, napompować i zapomnieć?

EDIT: do wysokości tego białego "czegoś" moge docisnąć amortyzator, może to podpowiedź w kierunku odpowiedzi co to jest 

(Chciałbym się z tym szybko uporać dlatego zdecydowałem nie iść do serwisu)

Edytowane przez kkos
dodatkowa uwaga

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Rozbier, wyczyść, nasmaruj, zalej olejem, poskładaj i napompuj. Nie pomoże będziemy myśleć dalej. Możesz mieć wytartą już uszczelkę popychacza stad te ubytki ciśnienia. Warto by ja sprawdzić i ewentualnie wymienić. 

Nie ogarniesz sam wyślij amora na serwis.

http://activia.sgl.pl

Edytowane przez PrzeLuka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

co do tych gąbeczek może zwyczajnie ich nie było?

w rst aerial nie ma gąbeczek kurzowych tylko same uszczelnienia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

@piter614 w Raidonie są gąbki i być powinny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Szlesik

Mojemu raidonowi przydałby sie serwis chce wiedzic czy użyc oleju 80w czy 15w i czy kupic gombki pod uszczelki czy filce Jaka jest miedzy nimi różnica oraz czy wlanie troche oleju do tuleji nie zaszkodzi i czy poprawi troche prace

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1

10ml oleju do komory powietrznej, Gąbki nasączyć, smar na uszczelki. Tłumik jest nie rozbieralny, do lagów nic nie wlewasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi