SpiderMAN

[DIY] Likwidacja luzów manetki tylnej na przykładzie Deore SL-M610

Rekomendowane odpowiedzi

SpiderMAN

Dzisiaj w drodze do pracy moja manetka przestała wrzucać na niskie biegi. W robocie na szybko ściągnąłem dekielek i jakimś tam imbusem dokręciłem doraźnie nakrętkę, tak by móc dojechać do domu.

Niestety to była naprawa na chwilę.

W domu po konsultacji z SzajBajkiem, wypiciu herbaty zabrałem się za rozebranie manetki i ponowny jej montaż.

Kompletujemy niezbędne narzędzia.

1084b53f5b7f42eb288cf16f7acbd9c8.jpg

Dla ułatwienia dodam, że lepiej jest robić to mając cięgna u góry, dlatego obrócenie manetki na kierownicy jest wskazane.

Uważać trzeba na dwie rzeczy, na ultra cienką podkładkę mosiężną, oraz zapadkę od indeksacji z maleńką cienką sprężynką.

Nerwowym jak ja polecam wypić Melissę przed montażem cięgna.

Zaczynałem od takiego stanu.

0b5e3734ec0065e839d9323068eb6ad1.jpg

Ja najpierw położyłem sprężynkę odciągającą, następnie obracając zapadkę tak by była napięta sprężynka.

305e049e6027a4cefa916670c060a3f9.jpg

eb83fec7448ca60d5db7ed6cf0139b0e.jpg

Następnie umieszczamy ją na tulejce, pomagając sobie cienkim śrubokrętem, tak by zapadka znalazła się na ząbkach indeksacji.

Druga rzecz na którą musimy tutaj zwrócić uwagę to trafienie sprężynką odciągającą w odpowiedni otwór w dźwigience, jej naciągnięciem zajmiemy się później.

68627946b324314f4de937b71626674f.jpg

Po założeniu, jeśli wszystko pójdzie dobrze i dźwignia siedzi na tulejce dobrze, podciągamy drugi koniec sprężynki odciągające kawałek by móc przykręcić mocowanie.

Zakładamy cienką podkładkę mosiężną oraz wcześniej zdjętą blaszkę (ja sobie odgiąłem wcześniej te ząbki które opierają się o nakrętkę).

Następnie nakręcamy nakrętkę. Nie dociągamy jej bardzo mocno.

I zaczynamy znów zabawę, jak naciągnąć sprężynkę...

0a61d50df7950e2bce62f33d32ef89a6.jpg

d3ba93f6330c7a99fc9e59319cce6cff.jpg
Pomyślałem chwilę i użyłem kluczyka do tacki SIM od mojego telefonu.

Zahaczyłem go na końcu sprężynki naciągając ją do odpowiedniego miejsca w korpusie, następnie docisnąłem śrubokrętem sprężynkę tak, by móc ściągnąć kluczyk.

Po tym delikatnie zsunąłem sprężynkę na miejsce.

Uff...

105bf12a4f93340c71a50160f10e539c.jpg
Prawie koniec.

Kropla smaru tu i ówdzie, kontrola luzu, dokręcenie nakrętki z czuciem, dogiąłem ząbki kontrujące i voila.

a904edaf602d91971e91dfce191b27b8.jpg

Zakładamy dekielek, montujemy manetkę we właściwej pozycji i cieszymy się z poprawnej pracy bez zbędnych luzów.

Dzięki @SzajBajk za dobrą radę. Grunt to cierpliwość i Melissa :P

• Lubię to! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zibi_j1

GRRRRR... wygląda to na skomplikowaną robotę :/ a mam takie same manetki i pewnie kiedyś mnie to dopadnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Franz Mauer

@zibi_j1 przyznam, że w życiu nie miałem potrzeby serwisowania manetek w rowerze. Żadnych. Może po prostu mam szczęście, a może dlatego, że dbam o dobry stan pancerzy i linek,bo to rzeczywiście wychodzi mi, że prawie raz na sezon wymieniam linki na nowe i to bez względu na to czy poprzednie są w dobrym stanie czy nie. Dzięki temu napęd pracuje płynnie i manetka pracuje lekko ;)

@SpiderMAN dzięki, poradnik na pewno się przyda :) serducho jak nic!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN

Dzięki. Linki i pancerze nowe. Dbam o to, to podstawa.
Manetki kupiłem używane, nie zaglądałem do nich po zakupie.
Tak się może stać w każdym momencie w zasadzie.
Akurat trafiło mi się to teraz.
Nakrętka musiała być poluzowana, inaczej nie doszło by to rozkręcenia i poluzowania cięgna manetki.

Wysłane z mojego Neffos X1 Max przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi