Skocz do zawartości

Shimano Tiagra 4700. Problem z lewą klamkomanetką.


SirDevil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może ktoś z kolegów mi pomoże. Na dniach złożyłem sobie nowy rower szosowy i mam problem z lewą klamkomanetką 2 rzędową Tiagra 4700.

Mianowicie gdy przerzutka jest na najniższym blacie i i użyje mniejszej manetki do zrzucenia biegu na jeszcze niższy (omyłkowo) to klamka bardzo często się zawiesza i o ile mogę całą klamką wykonywać ruch wrzucenia na wyższy z blatów o tyle linka nie jest zaciągana. Dopiero po wykonaniu kilkunastu-kilkudziesięciu ruchów manetką tj. zmiana biegu na wyższy bądź niższy + hamowanie coś zaskakuje i w końcu zaciąga linkę i wrzuca na wyższy blat. Dodam tylko że o ile nie użyje mniejszej z dźwigienek kiedy to przerzutka jest w skrajnym lewym położeniu to efekt ten nie występuje.

Klamkomanetkę kupiłem używana lecz w bardzo dobrym stanie, bo poza tą dziwną przypadłością klamka chodzi płynie i prawidłowo.

Coś jest nie tak z tą klamkomanetką, czy błąd leży po mojej stronie? (WIem żę głupie wydaje się używanie zrzucania biegu będąc na najniższym blacie, ale nie patrze na przerzutkę jadąc w jakim jest przełożeniu, a czasami wskazane jest strymowanie przedniej przerzutki.)

Dodam że bywa to niebezpiecznie kiedy to jadąc na małym blacie i chcąc wrzucić na wyższy kombinuje z ta klamką przejeżdżając z dobry kilometr.

Proszę o jakieś uwagi i sugestie.

 

Odnośnik do komentarza

A przypadkiem nie wystaje Ci - wtedy, kiedy nie możesz zrzucić - taka metalowa załamana końcówka (którą widać od wewnętrznej strony)? W mojej Sorze miałem coś takiego jak odebrałem rower ze sklepu, lecz problem dotyczył prawej klamkomanetki. Nie mogłem wrzucać w dół, kilka razy musiałem ją powciskać i dopiero załapywała. Jakiś czas później zauważyłem, że jak nie mogę wrzucić, to wystaje taki metalowy załamany element (nie wiem jak się to fachowo nazywa) i po jego wciśnięciu na miejsce wszystko wracało do normy.

Pomogło psiknięcie WD-40 i od pół roku jest spokój :)

Odnośnik do komentarza

U mnie chodziło o ten element. Poniżej przesyłam zdjęcia. Ten element nie wracał do wyjściowej pozycji, przez co nie mogłem wrzucać cięższych biegów. Dopiero za którymś razem załapywało. Sorka, że dopiero teraz przesyłam, wcześniej nie miałem jak.

czesc_1.jpg czesc_2.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, SirDevil napisał:

Dzięki wielkie kolego za zdjęcia i zainteresowanie. Niestety u mnie ten element chodzi prawidłowo (nie wyskakuje).

Wtedy jak nie możesz wrzucić biegu to ona nie wystaje? Nie chodziło mi o to że wystaje non-stop, lecz tylko wtedy kiedy właśnie nie byłem w stanie wrzucić cięższego biegu. No szkoda, może ktoś inny będzie w stanie pomóc. Może nagraj nam jakieś wideo?

Odnośnik do komentarza

Cześć SirDevil'u

To może być trudne / niewykonalne
mój mechanik powiedział że zobaczy - może uda się naprawić ale to jak w zegarku taki tam mechanizm, więc na drugi dzień oddali do shimano na wymianę ( gwarancja ) 

Edytowane przez Marek Karnecki
Odnośnik do komentarza

Ja w starej 105 miałem problem w prawej klamkomanetce. Pękła sprężynka która wygląda troche jak seger. Po dorobieniu tego elementu problem nadal występował. Naprawianie klamkimanetek to zegarmistrzowska robota, ale największym problemem jest brak części zamiennych.

Po powrocie z pracy wrzuce zdjęcia jak to u mnie wyglądało.

Może gdy spadnie śnieg to zabiore się za to jeszcze raz :)

Wysłane z mojej Nokii 3310

Odnośnik do komentarza

Taka mała wzmianka, może komuś się to przyda. Udałem się do serwisu shimano (przy firmie CCR w Bydgoszczy). Okazało się że jest to błąd produkcyjny, shimano wypuściło na rynek serie klamek 4700 i 5700 z fabryczną wadą. Jeżeli ktoś ma taką usterkę i dowód zakupu, autoryzowany serwis od ręki wymienia bez żadnych kosztów na nową bez wad. Ja nie posiadam niestety dowodu zakupu i czekam na informację czy również firma shimano będzie dla mnie łaskawa i wymieni swój fabrycznie wadliwy produkt na nowy.

Odnośnik do komentarza

Nie widzę problemu, aby przedzwonić do sklepu gdzie dokonałeś zakupu i wyjaśnić o co chodzi. Każdy sklep chomikuje taki rzeczy, nie mają wyboru swoją drogą. Jak będziesz miły to powinni Ci wydać jakiś dokument sprzedaży. Ja już nie raz nie dwa reklamowałem produkt bez paragonu zakupu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Na to i ja bym wpadł. Niestety klamkę kupiłem jako używkę z neta.
Swoją drogą uważam że powinni wymieniać sprzęt obligatoryjnie nie patrząc czy masz dowód zakupu czy nie. W końcu to błąd produkcyjny firmy shimano, a nie użytkowy. Wadliwa seria produkcyjna powinna być wycofana i wymieniona na wolną od wad nawet gdyby ktoś poszczególne egzemplarze znajdował na ulicy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...