MariuszBie

MTB do 6000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

MariuszBie

Witam

Chyba nie ma na co czekać, bo rozmiary się kończą :) 

Decyzję o zaczęciu jeździć podjąłem jakieś 3 tyg temu . Wiem że to nie mądre wydawać tyle kasy na rower dla kogoś kto ostatnio jeździł jakieś 25 lat temu na Jubilacie 2 :D i wiem, że czekają mnie jeszcze inne wydatki.

Nie mam jednak możliwości kupienia tańszego i z czasem ulepszania go (jak radził Daniel na youtube), bo by mnie żona zamordowała (tak jest mi łatwiej załatwić tą sprawę). Muszę kupić rower, który będzie na lata bez ulepszania. 

Mam w przyszłym roku jeszcze bardzo ważne 2 maratony (biegowe) do zaliczenia i dopiero na jesień 2018 będę chciał wystartować w jakiś trudniejszych zawodach to na wypadek gdym miał się połamać :) . A do tego czasu chcę poznać sprzęt i zrobić trochę kilometrów. 

Proszę nie zwracajcie uwagi na ilość moich postów przy waszej pomocy w wyborze sprzętu. 180 cm wzrostu, 100 kg wagi.

Kierując się swoją wiedzą jaką zdobyłem w te 3 tyg, wybrałem 4 propozycje. 

ROSE COUNT SOLO 2 2017

KROSS Level 9.0 29" - 2018

TREK X-CALIBER 9 2018

KTM Aera 29 Comp

Proszę pomóżcie  !

• Lubię to! 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Puncu

W tym zestawieniu Rose wypada najlepiej. Na drugim miejscu KTM.

• Pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Antyszprycha

Dla mnie Trek wymiata !

8 minut temu, MariuszBie napisał:

Muszę kupić rower, który będzie na lata bez ulepszania. 

Według mnie nie da się tak :) I według mnie też popełniasz wielki błąd decydując się na taką kase za rower po takiej przerwie, ale to Twoja kasa - wiadomo. Dopiero Ci się oczy otworzą jak przez te lata się pozmieniało, kiedy zagłębisz się w bikefitting i będziesz szukał pozycji dla siebie okaże się, że trzeba zmienić siodło i sztyce lub kierownice i mostek. Piszesz, że masz zamiar za rok wsyatrować w maratonach a nie wiesz nawet jaki napęd byłby dla Ciebie odpowiedni....i tak bym mógł wymieniać...Ja kupiłem swój rower za 2400 do dziś dnia włożyłem w niego prawie jeszcze dwa razy tyle ale wiem, że to rower idealnie dopasowany do mnie...na bazie przebytych kilometrow zmieniałem pokolei to co mi nie pasowało...

przemyśl to jeszcze

• Pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MariuszBie
8 godzin temu, Antyszprycha napisał:

Dla mnie Trek wymiata !

Według mnie nie da się tak :) I według mnie też popełniasz wielki błąd decydując się na taką kase za rower po takiej przerwie, ale to Twoja kasa - wiadomo. Dopiero Ci się oczy otworzą jak przez te lata się pozmieniało, kiedy zagłębisz się w bikefitting i będziesz szukał pozycji dla siebie okaże się, że trzeba zmienić siodło i sztyce lub kierownice i mostek. Piszesz, że masz zamiar za rok wsyatrować w maratonach a nie wiesz nawet jaki napęd byłby dla Ciebie odpowiedni....i tak bym mógł wymieniać...Ja kupiłem swój rower za 2400 do dziś dnia włożyłem w niego prawie jeszcze dwa razy tyle ale wiem, że to rower idealnie dopasowany do mnie...na bazie przebytych kilometrow zmieniałem pokolei to co mi nie pasowało...

przemyśl to jeszcze

Może i masz rację. Liczę się oczywiście z tym, że będę musiał wymieniać te elementy, które wymieniłeś jak i resztę, która będzie tego wymagała po zużyciu czy z potrzeby nied opasowania do mojej postawy. Chodzi mi o to, że rama, która wiadomo rzuca się w oczy (żeby żona mi nie powiedziała, że kolejny rower kupiłem) i amortyzator (duży wydatek) były dobrej jakości i na kilka, kilkanaście lat, reszta wiadomo do ewentualnej zmiany z czasem. 

Myślałem że jak wezmę któryś z w/w gdzie sprzęt jest dobry to nie będzie problemu z ewentualnym dostosowaniem go do mojej postawy poprzez wymianę sztycy z siedziskiem, czy elementów kierownicy. 

Jeżeli tak się nie da to proszę o radę co ty byś mi polecił, co powinienem wybrać?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nonz

Definitywnie Rose. Ma najbardziej spójną konstrukcję i pozostawia mały margines na ulepszenie gdybyś zmienił zdanie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andrzej Sawicki
9 godzin temu, Antyszprycha napisał:

Według mnie nie da się tak

Według mnie gadasz bzdury. Sprzęt MTB ze średniej i wyższej półki pojeździ spokojnie dekadę. Tylko jeżdżąc naprawdę ostre wyprawy czy wyścigi da się to szybciej zepsuć albo realnie poczuć jakieś braki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Antyszprycha

@Andrzej Sawicki czyli uważasz,że kupując rower w tej cenie użytkownikowi na pewno będzie pasować wszystko co w nim jest fabryczne począwszy od siodła sztyce, mostek, kierownice czy napęd ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Franz Mauer

Zważając na zastosowane technologie rozważałbym wybór między ROSE a TREK. Nie łasiłbym się na karbonową ramę KTM,bo to w tym zestawieniu jest jedyna zaleta tego roweru. Miałem do czynienia z ramą KTM Aera w karbonie w białym malownaiu i na prawdę wykonanie pierwsza klasa. Jednak liczą się inne istotne elementy, których zabrakło w KTM ale są w ROSE lub TREK'u"

- boost (zwiększa sztywność kół)

- sztywne osie

- dużo bardziej uniwersalny napęd 2x11

ROSE można zarzucić przednią przerzutkę tylu Side, bo jest sie skazanym tylko na nią (chyba, ze się mylę i ta rama ma możliwość poprwadzenia inaszej linki).Natomiast  biorąc pod uwagę pozostały osprzęt np. amortyzator czy hamulce to w stosunku do TREK wypada zdecydowanie lepiej. Za trekiem przemawia przede wszystkim doświadczenie i jakość. Rose to stosunkowo świeża firma (przynajmniej na polskim rynku). 

60/40 dla ROSE.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andrzej Sawicki

W tej cenie można sobie już złożyć hardtaila z dokładnie pasującymi elementami. Mówię o bazowaniu na markowej ramie. Jeśli ktoś kupuje gotowca, to zdecydowanie dlatego, że pasuje mu wszystko w tym rowerze. Zresztą w przypadku np. Rose "gotowiec" jest złożony dokładnie tak, jak sobie wybierzesz. Jeśli mimo tego chcesz coś wymieniać, to jest to hobby, nie konieczność.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Franz Mauer

Rzuć okiem jeszcze na ten model https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-sl-8-9.html

Jeśli rozmiar CI pasuje to rozważył bym taki diament: 

12 minut temu, Andrzej Sawicki napisał:

Jeśli mimo tego chcesz coś wymieniać, to jest to hobby, nie konieczność.

albo konieczność,bo w przypadku roweru z firmy wysyłkowej ryzyko niedopasowania jest zdecydowanie wieksze niż, gdy można się do roweru przymierzyć. Jednak nawet w przypadku rowerów kupowanych w sklepach stacjonarnych nie ma się 100% pewności, że rower idealnie pasuje,bo to wychodzi w praniu, bo zrobienie kilku kółek na placu przed sklepem kompletnie nic nie mówi. 

• Lubię to! 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Antyszprycha

Właśnie też miałem wcześniej pisać o canyon'ie.

@Andrzej Sawicki właśnie o tym piszę, że zakup roweru który sam składasz jest jak najbardziej ok,.

A swoją drogą, skąd użytkownik może wiedzieć czy przypasuje mu siodło lub napęd skoro jak sam pisze styczność z rowerem miał ostatnio 25 lat temu ? No panowie prosze Was..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MariuszBie
27 minut temu, Andrzej Sawicki napisał:

W tej cenie można sobie już złożyć hardtaila z dokładnie pasującymi elementami. Mówię o bazowaniu na markowej ramie. Jeśli ktoś kupuje gotowca, to zdecydowanie dlatego, że pasuje mu wszystko w tym rowerze. Zresztą w przypadku np. Rose "gotowiec" jest złożony dokładnie tak, jak sobie wybierzesz. Jeśli mimo tego chcesz coś wymieniać, to jest to hobby, nie konieczność.

@Andrzej Sawicki, też o tym myślałem, ale w sklepie odradzili mi składanie, bo wychodzi drożej i tak patrząc na to co zaproponowałeś z bazowaniu na markowej ramie to koszt ramy 1670 zl  + do tego amortyzator Rock Shox Reba RL, który na pewno chciałbym 1800 zł = 3470 zł, czy pozostałe elementy przynajmniej tej jakości co w rose znajdę w cenie 2000 zł?

38 minut temu, Franz Mauer napisał:

Rzuć okiem jeszcze na ten model https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-sl-8-9.html

Jeśli rozmiar CI pasuje to rozważył bym taki diament: 

@Franz Mauer Jeżeli chodzi o Haibike Freed 7.15 fajna propozycja tylko z moich pomiarów wychodzi coś większego, przekrok ok 82 i celowałem raczej w koła 29"

Ja pierwszy raz słyszę nazwę firmy CANYON jak i ROSE, ale co się dziwić stary zacofany dziad jestem. To czy ten GRAND CANYON AL SL 8.9 cena prawie taka sama jak ROSE, czy sprzętowo jest lepszy? 

47 minut temu, Antyszprycha napisał:

Właśnie też miałem wcześniej pisać o canyon'ie.

@Andrzej Sawicki właśnie o tym piszę, że zakup roweru który sam składasz jest jak najbardziej ok,.

A swoją drogą, skąd użytkownik może wiedzieć czy przypasuje mu siodło lub napęd skoro jak sam pisze styczność z rowerem miał ostatnio 25 lat temu ? No panowie prosze Was..

@Antyszprycha No to chyba tak samo składając rower, skąd mam wiedzieć, że ta główka czy inny element będzie dobry dla mnie skoro ostatnio jeździłem 25 lat temu. 

Chyba trzeba brać gotowca oczywiście z myślą ewentualnej wymiany tego czy tamtego. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Franz Mauer
21 minut temu, MariuszBie napisał:

Ja pierwszy raz słyszę nazwę firmy CANYON jak i ROSE, ale co się dziwić stary zacofany dziad jestem. To czy ten GRAND CANYON AL SL 8.9 cena prawie taka sama jak ROSE, czy sprzętowo jest lepszy? 

Sądzę, że którykolwiek z nich wybierzesz to będziesz zadowolony,bo osprzętowo wyglądają bardzo podobnie. Różnią się szczegółami, które w moim uznaniu nie są warte zawracania sobie nimi głowy. Dałem Ci ten przykłąd, abyś miał jeszcze większy wybór. Poza tym Canyon jest na rynku polskim bardziej znany niż Rose, co zwiększa szanse na spotkanie rowerów tej firmy na polskich drogach i ewentualne przymierzenie się do rozmiaru. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Antyszprycha
59 minut temu, MariuszBie napisał:

Chyba trzeba brać gotowca oczywiście z myślą ewentualnej wymiany tego czy tamtego. 

Sam sobie odpowiedziałeś :) Żeby nie było ja nie chcę Cię zniechęcić ani też nie neguje Twojej decyzji jedynie chciałbym Ci zwrócić uwagę na pewne aspekty abyś później nie był zdziwiony, że kupiłeś gotowca a nagle wyjdzie że zmienisz znaczną większość część roweru.....od tego jest forum.

Edytowane przez Antyszprycha

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MariuszBie

@Franz Mauer kurcze, fajny ten GRAND CANYON AL SL 8.9 tylko chyba nie do dostania w tej cenie, i zostały same małe rozmiary, M brak 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Franz Mauer

Być może. Tego nie sprawdzałem. Dzwoniłeś do nich?

Jeśli są niedostępne to wróciłbym do ROSE :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Yan

Bardzo ciekawe modele wybrałeś.

Rose. Rama podoba mi się jedyne do czego by można się przyczepić to tylny hamulec na zewnątrz trójkąta. Plusy to na pewno sztywna oś, główka zwężana i brak linek pod rowerem. Osobiście uważam że przerzutka przednia side swing to plus. Montowana na śrubę i linka prowadzona od boku a nie z dołu. Reszta osprzętu: na plus hamulce, koła markowe więc lepsze niż noname. Zastanowił bym się czy nie lepiej poszukać czegoś na osprzęcie XT jeżeli chcesz się ścigać. Amortyzator powietrzny no i ponoć lepszy niż suntour - wiedza internetowa może ktoś to sprostuje :)

Kross.
Plusy: sztywna oś, główka tapered, hamulec wewnątrz trójkąta, jedna linka puszczona dołem (łatwe w utrzymaniu), side swing, deore XT i koła.
Minus: jedne bidon (potem jest mega problem z dodaniem mocowania), hamulce (montowane do turystyków)

Trek. Rama na zdjęciu jest małą więc rower w praktyce będzie wyglądać inaczej.
Plusy. główka tapered, hamulec wewnątrz trójkąta, jedna linka puszczona dołem (łatwe w utrzymaniu), side swing.
Minus: brak sztywnej osi (w tej cenie rama aluminium to karygodne)
Uwagi: mieszanie na tyle SLX z XT oszczędność 50PLN ... , koła ciężko powiedzieć, hamulce z tego co widzę poza grupowe.

KTM:
Plus: Rama karbonowa
Minus: brak sztywnych osi
Nie będę się rozpisywał na jego temat bo ramę może ma najlżejszą ale brak sztywnej osi dyskwalifikuje w moich oczach ten rower. Ja ważę podobnie do Ciebie i profilaktycznie zainwestował bym w aluminium. Karbon może ciężej znosić nieumiejętne traktowanie i wagę ;)

Jak widzisz nie ma idealnego roweru. Skłaniał bym się ku Rose. XT można zamontować. Drugi Kross. Lipne hamulce i brak mocowania na bidon. KTM i Trek odrzucił bym ze względu na brak sztywnych osi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
krystian94

Jeżeli zależy Ci na bezstresowej jeździe, nie chcesz często doinwestowywać roweru, to ja osobiście nie pchałbym się w żadne supporty typu pressfit.
W Tym budżecie kupując nowy rower, mając gdzieś z tyłu głowy, że ma być wytrzymały i w miarę "kompletny', od momentu zakupu, szukałbym czegoś z aluminiową ramą (fajnie gdyby miała wkręcane miski supportu), z w miarę aktualnymi technologiami na pokładzie, jak np. sztywne osie, wewnętrzne prowadzenie przewodów itp. Jeżeli sprzęt nie ma przysparzać zbyt wielkich kosztów eksploatacji, to osprzęt pokroju deore byłby tutaj optymalny. Całość będzie cięższa jednak trwalsza i tańsza w eksploatacji. 
Oczywiście zawsze lepiej jest mieć rower lekki. "Tani" karbon + słabszy osprzęt? Nie wiem czy to gra warta świeczki, jeżeli tak jak mówisz wracasz do kolarstwa po latach. 

Spośród wymienionych JA OSOBIŚCIE wybrałbym Rose (gdybym skupiał się na pancernej ramie i dobrym osprzęcie) lub Treka (gdyby mi zależało na napisie na ramie :D).

Od siebie polecam pod rozwagę nowego Specialized Chisel Comp:
https://www.specialized.com/pl/pl/men/bikes/mountain/mens-chisel-comp/128949

700 zł ponad budżet ale myślę, że spokojnie dałoby się nieco zbić cenę w sklepie.
Co za te pieniądze? 
Fajnie pospawana rama, bardzo lekka, osprzęt ze średniej półki, wkręcany support, geometria znana z modeli karbonowych speca- sprawdzona i lubiana, widelec (moim zdaniem) coś pomiędzy reconem a rebą. Golenie 30mm jeśli dobrze pamiętam (nie wiem jak to się ma ze 100kg masy ale myślę, że ktoś mniej zaawansowany nie odczuje dyskomfortu z powodu braku sztywności) Ma już sztywne osie i chyba Boost, więc powinno być w porządku. Rama myślę bardzo rozwojowa. 
Na prawdę polecam sprawdzić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MariuszBie

Czytam wszystkie wasze informacje i coraz większy ból głowy. Ale i coraz więcej wiem za co bardzo wam dziękuję. 

@Franz Mauer pisałem do niech, nie mają już tego rozmiaru,  na dniach ma wejść jego odpowiednik na 2018 rok Grand Canyon AL SL 8.0.

@Yan dziękuję za cenne dla mnie informacje. 

@krystian94 wiesz myślałem też nad Specialized, ale jakoś ..... , a w tej cenie co zaproponowany przez ciebie rowerek mogę już mieć 

rose count solo 3 - 2017

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Franz Mauer

Też obserwuję stronę Canyon, bo sam jestem ciekaw czym zaskoczą na 2018r. :) Jak CI się nie spieszy z kupnem to poczekaj,bo może być gorąco :) Swoją drogą ROSE też raczy kupującego bardzo ciekawymi propozycjami w dobrej cenie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
krystian94

Napęd/osprzęt po jakimś czasie w każdym rowerze się wymienia, dlatego postawiłbym na lepszy frameset kosztem osprzętu w tych samych pieniądzach. Często dobra geometria i zaawansowana rama mogą dać lepsze odczucia z jazdy, nawet gdyby wkręcić tam osprzęt poziomu alivio.

Oczywiście nadal są to moje luźne sugestie. Twoje pieniądze, Twój wybór, ja go szanuję. Myślę, że Rose też da radę ale myślę, że warto podejść do tematu z otwartym umysłem. W miarę możliwości wypróbować sobie interesujące modele. Niekiedy jest tak, że wsiadasz na rower i czujesz, że wręcz zachęca Cię do szybkiej jazdy. 

Pozdrawiam i już nie zanudzam ;D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Franz Mauer

ROSE. Przemawia za tym fakt, że rower wyposażony jest w markowe (no może poza siodełkiem) elementy wyposażenia. Nie lubię w rowerach produktów marki własnej. No może poza Decathlonem :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta