Skocz do zawartości

Skrzypienie podczas pedałowania


Bartek97

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, od jakiegoś czasu coś mi skrzypi w rowerze podczas pedałowania ale tylko na najniższym przełożeniu (zębatka 14 ząbków) kiedy wrzucę na inną wszystko jest ok, jednak żeby tak się działo muszę pojeździć jakieś 15 minut, na 'zimnym' rowerze nic nie słychać. Uprzedzam odpowiedzi to nie pedały bo skrzypi na dwóch różnych kompletach, to nie sztyca, cały napęd jest czyściutki nie wiem co to może być i dziwi mnie to że tylko na jednym przełożeniu. Kaseta, łańcuch, i blaty korby mają może z 300 km, wkład suportu truvativ gxp team, korba truvativ firex.

Edytowane przez Bartek97
Dodatkowe informacje
Odnośnik do komentarza

Pozostaje tylko metoda prób i błędów. Ale skoro skrzypi na najcięższym biegu to może byc mostek, siodełko, może sztyca skąd pewność ze nie? Kiedyś byłem pewny ze skrzypi mi mostek i rękę bym dał sobie uciąć, a to była sztyca Przekonałem się o tym kiedy przełożyłem sztyce do drugiego roweru. Sam w nowym rowerze mam problem z tykaniem podczas pedałowania i nie jestem w stanie dojść nawet skąd ten odgłos dobiega Jest to irytujące ale chyba taki już urok tego sportu 

Edytowane przez Hołek
Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, Bartek97 napisał:

Ja się borykam ze skrzypieniem coś w tym rodzaju jak czasami się słyszy jak samochody na dziurach skrzypią, jak stara wersalka :S

 

Przyczyny mogą dotyczyć okolic sztycy. Poczytaj tutaj:

Dodatkowo, co na tym forum również przerabialiśmy, są dużo bardziej prozaiczne przyczyny trzeszczenia podczas jazdy:

1.  U jednego z kolegów na forum trzaskanie/trzeszczenie dochodziło z okolic mostka kierownicy. Okazało się, że śruby były nierównomiernie dokręcone i przy mocniejszym wsparciu się na kierownicy materiał tarł o materiał. Warto okolice styku dwóch materiałów (szczególnie aluminium) przesmarować przed skręceniem.

2. Był też podobny ja wcześniej przypadek tyle, że z śrubami mostka na rurze sterowej. Powyższy zabieg też to wyeliminował.

3. Był problem ze sterami, które były zabrudzone i co jakiś czas coś w nich trzaskało. Wystarczyło je wyczyścić i ponownie nasmarować.

4. Standardowo trzeszczenie może dochodzić z okolic amortyzatora, szczególnie olejowo-sprężynowego, gdzie elementy gumowe również mogą wymagaź wyczyszczenia i przesmarowania.

5. Pedały, , które raz na jakiś czas trzeba wykręcić. Przesmarować gwinty i wkręcić lub rozebrać pedały wyczyścić i po nasmarowaniu ponownie skręcić.

6. Był przypadek, że to nie rower trzeszczał podczas jazdy tylko odgłos wychodził spod butów rowerowych, które po wpięciu w zatrzaski trzeszczały.

7. Przyczyna też były poluzowane śruby w korbie.

 

Sam widzisz, przyczyn może być wiele i dlatego najlepiej sprawdzić krok po kroku :)

 

Odnośnik do komentarza

Co miesiąc rozkręcam rower i smaruję, suport wykręcałem i oglądałem niby ok, nie wiem czy to on już się kończy czy co. Te przyczyny co podaliście odpadają, wydaje mi się że to może być suport albo coś z kasetą, ale z drugiej strony trochę szkoda mi wydawać 150 zł na nowy suport jeśli stary jest sprawny. :( 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...