Łabędź

Specialized Allez Elite 2015

Rekomendowane odpowiedzi

Łabędź

Ja wiedziałem, że kiedyś mnie to dopadnie - przyszedł czas na "szosę".

Oczywiście, chyba nadal moje serce pozostanie przy górach i góralu; oczywiście, nadal planować większe i totalnie przygodowe wypady stricte rowerowe będę w teren całkowicie daleki od asfaltu, oczywiście, nadal trenował i myślał o startach będę w maratonach MTB a nie w elitarnych wyścigach szosowych, wreszcie oczywiście, nadal numero uno do codziennego użytkowania (choćby nawet dojazdy do pracy) i katowania pozostanie Trek "Szara eminencja" Superfly 6, ale... 

Zachciało mi się nacieszyć nieco asfaltem. Połykaniem gładkich i szybkich kilometrów. Wiślana Trasa Rowerowa z miesiąca na miesiąc staje się coraz rozleglejszym systemem asfaltowych, dogodnych ścieżek rowerowych, niebawem w całej Małopolsce będzie można planować wielokilometrowe, kilkugodzinne trasy po asfalcie wylanym wyłącznie dla rowerzystów. A przecież nie tylko w Małopolsce. Co do startów, chcę też choć raz spróbować się w Tour de Pologne amatorów. A i co do gór w ogóle, to chciałem zaliczyć słynną już pętlę wokół Tatr. Niemal 200 km i prawie 3000 m w pionie. Po asfalcie właśnie. Ponadto, wiadomo, że trening MTB nie odbywa się tylko na góralu - "technikę ćwicz na góralu, a bazę kilometrową rozjeżdżaj na szosie". 

Powodów znajdzie się jeszcze z tysiąc, dla których dopadło mnie szukanie szosy dla siebie. Padło na Specializeda Alleza, od razu zakochałem się w tej geometrii. I zaczęło się szukanie. W grę wchodził używany rower, ale w jak najlepszym stanie. I w stosunkowo jak najlepszym osprzęcie, jaki można upolować w cenie do dwóch tysięcy. Na polskich allegrach i olxach, zdarzały się egzemplarze albo drogie, albo zajechane na dziesiątą stronę. Ewentualnie w nie moim rozmiarze. Co do tych w niezłym stanie, a i atrakcyjnie przystępnej cenie, to mocno dźgały mnie podejrzenia, że rower pochodzi z kradzieży. Zacząłem szukać też i na wyspach brytyjskich (tam jednak jak ktoś sprzedaje używany sprzęt, to nie kłóci się z faktem, że traci on na wartości i nie próbuje go sprzedać za 95% pierwotnej ceny sklepowej, bo nagle cholernie jest przywiązany) - polecam portal gumtree.com.

W końcu znalazłem -  Specialized Allez w wersji Elite. Aluminiowa rama, ale z systemem spawów D'Aluisio Smartweld, co podobno znacząco poprawia właściwości w stosunku do uboższych modeli. Widelec - karbonowy. Poprzednia właścicielka niezbyt często go używała, rower jest w naprawdę dobrym stanie a zużycie części właściwie śladowe. Naciąg łańcucha żaden. Kaseta czysta i nie stępiona.  Doszedł do mnie w naprawdę dobrym stanie i chyba z minimalnym przebiegiem. Jedyna wada polega na tym, że jest to rower z Anglii, więc tylny hamulec ma w lewej klamce. Trzeba się przyzwyczaić, albo kiedyś zedrzeć owijkę i to pozamieniać po bożemu. Specyfikacja, poza wymienionym mostkiem, katalogowa, a więc na pokładzie jest:  

• Osprzęt - Tiagra 2x10.
  • Kaseta - Shimano Tiagra, 10 rzędów, 12-28.
  • Korba - Shimano Tiagra, 50/34.
  • Łańcuch - KMC X10.

Do tego jeszcze otrzymałem koszyk na bidon i pedały SPD SL r540. Koszyk jeździ, ale pedały TYMCZASOWO zamieniłem na zwykłe platformowe, bo nie dorobiłem się jeszcze butów SPD, a na ten zakup chcę się porządnie przygotować i kupić jakieś naprawdę fajne buty.

CAM00222.thumb.jpg.42c8ebeae06433c445612b1b1f961dcc.jpgCAM00229.thumb.jpg.ec7d78142b1b33c6a0888d318b57aff0.jpgCAM00231.thumb.jpg.2667848049903c23a962b03f6a4642c3.jpg

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jakbog

Nie myślałeś nad tym, by odwrócić mostek tak, by był w położeniu "ujemnym", i obniżyć kierownicę? Mam wrażenie, że sklep, w którym ta pani kupiła rower, nie za bardzo chciał poświęcać swój czas na odpowiednie ustawienie wysokości kierownicy. A i pewnie właścicielce niezbyt przeszkadzała bardziej komfortowa pozycja.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź
Godzinę temu, Jakbog napisał:

Nie myślałeś nad tym, by odwrócić mostek tak, by był w położeniu "ujemnym", i obniżyć kierownicę? Mam wrażenie, że sklep, w którym ta pani kupiła rower, nie za bardzo chciał poświęcać swój czas na odpowiednie ustawienie wysokości kierownicy. A i pewnie właścicielce niezbyt przeszkadzała bardziej komfortowa pozycja.

Jak najbardziej myślałem, żeby ustawić mostek na negatyw. I w ogóle wymienić go może na nieco dłuższy. :)

Edytowane przez Łabędź

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puncu

To teraz można planować "wycieczki" rowerowe

Jakbyś był zainteresowany to zakładam opony 25c i jedziemy

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź

No ba, pewnie, że jestem. :-) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
de Villars
1 godzinę temu, Łabędź napisał:

iślana Trasa Rowerowa z miesiąca na miesiąc staje się coraz rozleglejszym systemem asfaltowych, dogodnych ścieżek rowerowych, niebawem w całej Małopolsce będzie można planować wielokilometrowe, kilkugodzinne trasy po asfalcie wylanym wyłącznie dla rowerzystów

Na to bym sie specjalnie nie nastawiał. ten asfalt wylany "specjalnie dla rowerzystów" ma nieraz takie fuszery i niedoróby, że z punktu widzenia szosowca bywa kompletnie bezużyteczny. Że już nie wspomnę, że często nie jest asfaltem, tylko jakimiś kostkami brukowymi. Przynajmniej w Krakowie. Poza miastem natomiast można polatać po prostu pod drogach, które stają sie coraz lepsze pod względem jakości asfaltu.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

To jest stara tiagra? Klamkomanetki też tiagra? Chyba nie.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź
37 minut temu, egzo23 napisał:

To jest stara tiagra? Klamkomanetki też tiagra? Chyba nie.

Z tego co doczytałem, to nowa Tiagra jest w sprzedaży od 2016. Ten rower jest z 2015, a osprzęt ma fabtyczny, więc to na 99% stara Tiagra. Ale ja się nie znam. 

Klamkomanetki też Tiagra, jeśli wierzyć witrynie, a w specyfikacji na stronie Specializeda opisali: Shimano Tiagra STI. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

A widzę już, to nie jest najnowsza tiagra. Aczkolwiek rowerek zacny. Najnowsza ma wewnętrzne prowadzenie linek z łap. I parę innych zmian.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź
14 minut temu, egzo23 napisał:

A widzę już, to nie jest najnowsza tiagra. Aczkolwiek rowerek zacny. Najnowsza ma wewnętrzne prowadzenie linek z łap. I parę innych zmian.

Jak na moje skromne potrzeby, to i tak wypas. :D

Edytowane przez Łabędź

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

A pewnie, że fajna. Ja mam na nowej tiagrze złożoną stąd pytania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź
33 minuty temu, egzo23 napisał:

Ja mam na nowej tiagrze

O widzisz. I jak wrażenia? Masz może porównanie pracy starej Tiagry z nową? Jest sensowne kiedyś, w odległej i niedookreślonej na razie przyszłości, kombinować z przesiadką na nową Tiagrę? Idzie odczuć różnicę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

Oj niestety nie jeździłem na starej. Ale nowa ma opinie wprost rewelacyjnej. I ja się pod tym podpisuję. To chodzi wspaniale. zerknij do mojego wątku o giancie contend 2.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Papynsky

Jaka długość mostka? 9_9

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź
10 godzin temu, Papynsky napisał:

Jaka długość mostka? 9_9

No właśnie założony jest jakiś giantowski, mega krótki. Pewnie poprzednia właścicielka chciała mieć bardziej komfortową pozycję. Nie wiem w sumie ile dokładnie ma, muszę go dokładnie zmierzyć. I raczej kiedyś z czasem na dłuższy wymienić. :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN

Kupuj nowe owijki, zrobimy machniom hamulców. Mam stojak u kumpla w garażu Na Os. Na Lotnisku ;)

Jak coś mam mój mostek 95mm z Treka, mogę Ci pożyczyć, byś sprawdził, czy potrzebujesz taki czy krótszy.

Edytowane przez SpiderMAN

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Papynsky

Jak prowadzenie przy tak krótkim mostku, nie jest jakoś zbyt nerwowo? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź
2 godziny temu, SpiderMAN napisał:

Kupuj nowe owijki, zrobimy machniom hamulców. Mam stojak u kumpla w garażu Na Os. Na Lotnisku ;)

Jak coś mam mój mostek 95mm z Treka, mogę Ci pożyczyć, byś sprawdził, czy potrzebujesz taki czy krótszy.

Opcja pogmerania w garażu przy rowerach zawsze brzmi kusząco. :D

2 godziny temu, Papynsky napisał:

Jak prowadzenie przy tak krótkim mostku, nie jest jakoś zbyt nerwowo? 

Jest bardzo nerwowo. Już nawet jak z podjazdu przechodzę w zjazd, i z górnego chwytu przekładam ręce na dolny, to trzeba się mocno pilnować i wykazać skupieniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN
30 minut temu, Łabędź napisał:

Jest bardzo nerwowo. Już nawet jak z podjazdu przechodzę w zjazd, i z górnego chwytu przekładam ręce na dolny, to trzeba się mocno pilnować i wykazać skupieniem.

Mów kiedy to podrzucę Ci mój mostek na testy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Papynsky

Jak będziesz miał czas , to zmierz mostek i podaj jaka długość. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

Ja mam mostek w szosie 90. Zanim się przyzwyczaiłem do szosy, to było nerwowo. Jak już się przyzwyczai, to jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN

My być wygodnie Tobie, nie rowerowi :P

Ja bym się tam nie przyzwyczajał tylko trzeba zrobić Ci fitting na szosie...

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

O co innego mi chodzi. Że z mtb na szosę się trzeba przestawić i szosa pod tym względem jest bardziej nerwowa. W porównaniu do mtb.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź

Właśnie zastanawiałem się trochę nad tym, i najbliżej mi do wniosków podobnych do tego, co sugeruje @egzo23 - że odczucie trudności, nerwowości w prowadzeniu wynika bardziej ze specyfiki ogólnej przesiadki z mtb na szosę, na której zresztą nigdy wcześniej nie jeździłem. Dynamika tego typu rodzaju roweru, gwałtowność przyspieszenia, większe prędkości, inna zwrotność, większa sztywność, cienkie koła bez bieżnika, dużo słabsze hamulce niż tarczowe w moim mtb - to wszystko stwarza inną jakość jazdy. Ogólnie bowiem @SpiderMAN, pozycję to mam na tej mojej szosie bardzo wygodną w sumie i strasznie dobrze się na niej czuję. Aż za wygodnie nawet (między innymi dlatego chcę dłuższy mostek - żeby nieco bardziej się jeszcze wyciągnąć na rowerze). A ilość możliwości trzymania baranka w porównaniu do kiery mtb bez rogów - to jak sklep z zabawkami. :D

@Papynsky, ok, zmierzę. Tylko mnie jeszcze oświećcie, jak się prawidłowo mierzy długość mostka - od osi rury widelca do osi rury kierownicy, czy od najdalszych punktów?

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Papynsky

Od środka rury sterowej do środka kierownicy mniej więcej. U mnie wygląda to tak, że w sumie mierzę od śrubki od kapsla do przerwy między dwoma elementami mostka gdzie widać kierownicę. :D

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi