Skocz do zawartości

Różnica między MTB i DH


TereNews

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze!

Dzisiaj zacząłem czytać książkę Maji Włoszczowskiej ,, Rowerem na szczyt'' i jest tam napisane, że rower MTB jest hardtailem, a rower do DH jest full suspension. I czy to jest całkowicie prawdą? W sensie (nie jestem specjalistą. W maju zainteresowałem się dopiero kolarstwem ) myślę, że rower Downhill może być używany jako tzw. ,,Góral''. Jeśli się mylę, to proszę. Wytłumaczcie to spokojnie.

Pozdrawiam wszystkich :)

 

 

Odnośnik do komentarza

Trochę nie ogarniasz pojęć. MTB to skrót od Mountain Terrain Bike i oznacza rower przeznaczony do jazdy w terenie górzystym. Rodzajów kolarstwa górskiego jest wiele. DH czyli rowery służące jak nazwa wskazuje do zjazdów. Takie rowery mają amortyzator 160-200 mm skoku i ważą od 16 do ponad 20 kg. Rowery te muszą być w pełni amortyzowane wytrzymałe i dociążone, by zawodnik zjeżdżając 30-40 km/h nie wyleciał z trasy. Czy na takim rowerze będzie ci się wygodnie jeździło długie trasy i łatwo pokonywało podjazdy? Śmiem wątpić. Mniej agresywne i podobne dyscypliny to Freeride i Enduro. W tego typu kolarstwie rowery muszą być w pełni amortyzowane, by efektywnie pokonywać trasę jaką przemierzamy. Inne kategorie to XC czyli cross country i MT czyli maratony. W tych dyscyplinach rowery nie muszą być w pełni amortyzowane i to jaki rower wybierzesz zależy wyłącznie od ciebie. Profesjonalni zawodnicy jak Maja Włoszczowska mają dwa typy rowerów i dobierają maszynę pod daną trasę. Ludzie mylą pojęcia głównie przez sklepy rowerowe i ich kategoryzowanie rowerów. Przeważnie w kategoriach "XC/Maraton", "Enduro" i "DH" są rowery takie jak się spodziewamy, ale sklepy tworzą kategorię "MTB", gdzie znajdziemy po prostu rowery tańsze służący do jazdy rekreacyjnej. Czy na rowerze szosowym możesz przejechać trasę DH? No jak jesteś odważny to możesz. Czy na rowerze ważącym 20 kg mając na głowie kask Full Face i gogle możesz jeździć po centrum miasta i chodnikach, by "fajnie wyglądać"? No pewnie, że możesz. Czy ma to coś wspólnego z profesjonalnym sportem jakim zajmowała się Maja Włoszczowska? Nie bardzo.

Edytowane przez TrocheBiegam
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...