Skocz do zawartości

Brak symetrii koła

Krzyzak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po dwukrotnym centrowaniu koła tylnego w różnych serwisach widzę że koło nie jest osadzone równo względem trójkątów ramy.Lewa strona koła jest bliżej trójkąta niż prawa ok 4mm.Czym to jest spowodowane i jak można to naprawic? Dodam że rower ma 3 miesiące. Proszę o jakieś pomysły 

Edytowane przez Krzyzak

1. Niesymetryczne haki w rowerze

a) niektóre modele mają celowo (dzisiaj to już trochę zaszłość historyczna) i wymagały niesymetrycznych kół

b) krzywa rama

2. Koło wycentrowane bez zachowania wymaganego min naciągu szprych - po założeniu opony i napompowaniu stanie się niesymetryczne

Co zrobić - przeciągnąć koło żeby znalazło się na środku (naciągając szprychy z jednej str kolejno po pół obrotu). Docelowo sprawdzić siłę naciągu i jego równomierność.

Zbyt słaby naciąg będzie się mścił w przyszłości (częste decentry i pękanie szprych).

3 godziny temu, Krzyzak napisał:

Nie sądzę że to rama to nowy cannondale więc myślę że nie powinna być ani krzywa, ani celowo tak zrobiona

to  po co zakładasz temat jak taki z Ciebie znawca :P, poza tym mike ma rację ...

otóż cannon lubi komplikować sprawy klientom, żeby się trzymać ich marki :)

nie wiem czy jeszcze to mają, ale kiedyś mieli .... Ai coś tam...,nie pamiętam dokładnie jak to się nazywało, pewnie masz gdzieś logo na ramie :P

chodzi właśnie o to, że tylny trójkąt jest asymetryczny i koła wycentrowane standartowo trzeba przeciągnąć,

sprawdź to sobie

Edytowane przez raven

co to w ogóle za model/rocznik ? wcześniej było ok?

jeśli ta rama ma Ai, to kupujesz dedykowane koła albo przeciągasz te co masz, 

co może wiązać się z wymianą szprych, choć nie musi, jeśi na początku było ok :)

15 godzin temu, Krzyzak napisał:

rower ma 3 miesiące

grawancja jakaś jest chyba ?

Edytowane przez raven

Sprawa jest tak oczywista, że aż dziwne, iż tyle odpowiedzi się pojawiło, ale bez podania przyczyny. Przecież odpowiedź jest w tym linku, który przesłał raven. Koło musi być w osi wzdłużnej roweru. Jeśli po jednej stronie mam producenta roweru takiego jak Cannondale, a po drugiej lokalne serwisy, to zdecydowanie obwiniałbym serwis o spartaczenie roboty. W większości rowerów szprychy po stronie napędowej są krótsze ze względu na kasatę i to jest na poniższym rysunku opisane jako "traditional". Ty zapewne masz już F-Si (prawy rysunek), a w serwisie pewnie Ci zrobili koło pod "traditional" i stąd przesunięcie w lewo. Zauważ, że w "traditional" oś koła nie przebiega przez środek piasty, a w F-Si już tak, ponieważ w tym rozwiązaniu widełki łańcuchowe są podgięte do zewnątrz o 6mm. Ma to umożliwić równomierne obciążanie obręczy.

cann.thumb.JPG.687142d1fed806493d222428960e7313.JPG

• Lubię to! 1

To ja wtrące swoje trzy grosze pocieszając kolegę. Kupiłem nową Meridę Big Nine 100 2019 ze sklepu i też tylne koło było asymetrycznie osadzone. Bliżej przerzutki. Rower nie sostawiał może dwuśladu, ale dawał szeroki ślad. Przejechałem tak 4000km, zajeździłem koła, kupiłem nowe, zapletli mi i teraz koło jest asymetryczne.

Zmierzam do tego, ze:
- w nowych rowerach się to zdarza

- moim zdaniem do przeżycia

- jeśli tylne widły są w porządku, to problem można rozwiązać poprzez zaplecenie koła raz jeszcze

Edytowane przez PawelDeska

Zgodzę się z Tobą, jednak wczoraj rozmawiając z jednym serwisantem Cannona powiedział mi że asymetryczne ramy u nich występują w carbonach i że albo rana ma wadę, albo koło, lub serwisant dał dupy przy naciąganiu szprych. A co do kolegi od meridy, nie po to kupuje się coś w sklepie żeby potem inwestować pieniądze w poprawianie tego co będąc nowe powinno być dobre

Edytowane przez Krzyzak
W dniu 14.10.2021 o 14:22, Krzyzak napisał:

trail sl 4 2021

no widzisz, tak się oburzyłeś w 2 poście, że założyłem, że masz jakiś wysoki model, a tu tylko trail se ...

w takim razie przyczyny podał Ci vdcmike już w pierwszym poście

W dniu 13.10.2021 o 19:04, Krzyzak napisał:

w różnych serwisach

wątpię,że w każdym zrobili to tak samo źle, więc raczej rama krzywa

masz gwarę ,to oddaj rower i nie zawracaj głowy :P