Skocz do zawartości

Commencal / Meta TR 29 / (2022) - budowa roweru od ramy

il.ek.tro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Nie wiem czy umieściłem temat w dobrym dziale, jeśli nie proszę o przeniesienie. Rower z tematu posta to dopiero mój wstępny plan na 2022 rok, będę go budować i dopieszczać od podstaw. Wątek zakładam po to, aby prosić Was wszystkich, bardziej technicznie rozgarniętych zapewne niż ja, o wszelkie wskazówki dotyczące budowy tego projektu (czyli cały osprzęt), ale także sugestie estetyczne (kolorki, detale itp.).

Punktem wyjścia jest rama Meta TR 29 - link: https://www.commencal-store.co.uk/frame-commencal-meta-tr-keswick-green-2022-c2x33291973
z damperem Rockshox Super Deluxe Ultimate Air (210x55)

(foto w załączeniu)

Specyfikacja ramy:

BICYCLE TYPE     Trail 29"
FRAME MATERIAL     AL-6066
FRAME WEIGHT     3,7 kg / 8,1 lb
REAR WHEEL TRAVEL     140 mm
SHOCK LENGTH / STROKE     210 x 55 mm
PIGGY BACK SHOCK COMPATIBLE     yes
SHOCK BUSHINGS     20 x 10 mm
RECOMMENDED / MAX FORK HEIGHT     551 mm / 571 mm
HEADSET DIMENSION     Tapered
HEADSET TYPE     ZS44 / ZS56
MAXIMUM TYRE DIMENSION (ETRTO)     68
DISC BRAKE STANDARD     Postmount 200 mm
REAR ROTOR MAX SIZE     220 mm
SEATPOST / SEAT CLAMP DIAMETER     34,9 mm / 38,5 mm
BOTTOM BRACKET TYPE     Press Fit BB92
ISCG     ISCG 05
FRONT DERAILLEUR     No
REAR HUB COMPATIBILITY     12 x 148 mm
ACCESSORIES INCLUDED     Down tube protector, chainstay protector, seatstay protector, rear wheel axle.
Pre cute anti noise foam tubes for derailleur hose / brake hose / dropper hose.

Wybrany kolor - keswick green (coś pomiędzy ciemnooliwkowym a butelkową zielenią).

Planowany czas rozpoczęcia budowy to 2022 styczeń-luty. Ale już wstępnie chciałbym coś poplanować, powybierać osprzęt, zastanowić się nad kolorami itp. W tych kowidowych miesiącach wydaje mi sie, że zakupy wypada planować z wyprzedzeniem.

Nie mam zbytniego parcia na tempo składania tego roweru. Chciałbym się zamknąć do końca 2022, jak się uda wcześniej to super, jak nie - nie ma ścisku między nogami.

Budżet też nie jest określony odgórnie. Zależy mi na porządnym osprzęcie, trwałym, sprawdzonym. Ceny są drugorzędne, ale z drugiej strony nadal się podcieram papierem toaletowym a nie banknotami, więc jakieś odjechane szaleństwa także odpadają :)

Myślę o takiej kolejności planowania:

1. Widelec
2. Napęd
3. Koła
4. Siedzenie
5. Reszta

Na razie tyle słowem wstępu. Mam nadzieję że będziecie mi towarzyszyć w tym wątku, podpowiadać, sugerować, tłumaczyć, opierdzielać itp itd.

22CMETATRGN_2000.jpg Edytowane przez il.ek.tro

Ja bym szedł w foxa 36 z tłumkiem grip2 z 150mm. Foxa 34 z fit4 bym sobie darowałbym, nie umywa się do 36, no chyba że wersja z grip2. Z pikem miałem problem, że mi za bardzo nurkował, musiałbym kombinować z tokenami.

Na Foxach nigdy nie jeździłem. Fox dla trailowych rowerów poleca na swojej stronie minimum 34. Mam też ciągle na uwadze późniejsze koszty serwisowania Foxów.

Jeśli Fox to: Factory Series 34 FLOAT 29 140 GRIP2 HSC/LSC HSR/LSR 110mm Axle 1.5 T Kashima Shiny Orange Standard Chassis 44mm rake

Jeśli RS to nie mam jeszcze konkretnego modelu na oku, ale dobierałbym coś z półki dampera

Nad amortyzatorem jeszcze się zastanowię później. Do amortyzatora trzeba dobrać stery.

Myślę nad takimi:

1. https://canecreek.com/product/hellbender-70/ - model  BAA1186K

2. https://www.wolftoothcomponents.com/collections/headset-related/products/wolf-tooth-performance-zs-headsets-zero-stack?variant=32096472137763 + https://www.wolftoothcomponents.com/collections/headset-related/products/wolf-tooth-performance-zs-headsets-zero-stack?variant=32096472924195

3. https://acros-components.com/en/products/core/steuersaetze/zs44-steuersatz-oberteil?number=22.02.605R6S&utm_source=OE-Landingpages EN&utm_medium=Commencal&utm_campaign=Meta TR 29 2019-2020 + https://acros-components.com/en/products/core/headsets/363/zs56-headset-lower-part?utm_source=OE-Landingpages EN&utm_medium=Commencal&utm_campaign=Meta TR 29 2019-2020

Właśnie miałem zapytać - dlaczego górne stery mają różne wysokości tych stulejek pod mostek? Jedne są niskie, inne wysokie. Czy tu chodzi żeby nie dawać podkładek czy to ma może jakiś inny cel?

Wolfy są fajne, lubie tę markę, bajerowe kolorki mają. Wiem że nie jako jedyni ale generalnie też myślę w jaki dodatkowy kolor pójść do dodatkowych detali (linki, gripy, pedały, zacisk, może właśnie nawet stery, kapsel). Żółty, pomarańczowy, może nawet biały? Albo pozostać przy keswicku i czerni? Jak myślicie?

kesora.jpg keswhi.jpg kesyell.jpg

Edytowane przez il.ek.tro

Sterów Acros nie miałem, ale kilka innych komponentów (obręcze, i dwie pary pedałów) super się spisuje, solidne wykonanie i nigdy nic się nie działo. Jak chcesz zamknąć temat sterów na wieczność to bierz chris king, mają też kolorowe 🙂 Co do kolorów to kwestia gustu - osobiście lubię kolorowe rowery, ale nie podoba mi się jak tych kolorowych akcentów jest za dużo (pedały, linki, śrubki, stery, siodło, gripy itd.). Ja bym dał pomarańczowego foxa (podoba mi się kombinacja tego zielonego z pomarańczowym) i tyle. Jakbyś brał czarny amorek to można zmienić naklejki właśnie na pomarańczowe i dać kilka delikatnych pomarańczowych akcentów.

też pstrokacizny zbyt wielkiej nie lubie. mysle wlasnie o pomarańczowych kilku dodatkach. Chrisy Kingi musze przejrzeć.

Matko Bosko, CK jakie ceny... Zostanę chyba przy Cane Creek, bo mają też spoko opinie z tego co czytam

Edytowane przez il.ek.tro

Dobra, czas pomyśleć o napędzie, bo to w dalszej konsekwencji rzutuje na dalsze etapy pracy.

Wszelkie Wasze sugestie mile widziane.

Jaki napęd tak ogólnie: 1x11 czy 1x12 ?

Jakie zębatki przód i jaki zakres tył?

Jaki napęd - firma: Szymano czy SRAM, na jakie grupy się warto paczać?

Jaki system korb: Szymano HT2 czy Sram GXP a moze SRAM DUB?

Chciałbym żeby było trwałe, lekkie, niedrogie w serwisowaniu ;) (i żeby mi któś to sprzedał za darmo :):):) - wiem wiem...

Wybranie napędu implikuje wybór suportu i bębenka w zamawianych kołach.