Skocz do zawartości

Zmiana napędu na 1x12

senior-pol
Przejdź do rozwiązania Rozwiązany przez vdcmike,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję wymianę napędu 3x10 na 1x12 w rowerze Giant Roam 0 2018. Łańcuch i kaseta już do wymiany także myślę o przejściu na Deore 1x12.

Jako amator poszukuję pomocy w wyborze odpowiednich elementów.

Na stronie Shimano znalazłem:

SL-M6100-R Dźwignia przerzutki SHIMANO DEORE RAPIDFIRE PLUS z obejmą, 12-rzędowa

- Mechanizm korbowy SHIMANO DEORE 2-PIECE CRANKSET do ram o O.L.D. 142 mm lub 148 mm oraz napędu 1x12

Tutaj nie wiem co to znaczy O.L.D. i jaki rozmiar wybrać.

- RD-M6100-SGS Przerzutka tylna SHIMANO DEORE SHIMANO SHADOW RD+ 1x12-rzędowa

- CS-M6100-12 12-rzędowa kaseta zębatek SHIMANO DEORE

CN-M6100 Łańcuch 12-rzędowy HG

Może KMC tutaj bardziej wytrzymały będzie?

- Piasta tylna trzeba wymieniać?

Dane techniczne roweru: https://www.giant-bicycles.com/pl/roam-0-disc-2018

Zależy mi na wytrzymałości za rozsądną cenę.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Odnośnie korby to jeśli masz ramę boost to bierz m6100 a jak nie masz boosta to będzie rzeźbienie bo Shimano nie oferuje takowej 12s. Korba boostowa (linia łańcucha 52mm) będzie działać ale przekosy na największych kronkach będą powodować hałas, duże straty mocy a łańcuch (jeśli używasz 2-3 skrajnych, największych koronek kasety) będziesz wymieniał co 700-900km.

Łańcuchy KMC X12 niestety skrajnie nieudane. Na deorce 2x większy przelot zrobisz. Jak chcesz trwały to sram xx ale będzie to pracowało (kultura zmiany przełożeń) nieco gorzej niż na Shimano.

Piasta rzecz jasna musi mieć bębenek microspline. Ew. możesz użyć kasety 11-50/51 na standardowy bębenek np. Sunrace, ZTTO, ZRace, VGSports i Sunshine. Nie mniej jednak w 12s idzie się głównie z powodu zakresu przełożeń.

Edytowane przez vdcmike
16 godzin temu, vdcmike napisał:

Odnośnie korby to jeśli masz ramę boost to bierz m6100 a jak nie masz boosta to będzie rzeźbienie bo Shimano nie oferuje takowej 12s. Korba boostowa (linia łańcucha 52mm) będzie działać ale przekosy na największych kronkach będą powodować hałas, duże straty mocy a łańcuch (jeśli używasz 2-3 skrajnych, największych koronek kasety) będziesz wymieniał co 700-900km.

Łańcuchy KMC X12 niestety skrajnie nieudane. Na deorce 2x większy przelot zrobisz. Jak chcesz trwały to sram xx ale będzie to pracowało (kultura zmiany przełożeń) nieco gorzej niż na Shimano.

Piasta rzecz jasna musi mieć bębenek microspline. Ew. możesz użyć kasety 11-50/51 na standardowy bębenek np. Sunrace, ZTTO, ZRace, VGSports i Sunshine. Nie mniej jednak w 12s idzie się głównie z powodu zakresu przełożeń.

Boosta raczej nie mam bo brak informacji u Gianta.

Co byś mi polecił jako upgrade do istniejącego napędu 3x10?

Przeważnie jeżdżę po drogach gruntowych/polnych (czarnoziem, szuter, piasek) z podjazdami nie dużymi. Asfalt raczej jako dojazdowa droga.

Małej zębatki z przodu nie używam, większość jazdy na największym blacie z przodu i środek z tyłu, ew. przy podjeździe dłuższym środkowa zębatka z przodu i środek z tyłu.

Patrzyłem tego SLX 7100 1x12 albo 2x12 tyle, że nie wiem czy da radę to ogarnąć na mojej ramie i kołach z QR.

Przede wszystkim co Ci przeszkadza w 3x10?

Jeśli koniecznie chcesz 1x to można iść w nowe shimano M5100 z korbą FC-M7000-1 (nie B1) do niego jakiś blacik 34T (ew. jakiś alternatywny chińczyk 36T jeśli rama na to pozwoli).

3 godziny temu, vdcmike napisał:

Przede wszystkim co Ci przeszkadza w 3x10?

Jeśli koniecznie chcesz 1x to można iść w nowe shimano M5100 z korbą FC-M7000-1 (nie B1) do niego jakiś blacik 34T (ew. jakiś alternatywny chińczyk 36T jeśli rama na to pozwoli).

Muszę wymienić kasetę i łańcuch, więc pomyślałem o jakimś upgradzie. A skoro małej tarczy na przodzie nie używam to pomyślałem o czyms bez niej. Na stronie shimano widać jak na dłoni, że odeszli od napędu 3x10 i do wyboru jest tylko 2x11, 2x12, 1x12. Z tego też powodu mój wybór padł na 1x12, choć nie zamykam się na inne możliwości.

Chciałbym iść w stronę grupy SLX, z racji że w poprzednim rowerze miałem Deore i widzę jaka jest różnica m.in. w przerzucaniu biegów. Nie wiem jak odświeżone Deore, ale jeśli do korby FC-M7000-1 dało by radę dorzucić kasetę z SLX, wliczając wymianę bębenka, to byłbym zadowolony. Jeśli nie to też nie będę płakał.

Obecnie w slx względem deore roznice są tylko w korbie i kasecie. Reszta to praktycznie to samo. Żeby iść we współczesnego slx to musisz wymienić koło lub piastę/bębenek (potrzebny bębenek microspline) oraz przerzeźbić coś z korbą (współczesne Shimano 12s mają blat mocowany bez możliwości zrobienia offsetu. Można strugać na innych korbach (chińszczyzna, starsze Shimano itp.). Mozna też założyć korbę z linią 52mm i borykać się z problemami o których wspominałem wyżej.

Edytowane przez vdcmike

Dzięki za każde info.

Mogłbyś tylko spr czy te podzespoły będą współgrały z moim rowerem:

Aktualnie mam korbę 172,5 mm - lepiej brać 175 czy 170 ?

Edytowane przez senior-pol
  • Rozwiązanie

Tak. Do tego suport bb-mt800. Proponuję w biostern zobaczyć co mają bo ceny będą niższe (na pewno korba, manetka, przerzutka, blat... chyba wszystko taniej mają).

Co do dł ramienia korby to IMHO jak mierzysz 175cm+ to nawet nie ma się co zastanawiać. Można mieć dylemat przy 160-170.