Eldo

Sigma ROX 7.0 / 11.0 GPS recenzja porównanie

Rekomendowane odpowiedzi

Mwawe
7 godzin temu, de Villars napisał:

Czy licznik jakoś sygnalizuje zjazd z zaplanowanej trasy (co może się zdarzyć, gdy mamy rozwidlenie dróg pod małym kątem i wybierzemy nie tą co trzeba)?

Tak po zjechaniu z trasy informuje cie ze jestes poza trasa. Ja mam ustawione na 80 metrow od trasy, ale to chyba mozna ustawic w SDC.

Kwestia nawigowania – nie jest to mapa tylko raczej kreska wskazująca kształt  trasy. Nie miałem dotąd z czymś takim do czynienia, więc mam pytanie na ile jest to praktyczne rozwiązanie? Pozwala się nie zgubić, nie znając trasy w ogóle (w sensie takim, że dojeżdżając np. do rozwidlenia dróg, to co jest  na ekranie wskazuje bez żadnych wątpliwości właściwą drogę? Wątpliwość mam  stąd, że chyba nie ma na ekranie żadnych punktów odniesienia jak choć by inne drogi wychodzące ze skrzyżowania.

Jak dla mnie jest to w zupelnosci wystarczajace.  Fakt, ze wymaga to delikatnej "nauki" rozpoznawanie takich rozwidlen ale po jakims czasie okaze sie to banalem.

Na koniec – waham się ewentualnie między Rox 7 a 11. Różnica to obsługiwanie zewnętrznych czujników przez 11, czego 7 nie ma. No ale ja żadnych czujników i tak nie posiadam, więc się zastanawiam czy nie wziąć 7 i zaoszczędzić tą stówkę… ;)  

Tez mialem taki dylemat i zdecydowalem sie na wersje 11. 

Dzieki temu uzywam licznika na rowerze gorskim, bez zadnych peryferi, oraz na szosie tak jak Ty, i tam uzywam czujnika kadencji i predkosci. 

Roznica w cenie niewielka, a za to wieksze mozliwosci "nie musisz, ale mozesz".

A w ogóle to o ile z początku byłem dość pozytywnie nastawiony, to wraz z lekturą dalszej części tematu mój entuzjazm dość mocno opadał, i teraz sam już nie wiem, czy warto się w to pakować. Z drugiej strony – alternatywy w granicach 500 pln za bardzo chyba nie ma.

Ma on wiele wad, ale ja ogolnie jestem zadowolony i nie widze potrzeby wymiany na inny.

Porownywalem go do Garmina Edge 25. To to jest dopiero zabawka 😁. Jakbym mial opcje na Edge 130 to bym sie zastanowil 😉

Jak dla mnie swietna funkcja jest wykres profilu trasy na bodajze 2 mile przed toba, co pozwala kontrolowac na jakim etapie podjazdu jestes....

Jesli nie wymagasz niczego "profesjonalnego" i zbajerowanego to naprawde fajny licznik, ale nie nawigacja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
de Villars
1 godzinę temu, nctrns napisał:

RideWithGPS. W wersji bezpłatnej spełnia 99% moich wymagań. Eksportujesz GPX i działa na większości GPSowych liczników.

Bolt. 

Z pobieżnego przejrzenia neta Bolt to dużo lepsze urządzenie, zwłaszcza pod kątem nawigacji, co mnie w sumie najbardziej interesuje. Ale też nic w tym dziwnego - to cenowo inna półka niż Sigma Rox. Tak jak już wspomniałem - im więcej się dowiaduję, mój początkowy entuzjazm zdecydowanie opada...

Edytowane przez de Villars

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dfq

Bolt jest świetny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Eldo

Prawda jest taka że ROX nadaje się głownie do prowadzenia po szosie. Sporo przejechałem w sumie na obu wersjach (7/11) szosa i mtb dla tego takie jest moje zdanie. Edge 520/820 to inna para kaloszy którą też miałem (mam) przyjemność użytkować. Czy bym sie wrócił do Sigmy ? Nie, dla czego ? Bo kto raz sie przejechał automatem nie kupi skrzyni manualnej :)

Bolta nie znam, a może bedzie kiedyś okazja poznać to cos sensownego napisze na jego temat.

Rox-y spełniają swoja funkcję w 100% jednak trzeba wziąć pod uwage to że prowadzenie po śladzie (bo te funkcję mają wspólną rox i edge) wizualnie na ekranie monochromatycznym a kolorowym z widoczna mapą po prostu nie da się ze sobą porównać. Jezdzę tylko i wyłącznie po śladzie GPX czy to za czasów Rox-a czy Edge i tak to widzę. Nie mniej jednak czarna kreska na ekranie Sigmy pomaga w obcym terenie ! :) 

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Genzo

2 pytania:

Czy ROX11 sygnalizuje zbliżający się zakręt? Domyślam się że nie, co oznacza że często trzeba zerkać na ślad na ekranie. 

Czy ROX11 sygnalizuje opuszczenie trasy (śladu)?

Wiem że to nie navi, ale takie podstawy powinien mieć. 

Pytam bo zastanawiam się: ROX11 czy Lezyne super gps

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marek Marecki
15 minut temu, Genzo napisał:

Czy ROX11 sygnalizuje zbliżający się zakręt? Domyślam się że nie, co oznacza że często trzeba zerkać na ślad na ekranie. 

Czy ROX11 sygnalizuje opuszczenie trasy (śladu)?

1. Nie bo zakręty i skrzyżowania nie są w żaden sposób oznaczone.
2. Tak, można ustawić po ilu metrach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Eldo

Na 1 stronie sa filmy, na jednym z nich jest pokazane jak działa prowadzenie po sladzie 😏

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Genzo

49 minut temu, Eldo napisał:

Na 1 stronie sa filmy, na jednym z nich jest pokazane jak działa prowadzenie po sladzie 😏

Widziałem ten filmik, dlatego od razu odpowiedziałem sobie na pierwsze pytanie, ale ten filmik nie dawał odpowiedzi na drugie pytanie. Dzięki

54 minuty temu, Marek Marecki napisał:

2. Tak, można ustawić po ilu metrach.

Dzięki. To ratuje sytuację, ale utrudnia decyzję.

Ostatnie pytanie a raczej prośba o potwierdzenie tego co już było napisane: live segments jeśli dodam segmenty do ulubionych to działają bez Premium?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marek Marecki
Godzinę temu, Genzo napisał:

Ostatnie pytanie a raczej prośba o potwierdzenie tego co już było napisane: live segments jeśli dodam segmenty do ulubionych to działają bez Premium?

Segmentów nie da się załadować bez Premium. Gdy premium się skończy to będzie działać dalej dopóki nie spróbujesz zrobić synchronizacji Data Center z segmentami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
craroce
W dniu 18.04.2018 o 06:21, tomon napisał:

Witam. Czy ktoś może mi powiedzieć jak zarejestrować się w chmurze Sigmy? Próbowałem i wyskakuje że mail już jest zarejestrowany a jak chce się zalogować to że mail nie jest aktywny tak samo jak chce odzyskać hasło. Czy ktoś może mi pomóc z zarejestrowanie się w data center i Cloud? Gdzie mam co kliknąć i w ogóle? 

Ja tak miałem.  Napisz do Sigmy że masz problem z logowaniem, bo Twój email jest zarejestrowany a nigdy się nie rejestrowałeś. Podaj adres i powinni Ci go usunąć. Po usunięciu przez nich email'a z bazy bez problemu się zarejestrujesz, na podanego email'a przyjdzie Ci link potwierdzający rejestrację.

Kolejna sprawa - jakie macie w Sigmie Rox 11 wersję oprogramowania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PawelN

Witajcie,

To jest mój pierwszy post na tym forum 🙂 

Od kilku tygodni jestem JUŻ szczęśliwym posiadaczem Roxa 11. Do tej pory wszystko działało, z wyjątkiem powiadomień ze smartfona z androidem. Przeczytałem cały wątek na temat tego komputerka i nie znalazłem żadnego rozwiązania ani tutoriala, któryby jednoznacznie rozwiązał ten problem.

Od tygodnia koresponduję z Sigmą w Niemczech i dziś chyba znaleźliśmy wspołnie rozwiązanie co trzeba zrobić żeby zadziałało. Przetestowałem i działa:-) więc dzielę się rozwiązaniem 🙂

Poniżej tutorial:

1. Zaktualizuj Roxa do najnowszego firmware zarówno głównego jak firmwareu BLE.

2. Usuń ze smartfona wcześniejsze połączenie BT i opróżnij cache z aplikacji BT w smartfonie.

3. Na nowo sparuj Roxa ze smartfonem przez BT managera smartfona.

4. Odpal aplikację Sigma Link i sprawdź czy działa download danych treningu z Roxa na smartfona -  powinno wszystko działać.

5. Teraz najważniejsze -  żeby działały powiadomienia to aplikacja Sigma Link musi działać w tle. Teraz włączacie licznik na trening i powiadomienia powinny przychodzić. Jeśli aplikacje wyłączycie to nie będą działały powiadomienia. I chyba tyle. Aha, jeszcze musicie wyłaczyć funkcję oszczędzania baterii dla aplikacji Sigma link, bo inaczej smarfon ją wyłaczy jeśli uzna że zużywa ona za dużo energii i powiadomienia również nie będą wtedy się pokazywać.

Napiszcie czy u was działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Genzo

Jedno pytanie dotyczące ROX 11.0.

Funkcje nawigacji to zaledwie pokazywanie śladu i rowerzysty na tym śladzie.

Doczytałem, że w aplikacji, podczas projektowania trasy, można ustalić sobie własne punkty orientacyjne z własnymi notatkami.

Czy podczas wyświetlania takich notatek, licznik informuje nas sygnałem dźwiękowym?

Jeśli tak, to przy dłuższym posiedzeniu przy projektowaniu można by zrobić własne wskazówki np. NA RONDZIE PRAWO.

Czy jest to funkcjonalne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
greg76
W dniu 21.11.2018 o 16:46, PawelN napisał:

Witajcie,

To jest mój pierwszy post na tym forum 🙂 

Od kilku tygodni jestem JUŻ szczęśliwym posiadaczem Roxa 11. Do tej pory wszystko działało, z wyjątkiem powiadomień ze smartfona z androidem. Przeczytałem cały wątek na temat tego komputerka i nie znalazłem żadnego rozwiązania ani tutoriala, któryby jednoznacznie rozwiązał ten problem.

Od tygodnia koresponduję z Sigmą w Niemczech i dziś chyba znaleźliśmy wspołnie rozwiązanie co trzeba zrobić żeby zadziałało. Przetestowałem i działa:-) więc dzielę się rozwiązaniem 🙂

Poniżej tutorial:

1. Zaktualizuj Roxa do najnowszego firmware zarówno głównego jak firmwareu BLE.

2. Usuń ze smartfona wcześniejsze połączenie BT i opróżnij cache z aplikacji BT w smartfonie.

3. Na nowo sparuj Roxa ze smartfonem przez BT managera smartfona.

4. Odpal aplikację Sigma Link i sprawdź czy działa download danych treningu z Roxa na smartfona -  powinno wszystko działać.

5. Teraz najważniejsze -  żeby działały powiadomienia to aplikacja Sigma Link musi działać w tle. Teraz włączacie licznik na trening i powiadomienia powinny przychodzić. Jeśli aplikacje wyłączycie to nie będą działały powiadomienia. I chyba tyle. Aha, jeszcze musicie wyłaczyć funkcję oszczędzania baterii dla aplikacji Sigma link, bo inaczej smarfon ją wyłaczy jeśli uzna że zużywa ona za dużo energii i powiadomienia również nie będą wtedy się pokazywać.

Napiszcie czy u was działa.

Działa tylko chwilę. Jak wygasi ekran telefonu, znika z paska  stanu licznika symbol Bluetooth i koniec. Czy symbol BT wyświetla Ci się cały czas na liczniku w lewym górnym rogu przy ikonie GPS podczas treningu? U mnie symbol BT wyświetl się w liczniku tylko w momencie download-u z licznika, po tym znika, a wraz z nim powiadomienia. Telefon Huawei P20 pro.

Edytowane przez greg76

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pawel2208

Zastanawiam się nad zakupem ROX'a 7 lub 11.

Z tego co wiem, to 7 w porównaniu do 11 nie ma możliwości podłączenia czujników i telefony za pomocą BT. 

1. Połączenie z telefonem pozwala na przesyłanie tras z Sigma Link, ale zastanawia mnie czy można w tej aplikacji utworzyć jakąś szybką tresę wpisując punkt docelowy i wysłać do licznika czy tylko już utworzone trasy w DC?

2. jak dużo można utworzyć własnych tras i wgrać do licznika?

Czujników nie potrzebuję, interesuje mnie głównie kierowanie po śladzie GPS. Jeżeli Sigma Link ogranicza się tylko do przesyłania gotowych tras i nie umożliwia utworzenia nowej to chyba 7.0 powinna zaspokoić moje potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
greg76

Pomocy, Sigma Data Center nie wykrywa Rox 11. Po BT wysyłam z telefonu ustawienia, po USB laptop wydaje dzwięk po podłączeniu kabla USB, ale aplikacja Data Center nie reaguje, nie można niczego wysłać, nie widać urządzenia?? Zmeniałem kabe i nic.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PawelN
Działa tylko chwilę. Jak wygasi ekran telefonu, znika z paska  stanu licznika symbol Bluetooth i koniec. Czy symbol BT wyświetla Ci się cały czas na liczniku w lewym górnym rogu przy ikonie GPS podczas treningu? U mnie symbol BT wyświetl się w liczniku tylko w momencie download-u z licznika, po tym znika, a wraz z nim powiadomienia. Telefon Huawei P20 pro.
Symbol BT znika ale musisz pamiętać żeby aplikacja sigma link była w tel uruchomiona cały czas i nie została wyłączona przez funkcję oszczędzania baterii w telefonie...u mnie działa

Mam jeszcze pytanie do wszystkich: czy Rox 11 może sterować trenażerem smart np. Elite qubo digital smart+ lub Tacx flow smart tak aby mu wgrać jakiś ślad trasy i on będzie sterował oporem w trenażerze wraz ze zmianą wzniesień we wgranej trasie?

Wysłane z mojego BKL-L09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
vvti

Czy do synchronizacji muszę używać programu Sigmy? Czy mogę podłączyć urządzenie do komputera, skopiować z niego plik gpx a następnie po prostu wczytać go w aplikacji do trenowania którą wykorzystuję?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lukasz.przechodzen
18 minut temu, vvti napisał:

Czy do synchronizacji muszę używać programu Sigmy? Czy mogę podłączyć urządzenie do komputera, skopiować z niego plik gpx a następnie po prostu wczytać go w aplikacji do trenowania którą wykorzystuję?

Wymagana jest instalacja Sigma Data Center. Po podłączeniu licznika do komputera, nie jest on widoczny jako urządzenie, do którego można zajrzeć bezpośrednio z poziomu Windowsa/MacOS

W dniu 10.12.2018 o 21:59, pawel2208 napisał:

Zastanawiam się nad zakupem ROX'a 7 lub 11.

Z tego co wiem, to 7 w porównaniu do 11 nie ma możliwości podłączenia czujników i telefony za pomocą BT. 

1. Połączenie z telefonem pozwala na przesyłanie tras z Sigma Link, ale zastanawia mnie czy można w tej aplikacji utworzyć jakąś szybką tresę wpisując punkt docelowy i wysłać do licznika czy tylko już utworzone trasy w DC?

2. jak dużo można utworzyć własnych tras i wgrać do licznika?

Czujników nie potrzebuję, interesuje mnie głównie kierowanie po śladzie GPS. Jeżeli Sigma Link ogranicza się tylko do przesyłania gotowych tras i nie umożliwia utworzenia nowej to chyba 7.0 powinna zaspokoić moje potrzeby.

1. Niestety nie jest to możliwe, a szkoda, bo byłoby bardzo fajnym dodatkiem. Ale Sigma Link współpracuje z serwisem GPSies ("cudownie" przetłumaczone w aplikacji jako "GPSy" w zakładce Trasy). Możesz wyszukać gotowe trasy w Twojej okolicy, wybierając jej długość i typ roweru.

Być może jest możliwość stworzenia trasy w GPSies na telefonie, zapisanie i potem wyszukanie jej w Sigma Link, ale nie sprawdzałem czy taki numer zadziała. Ale chyba możesz to sprawdzić, nie mając nawet licznika.

Od razu podpowiem, że jeżeli będzie to działać i będziesz chciał tak wgrywać trasy w terenie, warto wziąć Roxa 11, żeby nie wozić ze sobą kabelka i przejściówki USB OTG do podłączania licznika do telefonu.

2. Instrukcja podpowiada, że w pamięci zmieści się 100 tras. W Rox 7 do 100.000 punktów nawigacyjnych, w Rox 11 nie wiedzieć czemu "tylko" 40.000. Ale nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie (i czy Sigma nie podała błędnej informacji, co by mnie wcale nie zdziwiło), chyba, że masz zamiar faktycznie wgrać 100 długich tras do pamięci.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
svoboda
Napisano (edytowane)
W dniu 23.11.2018 o 08:30, Genzo napisał:

Doczytałem, że w aplikacji, podczas projektowania trasy, można ustalić sobie własne punkty orientacyjne z własnymi notatkami.

Czy podczas wyświetlania takich notatek, licznik informuje nas sygnałem dźwiękowym?

Jeśli tak, to przy dłuższym posiedzeniu przy projektowaniu można by zrobić własne wskazówki np. NA RONDZIE PRAWO.

Raz robiłem próbę takiego stworzenia trasy i nie zadziałało. W miejscu utworzonego punktu licznik nie zrobił nic kompletnie. Udało Ci się to rozgryźć?

3 godziny temu, lukasz.przechodzen napisał:

Być może jest możliwość stworzenia trasy w GPSies na telefonie, zapisanie i potem wyszukanie jej w Sigma Link, ale nie sprawdzałem czy taki numer zadziała.

Jest taka możliwość. Właśnie sprawdziłem. Dość niewygodne rozwiązanie na iPhone 8 bo strona GPSies. Lepiej byłoby apką dedykowaną, ale apka GPSies+ nie umożliwia rysowania trasy, a jedynie zapisywanie śladu na bieżąco. Ale jeśli miałoby to życie uratować to owszem, da się.

Edytowane przez svoboda

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pawel2208
5 godzin temu, lukasz.przechodzen napisał:

Od razu podpowiem, że jeżeli będzie to działać i będziesz chciał tak wgrywać trasy w terenie, warto wziąć Roxa 11, żeby nie wozić ze sobą kabelka i przejściówki USB OTG do podłączania licznika do telefonu.

Zakupiłem ROX 11.

Te trasy w zakładce GPSy pochodzą też z Sigma Data Center? Jeżeli zapiszę w niej swoją trasę, to będzie widoczna dla innych, czy GPSies wymaga utworzenia konta i przesłanie pliku trasy z DC, aby udostępnić trasę?

2 godziny temu, svoboda napisał:

Raz robiłem próbę takiego stworzenia trasy i nie zadziałało. W miejscu utworzonego punktu licznik nie zrobił nic kompletnie. Udało Ci się to rozgryźć?

U mnie działa. Testowałem na szybko i utworzyłem jakieś dwa punkty z krótkim podpisem np "Sklep". Dostałem powiadomienie dźwiękowe i na wyświetlaczu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
svoboda
13 minut temu, pawel2208 napisał:

Te trasy w zakładce GPSy pochodzą też z Sigma Data Center? Jeżeli zapiszę w niej swoją trasę, to będzie widoczna dla innych, czy GPSies wymaga utworzenia konta i przesłanie pliku trasy z DC, aby udostępnić trasę?

Trasy w zakładce są z tylko z GPSies, a trasy w "Moje trasy" to te tworzone w Sigma Data Center i zgrywane z licznika, synchronizowane za pomocą Sigma Cloud z Sigma Link.

Żeby inni widzieli Twoją trasę, musisz ją utworzyć w GPSies (utworzyć przy okazji konto) i musi być pobliczna, bo Sigma Data Center i Sigma Link wyszukują wszystkie trasy GPSies a nie Twoje.

21 minut temu, pawel2208 napisał:

U mnie działa. Testowałem na szybko i utworzyłem jakieś dwa punkty z krótkim podpisem np "Sklep". Dostałem powiadomienie dźwiękowe i na wyświetlaczu.

No to muszę jeszcze popróbować. Rozumiem że tworzyłeś w SDC?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pawel2208

Tak, utworzyłem w Data Center dodając "ciekawy punkt POI". Upewnij się, że masz włączone "Dźwięki systemowe" oraz "Alarm ciekawych punktów POI" w opcjach licznika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
svoboda
Tak, utworzyłem w Data Center dodając "ciekawy punkt POI". Upewnij się, że masz włączone "Dźwięki systemowe" oraz "Alarm ciekawych punktów POI" w opcjach licznika.

No właśnie miałem bo byłem świadomy że są tam jeszcze takie ustawienia a właśnie chciałem to przetestować. No nic... zacznę znów jeździć to sprawdzę jeszcze raz na innej trasie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pawel2208

Z ciekawości założyłem konto na GPSies i utworzone trasy rzeczywiście są widoczne w aplikacji Sigma Link i Data Center. Spróbowałem utworzyć ślad z poziomu telefonu i w wersji mobilnej strony nie znalazłem takiej opcji, ale na szczęście w wersji desktopowej idzie to całkiem sprawnie. Trasa zapisana jako publiczna, później odszukana w Sigma Link i wysłana do licznika.

Dla mnie opcja ciekawa. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
svoboda
Spróbowałem utworzyć ślad z poziomu telefonu i w wersji mobilnej strony nie znalazłem takiej opcji

Mi się udało na telefonie ale strona w wersji pełnej, dlatego pisałem że da się ale tak sobie to funkcjonuje bo strona za duża, mapka się nie mieści i to ciągłe przesuwanie jakieś takie mocno niewygodne było. Ale jak będzie to kwestia życia i śmierci to da się

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi