Skocz do zawartości

Rockrider AM100S 2020

Rokoszoko

Rekomendowane odpowiedzi

TomekCorsa

Jest temat o XC 💯 S więc trzeba przejrzeć.

Wszystko idzie łatwo z wymianą tylko zostaje problem bo jest kolizja.

Ja użyłem pilnika i korpus ...

Zaznaczam, mówię o M6000. W XC ... jest trochę łatwiej a w AM ... jest bardzo ciasno.

Może inne zaciski są węższe. Może warto to zmierzyć.

Odnośnik do odpowiedzi
sebszan
1 minutę temu, TomekCorsa napisał:

Jest temat o XC 💯 S więc trzeba przejrzeć.

Wszystko idzie łatwo z wymianą tylko zostaje problem bo jest kolizja.

Ja użyłem pilnika i korpus ...

Zaznaczam, mówię o M6000. W XC ... jest trochę łatwiej a w AM ... jest bardzo ciasno.

Może inne zaciski są węższe. Może warto to zmierzyć.

Tak się składa, ze tez mam m6000, wiec info, ze tobie się udało wcisnąć większa tarcze jest mega. Poszukam tego tematu i sprobuje u siebie 😀

Odnośnik do odpowiedzi

W AM100S 2020 na tył zacisk BR-MT520 z adapterem Shimano 203mm wchodzi elegancko bez kolizji. Przy 180mm jest problem bo adapter podnosi zacisk pionowo. Próbowałem na Sram Level T, Deore M615 i MT520 i w zasadzie przy tarczy 180 było słabo. 203mm załatwia sprawę... Przynajmniej w moim egzemplarzu

• Lubię to! 1
  • Pomógł 1
Odnośnik do odpowiedzi
sebszan
7 minut temu, Geo4 napisał:

W AM100S 2020 na tył zacisk BR-MT520 z adapterem Shimano 203mm wchodzi elegancko bez kolizji. Przy 180mm jest problem bo adapter podnosi zacisk pionowo. Próbowałem na Sram Level T, Deore M615 i MT520 i w zasadzie przy tarczy 180 było słabo. 203mm załatwia sprawę... Przynajmniej w moim egzemplarzu

Spoko pomysł, normalnie 203 troche overkill, ale chyba lepiej mieć więcej niż mniej, wiec nie wiem czy tez tego nie spróbuje 😀

Odnośnik do odpowiedzi
TomekCorsa

Przydało by się zdjęcie. 

Czy ten adapter był użyty ?

To jest Shimano 160/203 przód ale przy 160/180 nie ma różnicy przód czy tył.

Screenshot_20210508-090048_Allegro.jpg

Edytowane przez TomekCorsa
Odnośnik do odpowiedzi

Na adapterze 160/180 będzie za wysoko, ten 160/203 przesuwa zacisk w linii poziomej do płaszczyzny montażowej otworów w ramie i wszystko wchodzi z minimalnym prześwitem

IMG_20210508_113245.jpg IMG_20210508_113309.jpg

Edytowane przez Geo4
Dodane informacje
  • Pomógł 1
Odnośnik do odpowiedzi
TomekCorsa

No i gitara. Mam takie dwa shimanowskie 160 na 203 i jak znajdę tarcze Shimano 203 Ice ... poniżej 200 PLN to w obu rowerach zmienię.

A jaki nie fart mój bo z przodu mam 203 i w XC100S właśnie jest adapter 160/203. 

Nie pomyślałem przymierzyć to na tył.

Rrznąłem pilnikiem ten biedny zacisk żeby się zmieścił.

A wystarczyło zaszaleć i dać "203".

Odnośnik do odpowiedzi
Rokoszoko
W dniu 4.05.2021 o 13:05, Sharlatan napisał:

Poza tym mam swoje chody w Deca, więc nie ma rzeczy niemożliwych... emoji6.png

Niestety nawet tych rowerów w fabryce może nie być, a Decathlon jako końcowy łańcuch sprzedaży może tylko patrzeć i płakać, jest kryzys z dostępnością rowerów i jak nie masz chodów w fabryce b'twina to nikt tego roweru ni wyczaruje :D Co do samej odpowiedzi pomimo powyżki nadal rower trzyma się bardzo dobrze w stosunku jakość-cena i nie widziałem na rynku nic lepszego. 

@sebszan

Kilka wiadomości dalej na początku był pościk. Jak koledzy piszą

180mm jednym wchodzi na styk (jak mi), innym już wadzi i nie da się wycentrować zacisk->tarcza. Czysta loteria. Rama ma inny spas o 1mm i już dziękujemy, temu najbezpieczniej jest kupić tarczę 203mm, której adapter przesuwa zacisk w bok, nie do góry jak 180mm. Jak będę wymieniał tarczę to wrzucę tam 203. Jak mój stan zdrowia pozwoli to po L4 poleci łogień i myślę, że te moje aktualne tarcze nie dotrzymają końcówki sezonu, więc niedługo wpadnie 203 

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć może podpowie ktoś czy damper manitou mcleod jest liniowy (nic mi to nie mowi ale taki podobno mam)? Nie mam rockrider ale nieszczesnego Scotta spark. Może ktoś wie czym się różnią mcleod z 2019 a 2020 bo decathlon nie wie? Z góry dzięki 😁

Odnośnik do odpowiedzi
30 minut temu, Bujak napisał:

Damper powietrzny nie jest liniowy :)

Każdy amortyzator/damper powietrzny jest progresywny.

Liniowa jest sprężyna.

Hmm, o standardowej, neutralnej charakterystyce pracy :) takiego szukam. Niestety wymiar 190 na wymarciu i ma je w zasadzie decathlon. Niestety w kwestii dampera moja wiedza żadna. Ale nie chce tu zaśmiecać wątku. Zapytałam bo tu dyskusja o tym który mnie interesuje widzę że się znacie  :)

Edytowane przez AniaK
Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Bujak napisał:

Damper powietrzny nie jest liniowy :)

Każdy amortyzator/damper powietrzny jest progresywny.

Liniowa jest sprężyna.

"Liniowy" czyli przebieg jego pracy, ugięcia dampera, cały czas jest taki sam.

To właśnie ma miejsce w damperze w AM ...

Od początku do końca jest tak samo.

Ciśnienie pod rajdera 77 kilo, ugięcie wstępne na tłoku 2 cm.

Chciałbym żeby pracował progresywnie ale tak nie jest.

Ugięcie zawieszenia od początku do końca jest takie samo.

Może teoretycznie powinno być progresywnie ale w praktyce jest liniowo.

Może, bo to niski model.

Inna sytuacja jest w amortyzatorze. Widelec ma progresję aż to wręcz przeszkadza. Pierwsze 5,6 cm chodzi tak samo a później bardzo zwalnia.

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, TomekCorsa napisał:

"Liniowy" czyli przebieg jego pracy, ugięcia dampera, cały czas jest taki sam.

To właśnie ma miejsce w damperze w AM ...

Od początku do końca jest tak samo.

Ciśnienie pod rajdera 77 kilo, ugięcie wstępne na tłoku 2 cm.

Chciałbym żeby pracował progresywnie ale tak nie jest.

Ugięcie zawieszenia od początku do końca jest takie samo.

Może teoretycznie powinno być progresywnie ale w praktyce jest liniowo.

Może, bo to niski model.

Inna sytuacja jest w amortyzatorze. Widelec ma progresję aż to wręcz przeszkadza. Pierwsze 5,6 cm chodzi tak samo a później bardzo zwalnia.

Dzięki wielkie za wyjaśnienie pracy amortyzatorów. Ale czytajac wyjasnienie to mój amortyzator przedni jest progresywny 😆 a damper liniowy. Tyle że teraz muszę zmienić damper i obawiam się nie zrobić z rowera drewna 🙄 bo jest komfortowy, pracuje na mniejszych nierównościach, w górach za to tak sobie. Ale dziękuję za wyjaśnienie. Czyli liniowy a standardowy to zupełnie inne sprawy, niezależne od siebie? 🤔

Edytowane przez AniaK
Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Bujak napisał:

@TomekCorsa
jeżeli chcesz, żeby tył był bardziej progresywny to niestety musisz zmienić ramę :)

Fotogenic_695b3528-8084-45ae-97b9-6906bc0efaa9.jpg

Własciwie to nie ;) mam uszkodzona blokadę dampera i muszę wymienić go na nowy, naprawa nieopłacalna i nie wiadomo co zastana. To mój problem. Zresztą mial tylko otwarcie, zamknięcie na beton, źle. Od producenta wiem że ma być standardowy, te które montowali są niedostępne, nie mówiąc już o wymiarze 190. Nie chcę z rowera zrobić "drewna" miałam chwilę tego mcleoda ale demotazowy z jakiegoś niewiadomego rowera o niewiadomej charakterystyce. Był niestety mniej wygodny, słabo na jakiś polach, bezdrożach, ale w górach lepiej niż obecnie. Niewiele można zdziałać bo ilość dostępnych damperów w tym wymiarze jest znikoma, głównie dostępna w decathlonie. 

Edytowane przez AniaK
Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Drzonos napisał:

Jeszcze w zeszłym roku mówiłem, że może być słabo z dostępnością damperów do tego roweru. Wychodzi na to,że niestety moje obawy nie były bezpodstawne ☹️

Ja szukam do Scotta Sparka ale tak, zgadza się, jest problem z tym rozmiarem ☹️ taki rozmiar jest głównie w decathlon. Czasami gdzieś jakiś jest jeszcze ale nie taki jaki potrzebuje. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ale komu się popsuł damper w Rockrider ??? 

Piszecie jak by jakiś problem był a raczej nie ma.

Była wymiana zdań o działaniu liniowym/progresywnym i tyle.

Edytowane przez TomekCorsa
Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko zależy od tego ile czasu planujesz eksploatować rower. Ja swoje planuję używać minimum 5 lat, więc kupno zapasowego dampera nie jest pozbawione sensu. Zwłaszcza teraz, gdy są problemy z kupnem choćby kasety.

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, Bujak napisał:

Smarujesz regularnie i tyle

A dampery 190 są dostępne

Zdziwisz się, są na necie dampery, a zapytaj o dostępność (poza decathlonem i nie mam na myśli akurat mcleoda) i okazuje się że są niemal wszystkie z wyjątkiem 190 😀

Odnośnik do odpowiedzi