MrChudyxD

Pierwsze SPD

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek.G

@Puncu Shimano XC90, Shimano R321

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Puncu

Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Franz Mauer

@PuncuShimano SH-M310 Custom Fit.

Terfmoformowaniu podlega wkładka, która w dodatku ma specjalne dodatkowo wklejane piankowe wkładki, aby wkładka była maksymalnie dopasowana do stopy. Na koniec termoformowaniu podlega cała skorupa buta tzn. but jest podgrzewany do określonej temperatury w specjalnym piecyku. Następnie wkłada się nogę i za pomocą systemy próżniowego skorupa dopasowywana jest dokładnie do stopy na ciepło. Mam je i są mega!

Edytowane przez Franz Mauer
  • Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puncu

Ale rozumiem, że nie robi się tego suszarką w domowym zaciszu tylko jest to swego rodzaju "shoes fitting" za który trzeba dopłacać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MrChudyxD

Mam pytanie w tym tyg będę kupował sprzęcior ( xc31 + 520 ) ale zastanawiam sie nad takimi https://www.centrumrowerowe.pl/buty-rowerowe/meskie/mtb/p,buty-scorpius-2-czarno-zielone-northwave,650795.html . Czy sie opłaca takie kupić? Również też lepiej będą pasować do stroju kolorystyką :) A co do pedałów to platformowe z SPD 530 nie będą lepiej przekazywać siły ( noga, a korba ) bo ma większą powierzchnie o platformę? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puncu

O ile but dosięgnie do tej platformy.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mataman

But i jego sztywność, to głównie przekazuje siły.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puncu

Przewałkowałem tematy o SPD i nie znalazłem odpowiedzi nt. bloków.

Znalazłem modele:

SM-SH51
SM-SH52
SM-SH55
SM-SH56
SM-SH71

Czym one się różnią? 

Edytowane przez Puncu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1
4 minuty temu, Puncu napisał:

Przewałkowałem tematy o SPD i nie znalazłem odpowiedzi nt. bloków.

Znalazłem modele:

SM-SH51
SM-SH52
SM-SH55
SM-SH56
SM-SH71

Czym one się różnią? 

SM-SH51
jednokierunkowe wypinanie
SM-SH52
wielokierunkowe wypinanie

reszta nie wiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Puncu
9 minut temu, zibi_j1 napisał:

SM-SH51
jednokierunkowe wypinanie

Te bloki mam. Jednokierunkowe, znaczy że moge je wypiąć obracając but w prawo bądź w lewo.

Z tego co się dowiedziałem SM-SH56 umożliwiają też wypięcie do góry, ciągnąc stopę. Takie dostałem do nowych pedałów, chętnie się ich pozbędę :P

A reszta?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
trollu

też pewnie jakieś wielokierunkowe. Ogólnie nie ma co wnikać, SH51 i już :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
edmundo

Ja właśnie zrezygnowałem z SPDów. Jakbym bloków nie ustawiał to drętwiały mi stopy. Standardowo noszę 43 ale buty pod SPD kupiłem w rozmiarze 45 (Shimano SH-XC31). Pomimo tak dużego rozmiaru cały czas miałem wrażenie, że w palcach mam za mało miejsca. Być może buty rozmiar większe rozwiązałyby mój problem (Szajbajk na jednym z filmów wspominał, że on nosi buty za duże z podobnego powodu). W każdym razie nie uśmiecha mi się wykładać kolejnych stówek aby przekonać się czy faktycznie tak jest. A już szczytem wszystkiego są ludzie w sklepach rowerowych proponujący mi z poważną miną zakup butów za 1000 zł bez gwarancji, że problem drętwienia ustąpi. Myślałem, że tylko mechanicy samochodowi mają manierę wymieniania zamiast rozwiązywania problemów...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red

Jeśli masz szeroką stopę możesz zainwestować w wersję "wide" danego modelu. Niestety w Polsce mało dostępna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jimmy

Rozmiarówka butów Shimano jest zaniżona... mam nogę 45/46 zależnie od pary butów, ale na rower musiałem kupić 47, mimo że stare AXO miałem 45 i były dobre ;)

Przy okazji kupna SPD 520 warto od razu zaopatrzyć się w klucz do ich rozkręcania. Swoje już kilka razy musiałem rozbierać i kasować luzy. Stare 505 nie mały z tym problemów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red

Jest zaniżona i sam noszę rozmiar większe. Mimo wszystko dobieranie butów dwa rozmiary większe świadczy raczej o budowie stopy a nie rozmiarówce obuwia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
edmundo
Dnia 14.10.2017 o 22:27, Red napisał:

Jest zaniżona i sam noszę rozmiar większe. Mimo wszystko dobieranie butów dwa rozmiary większe świadczy raczej o budowie stopy a nie rozmiarówce obuwia.

Masz rację ale można by pomyśleć, że zakichanym obowiązkiem producenta jest dostosowanie obuwia do różnych rozmiarów potencjalnych klientów. Jakoś jednak jestem w stanie dopasować sobie zwykłe buty przez te wszystkie lata mojego życia. Ale może po prostu wszyscy kolarze mają stopy jak "calineczka" i tylko ja się ładuje w ten sport ze stopami jak "Shrek" :)

Przechodząc jednak do meritum. Udało mi się rozwiązać mój problem. Przypadkiem tak się złożyło, że znajomy miał buty SIDI w wersji wide. Pożyczyłem je sobie i okazało się, że nareszcie szerokość jest taka jakiej potrzebuję. W sklepie rowerowym zaoferowano mi jakiś najnowszy model za 600 zł. Korzystając z tego, że sezon się kończy i jest sporo wyprzedaży poszukałem i znalazłem starszy model (Sidi Giau w wersji Wide). Te buty kosztowały mnie nieco ponad 300 zł. Nareszcie moja stopa ma wystarczająco dużo miejsca i problem drętwienia zniknął. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fenthin

No popatrz, ja przez ostatnie pół roku szukałem klasycznych czarnych oxfordów, w które włożyłbym swoją stopę z wysokim podbiciem a które nie kosztowałyby przy tym blisko 1000zł. I stanęło zresztą na derby, bo nawet nieco droższe typowo obuwnicze marki klepią wszystko na jednym, wąskim kopycie.

A ty narzekasz że ciężko dobrać buty rowerowe. Szczególnie, że Shimano się stara i posiada swoje buty w wersji wide. Inna sprawa, że w Polsce nie są one praktycznie dostępne. Winić należy nie producenta, lecz dystrybutora. Poza tym, szerokie są także buty Northwave czy Mavic, które na promocji można ustrzelić za fajne pieniądze. Tak źle wcale nie jest i da się coś wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
edmundo
Dnia 28.10.2017 o 13:35, Fenthin napisał:

No popatrz, ja przez ostatnie pół roku szukałem klasycznych czarnych oxfordów, w które włożyłbym swoją stopę z wysokim podbiciem a które nie kosztowałyby przy tym blisko 1000zł. I stanęło zresztą na derby, bo nawet nieco droższe typowo obuwnicze marki klepią wszystko na jednym, wąskim kopycie.

A ty narzekasz że ciężko dobrać buty rowerowe. Szczególnie, że Shimano się stara i posiada swoje buty w wersji wide. Inna sprawa, że w Polsce nie są one praktycznie dostępne. Winić należy nie producenta, lecz dystrybutora. Poza tym, szerokie są także buty Northwave czy Mavic, które na promocji można ustrzelić za fajne pieniądze. Tak źle wcale nie jest i da się coś wybrać.

Narzekam bo sam szukam od 3 miesięcy. Zwróć uwagę, że na tym dość wąskim branżowym forum jest już nas dwóch. Przeglądając Internet można znaleźć jeszcze więcej osób z podobnymi problemami. I jaką dostajemy pomoc ze strony producentów/dystrybutorów? Kup buty w wersji wide to może Twój problem ustąpi... Nie zapominajmy, że nawet te 310 zł które zapłaciłem za swoje buty to całkiem spora kwota jak na nasze warunki. Nie należy przy tym zapominać, że wcześniej położyłem ok. 250 zł za inne buty. Akurat mnie stać więc w sumie mam to gdzieś ale chciałbym powiedzieć, że jestem zniesmaczony tym co się w tym naszym rowerowym światku dzieje. Nie interesuje mnie również czy winny jest dystrybutor czy producent bo tak się składa, że obaj siedzą na tej samej gałęzi i już dawno powinni ten problem rozwiązać. 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mxd
Dnia 30.08.2017 o 17:01, Franz Mauer napisał:

Przede wszystkim buty powinny byc wygodne dla nogi. NIe za duże i nie za małe. Czy będą wiązane, na rzepy, klamry, BOA to sprawa nawet trzeciorzędna. Na drugim miejscu powinno się zwrócić uwagę na sztywność buta. Wpływ na to ma zakres w jakim but jest wykorzystywany tzn. do jakiej jazdy. Ja posiadam 3 pary butów, w tym ma profesjonalne Shimano M310 z karbonową podeszwą na rzepy i klamrę.Sa mega sztywne i rzeczywiście robią super robotę na wyścigach, ale do rekreacyjnej jazdy są dość niewygodne. Niewygodnie się w nich poruszać. Drugie mam to Adidas Gran Corsico - wiązane z rzepem. Też dość sztywne,bo posiadają podeszwę z jakiegoś metalu, ale przy tym można bez problemu w nich chodzić zdecydowanie wygodniej niżw Shimano. Moim zdaniem wiązanie na sznorówki pozwala zdecydowanie lepiej ścisnąc but, no i trudniej te buty uszkodzić niż np. Shimano z klamrą. Ostatnie są tylko wiązane firm Lake i uzywam jes tylko na wyprawy. Są to w zasadzie trekingi z możliwością używania z blokami. Wg mnie zdecydowanie nejlepsze rozwiązanie dla rowerzystów turystycznych. Można sie w nich poczuć jak w zwykłych butach trekingowych i używać z pedałamibez zatrzasków. 

Odradzam kupowanie butów tylko z jednym pokrętłem BOA. Powinny być wyposażone w dwa lub system mieszany np.BOA + rzepy. Dlaczego? Bo mimo, ze eset to dość wygodny system to jednak wystarczy niefortunnie huknąć pokrętłem o kamień, lub zerwać linkę i jak nie ma dodatkowego zabezpeiczenia w postraci zapięcia to - koniec jazdy. Ostatnio byłem świadkiem jak chłopak podczas zawodów zachaczył butem Fizika o korzeń (w zasadzie pokrętło BOA, mogę się pomylić z firma) i nie majac mozłiwości innym sposbem zapięcia buta jazda sie faktycznie dla niego skończyła (przynajmniej ściganie). But nie trzymał stopy.

Mam pytanie: w tych butach Adidas Gran Corsico widać na podeszwie tylko jedną śrubę: https://goo.gl/images/62LD9e  - czy dobrze kminię że trzeba ją odkręcić i pod plastikową zaślepką będą otwory pod SPD? Czy będą do nich pasowały takie pedały? http://allegro.pl/pedaly-m-wave-spd-shimano-dwufunkcyjne-bloki-i6139973782.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red

Wszystko będzie pasować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Franz Mauer

Dokładnie tak. Odkręcasz tą plastikową zaślepkę, a pod spodem masz zestaw gotowy do montażu bloków. O pedały się nie martw wszystko będzie śmigać. W dodatku buty te pozwalają dość wygodnie jeździć na platformach, o czy w typowo ścigackich butach rowerowych na zatrzaski często można zapomnieć :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi