Skocz do zawartości

RockShox 30 Silver TK 100 mm Solo Air - czy istnieje możliwość wydłużenia skoku do 120 mm ?


Kuba 26

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Czy ktoś zmieniał skok w widelcu RS 30 silver tk 100 mm solo air? Widziałem wersje 120 mm do kupna, lecz czy istnieje możliwość wydłużenia skoku ze 100 na 120 mm? Może wypowie się ktoś kto ewentualnie serwisował sam taki widelec? 

Odnośnik do komentarza

Str. 20

https://www.servicearchive.sram.com/sites/default/files/techdocs/gen.4923_service_manual_2016_2017_30_recon_sektor_rev_c_english.pdf

Jeśli nie jest to wersja 26" to trzeba wyciągnąć "all-travel spacer". Zwróć też uwagę, że o ile w wersji 29" pod 100mm jest fabrycznie wsadzony token/spacer 20mm (i może kusić jego wyciągnięcie) to nie było wersji 120mm ze względu na wiotkość tego widelca.

Edytowane przez vdcmike
  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Zapomniałem napisać - posiadam wersję pod koło 27.5. Zastanawia mnie tylko fakt że zmiana skoku polega na wyciągnięciu podkladki a golenie obecnie wystają na ok 11 cm w wersji 100 mm. Jak po tym zabiegu widelec ma uginać się na 120 mm 

Odnośnik do komentarza

Jak wyciągniesz ten dystans to cały "air shaft" czy jak tam zwał popychacz? sprężyny powietrznej będzie mógł się wysunąć o te 20mm więcej. A że jest on połączony z dolnymi goleniami...

Odnośnik do komentarza

Słuchajcie.. widelec prawie taki sam, tylko z roweru z rocznika 2016, koło 29 ze zdalną blokadą...

Ponieważ zaniosłem do zrobienia przeglądu, chciałem od razu aby mi serwis wyjął tokeny i zwiększył skok do 120...

Otrzymałem informację że sie nie da... że trzeba wymienić sprężynę powietrzną, że pasuje taka od Reby... i że to koszt ok 250 pln...

No i nie wiem.. prawda to czy bujda ? Da się zmienić skok samym tokenem w tym widelcu czy nie ?

Odnośnik do komentarza
W dniu 29.06.2020 o 22:01, staszek.s napisał:

Słuchajcie.. widelec prawie taki sam, tylko z roweru z rocznika 2016, koło 29 ze zdalną blokadą...

Ponieważ zaniosłem do zrobienia przeglądu, chciałem od razu aby mi serwis wyjął tokeny i zwiększył skok do 120...

Otrzymałem informację że sie nie da... że trzeba wymienić sprężynę powietrzną, że pasuje taka od Reby... i że to koszt ok 250 pln...

No i nie wiem.. prawda to czy bujda ? Da się zmienić skok samym tokenem w tym widelcu czy nie ?

Tokenami zmienia się progresje ugięcia amora a nie jego skok.

Sprężyny solo air nie da się tak prosto zmienić skoku jak w stary dual air, gdzie wystarczyło wyciągnąć własnie taki token ( ale w komorze powietrznej a nie pod korkiem komory powietrznej) i można było zmienić skok. W nowych rowerach z komorami Solo air musisz wymień długość sprężyny po prostu. Ma to związek z tym że sprężyny solo air są pompowane 1 wentylem i poprzez nacięcie w środku lagi, powietrze przechodzi przez komorę + do - i się wyrównują. W Dual air tego nie było dlatego było można tak się bawić łatwo skokiem. Po prostu gdyby była dłuższa sprężyna fabrycznie to by musiały być dwa nacięcia w środku lagi, by komora ujemna mogła się wyrównać ale to by upośledziło pracę sprężyny powietrznej. 

Taki to kompromis poprzez prostsze funkcje ustawienia twardości amora ( ponoć dual air były problematyczne dla nie których w ustawieniu) ale za to przy zmianie skoku trzeba wymieniać sprężyny powietrzne. 

I tak, takie ceny podobne są od 150 do 250 złotych właśnie.

Mylisz tokeny progresji z "tokenami" w środku sprężyny powietrznej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...