conceptual_db

Za szybkie zużywanie się kasety Shimano SLX 7000 w elektryku

Rekomendowane odpowiedzi

conceptual_db

Cześć, takie pytanie mam.

Posiadam KTM-kę, z Boschem Performance CX. W rowerze jest założona kaseta 11-stka od Shimano (SLX https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/slx-m7000/CS-M7000-11.html )

Rower ma dopiero 3 miesiące, a już zjadł większość zębów, i dzisiaj odbieram go z serwisu z nową kasetą - za którą muszę zapłacić. Czy to tak przypadkiem się nie reklamuje? Rozumiem, że siły idą większe łańcuchem w przypadku elektryka. Ale 3 miesiące to chyba za szybko jak na takie zużycie?

Pozdrawiam!

Edytowane przez SpiderMAN

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Czyściłeś i smarowałeś regularnie napęd?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
conceptual_db

Tak, maintenance mam ogarnięty na tip top. Cały rower z łańcuchem czyszczony po każdym jeżdżeniu zestawem z mucoff-a.

Żeby nie było, zakładałem, że raz w roku będę zakładał nową kasetę - ale nie po 3 mieś, z czego rower przejeździł może 2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph

Jaki tam jest łańcuch? Nie jeździsz czasem zbyt siłowo przez wspomaganie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5
1 minutę temu, seraph napisał:

Jaki tam jest łańcuch? Nie jeździsz czasem zbyt siłowo przez wspomaganie?

Też stawiam na za niską kadencję. Sam mam kasetę M7000 i po 2 sezonach niewiele zużycia na niej widać (w rowerze bez wspomagania). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
conceptual_db

Hmm... nie mam roweru pod ręką, ale łańcuch jest wąski, wzmacniany do e-napędów - prawdopodobnie od shimano. 

-Raczej może być tak, że dałem mu popalić w pierwszym miesiącu i cisnąłem się z nim gdzie popadnie. Dodatkowo sytuacji może nie ułatwiać sam bosch gen3 który stawia lekki opór przy pedałowaniu na wył. silniku, szerokie opony w plusie i moja waga. Zastanawiam się, czy problem minie, gdy zmienię kasetę i przerzutki na XTR. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nctrns

Nie, nie minie. Droższe komponenty są lżejsze, nie wytrzymalsze.

• Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Zmiana na XTRa to zły pomysł. Jest lżejsza ale skutkiem tego mniej trwała.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
conceptual_db

Konkluzja: Temat do zamknięcia, Shimano nie reklamuje zużycia kasety - więc raczej kupie z 4-8 sztuk na zapas :)

-Zrobie sobie jeszcze eksperyment, i założę jakieś węższe 29. Może przy mniejszym oporze, zmienię przyzwyczajenia z niską kadencją. Dzięki za odpowiedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fimala

W elektrykach to normalne zjawisko. Nie ma komponentów dedykowanych do elektryków. To normalka, że będą się tak szybko zużywały. Dużo większe siły przenoszą.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ahaja

Przecież sam łańcuch wiosny nie uczyni jak kasety specjalnie robione są z 'sera' ...

Jest świadome pakowania komponentów nie dostosowanych materiałowo do obciążeń.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cepelia

Jedyny sposób na poprawę sytuacji, to zwiększenie kadencji podczas jazdy i smarowanie jakimś gęstym smarem. Z moich doświadczeń wynika, że smarowanie Rohloff (niestety uwalony napęd) bardzo pozytywnie wpływa na żywotność napędu (mam Deore 10), po grubo ponad tysiącu po górach (może nie górach ale winnicach i sporych górkach) nie bardzo widać zużycie... 

Po błocie, mycie i Rohloff... daje radę... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
vdcmike

Jazda na dwa łańcuchy a do tego rozejrzyj się za alternatywnymi markami kaset np. sunrace (trwałość jak Shimano, cena lepsza).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
komandosek

jedyny sposób by elektryk się szybko nie zużywał to odpowiednia marka i model

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
conceptual_db
Godzinę temu, komandosek napisał:

jedyny sposób by elektryk się szybko nie zużywał to odpowiednia marka i model

I tu się zgadzam, jeździłem ją. Absolutnie niszczy wszystko co spalinowe, a potem siebie. Pamiętam jak na podjeździe mi uciekłą z pod nóg, to na 3-4m w powietrze poleciała. 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi