Skocz do zawartości

Claris regulacja przerzutki przedniej


Krzysiek595

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam nowy rower i coś mi ociera przedni "wieszak". Jak ustawie tak się zgrywało/ nie ocierało na mniejszych przełożeniach z tylu to na większych od drugiej strony ociera. Przekręcam śrubki regulacyjne z góry i reguluje na lince i jak nie w jedną to w drugą... Ktoś może ma jakiś pomysł? Obejrzałem kilka filmów na YT i w sumie robię to samo 😞

Odnośnik do komentarza

raczej nie wyregulujesz tak , żeby mieć dostępne wszystkie przełożenia na skrajnych zębatkach z przodu mowa o 1i3,  na 2 powinien być dostępny cały zakres . 

Nie wiem jak jest w clarisie , ale w mojej sorze jest funkcja trymowania w przedniej manetce , jedno lekkie dotkniecie w małą łopatkę lub analogicznie w dźwignię powoduje lekkie przesunięcie przedniego "wieszaka" , drugie powoduje zmianę przełożenia. Można sobie w ten sposób pomagać , żeby nie obcierało , ale pewnie wiesz ,że koszenie łańcucha czyli praca na skrajnych trybach przód -tył nie służy długowieczności napędu .

Odnośnik do komentarza

Nie da się tego zrobić w napędzie 3x tak żeby nic nie ocierało.

Jeśli to claris czyli 8 przełożeń to powiedzmy, że na blacie z przodu będziesz miał "niedostępne" 2 najlżejsze przełożenia na kasecie, na środkowej zębatce z przodu będziesz się poruszał w zakresie 2-7 natomiast na młynku dwie najcięższe koronki również odpadają.

Odnośnik do komentarza

Ok, tego się obawiałem, to ustawiam tak aby śmigało na przełożeniach których częściej używam:-)

 

Dziękuję za pomoc

Edytowane przez Krzysiek595
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, SzpiceR napisał:

Nie da się tego zrobić w napędzie 3x tak żeby nic nie ocierało.

Da się. Ale nie z linią łańcucha 50 mm ( mam na myśli MTB/trekking ) szosowych rowerów z ll 45 mm nie przerabiałem pod tym względem ( bez trymowania )

Ale żeby coś napisać to trzeba wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
46 minut temu, Piotr78 napisał:

Ale żeby coś napisać to trzeba wiedzieć.

Noooo właśnie. Więc może trzeba się dowiedzieć, że w napędzie szosowym 3x np. na najmniejszej koronce kasety i środkowym blacie łańcuch nie ociera już o przerzutkę a o duży blat? A biorąc pod uwagę rozstaw widełek przekos w szosie jest większy niż mtb/trekking i ustawić się tego praktycznie nie da

Odnośnik do komentarza

Nie masz racji, że przekos jest większy. Przy linii łańcucha 45 mm dla korb szosowych 3 rz i z tyłu 130 mm rozstawie widełek przekos jest mniejszy niż przy mtb z linią łańcucha 50 mm i rozstawem 135 mm.  Może jakiś kolega z pracy od hurtu Ci ten rower poskładał, że na środkowym blacie w 3 rz korbie szosowej i najmniejszej koronce z tyłu ociera łańcuch o duży blat ?

Co dopiero z korbą 2 rz i linią łańcucha 43,5 mm. To na najmniejszej nie można by jeździć bo od połowy kasety w stronę mniejszych koronek to już by tarło.

Chłopie Ty się kompromitujesz.

/edit

Nie chce mi się z Tobą dyskutować. Koniec przekazu.

Edytowane przez Piotr78
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Piotr78 napisał:

Chłopie Ty się kompromitujesz.

To teraz możesz przejrzeć tematy w tym dziale, pomóc wszystkim z tym problemem a później napisać do giant'a czy treka, że nie umieją składać rowerów.

Kończę tę kretyńską dyskusję

Odnośnik do komentarza

Przy 142 sztywnej osi ( rozstaw piasty i linia łańcucha ten sam co przy 135 mm ) + korba fc-r2000 z linią łańcucha 43,5 mm to już przeginka. Nie wiem czy się da to ustawić, żeby nie ocierało ( z tą korbą - bo gravelowe mają już 46,9 mm np fc-rx600 ) Po prostu przekos jest okropny w standardzie. Nawet na zdjęciu widać.

Screenshot_2020-03-20 Soot 30 Kellys.jpg
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Krzysiek595 napisał:

PS czy coś mogę zmienić aby było lepiej? Ma takie podejście jakiś sens?

Nagraj ten filmik. U mnie przy 2x11 i tak samo sztywnej osi z tyłu wszystko wyregulowałem elegancko - tzn nie ociera o przerzutkę ale jeździć za długo na takim przekosie też się nie da przez odgłosy z łańcucha😎

 

Edytowane przez SzpiceR
Odnośnik do komentarza

Korba z większą linią łańcucha. Nie kosztuje mało - np. wspomniana fc-rx600 ( dedykowana do 10 rz napędów , ale i z 11 sobie świetnie da radę, a łańcuch 9 sp też przyjmie ) Albo szukac innej 2 rz korby z większa linią łańcucha. Ale nie wiem, czy przednia fd-r2000 sobie poradzi z korbą odsuniętą o 3,4 mm na zewnątrz. Temat nie taki hop siup. Z węższym łańcuchem łatwiej ustawić niż z szerszym. ( żeby nie ocierało - np. o większą koronkę korby )

Edytowane przez Piotr78
Odnośnik do komentarza

Ale zdajecie sobie sprawe, że ten Claris ma trymowanie? To, że Ci ociera to może bo prostu być spowodowane tym, że nie korzystasz z trymowania. W napędach 2x trymowanie jest po to aby móc ogarnąć całą kasete niezależnie od koronki z przodu. Widze sami teoretycy tutaj...

Odnośnik do komentarza

Zaznaczyłem, że bez trymowania ;) Z trymowaniem to ok, jedynie może być problem z ocieraniem łańcucha o duży blat przy 2x8. ( oby nie )

Bo zauważcie, że tył jest jak w MTB ( linia łańcucha ) a przód zamiast 48,8  jest 43,5 mm. ( dla korb 2 rz )

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Piotr78 napisał:

Bo zauważcie, że tył jest jak w MTB ( linia łańcucha ) a przód zamiast 48,8  jest 43,5 mm. ( dla korb 2 rz )

Jak w dziesiątkach jeśli nie setkach modeli rowerów. Praktycznie każdym gravelu na shimano i większości współczesnych szos na tarczach. Jakoś wszędzie działa.

A trymowanie to chyba oczywisty temat i nie ma sensu o nim rozmawiać. Jeżeli gość bierze się za ustawianie przerzutek to chyba wie jak działa manetka

Edytowane przez SzpiceR
Odnośnik do komentarza

To najtańsza metoda to dać 9 rz łańcuch ( 7,3  vs 6,6 mm ) trochę poprawi. Powiedzmy o 1 bieg więcej bez ocierania.

/edit

a propos linii łańcucha to po to właśnie ją zwiększyli w korbach gravelowych, żeby ograniczyć ten niedobry przekos.

Odnośnik do komentarza

https://photos.app.goo.gl/v1E5SkAFMtxh4T3J7

 

Nie potrafiłem załączyć pliku. Ogólnie jak ustawie dobrze  że łapie z góry to z dołu nie łapie(ociera), to samo mam na dużym blacie. Trymowanie pomaga, cała ta zabawa z napędami to dla mnie nowość i wychodzę z założenia że lepiej 3 razy zapytać niż raz zepsuć. Na filmach szaja itp zawsze regulacja się kończy pełnym sukcesem dlatego mój temat na forum.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...