SzajBajk

Składany stół / blat roboczy, do malutkiego pokoju 10 m².

Rekomendowane odpowiedzi

SzajBajk

Mały pokój - 10 m².

Mieszkasz w bloku? Masz mały pokoik? A może chcesz urządzić "po faceckiemu" Waszą mini komórkę ;) Jeśli tak, obserwuj ten wątek, ponieważ pokażę w nim, jak radzić sobie z brakiem miejsca. Projekt zakłada pomieszczenie na powierzchni zaledwie 10 m² następujących rzeczy:

• 4 rowery (3 na ścianach, jeden "awaryjnie" na podłodze,
  • blat roboczy (w Twoim pokoju może z powodzeniem pełnić rolę biurka),
  • ogromny zestaw kluczy,
  • stojak na rower,
  • sofę (jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podstawowe wymaganie, jakiemu chcę podołać w tym projekcie, oprócz zarąbistego wyglądu pomieszczenia oczywiście :), to WOLNA PODŁOGA. Stać będzie na niej jedynie stojak serwisowy. W razie potrzeby daje to możliwość ustawienia sofy, a nawet małej komody. W "męskiej jaskini" nierzadko pojawi się także trenażer. W każdym razie, obiecałem sobie jedno - koniec potykania się o cokolwiek!!!

Blat, czy biurko...

Czas na pierwszy etap - blat roboczy w moim przypadku, a w Waszym może to być również biurko. O tym, czym będzie Wasza konstrukcja, zadecyduje wysokość jej zamocowania.

Dlaczego blat składany:

• daje większą przestrzeń, gdy zechcesz zaprosić znajomych,
  • brak nóg (nawet jeśli nie składałbym blatu, i tak wybrałbym taką opcję),
  • wygląda bardzo lekko i jednocześnie stanowi rowerowy akcent.

P1100466.JPGP1100480.JPGP1100483.JPG

Wymiary i wysokość.

W moim przypadku ma to być blat roboczy - do serwisowania rowerów i filmowania. Chcę pracować przy nim z wygodą, na stojąco, więc jego wysokość ustaliłem na 108 cm. Wartość nie przypadkowa, bo daje możliwość ergonomicznej pracy oraz zaparkowania roweru pod blatem. Mój blat ma głębokość 60 cm i długość aż 200 cm. Jak widzicie na zdjęciu, pomieści spokojnie dwa koła od roweru i zostaje nam jeszcze miejsce na narzędzia. Spokojnie możecie wybrać znacznie mniejszą długość - można też sugerować się wymiarami biurek. Ja kupiłem blat dębowy o grubości 19 mm, obawiając się o jego sztywność na takiej długości, ale jest OK :) 

P1100484.JPGP1100492.JPGP1090356.MP4_20191113_074031.875.jpg

Potrzebne elementy.

Oto lista potrzebnych części - taniocha w porównaniu do zakupu jakościowego biurka:

• blat dębowy (rolę blatu roboczego świetnie spełni także tania płyta OSB, na której można uzyskać świetne efekty postarzania),
  • dwa stare łańcuchy od roweru (na naszej giełdzie lub w grupie dostaniesz za darmo),
  • kołki rozporowe (dobierzcie do rodzaju ściany, u mnie mocno trzymają kołki 8x40 mm, ze śrubami 5x50 mm), 14 sztuk,
  • dwa karabinki,
  • cztery uchwyty oczkowe (warto też przejrzeć tzw. "mocowania ładunku" oraz "uchwyty naburtowe"),
  • śruby, podkładki, nakrętki (ilość zależna od rodzaju mocowań uchwytów, dobierzcie też główki śrub do uchwytów i zawiasów),
  • lakier do drewna (najtrwalsze i łatwe do mycia rozwiązanie, choć w typowym warsztacie, surowa płyta OSB też będzie OK),
  • papier ścierny.

P1090363.MP4_20191113_074120.091.jpgP1100331.MP4_20191113_074333.359.jpgP1100328.MP4_20191113_074242.970.jpg

Wykonanie krok po kroku:

1. Utnij blat na wymiar i zeszlifuj wszystkie kanty (te od strony ściany wystarczy śmignąć delikatnie).
  2. Jeżeli lakierujesz blat, co zdecydowanie polecam, zrób to teraz, pozwalając każdej warstwie DOBRZE wyschnąć, w przeciwnym razie smród lakieru będziesz wdychać jeszcze przez długi czas.
  3. Ustal wysokość blatu i podłóż pod nim coś, by na tej wysokości się znajdował.
  4. Wybierz miejsce mocowania zawiasów i zaznacz miejsce wiercenia w blacie oraz w ścianie. Możesz zdecydować, by blat otwierał się do góry, np. gdybyś pod blatem wstawił szafkę. W moim przypadku blat składa się w dół, więc zawiasy znajdują się pod nim, a to ze względu na grafikę, jaka będzie jeszcze zamocowana na ścianie.
  5. Wybierz miejsce mocowania uchwytów do podwieszenia blatu - nie umieszczaj uchwytu na ścianie zbyt blisko blatu (czyli zbyt nisko), bo na kołki będzie działać duża dźwignia.
  6. Wiercimy! Nie spiesz się z przepychaniem wiertła przez blat, by po drugiej stronie nie wyrwać drewna.
  7. W moim przypadku łatwiej było najpierw przykręcić zawiasy do ściany, a potem zamocować do nich blat. W zależności od kupionych zawiasów, może zajść potrzeba użycia kilku podkładek pomiędzy ścianą, a ramieniem zawiasu.
  8. Ustal długość łańcuchów RAZEM z karabinkami i pozapinaj je na uchwycie w ścianie.
  9. Przypnij blat za pomocą karabinków, otwórz piwo, wypij za SzajBajka ;)

P1090356.MP4_20191113_074021.914.jpgP1090370.MP4_20191113_074222.512.jpgP1100336.MP4_20191113_074306.129.jpgP1100479.JPGP1100474.JPGP1100487.JPG

Poradnik wideo, jak wykonać stół składany:

• Lubię to! 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
unknow01

Szare ściany żeby lepiej balans bieli łapać w kręconych materiałach, to chyba będzie mini studio, pomysł fajny chyb ataki zrobię, bardzo ładnie panie kierowniku.

zawiasy można by zawiesić na jednej dodatkowej listwie , żeby były mocniejsze,  listwe do ściany na grubasy i tyle, tak mi się wydaje może w błędzie jestem..pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Djinn2000

Super pomysł, ale obawiałbym się trwałości montażu zawiasów w ścianie. Jak kolega wyżej stwierdził, lepiej chyba byłoby przykręcić na sztywno, dość grubymi kołkami listwę o długości równej blatu do ściany a dopiero do niej zawiasy. No chyba, że to wielka płyta i ściany z żelbetu, wtedy kołek 40-50mm i za cholerę go nie wyrwiesz ... w sumie w żelbet wkręcić takie kołki tez nie będzie łatwo ;)

Blat w garażu zrobiłem nieco inaczej, ale i tak piwko wypiję! 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SzajBajk
W dniu 17.11.2019 o 12:42, Djinn2000 napisał:

obawiałbym się trwałości montażu zawiasów w ścianie

Trzy zawiasy, dwanaście dobrze osadzonych kołków - bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Blat fajny pomysł w małym pomieszczeniu
Ale oczywiście jak się takie posiada bo obstawiam że większość użytkowników nie ma takiego pomieszczenia
Jednak plus za pomysł
Ciekaw jestem czy wytrzymało by gdy założyć imadło oczywiście nie na stałe ale tylko na czas pracy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nctrns

Pod blat możesz jeszcze dać składaną nogę albo dwie 🤔

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Msdraziel
W dniu 20.11.2019 o 08:04, nctrns napisał:

Pod blat możesz jeszcze dać składaną nogę albo dwie 🤔

Czytaj ze zrozumieniem, pisał przecież, że nie chce nóg. Zapewne, aby łatwiej rower było wyjmować spod spodu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nctrns

A przeczytaj ze zrozumieniem post nad moim, na który odpowiadam oraz wyobraź sobie, że dobrze przemyślana składana noga nie będzie przeszkadzać w trzymaniu i wyjmowaniu roweru spod blatu.

Tapatalk'd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi